Elektronickß kancelß°

  ProΦ zrovna elektronickß kancelß°?
  Nenφ to p°φliÜ slo₧itΘ?
  Nadstavba 602Desk
  Sk°φ≥
  èanon
  Slo₧ka
  Dokument
  Sdφlenφ dokument∙
  Mal² pr∙vodce instalacφ
  Elektronickß kancelß° - vstupte!
  Aplikace Üablon
  LiÜta se Üablonami
  Vytvo°enφ dokumentu pomocφ liÜty se Üablonami
  DalÜφ mo₧nosti okna 602Desk
  R∙znΘ zp∙soby zobrazenφ
  Zm∞na Üφ°ky sekce se Üanony


ProΦ zrovna elektronickß kancelß°?

Programov² celek 602ProPC SUITE vßm nabφzφ celou °adu mo₧nostφ, jak ve spoluprßci s osobnφm poΦφtaΦem usnadnit a zrychlit tu Φßst vaÜφ prßce, kterΘ se obvykle °φkß äpapφrovßnφ".

P°echod k tr₧nφ ekonomice nabφdl ka₧dΘmu nep°ebernou °adu mo₧nostφ, jak se uplatnit podle sv²ch schopnostφ a zam∞°enφ. Vznikly stovky a tisφce nov²ch firem. T∞ch velk²ch nenφ v ÜirÜφm m∞°φtku tak moc; existujφ vÜak desφtky tisφc drobn²ch ₧ivnostnφk∙ - obchodnφk∙, °emeslnφk∙, zem∞d∞lc∙, tv∙rΦφch pracovnφk∙ atd. atd., jejich₧ äfirma" je mnohdy tvo°ena prßv∞ jen panem majitelem a v lepÜφm p°φpad∞ i n∞kolika mßlo zam∞stnanci Φi spoleΦnφky.

Takovφ soukromnφci v∞dφ sami nejlΘpe, jak se musφ cel² den otßΦet, aby jejich firma alespo≥ trochu prosperovala. A do toho vÜeho se valφ spousty formulß°∙, dotaznφk∙ a v²kaz∙ se striktnφmi termφny, kdy a jak je t°eba vyplnit a tam Φi onam odeslat - nebo bude zle.

B∞₧n² Φlov∞k mß ke vÜemu, co zavßnφ ä·°adem" od p°φrody tak trochu odpor. Vezm∞me si takovΘho pana Pytlφka, kter² mß v m∞steΦku K°emenßΦ nad Lipou malou ₧ivnost. Pan Pytlφk maluje pokoje a k ruce mß u₧ jen dva uΦednφky. P°iblφ₧il se termφn Odevzdßnφ Tiskopisu a pan Pytlφk, p°esto₧e mß prßv∞ lukrativnφ zakßzku na vymalovßnφ obecnφho pohostinstvφ, musφ vzφt firemnφ dvanßctsettrojku a jet na okresnφ ·°ad v ┌°ednφm èimlφn∞, aby si opat°il p°φsluÜn² formulß°. Na ┌°adu vÜak prßv∞ nikdo nenφ nebo se zm∞nily ·°ednφ hodiny. Pan Pytlφk odjφ₧dφ dom∙ a na ┌°ad jede znovu dalÜφ den. Hodiny letφ, prßce se p°φliÜ neh²be a hostinsk² zaΦφnß b²t nerv≤znφ, proto₧e mß v pßtek bßl hasiΦ∙.

