Zatφm jsme pracovali s dokumenty, kterΘ na zßklad∞ jejich Üablon vytvß°el textov² procesor. N∞kterß dokumenty obsahujφ °ady tabelßrn∞ zarovnßvan²ch polo₧ek a jinΘ dokonce p°edpoklßdajφ kalkulaΦnφ v²poΦty (jako t°eba mezisouΦty) n∞kter²ch polo₧ek. TakovΘ dokumenty je v²hodnΘ vytvß°et a zpracovßvat tabulkov²m procesorem.
Plocha pracovnφho okna tabulkovΘho procesoru nenφ tvo°ena äΦist²m papφrem", ale sφtφ vodorovn²ch °ßdk∙ a svisl²ch sloupc∙ ohraniΦujφcφch tzv. bu≥ky. Ka₧dß bu≥ka je urΦena °ßdkov²m (Φφseln²m) a sloupcov²m (znakov²m) indexem. Je tak jednoznaΦn∞ adresovatelnß a tφm jsou nap°. umo₧n∞ny v²poΦty nad bu≥kami nesoucφmi ΦφselnΘ hodnoty. Tak t°eba bu≥ka oznaΦenß C12 je ve t°etφm sloupci a na dvanßctΘm °ßdku.
Bu≥ky vytvo°enΘ na äjednom papφ°e" vytvß°ejφ tzv. list seÜitu. SeÜit se m∙₧e sklßdat z n∞kolika pojmenovan²ch list∙, mezi kter²mi m∙₧e b²t vzßjemnß interakce.
Prßci se seÜitem m∙₧eme demonstrovat na formulß°i pro ·Φetnφ v²kazy. Ve sk°φni se Üablonami otev°ete Üanon Dan∞ a ekonomika a v n∞m slo₧ku Ekonomika. Mezi Üablonami najdete takΘ Üablonu ┌Φetnφ v²kazy. Tu p°esu≥te na Üablonovou liÜtu. Pak otev°ete n∞jak² Üanon a slo₧ku slou₧φcφ pro vaÜe pokusy a stiskn∞te tlaΦφtko se Üablonou. Ve slo₧ce se vytvo°φ polo₧ka Nov² dokument podle polo₧ky ┌Φetnφ v²kazy. Polo₧ku si p°ejmenujte podle chuti a pak na ni dvakrßt klikn∞te myÜφ.
Nynφ se spustφ tabulkov² procesor a v jeho okn∞ se otev°e dokument vytvo°en² na zßklad∞ vaÜφ Üablony. Na prvnφ pohled vidφte odliÜnost v ovlßdßnφ proti textovΘmu procesoru a takΘ se zm∞nil kurzor myÜi - mφsto Üipky je zde siln² k°φ₧ek. Mohlo by se zdßt, ₧e v²Üe uvedenΘ tvrzenφ o sφti bun∞k neplatφ, n∞kde jsou souvisle vybarvenΘ prßzdnΘ plochy, jinde nadepsanΘ kolonky a prßzdnß pole Φi pole p°edvypln∞nß Φφsly. To je tφm, ₧e tabulky vytvß°enΘ v seÜitech na zßklad∞ Üablon jsou ji₧ naformßtovanΘ.
Co se rozumφ pod pojmem formßtovßnφ v listu seÜitu? Uvedeme si jen ty nejzßkladn∞jÜφ informace, bli₧Üφ ·daje najdete v nßpov∞dnΘm systΘmu.
Dßle lze potlaΦit zobrazenφ pomocnΘho rastru vytvß°ejφcφho obrysy bun∞k, n∞kterΘ bu≥ky uzamknout, definovat zßhlavφ atd.
