Cesta stoupala k vrcholu hory a t∞sn∞ p°ed vstupem do hradu ji
z boku chrßnilo protßhlΘ, snad pouze zemnφmi nßspy tvo°enΘ opevn∞nφ na ·zkΘm jazyku, sbφhajφcφm od temene hory. Vlastnφ hrad se rozklßdal mezi dv∞ma skalnat²mi vrcholy. Na obou stßvaly v∞₧e.
Z Φelnφ okrouhlΘ v∞₧e se do dneÜnφch dn∙ nic nezachovalo. P∙vodn∞ snad mφvala patro vysazenΘ na kamenn²ch konzolßch, tak₧e p°ipomφnala kalich. K pat∞ skaliska s touto stavbou se p°iklßdala prvnφ brßna vedoucφ do protßhlΘho p°ihrßdku, kter² obφhal skalisko. Do hlavnφho nßdvo°φ se vchßzelo v∞₧ovitou branou v hradb∞, kterß p°ihrßdek uzavφrala. ObvodovΘ opevn∞nφ pokraΦovalo dßle a₧ ke ΦtverhrannΘ obytnΘ v∞₧i na zadnφm vrcholu. V sedle mezi ob∞ma v∞₧emi se kupily r∙znΘ, dnes ji₧ velmi Üpatn∞ zachovanΘ menÜφ stavby.
Na prvnφ pohled je nßpadnΘ, ₧e se na Kalichu nesetkßvßme
s ₧ßdnou palßcovou stavbou. Charakteru Jana Äi₧ky zcela odpovφdß, ₧e si nevybudoval jen soukromΘ sφdlo, ale pevn² op∞rn² bod, kter² mohl slou₧it p°edevÜφm vojensk²m ·Φel∙m. PeΦliv∞ upravenß cesta
k hradu dodnes ukazuje, ₧e se zde skuteΦn∞ poΦφtalo s rozsßhl²mi p°esuny vojsk stejn∞ jako p°i obran∞ s ·Φinn²m krytφm jedinΘho p°φstupu d∞lost°eleckou palbou. Tomuto ·Φelu m∞lo z°ejm∞ slou₧it zmφn∞nΘ opevn∞nφ na klesajφcφm jazyku, ukonΦenΘ okrouhlou baÜtou.
Kalich nez∙stal osamocen. Jan Äi₧ka zbudoval na sousednφm strmΘm ΦediΦovΘm kopci, z°ejm∞ za svφzeln²ch podmφnek, druh² hrad, kter² dostal jmΘno Panna.