Po obdr₧enφ k²₧enΘho formulß°e jede pan Pytlφk dom∙; formulß° zalo₧φ do p°edvßleΦnΘho psacφho stroje (na nov² si dosud nenaÜet°il) a zaΦne vy¥ukßvat po₧adovanΘ kolonky. P°i p°echodu na nov² °ßdek mu vÜak stroj - invalida formulß° p°etrhne a jeÜt∞ k tomu zmuchlß. Pan Pytlφk se naÜt∞stφ vyznß a formulß°∙ si z ┌°adu p°ivezl n∞kolik. Po marnΘm zßpase se strojem si jde koupit propisovaΦku a formulß° vypisuje ruΦn∞. N∞kterΘ kolonky (jako jmΘno a datum) mu ned∞lajφ potφ₧e. Pak vÜak p°ijdou na °adu Φφsla, kalkulace, dφlΦφ a celkovΘ v²poΦty a pan Pytlφk se zaplΘtß do cifer, a₧ si uv∞domφ, ₧e v pohostinstvφ zanechal svΘ uΦednφky a b∞₧φ zkontrolovat Dφlo. P°ichßzφ prßv∞ vΦas, aby zahlΘdl hostinskΘho, jak ₧ene jeho uΦednφka VΘnu nßvsφ, proto₧e mu st∞nu nad pφpou vymaloval ₧lut∞ a ne zelen∞, jak si p°ßl. Pan Pytlφk musφ osobn∞ chybu napravit a nenφ divu, ₧e veΦer nemß na ·°adovßnφ nßladu. Druh² den rad∞ji na prßci dohlφ₧φ osobn∞ a formulß° tiÜe le₧φ na stole a pokr²vß se prachem. Tak to jde den za dnem, a₧ pan Pytlφk se zoufal²m zakvφlenφm zjistφ, ₧e PromeÜkal Termφn.

Nßsleduje bleskurychlΘ vypln∞nφ, chyba se vrÜφ na chybu a p°i zb∞silΘ jφzd∞ na ┌°ad je z toho dokonce pokuta za p°ekroΦenφ povolenΘ rychlosti. Na ┌°adu zlostn∞ bublajφcφ Byrokrat vezme opo₧d∞n² formulß° a ujistφ pana Pytlφka, ₧e v∞tÜina ·daj∙ je vypln∞na Üpatn∞, nekompletn∞ a neΦiteln∞.

Zde je mo₧nΘ pana Pytlφka opustit, p°esto₧e lze v obdobnΘm katastrofickΘm duchu pokraΦovat dßle a₧ po smutn² pohled na pana malφ°e visφcφho na lφp∞ (navφc zßkonem chrßn∞nΘ) uprost°ed nßvsi. Jeho konec je smutn²; my z n∞j vÜak m∙₧eme vysledovat urΦitΘ kritickΘ momenty.

Chyby pßn∞ Pytlφkovy:

VÜechny uvedenΘ chyby by dokßzala vy°eÜit elektronickß kancelß° vedenß na osobnφm poΦφtaΦi. P°esto₧e se osobnφ poΦφtaΦe, neboli jak se takΘ °φkß äpΘcΘΦka", ji₧ celß lΘta b∞₧n∞ vyskytujφ, °ada lidφ pova₧uje poΦφtaΦ bu∩ za inteligentn∞jÜφ obdobu psacφho stroje nebo naopak za n∞co tak d∞sivΘho a slo₧itΘho, ₧e s tφm prost∞ necht∞jφ a nebudou mφt nic spoleΦnΘho. Opak je pravdou.

Posu∩te sami mo₧nosti, jakΘ by programov² celek 602proPC STANDARD nabφdl na ·pln∞ b∞₧nΘm poΦφtaΦi panu Pytlφkovi:

VÜechny popsanΘ ·kony lze na poΦφtaΦi d∞lat, ani₧ by Φlov∞k musel vstßt ze ₧idle. Zd∙razn∞me, ₧e to vÜe na b∞₧nΘm poΦφtaΦi, kter² je ke koupi prakticky vÜude; jen pro faxovßnφ nebo spojenφ elektronickou poÜtou je zapot°ebφ dokoupit zvlßÜtnφ desku, kterß vÜak ji₧ nenφ nijak drahß. P°i prßci na poΦφtaΦi je p°φjemnΘ i to, ₧e chyby lze opravovat tolikrßt, kolikrßt je t°eba - bez nutnosti p°episovat cel² formulß°. Pokud se spletete v Φφsle, kterΘ slou₧φ jako podklad pro kalkulaΦnφ v²poΦty, nenφ to takΘ ₧ßdnΘ neÜt∞stφ. Opravou hodnoty se vÜechny zßvislΘ meziv²sledky i koneΦnΘ v²sledky okam₧it∞ p°epoΦtou a zobrazφ ve sprßvnΘ podob∞.


