Pro majitele scanner∙

  Sejmutφ obrßzku
  P°evod textov²ch p°edloh na text
  NaΦtenφ p°edlohy
  NaΦtenφ scannerem
  NaΦtenφ ze souboru
  Obraz p°edlohy
  Dekompozice na oblasti
  V²b∞r oblasti
  Vytvo°enφ oblasti
  ┌pravy v obraze p°edlohy
  Manipulace nad cel²m obrazem p°edlohy
  Zv∞tÜenφ obrazu
  Se°azenφ oblastφ
  OtßΦenφ p°edlohy
  Inverze
  Manipulace aplikovatelnΘ na oblasti
  Zkopφrovßnφ oblasti do schrßnky
  Vymazßnφ oblasti
  Zm∞na charakteru obsahu oblasti
  OÜet°enφ obrßzku vlo₧enΘho mezi sloupce textu
  P°evod oblastφ na text
  Nastavenφ parametr∙ OCR602
  Nastavenφ pro naΦφtßnφ
  Nastavenφ scanneru - karta Scanner
  Nastavenφ na kart∞ Formßt snφmßnφ
  Nastavenφ p°evodu
  Nastavenφ korektur
  P°edvolba formy v²stupu

 


Scanner je za°φzenφ ke snφmßnφ p°edlohy z plochy, podobn∞ jako kopφrka. K tomu, abyste mohli n∞jak² scanner pou₧φvat ve spoluprßci s 602proPC, musφte mφt korektn∞ instalovan² jeho ovladaΦ.

V²b∞r za°φzenφ umo₧nφ plovoucφ menu otev°enΘ prav²m kliknutφm myÜφ na tlaΦφtko s obrßzkem scanneru.


Sejmutφ obrßzku

Pokud mßte scanner instalovßn, m∙₧ete jej vyvolat stiskem tlaΦφtka z ovlßdacφ liÜty 602Desktop. Z prost°edφ serveru PhotoMagic jej spustφte p°φkazem Sejmout p°edlohu po p°edchozφ volb∞ v dialogu p°φkazu V²b∞r za°φzenφ.

Po spuÜt∞nφ scanneru se otev°e dialog, jeho₧ vzhled zßvisφ na pou₧itΘm za°φzenφ. Obvykl²m postupem specifikujte v²°ez snφmanΘ p°edlohy, nastavte parametry pro snφmßnφ a spus¥te proces. Po jeho zakonΦenφ ulo₧enφm souboru se vrßtφte do 602Desktop nebo po naΦtenφ budete mφt mo₧nost ·prav v okn∞ PhotoMagic.


P°evod textov²ch p°edloh na text

Scanner umo₧≥uje ve spoluprßci s programem OCR602 sejmout textovou p°edlohu (nap°φklad dopis Φi list z Φasopisu) a p°evΘst do textovΘ podoby ΦitelnΘ pro textov² procesor.

P°i snφmßnφ scannerem je t°eba mφt instalovan² ovladaΦ TWAIN (do Windows se za°adφ p°i instalaci programovΘ podpory scanneru). Pro vlastnφ snφmßnφ lze pou₧φt bu∩ p°φmo u₧ivatelskΘ rozhranφ OCR602 nebo rozhranφ ovladaΦe TWAIN. Pokud se p°i snφmßnφ pou₧ije rozhranφ TWAIN, je t°eba zajistit snφmßnφ ΦernobφlΘho obrazu s rozliÜovacφ schopnostφ 300 - 400 DPI.


NaΦtenφ p°edlohy

NaΦφtßnφ p°edlohy zahßjφte stiskem tlaΦφtka NaΦφst z OCR602. Stiskem tlaΦφtka se zobrazφ kombinovan² dialog pro volbu souboru nebo spuÜt∞nφ scanneru.

NaΦtenφ scannerem

Kdy₧ budete chtφt sejmout p°edlohu scannerem, stiskn∞te v dialogu Vyhledßnφ obrazu p°edlohy tlaΦφtko NaΦφst ze scanneru. Jeho stiskem se spustφ scanner a p°edloha zvolenΘho formßtu se naΦte, podobn∞ jako soubor, do okna OCR602. Pokud nenφ ve vaÜem poΦφtaΦi instalovßn TWAIN mana₧er, nelze p°edlohu sejmout a tlaΦφtko je zaÜedlΘ.

