i mnohΘ dalÜφ hrady. Jednφm z nich je z°ejm∞ i R²zmberk u Kdyn∞. Ohrazenφ novΘho p°edhradφ zde zpev≥ovaly Φty°i malΘ, tΘm∞° ΦtverhrannΘ baÜty. ╚ßst tohoto novΘho opevn∞nφ byla vystav∞na na vrcholu starÜφho valu p°ed okru₧nφm p°φkopem. Vedle brßny se zachovaly poz∙statky ΦtverhrannΘ, z obrysu hradu vystupujφcφ v∞₧e, kterß p°ipomφnß zajiÜt∞nφ bran hrad∙ 14. stoletφ.
T∞₧ko datovatelnΘ, podobn∞ jako u R²zmberku, je i novΘ opevn∞nφ hradu HasiÜtejna. StarΘ bergfritovΘ jßdro ze t°φ stran obklopil nov² parkßn, p°ed Φtvrtou, vstupnφ stranou bylo postaveno novΘ p°edhradφ, p°φstupnΘ po most∞ p°es Üφjov² p°φkop hranolovou, dovnit° otev°enou v∞₧φ. Proto₧e terΘn v tΘto Φßsti hradu prudce klesal, byl vyu₧it pro velk², valen∞ zaklenut² sklep, nad jeho₧ klenbou mohlo teprve vzniknout rovnΘ nßdvo°φ. Pla≥kovßnφ parkßnovΘ zdi m∞ly krom∞ brßny, vystupujφcφ z obrysu hradu, zajistit i dv∞ drobnΘ baÜty. Zatφmco jedna
z nich je Φtverhrannß, druhß se do p°edpolφ obracela obloukovou k°ivkou. Ob∞ baÜty vyΦnφvaly z obrysu hradu jen mßlo. Jejich flankovacφ schopnost tak nebyla dostateΦnß.
OblΘ baÜty byly v²hodn∞jÜφ pro v∞jφ°ovitΘ ost°elovßnφ p°edpolφ,
a proto postupn∞ zaΦaly nad Φtverhrann²mi p°eva₧ovat. D∙kazem
je stavba novΘho okruhu opevn∞nφ hradu Kumburka z poloviny
15. stoletφ. Samostatn² okruh zaujal vrchol valu p°ed starÜφm p°φkopem. K jeho obran∞ slou₧ilo krom∞ hradebnφ zdi Üest polookrouhl²ch baÜt.