Nenφ to p°φliÜ slo₧itΘ?

Obsluha poΦφtaΦe a programovΘho systΘmu vytvß°ejφcφho elektronickou kancelß° nenφ v∙bec nic slo₧itΘho. Od u₧ivatele se oΦekßvß, ₧e tu a tam na n∞co klikne myÜφ a pro vypl≥ovßnφ ·daj∙ znß alespo≥ trochu klßvesnici psacφho stroje. Nemusφte znßt prakticky nic o operaΦnφm systΘmu a zp∙sobu, jak²m systΘm Φi sßm poΦφtaΦ pracuje.

Formulß°e se vßm nabφzejφ ve form∞ Üablon. èablonu zvolφte ze strukturovanΘho nabφdkovΘho systΘmu. Tak t°eba postupn²mi volbami Firemnφ doklady - Ekonomika - Dovolenß zφskßte Üablonu formulß°e pro vytvo°enφ oznßmenφ o vaÜφ dovolenΘ. Vypln∞nφm naΦtenΘ Üablony vytvo°φte dokument, kter² m∙₧ete vytisknout a p°edat zam∞stnavateli nebo mu jej p°φmo odeslat vnitropodnikovou elektronickou poÜtou.

N∞kterΘ Üablony p°ipomφnajφ zp∙sobem obsluhy sv∙j äpapφrov²" vzor. JinΘ Üablony, zejmΘna äprßvnφho typu" jsou opat°eny tzv. pr∙vodci; jejich vypln∞nφ probφhß nep°φmo, ve form∞ dialogu, tj. °ady nßsledujφcφch äkartiΦek", do kter²ch postupn∞ zapφÜete po₧adovanΘ ·daje. Tφm budete mφt jistotu, ₧e vyplnφte opravdu vÜechny pot°ebnΘ kolonky. Teprve na zßklad∞ takto vlo₧en²ch ·daj∙ se automaticky vygeneruje p°φsluÜn² formulß° a hned se nabφdne jeho tisk.

Pokud vßs prßce s poΦφtaΦem zajφmß nebo zaujme hloub∞ji, nestojφ vßm v cest∞ nic, co by vßm mohlo zabrßnit v tvorb∞ vlastnφch Üablon. M∙₧ete si vytvo°it celou °adu vlastnφch specifick²ch formulß°∙. P°i tom klidn∞ m∙₧ete vychßzet ze stßvajφcφch Üablon, kterΘ si upravφte nebo aktualizujete podle äsouΦasn²ch" po₧adavk∙.

Bojφte se, ₧e o elektronickΘ dokumenty m∙₧ete p°ijφt snadn∞ji ne₧ o papφrovΘ? Äßdn² bezpeΦnostnφ systΘm nenφ natolik spolehliv², aby nem∞l jistΘ procento pravd∞podobnosti selhßnφ. Papφrov² dokument m∙₧e spolu s vaÜφ kancelß°φ lehnout popelem nebo jej m∙₧e poveΦe°et myÜ. Stejn∞ tak m∙₧e neΦekan∞ havarovat disk vaÜeho poΦφtaΦe a vy v jedinΘm okam₧iku p°ijdete o vÜechna nezßlohovanß data. TakovΘto äzßsahy vyÜÜφ moci" si vÜak nem∙₧eme p°φliÜ p°ipouÜt∞t, proto₧e jinak bychom brzy skonΦili ve vypolÜtß°ovanΘ cele. Spolehlivost poΦφtaΦ∙ a jejich komponent neustßle roste a zßlohovßnφ celΘho ä·°adu" na diskety Φi na datov² server na poΦφtaΦovΘ sφti je zßle₧itostφ minut.