NaΦtenφ ze souboru

Pokud chcete vyu₧φt p°edlohu ulo₧enou v grafickΘm souboru, vyberte ji pomocφ standardnφch prvk∙ pro vyhledßnφ souboru v hornφ Φßsti dialogu. Zvolen² soubor pak naΦtete stiskem tlaΦφtka NaΦφst. Obsah souboru se naΦte do okna OCR602.

Obraz p°edlohy

V obou p°φpadech se p°edloha zobrazφ na pracovnφ plochu okna programu OCR602. Jsou-li v p°ednastavenφch nastaveny n∞kterΘ ·pravy, provedou se ji₧ p°i naΦφtßnφ. Jednß se zejmΘna o:

Dekompozice na oblasti

NaΦtenou p°edlohu je p°ed p°evodem na text t°eba dekomponovat. Dekompozicφ se obraz p°edlohy rozd∞lφ na jednotlivΘ oblasti. Na ty bude mo₧nΘ jako na celek aplikovat urΦitΘ operace, jako je kopφrovßnφ, p°i°azenφ atributu obrßzek (text) apod. Oblasti jsou trojφho typu: textovΘ, obrßzkovΘ a tabulkovΘ.

Dekomponovat lze ji₧ v pr∙b∞hu naΦφtßnφ p°edlohy nebo po naΦtenφ, kdy₧ je p°edloha zobrazena v okn∞ OCR602. Dekompozice m∙₧e b²t zcela automatickß, jak je popsßno v tΘto kapitole. M∙₧ete ji takΘ provΘst ruΦn∞, vytvß°enφm nov²ch oblastφ. U n∞kter²ch p°edloh, zejmΘna jednosloupcov²ch, lze dekompozici ·pln∞ vynechat.

Stiskem tohoto tlaΦφtka se spustφ proces dekompozice p°edlohy do jednotliv²ch oblastφ.

Pou₧itφm alternativnφho tlaΦφtka se dekomponuje s urΦovßnφm tabulek. Dekompozici je na p°edlohu mo₧nΘ aplikovat podle pot°eby i opakovat.

V²b∞r oblasti

Oblasti jsou v obraze p°edlohy vyznaΦeny fialov²m orßmovßnφm. Kliknutφm do oblasti myÜφ (p°i zobrazenφ kurzoru ve tvaru k°φ₧e) se oblast oznaΦφ za vybranou. Vybranß oblast je vizußln∞ zv²razn∞na siln²m orßmovßnφm.

N∞kolik oblastφ souΦasn∞ oznaΦφte postupn²m oznaΦenφm jednotliv²ch oblastφ p°i stisknutΘ klßvese Shift.

Pokud chcete vÜechny oblasti obrazu p°edlohy oznaΦit za vybranΘ, stiskn∞te t°etφ tlaΦφtko zleva. Jsou-li vÜechny oblasti vybrßny, pak se stiskem tlaΦφtka v²b∞r naopak zruÜφ.

Vytvo°enφ oblasti

Oblast m∙₧ete vytvo°it takΘ ruΦn∞. Jak ji₧ vφte, ka₧dß oblast je oznaΦena fialov²m pravo·helnφkem. Ten "nakreslφte" myÜφ - zvolφte jeden z roh∙ a tahem myÜφ p°i stisknutΘm levΘm tlaΦφtku vytvo°φte pravo·helnφk pot°ebnΘ velikosti. P°ed manußlnφm oznaΦenφm budete mnohdy chtφt oznaΦenφ stßvajφcφch oblastφ odstranit. Nejsnßze to provedete oznaΦenφm vÜech a jejich nßsledn²m vymazßnφm.

Tak m∙₧ete takΘ provΘst ·plnou manußlnφ dekompozici. V nastavenφch na kart∞ P°edloha (viz kapitola Nastavenφ parametr∙ OCR602) zruÜφte zatr₧enφ p°epφnaΦe AutomatickΘ urΦenφ oblasti. Pak p°edlohu ruΦn∞ rozd∞lφte do pot°ebnΘho mno₧stvφ oblastφ.


