SpoleΦnost Oplatek software byla jednou z prvnφch firem, kterΘ zaΦaly psßt a dodßvat elektronickΘ slovnφky. Ji₧ za Φas∙ DOS nabφzela tato firma rezidentnφ slovnφky pro angliΦtinu a n∞mΦinu. Podφvejme se, jak² pokrok ud∞laly za tΘm∞° deset let.
Nejnov∞jÜφm programem firmy v tΘto oblasti je SLOVOP 2003 - univerzßlnφ produkt obsahujφcφ anglicko-Φesk² a Φesko-anglick² slovnφk, n∞mecko-Φesk² a Φesko-n∞meck² slovnφk, pravidla ΦeskΘho pravopisu, databßzi poÜtovnφch sm∞rovacφch Φφsel, slovnφk s mno₧stvφm termφn∙ a nßzv∙ z oblasti Organizace spojen²ch nßrod∙ a EvropskΘ unie a p°ehledovΘ mapky v∞tÜiny stßt∙ sv∞ta. Na jednotlivΘ Φßsti se podφvßme blφ₧e.
Slovnφk - kniha
Na rozdφl od jin²ch produkt∙ je SLOVOP 2003 uspo°ßdßn podobn∞ jako kniha, tak₧e ke ka₧dΘmu heslu m∙₧e b²t uveden vysv∞tlujφcφ text, p°φklady pou₧itφ Φi frßze. U₧ivatel si m∙₧e jak k ji₧ existujφcφm, tak i k vlastnφm hesl∙m p°idßvat dopl≥kov² text, kter² m∙₧e mφt a₧ 20 000 znak∙. P°i vklßdßnφ nov²ch hesel program automaticky formßtuje vklßdan² text. Ovlßdßnφ je mo₧nΘ bu∩ tlaΦφtky, z rozbalovacφch nabφdek, nebo z klßvesnice. U₧ivatelskΘ slovnφky lze jako zßlohu exportovat do formßtu TXT a nßsledn∞ znovu importovat.
Komfortnφ je spoluprßce se schrßnkou obsah schrßnky vybran² ve ΦtenΘm/p°eklßdanΘm dokumentu se automaticky p°enese do posuvnΘho okΘnka v dolnφ Φßsti hlavnφho okna. Z takto p°enesenΘho textu nßsledn∞ m∙₧eme ve slovnφku vyhledßvat jednotlivß slova nebo souslovφ Φi prohledßvat sekvenΦn∞. PlnotextovΘ prohledßvßnφ funguje v souΦasnosti pouze pro jednotlivß slova. (P°i vyvolßnφ funkce program slibuje, ₧e na vφceslovnΘm vyhledßvßnφ se ji₧ pracuje. TakΘ prohledßvßnφ vlastnφch hesel Φi poznßmek bude a₧ v n∞kterΘ z dalÜφch verzφ.)
Slovnφk lze v nastavenφ p°epnout do tvaru "V liÜt∞". CelΘ okno se zmenÜφ na jedinou °ßdku, tak₧e obrazovka z∙stßvß volnß nap°. pro Φten² soubor. V n∞m staΦφ vybrat neznßmΘ slovo a po stisknutφ CTRL+C se automaticky objevφ p°eklad - pokud jej slovnφk znß. Program neobsahuje analyzßtor tvaroslovφ (stemmer), tedy nabφdne v₧dy slovo, kterΘ je v databßzi prvnφ za zadan²m tvarem.
V²uka, zkouÜenφ
Slovnφk nabφzφ takΘ funkci v²uky - k dispozici je celkem 15 sad obrßzk∙ (nap°. domßcnost, potraviny, obleΦenφ, ptßci, zvφ°ata, hudebnφ nauka - velmi podrobn∞), z nich₧ u₧ivatel bu∩ podle samotnΘ v²slovnosti, nebo podle v²slovnosti doprovßzenΘ textem vybφrß a je hodnocen. Test je mo₧nΘ provßd∞t bez ΦasovΘho omezenφ, s pevn²m nebo prom∞nn²m Φasem na otßzku. K dispozici je i zkouÜenφ vybran²ch slovφΦek - mßme mo₧nost vlastnφho v²b∞ru, kterß slovφΦka a jak²m zp∙sobem chceme zkouÜet. Klepnutφm prav²m tlaΦφtkem myÜi na Φesk² ekvivalent se zobrazφ nßvrh otßzky programem kladenΘ, kter² m∙₧eme upravit. Dßle je mo₧nΘ definovat text, jen₧ se objevφ po sprßvnΘ odpov∞di.
