Tvrzenφm, ₧e neovlßdßte mate°sk² jazyk bychom se vßs jist∞ dotkli. Ale nejen na psacφm stroji, ale i p°i psanφ na poΦφtaΦi se dß ud∞lat tolik p°eklep∙, a₧ se Φlov∞k divφ. Proto je vhodnΘ ähotovΘ" dokumenty p°ed tφm, ne₧ opustφ vaÜi kancelß°, zkontrolovat.
Slovnφky, na zßklad∞ kter²ch kontrola probφhß, zßvisφ na okam₧itΘm nastavenφ jazyka. Pokud se vßm zdß, ₧e n∞co nenφ v po°ßdku, zkontrolujte indikaΦnφ symbol s vlajkou, kter² najdete vpravo na tzv. stavovΘm °ßdku (v dolnφ Φßsti okna textovΘho procesoru). Pokud se vlajka neshoduje s jazykem, ve kterΘm prßv∞ pracujete, klikn∞te na ni myÜφ a v plovoucφm menu zvolte po₧adovan² jazyk.
Pokud chcete p°eklepy kontrolovat ji₧ p°i zßpisu dokumentu, otev°ete p°φkazem P°edvolby z menu Pom∙cky konfiguraΦnφ dialog. Na kart∞ Nastavenφ zaÜkrtn∞te v sekci Dokument Φtverec u polo₧ky Kontrola p°eklep∙ na pozadφ. To je vÜechno.
Tak, jak pφÜete dokument, jsou jednotlivß slova ihned posuzovßna - porovnßvßna s obsahem korektorov²ch slovnφk∙. Pokud slovo nenφ ve slovnφcφch obsa₧eno, podtrhne se Φervenou vlnovkou. Podtr₧enφ ovÜem neznamenß, ₧e je slovo chybnΘ; pouze je z hlediska poΦφtaΦe neznßmΘ. Posouzenφ situace a p°φpadnß oprava je jen na vßs.
OvÜem pozor; korektor pracuje jen na bßzi jazykovΘ kontroly jednotliv²ch slov. Nenφ schopen posoudit jejich sprßvnost z hlediska stavby v∞t. Tudφ₧ podφvßte-li se na nßsledujφcφ hr∙zn² zßpis, vidφte ₧e je zde oznaΦena jen jedinß chyba, p°esto₧e by vßm tato v∞ta ve Ükole vynesla tuΦn∞ vykrou₧enou sardel.
Pou₧it² korektor pova₧uje d∞siv∞ p∙sobφcφ slova za sprßvnß - a ona takΘ sprßvnß jsou, ovÜem ka₧dΘ samo o sob∞.
Jakmile n∞kterΘ slovo opravφte, p°ekontroluje se znovu a vlnovka bu∩ zmizφ nebo takΘ ne.
Pravopisnou kontrolu celΘho dokumentu vy₧ßdßte p°φkazem Kontrola pravopisu z menu Pom∙cky. P°φkaz otev°e dialog, kter² vßm nabφdne kontrolu celΘho dokumentu nebo kontrolu od okam₧itΘ pozice textovΘho kurzoru.
Volbou jednΘ z mo₧nostφ se spustφ vlastnφ kontrola. Jakmile je nalezeno slovo, kterΘ nenφ korektoru znßmo, proces se zastavφ a zobrazφ se dialog, jeho₧ pomocφ musφte rozhodnout, jak dßl. P°edpoklßdejme, ₧e pφÜete o konφch a ve slov∞ kobyla jste omylem napsali m∞kkΘ äi".
V dialogu je neznßmΘ slovo vypsßno vlevo naho°e. Do vstupnφho pole Zm∞nit na m∙₧ete zapsat tvar, kter² je podle vßs sprßvn². Mßte-li zaÜkrtnutou volbu Mo₧nΘ tvary, m∙₧ete vyu₧φt seznam nabφzen²ch slov a kliknutφm p°enΘst do pole äto pravΘ". Stiskem tlaΦφtka Nahradit se slovo automaticky v dokumentu opravφ a proces pokraΦuje. TlaΦφtkem Nahradit vÜechny vy₧ßdßte nßhradu vÜech kobil v celΘm zbytku dokumentu.
