V zá²ijovém Chipu jsme s ƒeskou legislativou zaƒali konfrontovat zásilkov∞, potaºmo elektronick∞ obchod. Po zjiτt╪ní, ºe proti této form╪ prodeje náτ právní ²ád nemá námitek, se nyní podíváme, jaké povinnosti náτ právní ²ád úƒastníkàm takového smluvního vztahu ukládá.
Obchody na dálku (2)
Pozorn∞m ƒtená²àm minulého dílu to jist╪ neuniklo, ostatním na úvod zopakujme, ºe se stále pohybujeme na pàd╪ obƒanského zákoníku (ObƒZ). Jaké povinnosti z jeho ustanovení vypl∞vají pro ob╪ strany? Samoz²ejmostí jsou povinnost prodávajícího p²edm╪t koup╪ odevzdat kupujícímu a povinnost kupujícího p²edm╪t koup╪ p²evzít a zaplatit za n╪j dohodnutou cenu. P²evzetím v╪ci pak p²echází na kupujícího vlastnictví zakoupené v╪ci. Poj╘me ale k záleºitostem mén╪ triviálním.
P²edm╪t koup╪ nemusí existovat jiº v dob╪ uzav²ení smlouvy; lze sjednat smlouvu, jejíº p²edm╪t smlouvy teprve vznikne. (Je to odliτn∞ právní akt od smlouvy o smlouv╪ budoucí1 , kdy se ob╪ strany zavazují, ºe konkrétní smlouvu teprve uzav²ou.)
Dále jsou ve h²e rovn╪º uº zmín╪ná ustanovení o prodeji v obchod╪: podle ⌡ 612 platí: "Jestliºe fyzická nebo právnická osoba prodává zboºí jako podnikatel (dále jen 'prodávající') v rámci své podnikatelské ƒinnosti, platí krom╪ obecn∞ch ustanovení o kupní smlouv╪ i následující ustanovení ⌡ 613 aº 627." Z nich vypl∞vá zejména:
V╪ci lze prodávat i na objednávku. "Prodávající je povinen obstarat objednané zboºí v dohodnuté lhàt╪, a není--li lhàta dohodnuta, ve lhàt╪ p²im╪²ené okolnostem. Nestane-li se tak, objednatel je oprávn╪n od smlouvy odstoupit. Odstoupením objednatele od smlouvy není dotƒeno jeho právo na náhradu τkody." (⌡ 613). Problémem u zásilkového obchodu, resp. prodeje na objednávku màºe b∞t, není-li lhàta dodání stanovena, práv╪ ona "p²im╪²enost". Je pak t²eba vycházet z obchodních zvyklostí, p²iƒemº u b╪ºného zásilkového obchodu (tedy i internetového) bych vycházel z naprosto nejzazτího termínu dodávky do 30 dnà od objednávky (resp. vzniku závazkového vztahu).
Je-li prodávající podle dohody s kupujícím nebo podle povahy v╪ci povinen dodat v╪c na místo urƒené kupujícím, kupující je povinen p²evzít v╪c p²i dodání.2 V ostatních p²ípadech je kupující povinen p²evzít v╪c p²i prodeji, nedohodne-li se s prodávajícím jinak. Nep²evezme-li kupující v╪c v uvedené dob╪, prodávající je oprávn╪n poºadovat poplatek za uskladn╪ní; v∞τi poplatku stanoví zvláτtní p²edpis, pop²ípad╪ urƒuje dohoda mezi úƒastníky (⌡ 614). P²evzetím v╪ci p²echází na kupujícího vlastnictví koupené v╪ci. P²i zásilkovém prodeji p²echází vlastnictví na kupujícího p²evzetím v╪ci kupujícím na míst╪ dodání jím urƒeném.
Pln╪ní, která se s prodejem v╪ci obvykle neposkytují, je t²eba zvláτt╪ dohodnout (⌡ 615).