NaÜe vzorovß tabulka vÜak je ji₧ vytvo°enß a formßtovanß; podφvejme se, jak ji vyplnit. Nejprve vyplnφme adresu firmy v kolonkßch Nßzev a sφdlo ·Φetnφ jednotky. Klikn∞te k°φ₧ov²m kurzorem na zaΦßtek prvnφho pole. V poli se vytvo°φ obrys bu≥ky, jak ukazuje obrßzek vpravo. |
|
|
ZaΦn∞te psßt nßzev firmy. Ale co to? Bu≥ka z∙stßvß stßle prßzdnß! Nic se ned∞je, vÜe je v po°ßdku. Prßv∞ jste objevili zvlßÜtnost zßpisu do bun∞k tabulkov²ch procesor∙. Obsah bun∞k se p°ipravuje ve vstupnφm pole mimo list a do bu≥ky se p°enese, a₧ jej uznßte za hotov². Zapisovan² text se objevuje ve vstupnφm poli v levΘ hornφ Φßsti okna tabulkovΘho procesoru. |
|
|
Jakmile jste zapsali nßzev firmy, klikn∞te myÜφ na zaΦßtek druhΘho pole, do kterΘho budete chtφt zapsat ulici a domovnφ Φφslo. Tφm se poklßdß vstup prvnφho ·daje za ukonΦen² a obsah vstupnφho pole se p°enese na list seÜitu do bu≥ky I6. Pro vstup lze takΘ pou₧φt klßvesu Enter, tlaΦφtko se zatr₧enφm p°ed vstupnφm polem nebo prost∞ stisknout n∞kterou z kurzorov²ch klßves. |
|
Obdobn∞ vypl≥te vÜechny popisnΘ ·daje. Pokud v n∞kterΘ z bun∞k zjistφte chybu, klikn∞te na ni myÜφ. Obsah se p°enese do vstupnφho pole, kde jej m∙₧ete opravit nebo p°epsat a znovu vlo₧it do bu≥ky.
Nynφ se podφvejme na dalÜφ Φßst tabulky urΦenΘ pro zßpis finanΦnφch hodnot. N∞kterß pole jsou prßzdnß, v jin²ch jsou p°edvypln∞ny nuly. V naÜφ vzorovΘ tabulce p°edstavujφ pole s nulami takovß pole, kterß se pomocφ vzorc∙ vyhodnocujφ na zßklad∞ ·daj∙ vlo₧en²ch do jin²ch bun∞k.
|
|
Klikn∞te myÜφ na bu≥ku s nulou v °ßdku 18 a sloupci F. Ve vstupnφm poli se objevφ zßpis =F19+F20+F56+F84. Jestli₧e je prvnφm znakem v poli rovnφtko, jednß se o vzorec. V tomto p°φpad∞ jde o vzorec pro vyhodnocenφ souΦtu Φty° bun∞k. Zkuste si do bu≥ky F19 zapsat n∞jakΘ Φφslo, t°eba 10000. Uvidφte, ₧e i v souΦtovΘ bu≥ce se objevφ stejnΘ Φφslo (ostatnφ t°i bu≥ky majφ zatφm nulovΘ hodnoty).
Jak je z obrßzku patrnΘ, zßpis do jednΘ bu≥ky ovlivnil i bu≥ky dalÜφ, ve sloupci Netto. I tam jsou toti₧ vlo₧eny vzorce poΦφtajφcφ s hodnotou bu≥ky F19.
Pozor - p°i zßpisu finanΦnφch Φßstek, ale i Φφsel obecn∞, nepou₧φvejte mezery ani odd∞lovaΦe jinΘ ne₧ je desetinn² symbol nastaven² ve vaÜich Windows. Pokud mφsto Φφsla 10000 vlo₧φte hodnotu 10 000 (s mezerou mezi druhou a t°etφ nulou), bude posuzovßna jako textov² °et∞zec a nikoliv jako Φφslo.
Nynφ znßte vÜe pot°ebnΘ k vypln∞nφ prvnφho listu vaÜeho seÜitu s tabulkami.
Dßle se podφvejte k levΘmu dolnφmu okraji okna tabulkovΘho procesoru. Zde najdete zßlo₧ky s nßpisy Rozvaha-aktiva, Rozvaha-pasiva a V²sledovka. To jsou jmenovky t°φ list∙ obsa₧en²ch v tomto dokumentu. Kliknutφm na zßlo₧ku se otev°e p°φsluÜn² list.