P°i prßci s poΦφtaΦem hrozφ spφÜe chyby z nedbalosti. StaΦφ velice mßlo a Φlov∞k si v nest°e₧enΘm okam₧iku n∞jak² dokument vyma₧e. Dokument skonΦφ v koÜi, stejn∞ jako papφrov² dokument u vaÜeho psacφho stolu. Elektronick² koÜ vÜak mß proti koÜi prout∞nΘmu velikou v²hodu; ₧ßdnß uklφzeΦka vßm jej do rßna nevysype. Nedopat°enφm vyhozenΘ dokumenty lze z koÜe velice jednoduÜe restaurovat v p∙vodnφ podob∞ a na p∙vodnφ mφsto - podφvejte se do u₧ivatelskΘ p°φruΦky vaÜich Windows.

Abychom p°edeÜli p°φpadn²m nßmitkßm - formulß°e vytvo°enΘ a vypln∞nΘ pomocφ poΦφtaΦe majφ stejnou platnost jako ty, kterΘ dostanete na ·°adech. V∙bec nevadφ, ₧e nejsou r∙₧ovΘ Φi zelenΘ. Prßvem se m∙₧ete zeptat, jak je to v elektronick²ch dokumentech s podpisem. Pokud v²sledn² formulß° Φi dopis vytisknete, nenφ co °eÜit, v Üablonßch je samoz°ejm∞ na p°φsluÜnou kolonku pamatovßno. Jestli₧e ale zvolφte elektronickou cestu p°enosu k adresßtovi, je zapot°ebφ si opat°it obrßzek vaÜeho podpisu a ten pak na pat°iΦnΘ mφsto ävlepit". Obrßzek podpisu si m∙₧ete t°eba sejmout pomocφ scanneru.

Pokud Φasto zßpasφte se sv²mi äpapφrov²mi" dokumenty v marnΘ snaze vypßtrat, kam se vßm ukrylo zrovna to älejstro", kterΘ nutn∞ pot°ebujete, bude pro vßs poΦφtaΦ s programov²m vybavenφm 602proPC opravdov²m dobrodinφm. VaÜe elektronickß kancelß° m∙₧e vÜechny uklßdanΘ dokumenty posoudit a jejich klφΦovΘ pojmy ulo₧it do specißlnφ databßze. Vy pak jen specifikujete p°φsluÜn² pojem (nebo skupinu pojm∙, tzv. kritΘrium) a poΦφtaΦ vßm obratem vypφÜe seznam vÜech dokument∙, kterΘ t°eba obsahujφ slovo äu≥uchadlo". Strß₧cem po°ßdku ve vaÜich dokumentech se stane mal² modr² panßΦek p°edstavujφcφ tzv. fulltextovΘho agenta.


Nadstavba 602Desk

602Desk je nadstavba programu 602proPC, kterß pln∞ vizualizuje rozhranφ mezi u₧ivatelem a jeho elektronickou kancelß°φ. Nßsledujφcφ odstavce si p°eΦt∞te jen jako informaci o tom, äjak to funguje". Nemusφte se uΦit nic novΘho, vaÜe elektronickß kancelß° bude p°ipomφnat tu skuteΦnou opravdu co mo₧nß nejv∞rn∞ji.

Sk°φ≥

Zßkladem pracovnφho prost°edφ jsou sk°φn∞. Jedna sk°φ≥ je ji₧ ΦßsteΦn∞ napln∞na p°edem p°ipraven²mi Üablonami nejΦast∞ji pou₧φvan²ch formulß°∙ a vzorov²ch dokument∙. Najdete zde i n∞kterΘ vÜeobecn∞ pou₧itelnΘ symboly a obrßzky. T°i dalÜφ sk°φn∞ jsou zcela prßzdnΘ. P°edposlednφ sk°φ≥ je ΦßsteΦn∞ v∞novßna programu pro indexaci dokument∙ a poslednφ je vyhrazena WEBu.