Prodávaná v╪c musí mít poºadovanou, pop²ípad╪ právními p²edpisy stanovenou jakost, mnoºství, míru nebo hmotnost a musí b∞t bez vad, zejména musí odpovídat závazn∞m technick∞m normám.3 P²ipouτtí-li to povaha v╪ci, má kupující právo, aby byla v╪c p²ed ním p²ekontrolována nebo aby mu její ƒinnost byla p²edvedena (⌡ 616). Je z²ejmé, ºe toto právo nelze p²i zásilkovém prodeji aplikovat.
Pokud jsou v obchod╪ prodávány v╪ci, které mají vady, jeº nebrání, aby mohlo b∞t v╪ci uºíváno k urƒenému úƒelu, musí b∞t prodávány jen za niºτí ceny, neº je obvyklá cena bezvadné v╪ci; kupujícího je t²eba upozornit, ºe v╪c má vadu a o jakou vadu jde, není-li to z²ejmé jiº z povahy prodeje (⌡ 618).4
Je-li t²eba, aby p²i uºívání v╪ci byla zachována zvláτtní pravidla, zejména ²ídí-li se uºívání návodem nebo je upraveno technickou normou, je prodávající povinen kupujícího s nimi seznámit, ledaºe jde o pravidla obecn╪ známá (⌡ 617). O tuto instruktẠzákazník nemusí ºádat, její poskytnutí je zákonnou povinností prodávajícího a konec koncà i jeho zájmem. Nespln╪ní nebo nedokonalé spln╪ní uvedené povinnosti totiº má za následek vznik objektivní odpov╪dnosti prodávajícího za τkodu takto vzniklou. Objektivita odpov╪dnosti spoƒívá v tom, ºe je dána bez z²etele na zavin╪ní prodávajícího, p²iƒemº pro její vznik není ani rozhodující, zda prodávající tato zvláτtní pravidla vàbec znal.
V kaºdém p²ípad╪ ale nelze povaºovat za spln╪ní této instruktáºní povinnosti spln╪ní jiº v∞τe vyloºené povinnosti v╪c p²edvést. Rozliτujeme tedy dv╪ povinnosti prodávajícího:
1. vºdy p²edvést, zda p²ístroj funguje,
2. v p²ípadech sloºit╪jτí obsluhy zákazníkovi vysv╪tlit, jak p²ístroj pouºívat.
Je z²ejmé, ºe p²i zásilkovém prodeji první podmínku prakticky nelze splnit. O to dàkladn╪ji by m╪la b∞t zajiτt╪na podmínka druhá - nap²íklad jsou-li touto formou prodávány poƒítaƒové komponenty. (Návod k pouºití na knihy ƒi CD opravdu není nutn∞, alespoσ zatím.)
Prodávající odpovídá za vady, které má prodávaná v╪c p²i p²evzetí kupujícím. U v╪cí pouºit∞ch neodpovídá za vady vzniklé jejich pouºitím nebo opot²ebením. U v╪cí prodávan∞ch za niºτí cenu neodpovídá za vadu, pro kterou je sjednána niºτí cena. Vadou se ve vτech t╪chto p²ípadech rozumí vτechny okolnosti, které sniºují moºnost vyuºití a upot²ebení v╪ci nebo ji jinak znehodnocují. Prodávající tak odpovídá za vlastnosti prodané v╪ci, za její pouºitelnost, jakoº i za to, ºe v╪c nemá právní vady, tj. nap². ºe není kradená, ºe odpovídá technick∞m normám, ºe byla schválena k prodeji apod.
