Nové sídlo se pøipojilo k èelu starého hradu. Ze staré vohburské stavby byla stržena pouze jižní èást, kterou nahradila nová, ètverhranná vìž. Tato Èerná vìž zbudovaná z bosovaných kvádrù byla do opevnìní zapojená nakoso, tedy tak, že se k pøíchozímu obracela nárožím. Celou severní stranu nové èásti hradu tvoøí dodnes dobøe zachovaný palác. Jeho nejkrásnìjší èástí je císaøský sál v prvním patøe, velká plochostropá místnost, jejíž osvìtlení zajišovala tøi sdružená pìtidílná okna a jedno okno dvojdílné. Kromì sálu nalezneme v prvním patøe zbytky tøí dalších místností. Dvì komnaty byly vytápìny krby, vybaveny prevéty a pøi- svìtlovány kruhovými okny - rozetami.
C h e b, plán císaøské falce zakreslený do obrysu novovìké pevnosti
1 - Èerná vìž; 2 - èelo vohburského hradu se dvìma vìžemi;
3 - patrová kaple; 4 - palác
Polozapuštìné pøízemí obsahovalo pouze dvì velké plochostropé místnosti.
Pøestože výtvarnému ztvárnìní tohoto sálového paláce byla vìnována znaèná pozornost, nejkrásnìjší a nejhonosnìjší stavbou falce se stala sousední dvojitá patrová kaple. Na prvý pohled hmotná kvadratická stavba skrývá vznosné prostory. V obou podlažích zaujímá vìtší èást ètvercová loï a po obou stranách ètverhranného presbyteria celkový obdélný pùdorys doplòují další valenì zaklenuté místnosti. Loï v obou podlažích rozdìlily ètyøi sloupy na devìt klenebních polí. Støední pole ve spodní kapli nebylo zaklenuto, a tak mohl vzniklým prostorem císaø sledovat bohoslužby v pøízemí z patra, které mu pøíslušelo. Spodní kaple je ukázkou èistì románské architektury. Vznosný, nepomìrnì svìtlejší a v detailu honosnì provedený prostor horní kaple má již lomené oblouky, typické pro nový stavební sloh - gotiku. Tento fakt svìdèí o tom, že horní kaple je
z celé stavby nejmladší, a že tedy její dokonèení znamenalo zøejmì
i dobudování celé falce. Vrame se však k samotné kapli. Její podoba je výsledkem zøejmì jediného zámìru: dosáhnout protikladu mezi nižším, hmotným pøízemím a svìtlým patrem, èlenìným vysokými, vznosnými mramorovými sloupy, na nìž nasedaly vysoké žebrové køížové klenby. Tomu odpovídá i výtvarné ztvárnìní obou èástí. Zatímco v pøízemí nenajdeme mnoho ozdobných prvkù, patro doslova hýøí ukázkami pozdnì románské stavební plastiky.