U₧ivatelΘ, kte°φ poprvΘ navÜt∞vujφ urΦitou konkrΘtnφ soustavu WWW strßnek (expozici), do nφ tedy typicky vstupujφ skrz jejφ domovskou strßnku, a k dalÜφm strßnkßm se teprve postupn∞ "proklikßvajφ", prost°ednictvφm odkaz∙ kterΘ zde najdou. To je jist∞ ·nosnΘ v situaci, kdy se nßvÜt∞vnφk teprve seznamuje s tφm, co takovßto soustava strßnek nabφzφ, tedy p°i prvnφ nßvÜt∞v∞, p°i druhΘ, mo₧nß i p°i t°etφ apod. P°i rutinnφ nßvÜt∞v∞ urΦitΘho mφsta, nap°φklad p°i pravidelnΘ kontrole cenφk∙ zve°ej≥ovan²ch firmou XY, by ale takov²to postup byl ne·nosn². Mφsto n∞j je vhodnΘ, aby u₧ivatel m∞l mo₧nost "jφt" p°φmo na p°φsluÜnou strßnku kterß ho zajφmß, a nemusel se pracn∞ proklikßvat skrz jinΘ strßnky, poΦφnaje strßnkou domovskou.
Mo₧n²m °eÜenφm v₧dy je to, aby si u₧ivatel n∞kam poznamenal p°esnou URL adresu, a poslΘze ji svΘmu WWW browseru explicitn∞ zadal, a tφm se dostal p°φmo na po₧adovanou strßnku. NaÜt∞stφ dneÜnφ browsery umo₧≥ujφ i nepom∞rn∞ pohodln∞jÜφ zp∙sob, jak dosßhnout tΘho₧ - umo₧≥ujφ vklßdat do pavuΦiny Web-u pomyslnΘ zßlo₧ky (anglicky: bookmarks), a pozd∞ji se k nim zase vracet. Ve skuteΦnosti to znamenß, ₧e p°φsluÜnou adresu si pamatuje sßm browser, a u₧ivatel mß mo₧nost kdykoli pozd∞ji pouh²m kliknutφm zadat pokyn k nßvÜt∞v∞ p°φsluÜnΘ strßnky.
Mo₧nost prßce se zßlo₧kami dnes nabφzφ prakticky vÜechny browsery. Mohou se ale liÜit v tom, jak² komfort p°itom nabφzφ: n∞kterΘ dovolujφ vΘst si pouze lineßrnφ seznam zßlo₧ek, zatφmco jinΘ dovolujφ za°azovat zßlo₧ky do celΘ hierarchickΘ struktury kategoriφ Φi oddφl∙ (adresß°∙), kterou si u₧ivatel takΘ m∙₧e sßm vytvß°et. NejdokonalejÜφ variantou pak jsou celΘ organizßtory bookmark∙, kterΘ nabφzφ jeÜt∞ jednu podstatnou funkΦnost - pokud jim to u₧ivatel zadß, jsou schopnΘ pravideln∞ kontrolovat, zda se WWW strßnka oznaΦenß zßlo₧kou zm∞nila Φi nikoli. V praxi to znamenß, ₧e organizßtor bookmark∙ si pamatuje stav strßnky p°i jejφ poslednφ nßvÜt∞v∞, a podle zadanΘho ΦasovΘho harmonogramu naΦφtß nov² obsah strßnky a porovnßvß jej s p°edchozφm.
|