┌pravy v obraze p°edlohy

Po naΦtenφ nebo sejmutφ je obraz p°edlohy zobrazen v okn∞ OCR602. Zde s nφm m∙₧ete provßd∞t celou °adu operacφ, kterΘ zp°φstup≥ujφ tlaΦφtka v zßhlavφ okna a p°φkazy z plovoucφho menu otev°enΘho prav²m kliknutφm myÜφ do obrazu p°edlohy.

N∞kterΘ manipulace se t²kajφ p°edlohy jako celku, jinΘ lze aplikovat na vybranΘ oblasti nebo jejich skupiny.

Manipulace nad cel²m obrazem p°edlohy

Zv∞tÜenφ obrazu

╚ßsti obrazu si m∙₧ete prohlΘdnout ve zv∞tÜenΘm nßhledu. Stiskn∞te tlaΦφtko s lupou; kurzor myÜi se zm∞nφ ve stylizovan² obrßzek lupy. Takto modifikovan² kurzor nastavte v panelu nad oblast obrazu p°edlohy, kterou budete chtφt zv∞tÜit a klikn∞te lev²m tlaΦφtkem myÜi. Vybranß oblast ze zobrazφ v nßhledu. Stejn² ·Φinek mß takΘ dvojφ kliknutφ lev²m tlaΦφtkem myÜi.

Nßvrat k zobrazenφ celΘho textu dosßhnete dalÜφm dvojφm klinutφm lev²m tlaΦφtkem myÜi.

Se°azenφ oblastφ

P°edposlednφm tlaΦφtkem zprava p°epnete okno do re₧imu se°azovßnφ oblastφ. VÜechny oblasti se oznaΦφ po°adov²mi Φφsly. Postupn²m kliknutφm myÜφ m∙₧ete jednotliv²m oblastem p°i°adit novß Φφsla, v po°adφ od jednΘ v²Üe. Konec se°azenφ docφlφte opakovan²m stiskem tlaΦφtka nebo p°φkazem UkonΦit se°azenφ z plovoucφho menu. Podle po°adov²ch Φφsel budou oblasti zpracovßny p°i p°evodu p°edlohy do textu.

OtßΦenφ p°edlohy

Obraz p°edlohy v OCR602 lze natßΦet zvolen²m zp∙sobem - o 90░ vlevo, o 90░ vpravo nebo o 180░. K otoΦenφ je urΦena trojice tlaΦφtek se Üipkami. Operaci otßΦenφ lze libovoln∞ opakovat, a₧ dosßhnete po₧adovanΘho efektu. Zd∙razn∞me, ₧e operace se vztahuje k celΘmu obrazu, tedy vÜem oblastem.

Inverze

Zßm∞nu ΦernΘ a bφlΘ barvy u celΘ p°edlohy, tedy jejφ inverzi, docφlφte stiskem zobrazenΘho tlaΦφtka. Opakovan²m stiskem se obraz vrßtφ do v²chozφ podoby.

Manipulace aplikovatelnΘ na oblasti

Zkopφrovßnφ oblasti do schrßnky

Vybranou oblast je mo₧nΘ zkopφrovat do schrßnky. Odsud lze pak oblast vlepit do jinΘ aplikace ve formßtu bitovΘ mapy.

Ke kopφrovßnφ m∙₧ete pou₧φt vyobrazenΘ tlaΦφtko nebo obvyklΘ klßvesovΘ povely.

Vymazßnφ oblasti

Vybranou oblast nebo skupinu vybran²ch oblastφ lze z obrazu vymazat. Vymazßnφ docφlφte stiskem tlaΦφtka s p°eÜkrtnut²m rßmeΦkem nebo p°φkazem ZruÜit oblast z plovoucφho menu. Mφsta po vymazan²ch oblastech z∙stanou prßzdnß a jimi p∙vodn∞ oznaΦen² text nebude p°evßd∞n.

Zm∞na charakteru obsahu oblasti

V plovoucφm menu je k dispozici trojice p°φkaz∙: Text, Obrßzek a Tabulka. Charakter oblasti v obrazu je oznaΦen zatr₧enφm. Lze jej spuÜt∞nφm dalÜφho z trojice p°φkaz∙ zm∞nit, nap°. text oznaΦit za obrazovou informaci. OznaΦenφ charakteru oblasti je d∙le₧itΘ pro p°evod; specifikuje, jak bude s danou oblastφ zachßzeno.

