Ji₧ dnes se mohou u₧ivatelΘ CAD systΘmu SolidWorks t∞Üit z novΘho roku 2003. Poslednφ verze tohoto u₧iteΦnΘho konstrukΦnφho programu toti₧ o n∞kolik t²dn∙ p°edb∞hla aktußlnφ letopoΦet.
SolidWorks je 3D parametrick² modelß°, pou₧φvan² krom∞ oblasti strojφrenstvφ v ÜirokΘ mφ°e i v nßvrhß°sk²ch kancelß°φch. Umo₧≥uje modelovßnφ libovoln∞ slo₧it²ch konstrukΦnφch dφl∙ a sestav se strukturovanou hierarchiφ a pohodlnΘ vytvß°enφ asociativnφ v²kresovΘ dokumentace. Pokud se v n∞kterΘ konstrukΦnφ fßzi cokoliv upravφ, promφtnou se zm∞ny automaticky do celΘ v²robnφ dokumentace, v²kres∙, rozpisek apod. Program p°i konstruovßnφ sßm zajiÜ¥uje tvorbu dokumentace a hlφdß jejφ aktußlnost. Stejn∞ jako v p°edchozφch verzφch se novinky objevily ve vÜech oblastech programu.
Prost°edφ
Nov∞ se na nßs SolidWorks zatvß°φ hned p°i otevφrßnφ soubor∙. Na levΘ stran∞ dialogu pro otev°enφ soubor∙ p°ibyl Panel mφst tak, jak jej znßme z Microsoft Office 2000, a to vΦetn∞ mo₧nosti p°idßvßnφ soubor∙ mezi oblφbenΘ polo₧ky. Samoz°ejm∞ to nenφ jedinΘ mφsto, kde se program p°izp∙sobil standard∙m Microsoftu. Ale zpßtky k otevφrßnφ. Pro v²b∞r z jednotliv²ch variant modelu nebo sestavy najdete v pravΘ Φßsti dialogu obrßzek s nßhledem. Pro detailn∞jÜφ v²b∞r nebo vytvo°enφ novΘ varianty si zaÜkrtnete polφΦko Podrobnosti.
Velmi zajφmavou novinkou je p°idßnφ popisu, o jakou souΦßst se jednß. To se net²kß jen soubor∙, ale prakticky vÜech entit (prvk∙, t∞les, skic...), p°iΦem₧ popisy lze zobrazit ve stromu konstrukΦnφ historie. Pro p°ehledn∞jÜφ seskupovßnφ jednotliv²ch celk∙ na modelu nebo v sestav∞ se mohou ve stromu historie vytvß°et u₧ivatelskΘ slo₧ky, do nich₧ se p°esunou odpovφdajφcφ Φßsti modelu nebo sestavy. Takto se dß strom FeatureManager zredukovat a hlavn∞ zp°ehlednit.
Skicovßnφ
I kdy₧ program nabφzφ celou Ükßlu modelovacφch schopnostφ, bez nakreslenφ 2D profilu a jeho ok≤tovßnφ se neobejdeme. Prßv∞ pro rychlejÜφ p°i°azenφ rozm∞r∙ poslou₧φ automatickΘ k≤tovßnφ. M∙₧eme vybφrat mezi k≤tovßnφm °et∞zcov²m, od zßkladny k osßm nebo k≤tovßnφm obyΦejn²m. Pro k≤tovßnφ nynφ vyberete nejenom jednotlivΘ segmenty skici nebo hrany, ale t°eba i vrcholy siluet modelu mimo skicovacφ rovinu.
Slo₧itΘ k°ivky se vytvß°ejφ pomocφ splajn∙. Zde p°ibyly dva novΘ diagnostickΘ nßstroje: Zobrazit minimßlnφ polom∞r a Zobrazit inflexnφ body. Splajny s datov²mi body vytvo°en²mi ob∞ma funkcemi se dajφ k≤tovat a lze s nimi dßl manipulovat.