èanon

Tak jako ve skuteΦnΘ kancelß°i, i v tΘ naÜφ elektronickΘ budou sk°φn∞ postupn∞ zapl≥ovßny Üanony. Ka₧dß sk°φ≥ m∙₧e obsahovat pot°ebnΘ mno₧stvφ Üanon∙, na jejich₧ h°bety si napφÜete identifikaΦnφ Ütφtky.

Slo₧ka

Do jednotliv²ch Üanon∙ budete vklßdat slo₧ky s dokumenty. Slo₧ky opat°φte Ütφtky s popisem. Ka₧d² Üanon m∙₧e obsahovat tolik slo₧ek, kolik jich budete pot°ebovat. NebezpeΦφ, ₧e papφrovΘ desky nebudou schopny vÜechny ty slo₧ky a dokumenty pojmout, zde nehrozφ.

Dokument

Obecn²m pojem dokument budeme oznaΦovat jakoukoliv svΘbytnou byrokratickou jednotku - formulß°, dotaznφk, dopis, ale t°eba i obrßzek. Pro pokroΦilΘ uve∩me, ₧e ka₧d² dokument figuruje jako samostatn² soubor v p°φsluÜnΘm formßtu a slo₧ky, Üanony i sk°φn∞ jsou realizovßny ve form∞ struktury adresß°∙.

Sdφlenφ dokument∙

V b∞₧nΘ kancelß°i dokumenty tiÜe le₧φ ve sk°φni. Pokud chcete s jejich obsahem seznßmit i ostatnφ, musφ se p°ijφt podφvat nebo se musφte s dokumentem v ruce vydat na okru₧nφ pou¥ vy. Ne tak v kancelß°i elektronickΘ. Lze za°φdit, aby pot°ebnΘ informace byly obecn∞ dostupnΘ (viditelnΘ, p°φpadn∞ i editovatelnΘ) na vnitropodnikovΘ sφti nebo dokonce äcelosv∞tov∞ viditelnΘ" na Internetu.


Mal² pr∙vodce instalacφ

Instalaci inicializujete b∞₧n²m zp∙sobem - pomocφ programu SETUP.EXE, kter² spustφte z instalaΦnφho mΘdia. Instalace probφhß jako sekvence dialogov²ch karet, mezi kter²mi se m∙₧ete pohybovat tam a zp∞t tlaΦφtky DalÜφ a Zp∞t. Dialogy majφ zhruba nßsledujφcφ pr∙b∞h:

V d∙sledku v²voje produktu se skuteΦn² pr∙b∞h instalace m∙₧e v detilech liÜit od naznaΦenΘho schΘmatu.


Elektronickß kancelß° - vstupte!

Existuje celß °ada mo₧nostφ, jak ve Windows spouÜt∞t aplikaΦnφ programy. Vßm bude pro zaΦßtek staΦit postup jedin², zato rychl² a spolehliv².

  • V levΘm dolnφm rohu obrazovky Windows 95 stiskn∞te tlaΦφtko Start.
  • V hornφ Φßsti rozvinutΘ nabφdky klikn∞te myÜφ na polo₧ku 602Desk.
  • Otev°e se okno programovΘ nadstavby 602Desk, kde najdete vÜe pot°ebnΘ.

P°ed sebou vidφte tzv. okno programu 602Desk. Kde v n∞m najdete ty slibovanΘ slo₧ky, Üanony a jak se do n∞j vejde sk°φ≥? Zkusme si spoleΦn∞ malou symbolickou prochßzku po vaÜφ elektronickΘ kancelß°i.

Nejprve co se t²Φe tΘ sk°φn∞. Pohled do okna, jak jej vidφte, vßm ukazuje obsah jednΘ sk°φn∞. Po prvnφm spuÜt∞nφ je zobrazena sk°φ≥ se Üanony obsahujφcφmi vzorovΘ Üablony formulß°∙, tabulek, obrßzk∙ a dalÜφch dokument∙.