Otev°ete list Rozvaha-pasφva. V bu≥ce E22 najdete vzorec ='Rozvaha-aktiva'!I18-E6-E9-E14-E18-E23-E54. Prvnφ polo₧ka ve vzorci ('Rozvaha-aktiva'!I18) ukazuje na bu≥ku z listu Rozvaha-aktiva. Ostatnφ odkazy ukazujφ na bu≥ky z listu prßv∞ otev°enΘho. Tak lze ve vzorcφch kombinovat hodnoty obsa₧enΘ v bu≥kßch na libovoln²ch listech.
Tabulkov² dokument vytisknete p°φkazem Tisk z menu Soubor. P°φkaz otev°e dialog, kter² je obdobn² dialogu pro tisk textovΘho dokumentu.
JeÜt∞ p°ed tiskem mßte mo₧nost ovlivnit vzhled v²slednΘ sestavy. V menu Soubor spus¥te p°φkaz Vzhled tisku. Otev°e se dialog obsahujφcφ dv∞ karty: Strßnka a Okraje a zßhlavφ. Podrobn² popis ovladaΦ∙ najdete v nßpov∞dnΘm systΘmu. Orientaci v mo₧nostech nastavenφ na kartßch vßm takΘ usnadnφ tlaΦφtka Nßhled. Jejich pomocφ, stejn∞ tak jako pou₧ijete-li p°φkaz Nßhled z menu Soubor, uvidφte tiskovou sestavu tak, jak se na nastavenΘ tiskßrn∞ bude skuteΦn∞ tisknout.
SeÜit s tabulkami ulo₧φte p°φkazem Ulo₧it z menu Soubor. Uklßdat op∞t doporuΦujeme Φast∞ji i v pr∙b∞hu prßce, jistota je jistota.
Nynφ ji₧ znßte vÜe pot°ebnΘ k rutinnφ prßci se seÜity s tabulkami vytvß°en²mi na zßklad∞ p°ipraven²ch Üablon. Samoz°ejm∞, ₧e nabφzenΘ Üablony nemohou pokr²t vÜechny mo₧nosti a proto si m∙₧ete zkusit vytvo°it vlastnφ seÜit.
M∞jme modelov² p°φklad. Jste majitel malΘho zahradnictvφ a prodßvßte sazenice, °ezanΘ kv∞tiny a zeleninu. Budete si chtφt ud∞lat p°ehlednou tabulku zisk∙ za jednotlivß Φtvrtletφ lo≥skΘho roku.
V zßhlavφ listu seÜitu (bu≥ka A1) bude nßzev zahradnictvφ. Nßsledujφcφ °ßdek bude vyhrazen nadpis∙m sloupc∙ (bu≥ky B2 a₧ F2). Pak budou Φty°i °ßdky (3 a₧ 6) pro jednotlivß Φtvrtletφ a poslednφ °ßdek (7) pro sumace v²sledk∙.
V prvnφm sloupci (A) budou nßzvy Φtvrtletφ. Druh² a₧ Φtvrt² sloupec (B a₧ D) budou vyhrazeny pro zisky za sazenice, kv∞tiny a zeleninu. Nßsledujφcφ sloupec (E) vyhradφme investicφm. V poslednφm sloupci (F) se ukß₧e, zda zahradnictvφ bylo v danΘm obdobφ finanΦn∞ aktivnφ Φi pasivnφ.
Modelovß tabulka po zßpisu jednotliv²ch nadpis∙ pak m∙₧e vypadat asi tak, jak ukazuje nßsledujφcφ obrßzek. VÜimn∞te si, ₧e p°esto₧e zßpis v bu≥ce A1 je dlouh², je cel² viditeln². To je tφm, ₧e p°ekr²vß bu≥ky B1 a₧ E1, ve kter²ch dosud nic nenφ. Pokud by vÜak tyto bu≥ky nebyly prßzdnΘ, byla by z nadpisu vid∞t jen Φßst. Pak by se musel sloupec A rozÜφ°it tak, aby se do bu≥ky veÜel nadpis cel².
Popisy jsou hotovΘ. Te∩ je t°eba naplnit bu≥ky B3 a₧ E6 Φφsly vyjad°ujφcφmi p°φsluÜnΘ tr₧by Φi investice. A₧ to ud∞lßte, bude zb²vat vytvo°it vzorce, kterΘ vßm vypoΦtou p°φsluÜnou bilanci. Nejprve si t°eba seΦteme sazenice.