OzvuΦenφ slovnφku je realizovßno hlasov²m syntetizΘrem Microsoft Agent. V²slovnost provßzφ papouÜek Lora, kter² spolu·Φinkuje i v ostatnφch modulech. Zßjemci si mohou takΘ stßhnout ViaVoice Outloud Run Time, kter² poskytuje jeÜt∞ lepÜφ v²sledky.
Aby byla v²uka trochu odlehΦena, postaviΦky Lora a Merlin vyprßv∞jφ vtipy v animovanΘm loutkovΘm divadΘlku. Student mß mo₧nost bu∩ samotnΘho nßslechu, nebo se cizojazyΦn² text m∙₧e zobrazit v komiksov²ch bublinßch; v p°φpad∞, ₧e studujφcφ n∞Φemu neporozumφ, m∙₧e si zapnout Φesk² p°eklad.
JazykovΘ slovnφky
Databßze jsou uspo°ßdßny jako v tiÜt∞n²ch publikacφch, tj. opaΦn² slovnφk nenφ pouh²m obrßcenφm dvousloupcovΘ tabulky.
A-╚ slovnφk obsahuje 200 858 hesel, ╚-A 130 114 hesel. Do databßze byla za°azena celß °ada odborn²ch terminologick²ch slovnφk∙, z nich₧ nejcenn∞jÜφ jsou (v jin²ch slovnφcφch chybφ nebo jsou nekompletnφ) z oblastφ:
* mineralogie - obsahuje nejen pojmenovßnφ, ale i slo₧enφ minerßlu;
* hudebnφ a divadelnφ nauky - zatφm nejkompletn∞jÜφ slovnφk hudebnφch znaΦek a divadelnφ terminologie;
* astronomie - vedle jmen obsahuje u hv∞zd takΘ ΦφselnΘ oznaΦenφ, rektascenci, deklinaci a magnitudu.
Do slovnφku je za°azen WordNet, anglick² vysv∞tlujφcφ slovnφk, kter² vedle vysv∞tlenφ u ka₧dΘho svΘho hesla uvßdφ i synonyma a slova nad°azenß.
N-╚ slovnφk obsahuje 123 115 hesel; ╚-N 102 877 hesel. V heslech je uvßd∞no sklo≥ovßnφ nebo Φasovßnφ, p°φzvuk a d∞lenφ slov, u n∞kter²ch hesel pak upozorn∞nφ na krajovΘ zvlßÜtnosti.
Pro osv∞₧enφ v²uky je ve slovnφku za°azeno n∞kolik desφtek krßtk²ch Ezopov²ch bajek a dßle pak po jednΘ povφdce od Balzaca, Goetha, Bornscheina, povφdka z Decameronu a n∞kolik dalÜφch. Kdy₧ ₧ßk p°i Φtenφ narazφ na neznßmΘ slovo, poklepßnφ lev²m tlaΦφtkem vyvolß ihned p°eklad.
Jako tematick² okruh je za°azen slovnφΦek o piv∞ a pitφ, obsahujφcφ °adu v²raz∙, kterΘ ani v relativn∞ velk²ch slovnφcφch nejsou. Obsahuje nejen ΦeskΘ p°eklady, ale i vysv∞tlenφ v angliΦtin∞.
DalÜφ tematickΘ okruhy: ka₧dodennφ zßle₧itosti, dopisy, turistickΘ frßze. Jako u tΘmatu pitφ i zde jsou vysv∞tlenφ takΘ v angliΦtin∞.
SLOVOP 2003 dßle obsahuje databßzi PS╚ a inverznφ PS╚ (jednß se o 18 189 polo₧ek; vedle zjiÜt∞nφ PS╚ lze pou₧φt i k vyhledßnφ na map∞) a pravidla ΦeskΘho pravopisu (53 611 hesel, pravidla lze prohlφ₧et ve standardnφm slovnφku nebo lze v cizojazyΦnΘm slovnφku pou₧φt jednu z nabφdek pod prav²m tlaΦφtkem myÜi).
EncyklopedickΘ a multimedißlnφ prvky
Vedle Φist∞ lingvistick²ch obsahuje slovnφk takΘ °adu informacφ, kterΘ spadajφ vylo₧en∞ pod encyklopedie.