V levΘ Φßsti obrazu vidφte symbolickΘ h°bety Üanon∙. Ka₧d² Üanon mß identifikaΦnφ Ütφtek urΦitΘ barvy opat°en² popisem.

V pravΘ Φßsti je v prvnφm moment∞ zobrazen symbol ä602". Jakmile jeden ze Üanon∙ otev°ete, zobrazφ se zde obsah jeho prvnφ slo₧ky. Zav°en² Üanon otev°ete kliknutφm myÜφ kamkoliv na jeho h°bet. Zkuste to t°eba s Üanonem Firemnφ doklady. Jakmile na n∞j kliknete, pravß Φßst okna se zm∞nφ. Naplnφ se obdΘlnφΦky s vφce Φi mΘn∞ srozumiteln²m obrazem a textem. Ty p°edstavujφ titulnφ strany dokument∙ ulo₧en²ch v otev°enΘ slo₧ce.

Kter² Üanon jste vybrali a jakß jeho slo₧ka je prßv∞ otev°enß? Pot°ebn² ·daj si p°eΦtete v zßhlavφ okna (nap°. Firemnφ doklady, slo₧ka Celnice. Nßzvy jednotliv²ch slo₧ek obsa₧en²ch v Üanonu vidφte na zßlo₧kßch tvo°φcφch liÜtu v pravΘ dolnφ Φßsti okna. U zmφn∞nΘho Üanonu zde najdete nap°. nßzvy Celnice, Ekonomika, Energetika, Investice atd. V levΘ Φßsti liÜty se zßlo₧kami jsou äp°evφjecφ tlaΦφtka" umo₧≥ujφcφ posun liÜty p°i velkΘm mno₧stvφ zßlo₧ek. TlaΦφtka majφ zleva doprava tento v²znam:

Kliknutφm na zßlo₧ky se otev°e p°φsluÜnß slo₧ka. Zkuste si kliknout t°eba na zßlo₧ku Ekonomika.

Obraz v pravΘ Φßsti okna se op∞t zm∞nil. Nynφ zde vidφte dokumenty se vzory Üablon äekonomickΘho typu". Ka₧d² obdΘlnφΦek p°edstavuje Üablonu jednoho formulß°e. èablony jsou dole popsßny, tak₧e i p°es znaΦnou hustotu zobrazenφ m∙₧ete snadno identifikovat tu, kterou pot°ebujete. Pokud vßm popis nestaΦφ, klikn∞te myÜφ na Φtverec s lupou umφst∞n² v pravΘm dolnφm rohu obdΘlnφku. Tφm stisknete tlaΦφtko otvφrajφcφ tzv. nßhled, kter² vßm ukß₧e Φßst dokumentu se Üablonou v m∞°φtku dostateΦn∞ velkΘm na to, abyste mohli Üablonu posoudit. DalÜφ kliknutφ myÜφ nßhled uzav°e.

èed²m tlaΦφtkem ämφnus" z pravΘ Φßsti klßvesnice se na stejnΘ ploÜe zobrazφ vφce obrßzk∙ dokument∙, samoz°ejm∞ ₧e v menÜφm m∞°φtku. TlaΦφtko lze pou₧φt opakovan∞. OpaΦnΘho efektu, tj. zv∞tÜenφ obrßzk∙ dokument∙, dosßhnete Üed²m tlaΦφtkem äplus".

Pokud kliknete myÜφ do obrßzku Üablony mimo tlaΦφtko s lupou, obrßzek se orßmuje Φerven²m obdΘlnφkem. Ten slou₧φ k oznaΦenφ dokumentu za vybran² k n∞jakΘ akci. Pokud podr₧φte stisknutou klßvesu Ctrl, m∙₧ete oznaΦit (orßmovat) celou skupinu dokument∙ (a pak je t°eba v jedinΘ operaci vymazat, kopφrovat Φi odeslat).