Pro v²poΦet tr₧by za kv∞tiny lze vytvo°it podobn² vzorec, pro souΦet zde z cviΦn²ch d∙vod∙ vyu₧ijeme vestav∞nou funkci SUM, kterΘ seΦte obsah oblasti bun∞k uveden²ch v argumentu (v zßvorce za nßzvem funkce).
Informace o funkcφch a jejich aplikacφch ve vzorcφch najdete v nßpov∞dnΘm systΘmu. DalÜφ mo₧nost sumace nabφzφ tlaΦφtko se znakem sumy na liÜt∞. Tahem myÜφ p°i stisknutΘm levΘm tlaΦφtku oznaΦte bu≥ky, jejich₧ obsah chcete seΦφst (zobrazφ se inverzn∞). Pak stiskn∞te tlaΦφtko se sumou a klikn∞te myÜi na bu≥ku, do kterΘ chcete vlo₧it vzorec. Vzorec se automaticky vygeneruje a v bu≥ce se ihned objevφ p°φsluÜnß hodnota.
Pro vzorce ve sloupci zisk je zapot°ebφ seΦφst Φtvrtletnφ zisky za jednotlivΘ tr₧nφ polo₧ky a odeΦφst investice. P°φsluÜn² vzorec pro °ßdek 3 m∙₧e vypadat bu∩ =B3+C3+D3-E3 nebo =SUM(B3:D3)-E3.
Vzorce pro dalÜφ °ßdky jsou analogickΘ. KoneΦnß podoba tabulky pak bude:
Takovß tabulka je sice asi p°esnß (pokud jste vyplnili Φφsla poctiv∞), leΦ oÜklivß. Pokusφme se ji vylepÜit, aby zφskala trochu na lφbivosti.
ZaΦneme nadpisem; jeho pφsmo zv∞tÜφme a ztuΦnφme. Nastavte kurzor na bu≥ku A1.
|
|
P°esunutφm voliΦe velikosti pφsma z hodnoty 10 na hodnotu 14 se oφsmo zv∞tÜφ a stiskem tlaΦφtka se symbolem "B" se ztuΦnφ. |
|
|
|
|
DalÜφm po₧adavkem m∙₧e b²t podlo₧enφ nadpisu st°ednφ Üedφ a podlo₧enφ hlaviΦek sloupc∙ a °ßdk∙ sv∞tlou Üedφ. Tahem myÜφ p°i stisknutΘm levΘm tlaΦφtku oznaΦte bu≥ky, kterΘ chcete formßtovat. V p°φpad∞ nadpisu to musφ b²t oblast A1 a₧ G1. Pak na liÜt∞ stiskn∞te tlaΦφtko s kbelφΦkem a barvou. TlaΦφtko otev°e paletu barev a odstφn∙ Üedi; kliknutφm na p°φsluÜnΘ polφΦko se oblast oznaΦen²ch bun∞k ävybarvφ". Stejn∞ vybarvφte zßhlavφ sloupc∙ a °ßdk∙. |
|
Odstφn Üedi pou₧it² pod nadpis se m∙₧e zdßt p°φliÜ tmav². Zkuste zm∞nit barvu pφsma z ΦernΘ na bφlou. P°i nastavenφ na bu≥ku A1 stiskn∞te tlaΦφtko pro zm∞nu barvy pφsma. Ze stejnΘ palety jako prve vyberte barvu. |
Nadpis se m∙₧e zdßt v °ßdku p°φliÜ stφsn∞n². Proto cel² prvnφ °ßdek trochu zv²Üφme. Kurzor myÜi nastavte na d∞lφcφ p°φΦku mezi tlaΦφtky v zßhlavφ °ßdk∙ 1 a 2. Kurzor se zm∞nφ ve dvojitou Üipku. Tahem myÜφ p°i stisknutΘm levΘm tlaΦφtku se v²Üka °ßdku m∞nφ ve sm∞ru tahu. (Stejn∞ lze rozÜφ°it libovoln² jin² °ßdek a tahem za d∞lφcφ p°φΦku mezi tlaΦφtky v zßhlavφ sloupc∙ rozÜφ°it nebo z·₧it sloupec). M∙₧ete si zkusit rozÜφ°it jednotlivΘ sloupce tak, aby äza°ezßvaly" s nadpisem, kter² se zm∞nou pφsma pon∞kud prodlou₧il.