OÜet°enφ obrßzku vlo₧enΘho mezi sloupce textu

Mezi vφcesloupcovΘ texty b²vajφ Φasto vklßdßny obrßzky, kterΘ nedovolφ p°i automatickΘ dekompozici jejich odd∞lenφ. ╪eÜenφm tΘto situace je oznaΦenφ obrßzku jako specißlnφ oblast a nßslednß novß dekompozice.

Postup je jednoduch². Kolem obrßzku vytvo°te novou oblast. Pak z plovoucφho menu spus¥te p°φkaz Obrßzek. Tφm se znovu spustφ dekompozice. P°edloha se vÜak bude chovat tak, jako kdyby obrßzek ji₧ mezi sloupci nebyl. Sloupce tak budou moci b²t odd∞leny a dekomponovßny jako souvisl² text.

P°evod oblastφ na text

Obraz naΦtenΘ p°edlohy je stßle grafickou interpretacφ skuteΦnosti. Transformaci do textovΘ podoby docφlφte operacφ, kterou oznaΦujeme jako p°evod.

P°evod naΦtenΘ p°edlohy do textovΘ podoby spustφte tlaΦφtkem P°evod. P°i p°evodu se uplatnφ parametry nastavenΘ na kart∞ P°evod v dialogu Nastavenφ parametr∙. Po°adφ oblastφ urΦuje postup p°evodu. Vlastnφ p°evod je indikovßn procentußlnφm indikßtorem v zßhlavφ okna a podbarvenφm p°eveden²ch oblastφ ₧lutou barvou. Na zßv∞r p°evodu prob∞hnou textovΘ korektury.

P°evod je ukonΦen dialogem, kter² vßm nabφdne ulo₧enφ p°evedenΘho textu do souboru nebo do schrßnky.

Jestli₧e zaÜkrtnete p°epφnaΦ Po ukonΦenφ naΦφst dalÜφ p°edlohu, bude po ukonΦenφ p°evodu jednΘ strßnky automaticky p°evßd∞na strßnka dalÜφ (to se t²kß zejmΘna p°evodu vφcestrßnkov²ch soubor∙).

Pokud je t°eba, m∙₧ete stiskem tlaΦφtka P°eruÜit proces p°eruÜit. Pak mßte n∞kolik mo₧nostφ:

P°evßd∞n je text v oblastech textovΘho charakteru. Pokud nenφ v obraze p°edlohy oznaΦena ₧ßdnß oblast, bude se cel² obraz p°evßd∞t jako text. Oblast oznaΦenß jako obraz se ulo₧φ do souboru ve formßtu TIFF. JmΘno souboru se vygeneruje ze jmΘna v²stupnφho souboru (je-li zadßno) p°ipojenφm ΦφselnΘho °et∞zce (001, 002 atd.). Obsah oblasti tabulkovΘho charakteru se p°evßdφ jako text.


Nastavenφ parametr∙ OCR602

OCR602 m∙₧e p°i svΘ Φinnosti vyu₧φvat °adu p°ednastavenφ.

Parametry pro Φinnost komponent OCR602 p°ednastavφte na kartßch dialogu Nastavenφ parametr∙, kter² otev°ete stiskem tlaΦφtka Nastavenφ.

Nastavenφ pro naΦφtßnφ

Parametry pro akce provßd∞nΘ ji₧ p°i naΦφtßnφ p°edlohy ze souboru nebo snφmßnφ scannerem nastavφte na kart∞ P°edloha. Jednß se o otoΦenφ obrazu, inverzi, zv∞tÜenφ a otßzky dekompozice.

Chcete-li naΦtenou nebo sejmutou p°edlohu pootoΦit, zaÜkrtn∞te v sekci OtoΦenφ p°edlohy p°epφnaΦ OtoΦit p°i naΦφtßnφ. Zp∙sob natoΦenφ vyberte p°ipojen²m t°φpolohov²m p°epφnaΦem.

Pokud chcete p°edlohu implicitn∞ invertovat, zatrhn∞te v sekci ┌prava p°edlohy p°epφnaΦ Invertovat obraz.