Ke struΦnΘmu seznßmenφ s prost°edφm chybφ ji₧ jen ty °ady mal²ch obrßzk∙ naho°e, hned pod zßhlavφm okna. To jsou liÜty s ovlßdacφmi tlaΦφtky programu. Pokud nad libovolnΘ z nich nastavφte kurzor myÜi (ale nic nemaΦkßte), objevφ se za okam₧ik bublinovß nßpov∞da o funkci tlaΦφtka.

ProÜli jsme si obsah jednoho Üanonu. Do jinΘho Üanonu v tΘ₧e sk°φni p°ejdete velice snadno; staΦφ na jeho h°bet kliknout myÜφ. D°φve otev°en² Üanon se äzasune" do sk°φn∞ a äpovysune" se Üanon nov∞ vybran². Zßrove≥ se pravß Φßst okna aktualizuje dokumenty obsa₧en²mi v prvnφ slo₧ce tohoto Üanonu.

P°ed koncem naÜφ prochßzky prost°edφm 602Desk je nutnΘ zd∙raznit jednu maliΦkost s velk²m v²znamem. Tou maliΦkostφ je pravΘ tlaΦφtko myÜi.

Nastavenφm kurzoru myÜi nad libovolnou Φßst okna a stiskem pravΘho tlaΦφtka zφskßte p°φkazovou nabφdku, tzv. plovoucφ menu. V n∞m je v₧dy alespo≥ jedna olo₧ka nazvanß Co to je?. Jejφ volbou se zobrazφ krßtk² nßpov∞dn² text k p°φsluÜnΘ partii programu. Plovoucφ menu vÜak obvykle obsahuje polo₧ek vφce; jsou to obslu₧nΘ p°φkazy, kterΘ budete vyu₧φvat zejmΘna p°i kopφrovßnφ, mazßnφ, p°esunech a dalÜφch akcφch.

Zkuste si pravΘ kliknutφ nad Üablonou ve slo₧ce. Podle charakteru Üablony se vytvo°φ plovoucφ menu s celou °adou p°φkaz∙. Ty umo₧nφ Üablonu otev°φt (naΦφst do textovΘho procesoru), zobrazit v nßhledu (akce je ekvivalentnφ stisku tlaΦφtka s lupou), poslat poÜtou, kopφrovat, p°ejmenovat, vymazat atd.


Aplikace Üablon

Jak ji₧ vφte, velkß Φßst Üablon dodßvan²ch spolu s programem 602proPC slou₧φ jako vzory formulß°∙ pro r∙znΘ akce, se kter²mi m∙₧e soukrom∞ podnikajφcφ Φlov∞k p°ijφt do styku.

èablony jsou dvojφho typu:

Aplikace Üablon je obdobnß, liÜφ se ve zp∙sobu vypln∞nφ koneΦnΘho formulß°e.

Princip prßce bude nßsledujφcφ. Nejprve je t°eba vybrat Üablonu ze slo₧ky, kde je ulo₧ena. Na jejφm zßklad∞ se pak ve spoluprßci s textov²m procesorem kdekoliv (tj. ve vybranΘm Üanonu a slo₧ce) vytvo°φ nov² samostatn² dokument, kter² se do slo₧ky ulo₧φ. Pomocφ textovΘho procesoru se tento dokument, kter² je zpoΦßtku pouhou kopiφ Üablony, vyplnφ. Pak se op∞t ulo₧φ a nynφ s nφm lze pracovat jako s jak²mkoliv samostatn²m dokumentem (lze jej vytisknout v pot°ebnΘm poΦtu kopiφ, odeslat vybran²m prost°edkem - nap°. prost°ednictvφm elektronickΘ poÜty - atd. Vypln∞n² dokument je ulo₧en ve svΘ slo₧ce a z∙stßvß tam tak prakticky archivovßn a₧ do tΘ doby, dokud jej explicitn∞ nevyma₧ete. V²chozφ Üablona z∙stane ve svΘ slo₧ce a je p°ipravena pro dalÜφ pou₧itφ.