Te∩ je °ßdek sice dostateΦn∞ vysok², nadpis vÜak äle₧φ". Zkuste v menu Formßt spustit p°φkaz Bu≥ky. V dialogu Formßt bun∞k p°ejd∞te na kartu Zarovnßnφ a zde nastavte p°epφnaΦ znaΦen² jako Vertikßlnφ do polohy Doprost°ed. Nadpis se vyst°edφ mezi hornφm a dolnφm okrajem bun∞k.
Co jeÜt∞ lze vylepÜit? Zkuste si t°eba vyst°edit nadpisy sloupc∙ v bu≥kßch. OznaΦte oblast bun∞k B2 a₧ F2 a stiskn∞te tlaΦφtko pro vyst°ed∞nφ.
Nakonec bychom mohli zkusit tabulku orßmovat. OznaΦte vÜechny bu≥ky, tj. oblast A1 a₧ F7. Pak spus¥te v menu Formßt p°φkaz Bu≥ky a otev°ete kartu Pozadφ. V sekci OhraniΦenφ klikn∞te na polo₧ku Okolo (tφm se orßmujφ jen strany bun∞k ohraniΦujφcφ oblast). Ze vzornφku Typ ohraniΦenφ vyberte vhodnou Φßru a voliΦem Barva urΦete jejφ barvu.
Po proveden²ch ·pravßch vypadß tabulka asi tak, jak ukazuje obrßzek.
Pokud vßm tabulka p°ipadß jeÜt∞ p°φliÜ äkomisnφ", m∙₧ete ji vylepÜit zruÜenφm zobrazenφ m°φ₧ky a podle pot°eby i zßhlavφ °ßdk∙ a sloupc∙. V menu List spus¥te p°φkaz Zobrazenφ. Dialog Zobrazenφ listu obsahuje zaÜkrtßvacφ p°epφnaΦe umo₧≥ujφcφ po₧adovanΘ zm∞ny zobrazenφ. |
|
VßÜ seÜit je nynφ t°eba ulo₧it na disk. V menu Soubor spus¥te p°φkaz Ulo₧it. Pokud dokument se seÜitem uklßdßte poprvΘ, zobrazφ se dialog Ulo₧it jako. Zde m∙₧ete p°φmo vybrat nßzev dokumentu i cφlov² disk a adresß° pro ulo₧enφ. Pokud vÜak dokument chcete zalo₧it do vaÜφ elektronickΘ kancelß°e, stiskn∞te tlaΦφtko s obrßzkem Üanon∙. Otev°e se nadstavba 602Desktop; v hornφ Φßsti pravΘ sekce je jako v p°φpad∞ ulo₧enφ novΘho textovΘho dokumentu nahrazena liÜta s tlaΦφtky liÜtou pro ulo₧enφ - urΦenφ nßzvu souboru. Vyberte cφlov² Üanon (sk°φ≥) a slo₧ku, zkontrolujte nßzev souboru a pak stiskn∞te tlaΦφtko Ulo₧it.
Je-li vßÜ seÜit s tabulkami natolik univerzßlnφ, ₧e se dß p°edpoklßdat jeho opakovanΘ pou₧itφ, m∙₧ete si z nφ vytvo°it Üablonu.
èablona vychßzejφcφ z v²Üe uvedenΘho p°φkladu by m∞la obsahovat vÜechny popisnΘ a formßtovacφ ·daje, nikoliv vÜak prom∞nnΘ hodnoty. V naÜem p°φpad∞ to znamenß vymazat vÜechny vstupnφ hodnoty a naopak ponechat beze zm∞ny vÜechny bu≥ky obsahujφcφ vzorce, a to tak, aby bylo zachovßno formßtovßnφ. Tento zdßnliv∞ slo₧it² po₧adavek splnφte jednoduÜe - oznaΦte oblast B3 a₧ E6 a stiskn∞te klßvesu Del. Hodnoty z oblasti zmizφ a bu≥ky se vzorci se vynulujφ.