Je-li t°eba obraz p°edlohy zv∞tÜit, co₧ je nutnΘ zejmΘna u fax∙ nebo p°edloh sejmut²ch s mal²m rozliÜenφm (kolem 100 - 200 DPI), zatrhn∞te v sekci ┌prava p°edlohy p°epφnaΦ Zv∞tÜit obraz.

Tato funkce bude pou₧ita pouze v p°φpadech, kdy Üφ°ka naΦφtanΘho obrazu nep°esßhne 1728 bod∙ (co₧ je standardnφ Üφ°ka faxu).

Zßv∞reΦnß nastavenφ se t²kajφ provedenφ dekompozice. Chcete-li obraz dekomponovat ji₧ p°i naΦtenφ p°edlohy, zatrhn∞te v sekci Dekompozice p°edlohy p°epφnaΦ AutomatickΘ urΦenφ oblastφ. Zatr₧enφm p°epφnaΦe UrΦovßnφ tabulek vy₧ßdßte vedle textov²ch a obrßzkov²ch oblastφ vytvß°enφ tabulek.

VÜechny zde nastavenΘ volby budou nadßle pou₧φvßny jako implicitnφ parametry. ProvedenΘ akce lze kdykoliv po naΦtenφ p°edlohy v okn∞ OCR602 dodateΦn∞ zkorigovat.

Nastavenφ scanneru - karta Scanner

VoliΦem JmΘno TWAIN ovladaΦe m∙₧ete nastavit zdroj, ze kterΘho bude obraz naΦφtßn.

V sekci Typ scanneru m∙₧ete pomocφ p°epφnaΦe nastavit typ vaÜeho za°φzenφ; zda se jednß o ruΦnφ nebo stolnφ provedenφ.

U₧ivatelskΘ rozhranφ (TWAIN ovladaΦ scanneru nebo implicitnφ OCR602) m∙₧ete vybrat v sekci U₧ivatelskΘ rozhranφ.

S typem za°φzenφ je ·zce spjato nastavenφ v sekci PodavaΦ. Zde m∙₧ete zvolit, zda je souΦßstφ vaÜeho scanneru automatick² podavaΦ p°edloh (zaÜkrtn∞te p°epφnaΦ P°φtomen) a zda chcete snφmat p°edlohy p°ichßzejφcφ z podavaΦe (Snφmat z podavaΦe) nebo ruΦn∞ vklßdanΘ na snφmacφ okno (Snφmat z plochy).

P°i snφmßnφ obrazu m∙₧ete p°edlohu p°φmo invertovat. Pokud se rozhodnete tuto mo₧nost vyu₧φt, Nastavte p°epφnaΦ v sekci ┌prava obrazu do polohy Invertovat.

Posuvn²m voliΦem Jas m∙₧ete upravit expozici p°edlohy.

Pozor - n∞kterΘ scannery majφ trochu odliÜnou filozofii ovlßdßnφ. Majφ-li vlo₧en papφr v podavaΦi, za°φzenφ ho vezme i v p°φpad∞, ₧e v danΘ chvφli pot°ebujete snφmat z plochy. Tento fakt nelze niΦφm ovlivnit.

OpaΦn² problΘm m∙₧e u n∞kter²ch za°φzenφ nastat tehdy, chcete-li snφmat z podavaΦe a mßte na snφmacφ ploÜe papφr. Ten toti₧ obvykle zakryje snφmacφ Φidlo a v²sledkem bude nejpravd∞podobn∞ji bφlß plocha.

Nastavenφ na kart∞ Formßt snφmßnφ

V levΘ Φßsti karty je kontrolnφ pole, v n∞m₧ se znßzor≥uje relativnφ pom∞r v²Üky a Üφ°ky formßtu, kter² zvolφte pro snφmßnφ p°edlohy. Formßt m∙₧ete vybrat z jednΘ z p°edvoleb vpravo od kontrolnφho pole nebo p°eddefinovat vlastnφ. V tom p°φpad∞ v sekci Jednotka vyberte, zda chcete ·daje zadat v milimetrech nebo v palcφch. Pak p°epn∞te formßtov² p°epφnaΦ do polohy Vlastnφ a vypl≥te pole èφ°ka a V²Üka. Vlastnφ formßt lze nastavit takΘ myÜφ p°φm²m posunem hran rßmeΦku. RßmeΦek lze takΘ tahem myÜφ p°emφstit.

