V souvislosti s vyhledßvßnφm pomocφ klφΦov²ch slov je d∙le₧itΘ zmφnit se i o tom, co p°esn∞ znamenß po₧adavek na "souΦasn²" v²skyt n∞kolika klφΦov²ch slov. Pokud si nap°φklad u₧ivatel zadß dotaz Vaclav +Klaus (neboli po₧aduje souΦasn² v²skyt klφΦov²ch slov "Vaclav" a "Klaus", pak tφm jeÜt∞ ne°φkß, v jakΘm po°adφ a jak "daleko" od sebe se musφ vyskytovat. Je nap°φklad mo₧nΘ, ₧e takovΘmuto dotazu vyhovφ strßnka, na kterΘ je v jednom mφst∞ uvedeno jmΘno ministra zahraniΦφ SRN pana Klause Kinkela, a n∞kde ·pln∞ jinde, a t°eba i ve zcela jinΘm kontextu, jmΘno naÜeho prezidenta, pana Vßclava Havla.
Pokud m∞l u₧ivatel na mysli osobu Vßclava Klause, m∞l spφÜe vyu₧φt mo₧nosti hledßnφ tzv. frßze, neboli skupiny klφΦov²ch slov, kterß se hledajφ "tak jak stojφ a le₧φ", neboli p°esn∞ tak jak jsou napsanß za sebou. V∞tÜina vyhledßvacφch slu₧eb chßpe jako frßzi vÜechno to, co je uzav°eno do uvozovek (ev. apostrof∙), ale n∞kterΘ vyhledßvacφ slu₧by frßze v∙bec nemusφ podporovat!
Mo₧nost vyhledßvßnφ frßzφ je velmi Üikovnß v situaci, kdy u₧ivatel pot°ebuje up°esnit (z·₧it) sv∙j dotaz, kter² jinak dßvß p°φliÜ mnoho v²sledk∙. Frßze sama m∙₧e b²t i jednφm z klφΦov²ch slov, a je mo₧nΘ po₧adovat jejφ souΦasn² (Φi alternativnφ) v²skyt s jin²mi klφΦov²mi slovy, jako nap°. v dotazu "Vaclav Klaus" +projev.
|