M∙₧e se stßt, ₧e slovo je sice neznßmΘ, leΦ podle vßs sprßvnΘ. To se Φasto stßvß u odborn²ch text∙. V tom p°φpad∞ m∙₧ete stisknout tlaΦφtko P°eskoΦit nebo P°eskoΦit vÜechny. V prvΘm p°φpad∞ se slovo uznß za sprßvnΘ prßv∞ v tomto mφst∞ a dßle bude op∞t hlßÜeno za neznßmΘ, ve druhΘm p°φpad∞ vßm s nφm korektor dß pokoj a₧ do konce dokumentu.
Mo₧nß, ₧e vßs v p°edchozφm textu zarazilo, ₧e se pφÜe o slovnφcφch a ne o slovnφku. Ony se toti₧ pou₧φvajφ slovnφky dva. Jeden hlavnφ, ten je nem∞nn² a pou₧φvß se v₧dy jeden pro urΦit² jazyk. Druh² slovnφk je u₧ivatelsk²; do n∞j si m∙₧ete uklßdat slova, kterΘ byla podle hlavnφho slovnφku prohlßÜena za neznßmß.
TlaΦφtkem P°idat se dosud neznßmΘ slovo p°idß ve tvaru, jakΘm se vyskytuje v dokumentu. Nadßle je v₧dy prohlßÜeno za sprßvnΘ.
TlaΦφtkem P°idat tvary se otev°e pomocn² dialog. V n∞m je t°eba vytvo°it seznam tvar∙ danΘho slova, kterΘ majφ b²t nadßle rovn∞₧ pova₧ovßny za sprßvnΘ. Je zapot°ebφ vymyslet slovo, kterΘ se sklo≥uje Φi Φasuje podobn∞ jako naÜe slovo neznßmΘ. Toto slovo zapiÜte do pole Vzor a stiskn∞te tlaΦφtko Nabφdnout tvary. Vytvo°φ se seznam, ve kterΘm jsou nabφdnuty tvary slova äoh²banΘho" podle vaÜeho vzoru. Pokud se vßm nabφdka nelφbφ, zkuste vymyslet jin² vzor.
Pokud jste spokojeni, oznaΦte myÜφ ty tvary, kterΘ chcete p°enΘst do slovnφku a stiskn∞te tlaΦφtko P°idat. Chcete-li p°idat vÜechny tvary, oznaΦte cel² seznam tlaΦφtkem Zvolit vÜe.
Jako souΦßst nabφdky generovan²ch tvar∙ se mohou vyskytovat i relativn∞ nesmyslnΘ tvary. Proto nabφdku p°ed pou₧itφm tlaΦφtka VÜechny zkontrolujte (v seznamu m∙₧e b²t t°eba t°icet nabφdnut²ch tvar∙, tedy i äza rohem" !!!).
D∞lenφ slov je pon∞kud choulostivß zßle₧itost. Jak lze velice Φasto vid∞t v r∙zn²ch novinßch a Φasopisech, vlo₧enφ nesprßvnΘho znamΘnka pro d∞lenφ vede Φasto k v²skytu zdßnliv∞ nesmysln²ch pomlΦek uprost°ed slov. Tento efekt se snadno poda°φ, d∞lφte-li slovo änatvrdo". Kdy₧ se takovΘ slovo po jinΘm zformßtovßnφ textu dostane mimo konec °ßdku, z∙stane stßle ärozd∞lenΘ".
Pro d∞lenφ slov lze vyu₧φt automatick² algoritmus. Po₧adavek na d∞lenφ se v tomto p°φpad∞ nastavuje na ·rovni odstavce.
Po₧adavek na automatickΘ d∞lenφ slov v odstavci specifikujete na kart∞ R∙znΘ dialogu Odstavec. Pokud nastavφte na voliΦi Rozd∞lovßnφ slov polo₧ku ÄßdnΘ, bude automatickΘ d∞lenφ potlaΦeno. Zb²vajφcφ t°i polo₧ky umo₧nφ d∞lit na ka₧dΘm °ßdku, ob °ßdek nebo ob dva °ßdky.
Pokud je d∞lenφ vy₧ßdßno:
Do slov m∙₧ete ruΦn∞ vklßdat skrytΘ znaky pro tzv. m∞kkΘ d∞lenφ slov. Pomocφ nich budou slova podle pot°eby d∞lena, a to p°ednostn∞ p°ed automatick²m d∞lφcφm algoritmem.