Stejn╪ tak - nejde-li o v╪ci, které se rychle kazí, nebo o v╪ci pouºité - odpovídá prodávající za vady, které se vyskytnou po p²evzetí v╪ci v záruƒní dob╪ (⌡ 619). Záruka je tedy stanovena zákonem a je proto nep²ípustné ji dohodou ƒi jednostrann∞m prohláτením prodávajícího vylouƒit. Znovu upozorσuji na skuteƒnost, ºe i u zboºí zlevn╪ného z p²íƒiny urƒité vady platí zákonná záruƒní lhàta - ovτem pro jiné závady, neº pro které byla sleva poskytnuta.5
Záruƒní doba je p²i prodeji v obchod╪ obecn╪ τest m╪sícà. Prodávající je povinen vydat kupujícímu p²i prodeji záruƒní list s vyznaƒením záruƒní doby. Prohláτením v záruƒním list╪ vydaném kupujícímu màºe prodávající poskytnout záruku p²esahující rozsah záruky stanovené v tomto zákon╪. V záruƒním list╪ urƒí prodávající podmínky a rozsah této záruky (⌡ 620). Màºe tak stanovit delτí záruƒní dobu, neº jak vypl∞vá ze zákona, v ºádném p²ípad╪ ji ale nemàºe zkrátit. Pokud prodávající záruƒní dobu prodlouºí, pak na druhé stran╪ v této prodlouºené dob╪ màºe svoji odpov╪dnost za vady omezit oproti zákonné záruce nap². v tom sm╪ru, ºe v této dob╪ bude odpovídat jen za urƒité konkrétn╪ uvedené vady.6
Záruƒní doba zaƒíná b╪ºet od p²evzetí v╪ci kupujícím. Má-li koupenou v╪c uvést do provozu jin∞ podnikatel neº prodávající, zaƒne záruƒní doba b╪ºet aº ode dne uvedení v╪ci do provozu, pokud kupující objednal uvedení do provozu nejpozd╪ji do t²í t∞dnà od p²evzetí v╪ci a ²ádn╪ a vƒas poskytl k provedení sluºby pot²ebnou souƒinnost (⌡ 621).7
Co se vad t∞ká, rozliτuje Obƒansk∞ zákoník vady odstranitelné a neodstranitelné. Jde-li o vadu, kterou lze odstranit, má kupující právo, aby byla bezplatn╪, vƒas a ²ádn╪ odstran╪na. Prodávající je povinen vadu bez zbyteƒného odkladu odstranit. Nebyla-li v╪c jeτt╪ pouºita, màºe kupující namísto odstran╪ní vady poºadovat v∞m╪nu v╪ci, nebo t∞ká-li se vada jen souƒásti v╪ci, v∞m╪nu souƒásti. Prodávající màºe vºdy namísto odstran╪ní vady vym╪nit vadnou v╪c za bezvadnou (⌡ 622).
Jedná-li se o první vadu p²edm╪tu, dává zákon p²ednost odstran╪ní vady (zatímco v∞m╪nu p²edpokládá pouze tehdy, nebyla-li v╪c jeτt╪ pouºita). Jinak je tomu u vady, kterou odstranit nelze, nebo jde-li o op╪tovn∞ v∞skyt téºe vady nebo o v╪tτí poƒet vad.8 Podle ⌡ 623 jde--li o vadu, kterou nelze odstranit a která brání tomu, aby v╪c mohla b∞t ²ádn╪ uºívána, má kupující právo na v∞m╪nu v╪ci anebo má právo od smlouvy odstoupit. (Zdàrazσuji, ºe kupující má právo se rozhodnout, zda chce od smlouvy, tj. od koup╪, odstoupit, nebo zda chce v╪c novou - prodávající tedy nesmí jednostrann╪ vnucovat urƒité ²eτení. Jakmile ovτem kupující zvolí jednu z t╪chto alternativ, nemàºe ji jiº dále sám jednostrann╪ m╪nit, s v∞jimkou p²ípadu, ºe se zvolená alternativa v∞m╪ny v╪ci stala nemoºnou.)
Podle ⌡ 624 platí, ºe má-li v╪c prodávaná za niºτí cenu nebo v╪c pouºitá vadu, za kterou prodávající odpovídá, má kupující místo práva na v∞m╪nu v╪ci právo na p²im╪²enou slevu. Bylo by totiº neoprávn╪n∞m zv∞hodn╪ním kupujícího poskytnout mu místo této v╪ci v╪c novou ƒi mu vrátit peníze (a stejná pouºitá v╪c náhradou nemusí b∞t k dispozici).
