UnitedLinux je v²konn² linuxov² operaΦnφ systΘm, d∙sledn∞ zalo₧en² na standardech. Je vyvφjen, nabφzen a Üφ°en partnersk²m sdru₧enφm firem Conectiva, SCO, SuSE a Turbolinux, z nich₧ ka₧dß je renomovan²m linuxov²m dodavatelem s hlavnφ sfΘrou p∙sobnosti v jinΘ oblasti sv∞ta.
Informace uvedenΘ v tomto Φlßnku pochßzejφ nejen z materißl∙ a webov²ch strßnek konsorcia UnitedLinux, ale i z rozhovor∙ se zßstupci dvou Φlen∙ konsorcia, konkrΘtn∞ spoleΦnosti SCO a zejmΘna spoleΦnosti SuSE, resp. jejφho mφstnφho zastoupenφ. Tyto firmy takΘ do spoleΦnΘho projektu vlo₧ily i lidskΘ zdroje - v²vojovΘ kapacity. T°icet v²vojß°∙ SCO bylo vyΦlen∞no pro ·zkou spoluprßci s firmou SuSE, u nφ₧ je zajiÜ¥ovßn v²voj spoleΦnΘho produktu. Proto nep°ekvapφ, ₧e po technickΘ strßnce je zßkladem UnitedLinuxu SuSE Linux Enterprise Server, doposud dodßvan² ve verzi 7.
Enterprise Linux
NovΘ verze standardnφch linuxov²ch distribucφ p°ichßzejφ na trh velmi Φasto, zpravidla vφcekrßt roΦn∞. To je vφtßno individußlnφmi u₧ivateli a linuxov²mi fanouÜky, tou₧φcφmi po novinkßch a zlepÜenφch, kterΘ otev°en² (open source) model v²voje p°inßÜφ doslova ka₧d² den, ale je to naprosto nep°ijatelnΘ pro u₧ivatele v nßroΦnΘm podnikovΘm prost°edφ. Ti pot°ebujφ stabilnφ platformu certifikovanou pro jejich hardware, kterß zaruΦφ, ₧e jimi u₧φvanΘ aplikace nep°estanou ka₧dΘ t°i m∞sφce p°i upgradu operaΦnφho systΘmu °ßdn∞ fungovat. Aby bylo mo₧nΘ po₧adovanou stabilitu zajistit, vychßzejφ novΘ verze Enterprise Serveru v cyklu osmnßcti m∞sφc∙. V²znamnß zdokonalenφ Linuxu, resp. jeho jßdra, k nim₧ dochßzφ v dob∞ mezi uvedenφm jednotliv²ch verzφ, jsou do produktu zavßd∞na tzv. backportingem. Ten mß na starosti elitnφ skupina kernelov²ch v²vojß°∙ (SuSE Security Team), vychovan²ch a sv²m zp∙sobem stßle p∙sobφcφch v oblasti open source.
Open source a komerce
St∞₧ejnφm problΘmem UnitedLinuxu je ·sp∞ÜnΘ °eÜenφ rozporu mezi open source modelem v²voje Linuxu (a z n∞ho vypl²vajφcφ "nulovΘ" ceny) a mezi po₧adavky na provoz systΘmu v podnikovΘm prost°edφ, kterΘ lze prakticky °eÜit jen na komerΦnφ bßzi. To, ₧e v²voj v open source je velmi efektivnφ, je dnes u₧ mezi odbornφky v ICT vesm∞s uznßvßno. Jak ale prodßvat n∞co, co je zadarmo?
Zp∙sob, jak²m je uvedenß otßzka formulovßna, je trochu zavßd∞jφcφ. Pokud cht∞jφ linuxovφ v²robci vyu₧φvat v²hod open source, musejφ d∙sledn∞ zachovßvat jeho principy. Cht∞jφ-li svobodn∞ a zdarma t∞₧it z jeho v²sledk∙, musejφ takΘ zdarma poskytovat v²sledky svΘ prßce (p°esto₧e je ve sv²ch produktech m∙₧e vyu₧φt jejich konkurence, a t°eba i d°φve ne₧ oni sami). Nemohou tedy prodßvat to, co je zadarmo, ale jen to, co p°idßvajφ sami mimo rßmec open source.