LiÜta se Üablonami

D∙le₧it²m pomocnφkem p°i prßci se Üablonami bude liÜta, kterou zobrazφte stiskem tlaΦφtka Zobrazit/skr²t liÜtu se Üablonami. LiÜta je nejprve prßzdnß. Obsahuje vÜak °adu tlaΦφtek, pod kterß lze skr²t libovolnΘ dokumenty, tedy i ty s Üablonami. Pokud pak takovΘ tlaΦφtko stisknete, vytvo°φ se v otev°enΘ slo₧ce (libovolnΘho Üanonu i sk°φn∞) dokument vytvo°en² na zßklad∞ svΘho vzoru skrytΘho pod tlaΦφtkem liÜty.

èablonu na liÜtu p°enesete tzv. technikou Drag and Dropp - Tßhni a Pus¥.


Vytvo°enφ dokumentu pomocφ liÜty se Üablonami

Pomocφ tlaΦφtka na liÜt∞, kterΘ odkazuje na Üablonu, m∙₧ete vytvo°it libovoln² poΦet dokument∙. Vytvo°φte-li si na liÜt∞ t°eba tlaΦφtko Faktura, pak jeho pomocφ m∙₧ete do slo₧ek äsßzet" jednu fakturu za druhou a hned si je vyplnit a t°eba vytisknout. Postup je tak jednoduch², ₧e ho zvlßdne napoprvΘ opravdu ka₧d².


DalÜφ mo₧nosti okna 602Desk

R∙znΘ zp∙soby zobrazenφ

GrafickΘ zobrazenφ slo₧ek s mo₧nostφ nßhledu je jen jednou z n∞kolika mo₧nostφ, jak m∙₧ete slo₧ky v okn∞ vid∞t. DalÜφ zp∙soby zobrazenφ m∙₧ete p°epφnat tlaΦφtky na ovlßdacφ liÜt∞.

Zleva doprava se jednß o tyto mo₧nosti:


Zm∞na Üφ°ky sekce se Üanony

Hranice mezi sekcemi se Üanony a slo₧kami je pohyblivß. Tahem myÜφ za d∞lφcφ p°φΦku lze nastavit pot°ebn² rozm∞r sekcφ (skokem o Üφ°ku h°betu Üanonu). V souvislosti se Üφ°kou sekce zavedeme pomocn² termφn police. Vztah Üφ°ky police k Üφ°ce ÜanonovΘ sekce lze nastavit (viz sta¥ Pro pokroΦilejÜφ ve t°etφ kapitole).

Upozorn∞nφ Radφme vßm, abyste prvnφ sk°φ≥ ponechali vyhrazenou vzorov²m Üablonßm, kterΘ jste zφskali p°i instalaci. SvΘ dokumenty m∙₧ete pohodln∞ rozmφstit do ostatnφch sk°φnφ. P°i p°φpadnΘ p°einstalaci produktu by toti₧ mohlo dojφt k p°episu n∞kter²ch vaÜich dokument∙.

Tento materißl nenφ podrobnou uΦebnicφ obsahujφcφ kompletnφ popis produktu. Jejφm ·kolem je nastφnit zßkladnφ postupy a mo₧nosti. PopisovanΘ akce se v mnoha p°φpadech dajφ provßd∞t vφce zp∙soby, Φasto i jednoduÜeji. Zde je vÜak kladen d∙raz na pochopenφ struktury prßce s programov²m prost°edφm a jeho ovlßdßnφ. Proto v∞tÜinou nejsou popisovßny klßvesovΘ povely a alternativnφ tlaΦφtka na liÜtßch.

Bli₧Üφ informace o jednotliv²ch akcφch a jejich podrobn² soupis najdete v nßpov∞dnΘm systΘmu.