Velmi jsem ocenil mo₧nost pou₧φt jednu skicu pro n∞kolik prvk∙. Podobn∞ nenφ t°eba vytvß°et novou skicu tam, kde lze pou₧φt v²b∞r kontury ji₧ vytvo°enΘho prvku.
Modelovßnφ dφl∙
Asi nejv²znamn∞jÜφ zm∞nou je modelovßnφ jednoho dφlu z n∞kolika odd∞len²ch prvk∙. Tato vlastnost mn∞ jako u₧ivateli oproti n∞kter²m jin²m systΘm∙m dlouho chyb∞la. KonstruktΘr si nap°φklad p°i vytvß°enφ ojnice m∙₧e vytvo°it nejprve dv∞ odd∞lenß oka a ta nßsledn∞ propojit libovoln²m ₧ebrem. D°φve bylo nutnΘ vytvß°et model postupn∞ jako jeden celek, co₧ v mnoha p°φpadech neodpovφdalo logice konstruovßnφ souΦßsti. Tφm tato technologie nekonΦφ. Do jednoho dφlu si m∙₧eme vlo₧it i n∞kolik jin²ch dφl∙. Prßce je podobnß jako v sestavßch (vytvß°enφ forem, roz°ezßvßnφ...), ale liÜφ se v zadßvßnφ polohy. Zatφmco v sestavßch jsou to znßmΘ vazby, kdy se jejich zm∞nou m∞nφ vzßjemnß poloha jednotliv²ch dφl∙, u "dφlu v dφlu" se tvar zadßvß zadßnφm p°esnΘ polohy a natoΦenφm jednotliv²ch Φßstφ.
Ji₧ d°φve bylo mo₧nΘ dφl roz°ezat a vytvo°it tak n∞kolik samostatn²ch dφl∙. V tΘto verzi p°ibylo od°φznutφ Φßsti geometrie t∞lesa konstrukΦnφ rovinou.
K ji₧ tak siln²m mo₧nostem zaoblovßnφ p°ibylo zaoblenφ teΦnΘ ke t°em skupinßm ploch. Nov² rychl² nßhled m∙₧e b²t bu∩ celkov², nebo jen pro urΦitou Φßst vznikajφcφho zaoblenφ.
Vytvß°enφ sestav
Firma SolidWorks se trvale sna₧φ o dosa₧enφ co nejvyÜÜφho v²konu. Ten je patrn² i p°i vytvß°enφ rozsßhl²ch sestav sklßdajφcφch se z vφce ne₧ deseti tisφc souΦßstφ. N∞kdy se vÜak stane, ₧e nechßme takovou sestavu (a nebo i slo₧it² dφl) zregenerovat a mezitφm si vzpomeneme, ₧e po₧adovanß zm∞na m∞la vypadat ·pln∞ jinak. Pak staΦφ stisknout klßvesu Esc, regenerace se p°eruÜφ a m∙₧eme provΘst pat°iΦnΘ zm∞ny.
SystΘm se zdokonalil i v simulacφch pohybu a mechanick²ch interakcφ mezi t∞lesy. Fyzikßlnφ simulace umo₧≥uje p°idßvat do sestavy takovΘ prvky, jako jsou motory (lineßrnφ nebo rotaΦnφ), pru₧iny nebo vliv gravitace. Jednotliv²m t∞les∙m se p°i°adφ pohony a fyzikßlnφ podmφnky, spustφ se kinematickß simulace a u₧ jenom sledujeme, jak mechanismus pracuje. Samoz°ejm∞ je p°i tomto re₧imu mo₧nΘ vyÜet°ovat i vzßjemnΘ kolize dφl∙.
V²kresy
Stßle jeÜt∞ existuje hodn∞ u₧ivatel∙, kter²m se nelφbφ, ₧e na prkn∞ nebo i v AutoCADu d∞lali urΦit² popisek nebo k≤tu sv²m zp∙sobem a te∩ jim to nejde. I na takovΘ nespokojence SolidWorks pamatuje - je mo₧nΘ si pro jednotlivΘ typy popis∙ nastavit libovoln² font. Ve Ürafovßnφ zase p°ibyla mo₧nost nahrazenφ Ürafovßnφ plnou plochou.