Znak pro m∞kkΘ d∞lenφ vlo₧φte na pozici kurzoru p°φkazem M∞kkΘ d∞lφtko, kter² najdete v menu Vlo₧it nebo ekvivalentnφm klßvesov²m povelem Ctrl+Minus.
D∞lenφ pomocφ m∞kk²ch d∞lφtek je funkΦnφ jen v p°φpad∞ nastavenφ jednoho ze zp∙sob∙ automatickΘho d∞lenφ. Pokud nenφ d∞lenφ slov povoleno, m∞kkß d∞lφtka budou ignorovßna. Jestli₧e je do slova vlo₧eno alespo≥ jedno m∞kkΘ d∞lφtko, nepou₧ije se p°i jeho d∞lenφ automatick² algoritmus.
DalÜφ mo₧nost pro vklßdßnφ m∞kk²ch d∞lφtek nabφzφ p°φkaz D∞lenφ slova z menu Pom∙cky. V jeho dialogu postupn∞ urΦφte pozice vÜech m∞kk²ch d∞lφtek a vlo₧φte je klßvesou Insert do slova. D∞lφtka se zobrazφ jako svislΘ ΦernΘ obdΘlnφΦky. ZnaΦky nevyhovujφcφch d∞lφtek m∙₧ete b∞₧n²m zp∙sobem vymazat. |
V n∞kter²ch p°φpadech je t°eba zd∙raznit, ₧e pomlΦka pou₧itß v textu mß funkΦnφ v²znam a nenφ rozd∞lovacφm znamΘnkem.
Zde je t°eba vlo₧it tzv. tvrdΘ d∞lφtko, kterΘ mß tu vlastnost, ₧e se nem∙₧e vyskytovat na konci °ßdku. P°i posunu textu sm∞rem vpravo se pak nßzev firmy nezalomφ a p°ejde jako celek na nßsledujφcφ °ßdek.
Znak tvrdΘ d∞lφtko vlo₧φte na pozici kurzoru p°φkazem TvrdΘ d∞lφtko, kter² najdete v menu Vlo₧it. Znak bude v textu v₧dy zobrazen, nezßvisle na jeho pozici ve slov∞ a °ßdku. Na mφst∞ jeho v²skytu nebude mo₧nΘ slovo rozd∞lit (jinde jen m∞kk²m d∞lφtkem).
Z podobn²ch d∙vod∙ jako tvrdΘ d∞lφtko je takΘ zaveden znak 'tvrdß mezera'.
V mφst∞ vlo₧enφ tohoto znaku rovn∞₧ nebude text mo₧nΘ rozd∞lit. Slova umφst∞nß bezprost°edn∞ vlevo a vpravo od tvrdΘ mezery m∙₧ete rozd∞lit pouze vlo₧enφm m∞kk²ch d∞lφtek. Tvrdou mezeru vlo₧φte na pozici kurzoru p°φkazem Tvrdou mezeru z menu Vlo₧it.
V dokumentu se mohou vyskytovat slova, kterß by nem∞la b²t umφst∞na na konci °ßdku (typick²m p°φkladem jsou spojky a n∞kterΘ p°edlo₧ky).
Tento problΘm je °eÜen zvlßÜtnφmi soubory v²jimek. Pro ka₧d² jazyk lze vytvo°it pomocn² soubor LOVFL_xx.DAT (kde xx je änßrodnφ k≤d" - CZ pro ΦeÜtinu, SL pro slovenÜtinu, GR pro n∞mΦinu a UK pro angliΦtinu), ve kter²ch jsou vÜechny tyto v²jimky ulo₧eny. I tyto soubory jsou Φist∞ textovΘ, ASCII. Ka₧d² °ßdek obsahuje jednu polo₧ku.
Soubory je mo₧nΘ snadno upravovat; doporuΦujeme prost² ASCII editor. Ve Windows 95 se vßm nap°φklad nabφzφ standardnφ editor WordPad.
Pokud chcete, aby bylo p°etΘkßnφ slov oÜet°eno, spus¥te p°φkaz P°etΘkßnφ zvolen²ch slov z menu Pom∙cky - jeho polo₧ka musφ b²t zatr₧ena.