Here’s that problem again: If one worm costs 3 more than 4x dollars, and one bug costs 6 more than 8x dollars, what is the ratio of the cost of 2 worms to 3 bugs?
Notice: the ratio in the end is not one worm to one bug, but more complicated. So, if one worm costs 4x + 3, what is the cost of 2 worms?