Takovou "p°idanou hodnotou" jsou samoz°ejm∞ slu₧by, p°edevÜφm podpora p°i instalaci a upgradu systΘm∙, servis p°i v²skytu problΘm∙ a v neposlednφ °ad∞ implementace a integrace systΘmu se stßvajφcφmi prost°edky zßkaznφka. S tφm samoz°ejm∞ souvisejφ i certifikace, konzultaΦnφ Φinnost a takΘ Ükolenφ a vzd∞lßvßnφ. Velmi d∙le₧itΘ je i p°izp∙sobenφ systΘmu lokßlnφm podmφnkßm.
P°idanou hodnotou vÜak mohou b²t i funkce b∞₧n²mi u₧ivateli obvykle nevy₧adovanΘ, ale prakticky nezbytnΘ pro provoz v nßroΦnΘm podnikovΘm prost°edφ, jako je automatickß instalace, Ükßlovatelnost (vyu₧itφ v²konu vφce procesor∙), multi(hyper)-threading, clustering a high-availability, ₧urnßlovΘ souborovΘ systΘmy, pokroΦilß sprßva systΘmu a zßznamov²ch za°φzenφ, v²konnΘ sφ¥ovΘ a webovΘ funkce, zabezpeΦenφ systΘmu a mnoho dalÜφch.
UnitedLinux
èance na ·sp∞ch UnitedLinuxu vÜak le₧φ mnohem vφce v obchodnφ ne₧ v technickΘ oblasti. Prvnφm p°edpokladem je ji₧ popsanΘ °eÜenφ rozporu mezi open source v²vojem a poskytovßnφm systΘm∙ pro nßroΦnΘ podnikovΘ nasazenφ. Velk² v²znam mß vÜak i v²b∞r partner∙, kte°φ si dφky geografickΘmu rozd∞lenφ sfΘr p∙sobnosti p°φliÜ nekonkurujφ, ale naopak majφ v²bornΘ p°edpoklady pro kvalitnφ zajiÜt∞nφ slu₧eb zßkaznφk∙m vΦetn∞ p°izp∙sobenφ systΘmu lokßlnφm podmφnkßm. P°φzniv∞ se projevφ i uplatn∞nφ zkuÜenostφ Φty° v²znamn²ch v²robc∙ v rßmci jedinΘho produktu.
Vytvo°enφ spoleΦnΘho produktu p°ineslo snφ₧enφ poΦtu alternativ, z nich₧ musejφ zßkaznφci vybφrat. To p°ivφtali i v²robci hardwaru a softwaru, kte°φ mohou vyvφjet a certifikovat svΘ systΘmy pro menÜφ poΦet linuxov²ch alternativ - z°ejm∞ proto se u₧ pro podporu UnitedLinuxu vyslovila °ada nejv²znamn∞jÜφch hardwarov²ch a softwarov²ch dodavatel∙. To, ₧e byl sv∞t Linuxu rozd∞len na sfΘry vlivu n∞kolika dodavatel∙, takΘ znesnad≥ovalo velk²m multinßrodnφm spoleΦnostem zavedenφ jednotnΘ linuxovΘ platformy - s UnitedLinuxem bude jejich rozhodovßnφ snazÜφ.
V UnitedLinuxu by m∞lo b²t uplatn∞no maximum uveden²ch pokrokov²ch prvk∙ v²konn²ch systΘm∙, a to na zßklad∞ existujφcφch standard∙ nebo de facto standard∙. SystΘm samoz°ejm∞ odpovφdß standard∙m LSB (Linux Standard Base) a LI18NUX (lokalizace a internacionalizace). Vlastnφ UnitedLinux, jeho₧ verze 1.0 byla uvedena 19. listopadu, je zßkladem (prvnφ dva CD v instalaci), na n∞m₧ ka₧d² z partner∙ stavφ svΘ vlastnφ produkty s p°φdomkem "Powered by UnitedLinux". Prvnφ dva byly ohlßÜeny tent²₧ den.
