Vra¥me se nynφ k velmi d∙le₧itΘmu faktu, kter² zazn∞l ji₧ v ·vodu tohoto Φlßnku - k tomu, ₧e ₧ßdnß forma evidence zdroj∙ na Internetu nenφ "absolutnφ" (v tom smyslu, ₧e by musela v∞d∞t o vÜem), a ₧e v p°φpad∞ ne·sp∞chu mß smysl ptßt se i jin²ch evidencφ, neboli jin²ch vyhledßvacφch slu₧eb (ono to ostatn∞ mß smysl v₧dy, tedy i v p°φpad∞, kdy najdete alespo≥ n∞co). Pak je ale vhodnΘ se ptßt po zp∙sobu, jak se co nejefektivn∞ji zeptat na vφce mφstech. SamotnΘ "dozv∞d∞nφ se" o existenci n∞jakΘ vyhledßvacφ slu₧by, kterΘmu jsme se v∞novali v p°edchozφ Φßsti textu, je toti₧ jednorßzov²m procesem - dozv∞d∞t se o ÜikovnΘ vyhledßvacφ slu₧b∞ m∙₧eme opravdu mnoha zp∙soby, vΦetn∞ doporuΦenφ kolegy, Φlßnku v Φasopise Φi novinßch apod. Jinou otßzkou ale je, jak²m zp∙sobem pr∙b∞₧n∞ klßst konkrΘtnφ dotazy r∙zn²m vyhledßvacφm slu₧bßm - a¥ ji₧ to jsou katalogy, Φi vyhledßvacφ slu₧by databßzovΘho typu.
Trivißlnφm °eÜenφm je pro ka₧dΘho u₧ivatele vytvo°it si vlastnφ zßlo₧ky (bookmarky) s odkazy na ty vyhledßvacφ slu₧by, kterΘ chce pou₧φvat. Pak to ale znamenß, ₧e musφ postupn∞ "navÜtφvit" ka₧dou z nich (nechat si naΦφst jejφ domovskou strßnku s vyhledßvacφm formulß°em), zde zadat p°φsluÜn² dotaz a pak si poΦkat na v²sledek. Je to samoz°ejm∞ mo₧n² postup, ale existujφ postupy Üikovn∞jÜφ.
SpoleΦn²m zßkladem vÜech t∞chto "Üikovn∞jÜφch" p°φstup∙ je mo₧nost klßst p°φsluÜnΘ vyhledßvacφ dotazy i odjinud, ne₧ jen z domovsk²ch strßnek p°φsluÜnΘ slu₧by. V zßsad∞ platφ, ₧e kdokoli si m∙₧e na sv²ch WWW strßnkßch vytvo°it nezbytn² dotazovacφ formulß°, prost°ednictvφm kterΘho u₧ivatel vyspecifikuje sv∙j dotaz, a pak za°φdit v∞ci tak, ₧e po odeslßnφ dotazu (zmßΦknutφ tlaΦφtka "hledej" apod.) je p°φsluÜn² po₧adavek odeslßn tΘ vyhledßvacφ slu₧b∞, kterΘ je urΦen. Ta pak na tento dotaz zareaguje stejn∞, jako kdyby byl vysloven (formulovßn, zadßn) prost°ednictvφm analogickΘho dotazovacφho formulß°e na jejφch vlastnφch strßnkßch), tj. sv∙j v²sledek poÜle p°φmo p∙vodnφmu tazateli.
|