Pokud si zapneme automatickΘ vklßdßnφ os, odpadne nßm zdr₧ovßnφ p°i kreslenφ rotaΦnφch Φßstφ. Stane-li se, ₧e by se m∞lo n∞kolik os p°ekr²vat, program zobrazφ jen tu nejdelÜφ. Co jsem vÜak osobn∞ velmi uvφtal, je kreslenφ os v osovΘm pohledu (p°φΦnΘm °ezu). D°φve se vytvß°ely jako jednoduch² k°φ₧ek, nynφ se p∞kn∞ protßhnou p°es obrys tvaru a jsou ΦerchovanΘ, jak jsme zvyklφ v naÜφ st°edoevropskΘ dokumentaci. I osy u oh²banΘho potrubφ se vytvß°ejφ podle naÜich zvyklostφ.
Pro rychlΘ vytvß°enφ v²kres∙ slou₧φ definovßnφ pohled∙ v Üablon∞. Po p°eta₧enφ modelu se pak automaticky vyplnφ p°edem nastavenΘ v²°ezy, kterΘ odpovφdajφ pohled∙m definovan²m v modelu.
Import a export
Um∞t komunikovat s okolnφm sv∞tem nenφ d∙le₧itΘ jenom pro lidi, ale i pro programy. Krom∞ toho, ₧e SolidWorks umφ naΦφtat p°φmo soubory z program∙ Solid Edge, Unigraphics, CADKEY, Pro/Engineer a dalÜφch, dß se konstatovat, ₧e nejlΘpe se "dorozumφ" s produkty od Autodesku, nap°φklad naΦte i velkΘ sestavy z Mechanical Desktopu. U₧ivatelΘ AutoCADu zase dostanou svΘ v²kresy vΦetn∞ blok∙ se vÜemi atributy. P°ed vlo₧enφm lze importovan² soubor prohlΘdnout v okn∞ 3D prohlφ₧eΦe (otßΦet s nφm ze vÜech stran) a nastavit, co se mß nebo nemß importovat. S programem AutoCAD se SolidWorks "bavφ" dokonce p°φmo, tak₧e pokud mßme otev°eny oba programy, lze objekty p°etahovat myÜφ.
Jestli₧e se p°i importu nenaΦte strom konstrukΦnφ historie a parametrickΘ rozm∞ry, pom∙₧e rozÜi°ujφcφ modul FeatureWorks. Ten rozpoznß rotaΦnφ tvary, slo₧enΘ dφry, ta₧enφ profil∙, lemy plechov²ch dφl∙, a dokonce i prom∞nnß zaoblenφ, tak₧e se i z model∙ p°enesen²ch z neparametrick²ch program∙ dajφ zφskat souΦßsti s historiφ a parametry. P°enesen²m statick²m geometriφm se tak vracφ lehkost, p°izp∙sobivost a v n∞kter²ch p°φpadech to m∙₧e do nßvrhu vnΘst i novou koncepci.
Zßv∞r
Novinky postupn∞ uvßd∞nΘ v nov²ch verzφch programu urΦit∞ p°isp∞ly k tomu, ₧e se systΘm SolidWorks probojoval do Φela ve sv∞t∞ pou₧φvan²ch stroja°sk²ch CAD aplikacφ a ₧e se spokojen∞ zabydluje i v naÜich konstrukΦnφch kancelß°φch. K tomu mu pomßhß kompletnφ Φeskß lokalizace, pro verzi 2003 p°ipravenß dokonce v p°edstihu p°ed uvedenφm na sv∞tov² trh.
Jan è¥astn²
SolidWorks 2003
3D parametrick² MCAE systΘm.
Minimßlnφ po₧adavky Pentium III, 256 MB RAM, 150 MB na HD, Windows 98/Me/NT/2000/XP