Práva z odpov╪dnosti za vady se uplatσují u prodávajícího, u kterého byla v╪c koupena. Je-li vτak v záruƒním list╪ uveden jin∞ podnikatel urƒen∞ pro opravu, kter∞ je v míst╪ prodávajícího nebo v míst╪ pro kupujícího bliºτím, uplatní kupující právo na opravu u podnikatele urƒeného k provedení záruƒní opravy. Podnikatel urƒen∞ k oprav╪ je povinen opravu provést ve lhàt╪ dohodnuté p²i prodeji v╪ci mezi prodávajícím a kupujícím (⌡ 625). Nedodrºení dohodnuté lhàty pro provedení opravy má za následek, ºe opravovaná vada se tímto povaºuje za neodstranitelnou.
Problematikou reklamací se zab∞vá v tomto kontextu ust. ⌡ 19 odst. 4 zák. ƒ. 634/1992 Sb., o ochran╪ spot²ebitele. Podle n╪ho prodávající nebo jím pov╪²en∞ pracovník je povinen o reklamaci rozhodnout ihned, ve sloºit∞ch p²ípadech do t²í pracovních dnà, p²iƒemº se do této lhàty nepoƒítá doba pot²ebná k odbornému posouzení vady. Ovτem rozhodnutím o reklamaci se màºe rozum╪t pouze vyjád²ení úsudku o tom, zda se jedná o vadu, za kterou prodávající odpovídá, ƒi nikoli. Z tohoto pohledu tedy poslední v╪tu citovaného ustanovení, ºe vy²ízení reklamace nesmí trvat déle neº 30 dnà, nelze vykládat jinak neº tak, ºe vy²ízením reklamace se rozumí ono rozhodnutí o oprávn╪nosti reklamace (vƒetn╪ doby pot²ebné k odbornému posouzení vady), a nikoli provedení opravy v╪ci.
Toto ustanovení znemoºσuje protahovat vy²ízení reklamace odkazováním na vy²ízení jinde (u dodavatele, u znalce, v díln╪ apod.) do nekoneƒna. Lhàtu opravy v╪ci si tedy prodávající a kupující sjednávají p²i uzavírání kupní smlouvy, p²iƒemº neexistuje-li jiná dohoda a má-li prodávající reklamaƒní ²ád, uzav²ením kupní smlouvy jsou kupujícím akceptována jeho ustanovení. Tento reklamaƒní ²ád ovτem nesmí b∞t v rozporu se zákony, tedy zejména s Obƒansk∞m zákoníkem a jiº zmín╪n∞m zákonem o ochran╪ spot²ebitele.
Není-li reklamaƒní ²ád zpracován a není-li lhàta k oprav╪ uvedena v záruƒním list╪ nebo jinak konkrétn╪ dohodnuta, platí ustanovení ⌡ 622 ObƒZ a bude otázkou posouzení konkrétní v╪ci soudem, zda oprava byla provedena vƒas a vada odstran╪na bez zbyteƒného odkladu. Kupující by si tedy p²edtím, neº v╪c koupí, m╪l zjistit, jaké má prodávající lhàty pro záruƒní opravy, a koupi si ²ádn╪ rozmyslet, zvláτt╪ odmítne-li prodávající lhàtu pro eventuální záruƒní opravu v záruƒním list╪ uvést nebo zkrátit.