SuSE Linux Enterprise Server 8 je z°ejm∞ zam∞°en na "velkΘ" v²konnΘ systΘmy a zßkaznφky, tedy tradiΦnφ domΘnu unixov²ch systΘm∙. Podporuje Üirok² rozsah hardwarov²ch platforem na bßzi Intel (i Itanium 2) a AMD a celou °adu IBM eServer. Je vybaven nov²m instalaΦnφm, konfiguraΦnφm a administrßtorsk²m nßstrojem AutoYaST, podporujφcφm automatickou instalaci. Deklarovßna je Ükßlovatelnost do 32 procesor∙ a 64 GB vnit°nφ pam∞ti, podpora Next Generation POSIX Threads (NGPT) a dalÜφ "enterprise class" funkce. Dostupn² bude v prosinci.
SCO Linux Server 4.0 nabφdl Φty°i ihned dostupnß vydßnφ, oznaΦenß Base, Classic, Business a Enterprise, kterß se liÜφ zejmΘna stupn∞m podpory (Enterprise s roΦnφ neomezenou podporou 24 x 7 "via phone, mail, web", s maximßlnφ dobou odezvy 1 hod. a s p°id∞lenφm vlastnφho Account Managera). Podporuje klasickΘ platformy Intel a AMD a nabφzφ mezi jin²m i nßstroje pro transparentnφ zaΦlen∞nφ SCO Linux Serveru do sφtφ Microsoftu a jako cenov∞ v²hodnou alternativu k MS Outlooku takΘ SCO Volution Messaging Server. Snahou SCO tedy z°ejm∞ je nabφdnout a usnadnit zßkaznφk∙m Microsoftu migraci na cenov∞ efektivn∞jÜφ platformu SCO Linux Serveru.
Jak dßle?
Kdy₧ v roce 1991 Linus Torvalds vytvo°il Linux, zpoΦßtku se zdßlo, ₧e pro zajiÜt∞nφ jeho jednotnosti postaΦφ udr₧ovßnφ jednotnΘho jßdra systΘmu. Rozvoj a r∙st linuxov²ch distribucφ p°inesl nebezpeΦφ rostoucφ fragmentace, jemu₧ se sna₧φ Φelit projekt UnitedLinux. P°i uvß₧enφ dalÜφho v²voje je vÜak velmi pravd∞podobnΘ, ₧e i "add-ons" jednotliv²ch partner∙ konsorcia UnitedLinux budou zam∞°eny podobn²m sm∞rem, a budou si tedy vzßjemn∞ konkurovat. Dojde tedy znovu k fragmentaci, nebo bude spoleΦnß bßze UnitedLinuxu rozÜφ°ena t°eba na t°i nebo Φty°i spoleΦnΘ CD? To asi bude, krom∞ zφskßvßnφ dalÜφ podpory a partner∙, jednou z dalÜφch starostφ vedenφ projektu.
ServerovΘ produkty jsou bezesporu velmi d∙le₧itΘ. V prost°edφ ÜirokΘ spoluprßce s dostupnostφ kdykoliv a odkudkoliv se bude stßle vφce dat, ale i inteligence a aplikacφ p°esouvat na stranu server∙. P°esto jeÜt∞ stßle existuje a dlouho bude existovat klasick² desktop - d∙vody nejsou ani tak technickΘ, jako spφÜ ty, ₧e u₧ivatelΘ cht∞jφ mφt vlastnφ data i vlastnφ nßstroje p°φmo u sebe. Proto se dß oΦekßvat (a signßly se u₧ objevily) i v²voj "enterprise class" desktopovΘho linuxovΘho systΘmu - koneΦn∞ nenφ to nic novΘho, cestu od desktopu k Φist∞ profesionßlnφm systΘm∙m prov∞°il u₧ Microsoft.