Velmi d∙le₧itou ·lohu v systΘmu krßlovsk²ch hrad∙ m∞l pohraniΦnφ Tachov v zßpadnφch ╚echßch, jeho₧ valovΘ opevn∞nφ vyu₧ilo trosek val∙ starÜφho sob∞slavskΘho hradiska. SouΦßstφ okrouhlΘho opevn∞nφ se stala i st∞na zd∞nΘ obytnΘ budovy, dalÜφ d∙m stßval za valem, jeho₧ zadnφ st∞nu zde tvo°ila kamennß ze∩. V druhΘ polovin∞ 13. stoletφ se dominantou celΘho hradu stala mohutnß v∞₧ zbudovanß z bosovan²ch kvßdr∙, kterΘ se °φkß hlφzovß. Tachovsk² hrad byl mnohokrßt p°estavovßn a terΘn v jeho prostoru prod∞lal tak ΦetnΘ zm∞ny, ₧e zßchrann² v²zkum p°i souΦasn²ch pamßtkov²ch ·pravßch mohl zφskat ji₧ jen n∞kterΘ z kamen∙ nenapraviteln∞ poÜkozenΘ mozaiky.
Zcela jinß je situace v T²nci nad Sßzavou, kde dodnes stojφ hradnφ v∞₧ s romßnskou rotundou. Opevn∞nφ a palßc se poda°ilo vykopat b∞hem archeologickΘho v²zkumu. T²nec je zajφmav² tφm, ₧e nßm umo₧≥uje sledovat vznik hradu na mφst∞ starÜφho sφdla
s rotundou. OkrouhlΘ staveniÜt∞ hradu obφhal mohutn², dnes zcela zanikl² p°φkop, za nφm b²val val, do jeho₧ obvodu byl vestav∞n v²stavn² kamenn² palßc o t°ech mφstnostech, nejmΘn∞ patrov². Jeho st∞na byla tedy op∞t souΦßstφ obvodovΘho opevn∞nφ. K brance v jeho p°φzemφ vedl p°es p°φkop zvlßÜtnφ m∙stek. Ke kostelφku, kdysi farnφmu, kter² stßl ve st°edu celΘ dispozice, byla p°istav∞na Φtverhrannß ·toΦiÜtnß v∞₧.