NastavenΘ ·daje se vztahujφ pouze ke scanneru. Formßt snφmßnφ zde de facto p°edstavuje skuteΦn² v²°ez p°edlohy, kter² se bude snφmat.

Nastavenφ p°evodu

daje nastavitelnΘ na kart∞ P°evod mohou zßva₧n²m zp∙sobem ovlivnit p°evod obrazu na text a jeho kvalitu. Provßd∞nφ jak²chkoliv zm∞n lze doporuΦit pouze zkuÜen∞jÜφm u₧ivatel∙m.

V sekci P°evßd∞nß mno₧ina znak∙ lze povolit bu∩ p°evod vÜech znak∙ nebo pouze Φφslic dopln∞n²ch specifikovan²mi specißlnφmi znaky. Druhou mo₧nost vyu₧ijete zejmΘna p°i snφmßnφ p°edloh, kterΘ majφ nap°. charakter Φφseln²ch tabulek.

V sekci Ovlßdßnφ p°evodu m∙₧ete zvolit ruΦnφ nastavenφ. Pak m∙₧ete explicitn∞ p°ednastavit velikost snφmanΘho pφsma v bodech a takΘ to, zda text p°edlohy je v proporcionßlnφm nebo neproporcionßlnφm pφsmu.

Pokud nenφ snφmanß p°edloha zcela Φistß (nemusφ jφt jen o skvrny od kßvy Φi uzenßΦe, m∙₧e se jednat i o mΘn∞ kvalitnφ recyklovan² papφr), lze zavΘst automatickou korekci skvrn. V sekci Filtrace skvrn se m∙₧ete pomocφ t°φpolohovΘho p°epφnaΦe rozhodnout mezi filtracφ mal²ch, b∞₧n²ch a velk²ch skvrn.

V sekci P°evod vφce stran m∙₧ete nastavenφm p°epφnaΦe rozhodnout, zda se vφcestrßnkovΘ p°edlohy majφ p°evßd∞t strßnku po strßnce Φi jako celek.

Po ukonΦenφ p°evodu se program OCR602 obvykle ukonΦφ. ZaÜkrtnutφm p°epφnaΦe Po ukonΦenφ naΦφst dalÜφ p°edlohu m∙₧ete po₧adovat, aby po ukonΦenφ p°evodu nßsledoval dalÜφ cyklus.

Nastavenφ korektur

Na kart∞ Korektury lze nastavit n∞kolik faktor∙ pro automatickΘ ·pravy p°evßd∞nΘho textu.

Jazykovß korektura dokß₧e opravit n∞kterΘ chybn∞ urΦenΘ znaky Φi dokonce v n∞kter²ch p°φpadech neurΦenΘ znaky do slova doplnit.

P°edvolba formy v²stupu

P°eveden² text m∙₧ete vlo₧it do schrßnky nebo ulo₧it do souboru; o tom rozhodnete v dialogu zobrazenΘm na zßv∞r p°evodu. Implicitnφ p°ednastavenφ tohoto dialogu m∙₧ete ovlivnit na kart∞ V²stup.

V sekci Text ulo₧it m∙₧ete bu∩ vybrat v²stup do schrßnky (p°epφnaΦ nastavte na polo₧ku Do schrßnky) nebo do souboru (p°epφnaΦ nastavte na polo₧ku Do souboru). Pokud se rozhodnete pro druhou mo₧nost, m∙₧ete p°edvolit v²stupnφ soubor. Jeho nßzev bu∩ zapφÜete do pole pod p°epφnaΦem nebo urΦφte interaktivn∞ po stisku tlaΦφtka Vyhledat.

Vazbu p°eveden²ch °ßdk∙ lze ovlivnit p°epφnaΦem ╪ßdky zakonΦovat CRLF. Pokud p°epφnaΦ zaÜkrtnete, bude na konec ka₧dΘho °ßdku p°evedenΘho z p°edlohy vlo₧eny znaky CR a LF (p°i naΦtenφ do textovΘho procesoru pak bude ka₧d² °ßdek de facto samostatn²m odstavcem). V opaΦnΘm p°φpad∞ se celß oblast naΦte jako kompaktnφ blok a znaky CR a LF se vlo₧φ na jejφ konec. Oblast tak bude vlastn∞ posuzovßna jako jeden celistv² odstavec.