Zb²vß zφskan² prototyp tabulky ulo₧it do vhodnΘho Üanonu a slo₧ky. Server MagicTab nerozliÜuje soubory typu ädokument" a äÜablona dokumentu". Proto nenφ t°eba p°em²Ület nad typem uklßdanΘho dokumentu. äèablonu" lze vÜak bez omezenφ p°i°adit na Üablonovou liÜtu a na jejφm zßklad∞ vytvo°it libovolnΘ obdobnΘ dokumenty.
V dalÜφm v²kladu op∞t vyu₧ijeme p°φklad naÜeho fiktivnφho zahradnictvφ. P°edpoklßdejme, ₧e zahradnictvφ po prvnφ zim∞ nezkrachovalo a ₧e vesele prosperuje n∞kolik dalÜφch let. Ka₧d² rok je t°eba vyplnit tabulku obdobnou tΘ, kterou jsme spoleΦn∞ vytvo°ili prve. Samoz°ejm∞ by bylo mo₧nΘ pro ka₧dou z tabulek zalo₧it zvlßÜtnφ dokument a tabulky tak uklßdat odd∞len∞. Tφm bychom vÜak p°iÜli o mo₧nost snadnΘho porovnßnφ v²sledk∙ za jednotlivΘ roky. UrΦitß mo₧nost by byla ämastit roΦnφ tabulky za sebe", do jedinΘho dokumentu. To by ale nebylo p°φliÜ operativnφ a p°ehlednΘ.
Server MagicTab vßm nabφzφ jinou mo₧nost - prßci s vφce tabulkov²mi listy v rßmci jednoho seÜitu - dokumentu. Listy si m∙₧ete p°edstavit jako archy ΦtvereΦkovanΘho papφru seÜitΘ v jednom rohu do podoby dokumentu.
Ka₧d² z list∙ seÜitu mß v levΘ dolnφ Φßsti okna tabulkovΘho procesoru zßlo₧ku se jmΘnem. Kliknutφm na zßlo₧ku se otev°e p°φsluÜn² list. Otev°en² list je mo₧nΘ snadno p°ejmenovat. V menu List staΦφ spustit p°φkaz P°ejmenovat a do dialogu zapsat novΘ jmΘno. Tak si m∙₧ete jednotlivΘ listy pojmenovat t°eba 1989, 1988, 1987 a Souhrn.
Po otev°enφ novΘho dokumentu se implicitn∞ nabφzejφ Φty°i listy. Pokud vßm nestaΦφ, m∙₧ete si list∙ vytvo°it vφce - k tomu je v menu List p°φkaz Vlo₧it.
Budeme p°edpoklßdat, ₧e jste otev°eli dokument, na jeho₧ prvnφm listu je tabulka zisk∙ za urΦit² rok. Na dalÜφch listech budeme chtφt vytvo°it obdobnΘ tabulky pro jinΘ roky. Samoz°ejm∞ by bylo mo₧nΘ tabulky znovu napsat, ale to by nebulo p°φliÜ efektivnφ. Rad∞ji zkuste tento postup.
Na listu Souhrn si m∙₧ete na zßklad∞ ulo₧en²ch hodnot d∞lat bilanci za n∞kolik uplynul²ch let. ZapφÜete-li zde t°eba vzorec ='1988'!F6+'1987'!F6+'1986'!F6, seΦtou se do p°φsluÜnΘ bu≥ky v²sledky v²poΦt∙ celoroΦnφho zisku za lΘta 1988, 1977 a 1966.
Data tabelovanß zp∙sobem pou₧it²m v ilustraΦnφm p°φkladu lze v²hodn∞ zobrazit v grafickΘm tvaru. Postup je velice jednoduch²:
P°i prßci s objektem nesoucφm graf je spuÜt∞n server MagicGraf. Ten sv²mi ovlßdacφmi prvky p°ekr²vß ovlßdßnφ MagicTabu. Pomocφ ovladaΦ∙ lze volit r∙znΘ typy ädvojrozm∞rn²ch" a ätrojrozm∞rn²ch" graf∙ a nastavovat r∙znΘ atributy zobrazenφ. Podrobn² popis jednotliv²ch mo₧nostφ najdete v nßpov∞dnΘm systΘmu.