P²i reklamaci alespoσ ustanovení ⌡ 627 hovo²í ve prosp╪ch kupujícího: doba od uplatn╪ní práva vypl∞vajícího z odpov╪dnosti za vady aº do doby, kdy kupující byl po skonƒení opravy povinen v╪c p²evzít, se do záruƒní doby nepoƒítá. Prodávající je povinen vydat kupujícímu potvrzení o tom, kdy právo uplatnil, jakoº i o provedení opravy a o dob╪ jejího trvání. Dojde-li k v∞m╪n╪, zaƒne b╪ºet záruƒní doba znovu od p²evzetí nové v╪ci. Totéº platí, dojde-li k v∞m╪n╪ souƒástky, na kterou byla poskytnuta záruka, v tomto p²ípad╪ se vτak nová záruƒní doba vztahuje jen na vym╪n╪nou souƒástku. (To je typické nap². p²i v∞m╪n╪ urƒité karty v osobním poƒítaƒi.) B╪h záruƒní doby na celou v╪c je ovτem zastaven po dobu opravy v╪ci formou v∞m╪ny souƒástky.
Je samoz²ejmé, ºe uskuteƒn╪ní reklamace u v╪ci získané nákupem v zásilkovém obchod╪ by m╪lo probíhat rovn╪º v∞τe popsan∞m zpàsobem. Jist∞m problémem vτak zde màºe b∞t anonymita prodávajícího, ukrytého za poτtovní schránkou ƒi internetovou adresou. Jak se vyhnout komplikacím, není ale jiº v╪cí právní, n∞brº otázkou prosté úvahy a obvyklé obez²etnosti. Nakupovat pouze u prov╪²en∞ch obchodníkà se vyplatí v kaºdém p²ípad╪. Autor sám ƒas od ƒasu nakupuje knihy a CD prost²ednictvím internetu a nebyl zklamán.
P²esto bych rád upozornil na dalτí povinnosti uloºené prodávajícímu zvláτtním zákonem, a to zákonem ƒ. 634/1992 Sb., o ochran╪ spot²ebitele. Tento zákon explicitn╪ ukládá urƒité povinnosti, které ovτem ne vºdy jsou prodávajícími (a to i v prost²edí internetu) dodrºovány - zejména co se t∞ká informaƒní povinnosti vàƒi kupujícím:
Podle ⌡ 8 odst. 1 "nikdo nesmí klamat spot²ebitele, zejména uvád╪t nepravdivé, nedoloºené, neúplné, nep²esné, nejasné, dvojsmyslné nebo p²ehnané údaje anebo zamlƒet údaje o skuteƒn∞ch vlastnostech v∞robkà nebo sluºeb ƒi úrovni nákupních podmínek".
Podle ⌡ 9 odst. 1 platí: "Prodávající je povinen ²ádn╪ informovat spot²ebitele o vlastnostech prodávan∞ch v∞robkà nebo charakteru poskytovan∞ch sluºeb, o zpàsobu pouºití a údrºby v∞robku a o nebezpeƒí, které vypl∞vá z jeho nesprávného pouºití nebo údrºby, jakoº i o riziku souvisejícím s poskytovanou sluºbou. Jestliºe je to pot²ebné s ohledem na povahu v∞robku, zpàsob a dobu jeho uºívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaºeny v p²iloºeném písemném návodu a aby byly srozumitelné."
Podle ⌡ 12 odst. 1: "Prodávající je povinen jednoznaƒn╪ informovat spot²ebitele o cen╪ prodávan∞ch v∞robkà nebo poskytovan∞ch sluºeb platné v okamºiku nabídky. Za tím úƒelem je povinen zejména z²eteln╪ oznaƒit v∞robky cenou nebo informace o cen╪ v∞robkà ƒi sluºeb jinak vhodn╪ zp²ístupnit."
Podle ⌡ 13: "Prodávající je povinen spot²ebitele ²ádn╪ informovat o rozsahu, podmínkách a zpàsobu uplatn╪ní odpov╪dnosti za vady v∞robkà a sluºeb vƒetn╪ údajà o tom, kde lze reklamaci uplatnit, a o provád╪ní záruƒních oprav."
