Mo₧nostφ, jak se dozv∞d∞t URL adresu (URL odkaz) na n∞jakou zajφmavou domovskou strßnku, je tedy celß °ada - od uhodnutφ, p°es osobnφ sd∞lenφ, inzerßty, propagaΦnφ materißly, pou₧itφ vyhledßvacφch slu₧eb (ke kter²m se jeÜt∞ dostaneme), a₧ po tiÜt∞nΘ katalogy. A¥ u₧ ale n∞kdo zφskß takovouto adresu jakkoli, zajφmavou otßzkou je jak ji uchovat pro pozd∞jÜφ pou₧itφ.
Ka₧d² u₧ivatel si samoz°ejm∞ m∙₧e vΘst svou vlastnφ evidenci takov²chto URL odkaz∙ nap°φklad na papφ°e, a poka₧dΘ pot°ebnou adresu zadat svΘmu WWW browseru ruΦn∞. To ale nenφ zrovna pohodlnΘ.
Tv∙rci WWW browser∙ naÜt∞stφ pamatovali na tuto zßkladnφ pot°ebu vÜech u₧ivatel∙, a do sv²ch produkt∙ zabudovali prost°edky na jejφ podporu. Snad ka₧d² WWW browser mß mo₧nost vΘst pro svΘho u₧ivatele evidenci jednotliv²ch URL odkaz∙ - prezentovanou jako schopnost vytvß°et si tzv. zßlo₧ky (anglicky: bookmarks, nap°. v terminologii browser∙ Navigator firmy Netscape), Φi jako schopnost pamatovat si tzv. oblφbenΘ polo₧ky (anglicky: Favorites, nap°. v terminologii browser∙ Internet Explorer firmy Microsoft). Mφra komfortu u₧ivatele p°i prßci se zßlo₧kami m∙₧e b²t r∙znß - dneÜnφm standardem je mo₧nost vytvß°et si vlastnφ hierarchick² systΘm kategoriφ (slo₧ek, adresß°∙, s libovolnou hloubkou a "koÜatostφ") odpovφdajφcφ urΦitΘmu p°edm∞tovΘmu Φlen∞nφ, a do n∞j pak za°azovat jednotlivΘ odkazy - p°edstavu naznaΦuje obrßzek.
![](/file/23708/PCWorld_1999-03_cd.bin/tutorial/archiv/a803p200/gifs/t803p201.gif) |
P°edstava prßce se zßlo₧kami v browseru Internet Explorer
Zastavme se nynφ u toho, co schopnost browser∙ pracovat se zßlo₧kami p°esn∞ znamenß, a k Φemu ji lze vyu₧φt. Browser je schopen pamatovat si konkrΘtnφ URL odkazy, kterΘ mnohdy nemusφ b²t p°φliÜ mnemonickΘ (tj. snadno zapamatovatelnΘ, jako nap°. odkaz http://svet.namodro.cz/go/r-art.asp?id=980217987). Browser dovoluje u₧ivateli pojmenovat tyto URL odkazy jak²mkoli jin²m °et∞zcem, kter² u₧ m∙₧e b²t mnohem mnemoniΦt∞jÜφ (sßm od sebe browser pojmenuje ka₧d² nov∞ vytvß°enou zßlo₧ku tzv. titulkem WWW strßnky, ale u₧ivatel mß mo₧nost tento nßzev p°epsat Φφmkoli co uznß za vhodnΘ.
Hlavn∞ je ale vhodnΘ si uv∞domit, k Φemu cel² mechanismus prßce se zßlo₧kami slou₧φ - k tomu, aby si u₧ivatelΘ vytvß°eli svou vlastnφ evidenci WWW strßnek, a mohli se k nim pohodln∞ vracet (k tomu staΦφ vybrat p°φsluÜnou zßlo₧ku a navolit ji, kliknutφm Φi klßvesou Enter apod., co₧ browser interpretuje jako pokyn k naΦtenφ p°φsluÜnΘ WWW strßnky, na kterou zßlo₧ka odkazuje). O tom, jak tato evidence bude bohatß, ·plnß, p°ehlednß Φi jinak u₧iteΦnß, samoz°ejm∞ rozhoduje u₧ivatel, kter² si ji sestavuje.
D∙le₧itΘ je takΘ to, ₧e evidence ve form∞ zßlo₧ek nenφ urΦena k tomu, aby ji jejφ vlastnφk sdφlel s ostatnφmi u₧ivateli. Existujφ sice mo₧nosti jak vzφt obsah tΘto evidence a p°enΘst jej na jin² poΦφtaΦ (a tφm jej dßt k dispozici jinΘmu u₧ivateli), ale toto nenφ zam²Ülen² zp∙sob prßce se zßlo₧kami. Ty jsou urΦeny pouze pro osobnφ pou₧itφ svΘho autora, k tomu aby jemu samΘmu usnad≥ovaly orientaci v bßjeΦnΘm sv∞t∞ Internetu.
|