Vidφme tedy, ₧e nßdvo°φ pr∙m∞rnΘho st°edov∞kΘho hradu nesk²talo prßv∞ hezk² pohled. O n∞co ·pravn∞jÜφ byla snad jen nßdvo°φ velk²ch krßlovsk²ch hrad∙, z nich₧ byl zcela vylouΦen jak²koliv hospodß°sk² ₧ivot.
D∙le₧itou Φßstφ hradu byla hradnφ kuchyn∞. Va°ilo se tu na otev°enΘm ohni; k peΦenφ, p°evß₧n∞ chleba, slou₧ily velkΘ pece. Kou° z ohn∞ stoupal vzh∙ru ke stropu mφstnosti, kter² byl p°eveden klenbou do vysokΘho komφna. Komφn hradnφ kuchyn∞ Φasto vystupoval z obrysu hradu, jako nap°φklad na Roupov∞. Samotnß kuchyn∞ dosahovala znaΦnΘ v²Üky. Krom∞ hradu Roupova se dochovala i na K°ivoklßt∞, Ostrohu (Seebergu) a Vφzmburku. S jinou variantou se setkßvßme
v Jind°ichov∞ Hradci, kde kuchyn∞ m∞la Φty°i velkΘ komφny v rozφch, tak₧e v∞₧ Menhartka, v nφ₧ kuchyn∞ byla, p∙sobφ velmi romanticky.
Aby bylo otev°enΘ ohniÜt∞ snadno p°φstupnΘ, umφs¥ovalo se na zd∞n² sokl a po stranßch bylo opat°eno ro₧niÜti, tj. ₧elezn²mi Φi keramick²mi oporami pro ro₧e≥. Va°ilo se v kotlφch nebo
v keramickΘm nßdobφ, jeho₧ zlomky tvo°φ podstatnou Φßst nßlez∙
p°i archeologickΘm v²zkumu. Kucha° u₧φval hrnc∙, bez nebo s uchem, mφsto naÜich dneÜnφch kastrol∙ m∞l velkΘ mφsy s kolm²mi ÜirÜφmi st∞nami, kter²m se °φkalo rendlφky. Nßdoby se p°ikr²valy k≤nick²mi pokliΦkami s knoflφkem naho°e. A k dispozici byly samoz°ejm∞ jeÜt∞ r∙znΘ misky, velkΘ zßsobnice na uklßdßnφ potravin, lßhve na tekutiny, kterΘ poslΘze vytlaΦily praktiΦt∞jÜφ d₧bßny.