Dàleºité je i ustanovení ⌡ 16: "Na ºádost spot²ebitele je prodávající povinen vydat doklad o zakoupení v∞robku nebo o poskytnutí sluºby s uvedením data prodeje v∞robku nebo poskytnutí sluºby, o jak∞ v∞robek nebo o jakou sluºbu se jedná a za jakou cenu byl v∞robek prodán nebo sluºba poskytnuta. P²i prodeji v∞robkà s následnou dodávkou musí doklad obsahovat místo urƒení a datum dodávky. P²i prodeji pouºit∞ch nebo upravovan∞ch v∞robkà, v∞robkà s vadou nebo v∞robkà, jejichº uºitné vlastnosti jsou jinak omezeny, musí b∞t tyto skuteƒnosti v dokladu z²eteln╪ vyznaƒeny."
Provozovatelàm zásilkov∞ch sluºeb a virtuálních obchodà lze tedy jen doporuƒit, aby se na své katalogy, webové v∞v╪sky a dalτí marketingové nástroje podívali z hlediska zákonn∞ch ustanovení a zap²em∞τleli, zda n╪kde n╪jak∞m zpàsobem neporuτují "pravidla hry".
Vladimír Smejkal
1 ⌡ 50a ObƒZ.
2 V této souvislosti lze upozornit na nep²ípustnou praxi n╪kter∞ch zásilkov∞ch sluºeb, které zaτlou zákazníkovi neobjednané zboºí, ten je p²evezme - mnohdy na nátlak pracovníkà poτty - a následn╪ je na n╪m vymáhána, n╪kdy dokonce i velmi neurvale, úhrada. Podle mne jde o pln╪ní bez právního dàvodu (ºádná smlouva p²ed tím nevznikla) a adresát zásilky naprosto není povinen ji p²ebírat.
3 Upozorσuji na p²edpisy, o kter∞ch jsme informovali ƒtená²e Chipu jiº v roce 1998: zákon ƒ. 22/1997 Sb., o technick∞ch poºadavcích na v∞robky, a zákon o odpov╪dnosti za τkodu zpàsobenou vadou v∞robku ƒ. 59/1998 Sb., kter∞ byl vydán dne 30. b²ezna 1998 a v platnosti je od 1. ƒervna 1998.
4 Povahou prodeje se v tomto p²ípad╪ rozumí prodej ve zvláτtní obchodní síti, jíº jsou jednak prodejny partiového zboºí, tj. prodejny, kde se prodává zboºí nové mající urƒité vady, a jednak prodejny pouºitého zboºí, bazary, zastavárny ap.
5 Ilustrativn╪ màºeme ²íci, ºe byla-li poskytnuta na automobil sleva z p²íƒiny vadného laku, neznamená to, ºe nemàºe b∞t reklamována vada motoru. Je zajímavé, ºe u spot²ebního zboºí si tuto zákonnou podmínku vykládá v╪tτina prodejcà zcela jinak.
6 P²íkladem màºe b∞t poƒítaƒová sestava, kde na vlastní poƒítaƒ je záruka ƒty²i roky, na monitor jen dva.
7 Je-li tedy podmínkou ²ádného uºívání v╪ci její odborná instalace (instalace automatické praƒky, osvitové jednotky nebo poƒítaƒové sít╪), b∞vá obvykle souƒástí koup╪ objednání instalace; taková dodávka není ale obvykle p²edm╪tem zásilkového obchodu.
8 Judikatura v tomto ohledu dosp╪la k záv╪ru, ºe i kdyº posouzení otázky v╪tτího poƒtu vad koupené v╪ci je závislé p²edevτím na okolnostech konkrétního p²ípadu, lze dovodit, ºe za v╪tτí poƒet vad v╪ci lze povaºovat v∞skyt zpravidla t²í vad v záruƒní dob╪. Soubor v╪tτího poƒtu vad je pak t²eba povaºovat za vadu neodstranitelnou. Op╪tovn∞m v∞skytem vady lze zpravidla rozum╪t v∞skyt téºe vady po jejích alespoσ dvou p²edchozích opravách.