Pot°ebujete-li pomocφ serveru MagicTab zpracovat data z jin²ch aplikacφ, mßte dv∞ mo₧nost:
Importu souboru z jinΘ aplikace dosßhnete tak, ₧e nejprve otev°ete prßzdn² seÜit. Pak v menu Soubor spustφte p°φkaz Otev°φt, v dialogu voliΦem Soubory typu urΦφte zp∙sob importu a pak specifikujete p°φstupovou cestu a nßzev p°φsluÜnΘho souboru.
ODBC (Open Database Connectivity) je softwarovΘ rozhranφ umo₧≥ujφcφ vklßdat do tabulky data ulo₧enß v jakΘmkoliv databßzovΘm systΘmu, kter² toto rozhranφ podporuje. ODBC nenφ souΦßstφ MS Windows. Programov² celek 602proPC jej vÜak p°i instalaci doplnil a zßrove≥ vßm dßvß k dispozici pot°ebnΘ ovladaΦe.
ODBC data se vklßdajφ na list seÜitu poΦφnajφc okam₧itou pozicφ jeho ukazatele. Ke vlo₧enφ slou₧φ p°φkaz ODBC data z menu Vlo₧it. V nßsledujφcφm dialogu vyberte zdrojovou aplikaci a soubor obsahujφcφ po₧adovanß data.
Funkci naΦφtßnφ dat p°es ODBC rozhranφ si p°edvedeme na importu databßze ve formßtu dBASE do seÜitu tabulkovΘho procesoru.
Nejprve urΦφte lokalizaci souboru s databßzφ:
Specifikovanou databßzi ji₧ lze bez problΘmu naΦφst na list seÜitu v tabulkovΘm procesoru:
SQL dotaz se zapisuje prost°ednictvφm tzv. SQL jazyka. Jeho popis p°esahuje rßmec tΘto publikace; bli₧Üφ informace naleznete nap°. na Internetu.
Tip - pole v dialogu je p°edvypln∞no polo₧kami zßznamu databßze v po°adφ, jak jsou v databßzi ulo₧eny. äP°erovnßnφm" nebo vynechßnφm n∞kter²ch nßzv∙ polφ urΦφte zp∙sob importu do listu vaÜeho seÜitu.
Dokumenty s tabulkami jsou urΦeny p°evß₧n∞ pro tabelßrnφ zpracovßnφ Φφseln²ch a alfanumerick²ch polo₧ek. Jak ale vidφte na Üablonßch, formulß° nemusφ b²t jen stroh² list papφru s änalajnovan²mi" polφΦky. Ji₧ sßm tabulkov² procesor dßvß k dispozici mo₧nosti barevnΘho lad∞nφ pφsma i podkladu, nabφzφ r∙znΘ styly a velikosti pφsmen, rßmovßnφ bun∞k atd. To vÜak nenφ jeÜt∞ vÜechno. Pot°ebujete nap°φklad vedle polo₧ky s nßzvem vaÜφ firmy vlo₧it jejφ logo? Je to jednoduchΘ - vlo₧te jej ve form∞ obrßzku ulo₧enΘho v grafickΘm souboru.
P°edpokladem samoz°ejm∞ je existence souboru s logem. Mßte-li jej ve svΘm Üanonu, postupujte nßsledovn∞:
Graficky proveden² text m∙₧ete do tabulky vlo₧it ve form∞ objektu serveru MagicText, pomocφ p°φkazu MagicText z menu Vlo₧it.
DalÜφ mo₧nost je vlo₧enφ obecnΘho objektu spravovanΘho technologiφ OLE. Tak je mo₧nΘ vklßdat t°eba zvukovΘ zßznamy, video sekvence a cokoliv jinΘho, co vßm prost°edφ Windows nabφzφ. OLE objekt vlo₧φte p°φkazem OLE objekt z menu Vlo₧it. Bli₧Üφ informace o tomto typu objekt∙ najdete v nßpov∞dnΘm systΘmu textovΘho procesoru.