Mluvφcφ gl≤bus - provßdφ u₧ivatele cel²m sv∞tem prost°ednictvφm stovek map. Gl≤busem lze otßΦet, rozvinout jej do plochΘ mapy, je mo₧nΘ se p°ibli₧ovat a vzdalovat, zjiÜ¥ovat, kde je prßv∞ noc nebo pravΘ poledne. Po klepnutφ na m∞sto Φi °eku se ozve v²slovnost. Klepneme-li mimo pojmenovan² objekt, zobrazφ se vlajka a stßtnφ znak. Je mo₧nΘ p°ehrßt p°φsluÜnou stßtnφ hymnu. U ka₧dΘho mφsta se zobrazujφ zem∞pisnΘ sou°adnice s p°esnostφ na zlomky vte°iny (mo₧nΘ budoucφ pou₧itφ pro GPS). V dob∞ psanφ recenze byla na gl≤busu takto podchycena m∞sta a obce ╚eskΘ republiky, m∞sta v N∞mecku, VelkΘ Britßnii a ve stßt∞ New York v USA. Na p°idßvßnφ dalÜφch se podle sd∞lenφ v²robce dßle pracuje.
Hv∞zdnß obloha - zobrazφ vÜech 88 souhv∞zdφ a skoro 800 pojmenovan²ch hv∞zd. U₧ivatel m∙₧e zadat svΘ zem∞pisnΘ sou°adnice a datum/Φas, v n∞m₧ chce obraz souhv∞zdφ nastavit. Nastaviteln² je rovn∞₧ krok animovanΘho pohybu hv∞zd. Jdeme-li na prochßzku s dφt∞tem Φi p°φtelkynφ, lze celou obrazovku vytisknout a potom jen ukazovat souhv∞zdφ.
Periodickß tabulka prvk∙ - po klepnutφ na prvek podß Lora odborn² v²klad v angliΦtin∞.
Seznam internetov²ch domΘn - zadßnφm "domain" v A-╚ slovnφku dostaneme p°es 250 vlajeΦek, u ka₧dΘ nßzev a internetov² k≤d.
Vyobrazenφ hub - 18 obrßzk∙ propojen²ch s hesly.
Tabulka barev - k hesl∙m je p°ipojen odkaz na vyobrazenφ vφce ne₧ 160 barevn²ch odstφn∙.
V N-╚ slovnφku je vyobrazenφ kompletnφ sady bankovek i mincφ euro.
N-╚ slovnφk obsahuje vysv∞tlujφcφ obrßzky k °ad∞ pojm∙ vysokΘ jezdeckΘ Ükoly.
Poznßmky a p°ipomφnky
Tisk - vedle tisku aktußlnφ strßnky lze vyu₧φt i p°edem p°ipravenΘho seznamu. SlovφΦka, kterß jsme vybrali nap°. ke zkouÜenφ, si lze vytisknout a vzφt na pφsemku jako tahßk.
Produkt obsahuje dva druhy map - odvozenΘ od gl≤busu, kde se udßvajφ zem∞pisnΘ sou°adnice a po klepnutφ se ozve v²slovnost, a mapy jednotliv²ch stßt∙ jako obrazy, obsahujφcφ u mimoevropsk²ch zemφ mnohem podrobn∞jÜφ informace (vφce m∞st, °ek), kde vÜak nejsou k dispozici sou°adnice a v²slovnost. èkoda ₧e tyto dva druhy nejsou propojeny.
V databßzi doposud z∙stßvajφ - pro milovnφky historie - i n∞kterΘ ji₧ neplatnΘ prvky: nap°. slovenskß PS╚.
Je Ükoda, ₧e dφlΦφ okΘnko, kam se automaticky p°esune text vybran² do schrßnky a z n∞ho₧ lze velmi rychle poklepßnφm vyvolat p°eklad, mß pevnou velikost (pouhΘ dva °ßdky). Kdyby Ülo - na velkΘ obrazovce okno roztßhnout, mohli bychom okopφrovat t°eba n∞kolik odstavc∙ a ty pak rychle p°eklßdat. Takto jsme odkßzßni na posouvacφ Üipky.
Zßv∞r
Rozsah databßzφ je vφce ne₧ dostaΦujφcφ pro Φetbu a p°eklady beletrie. V p°φpad∞ odbornΘ technickΘ literatury se m∙₧e stßt, ₧e n∞kterΘ specializovanΘ pojmy nenajdeme, naopak jsou zde k nalezenφ termφny z n∞kter²ch specißlnφch humanitnφch obor∙, kterΘ v jin²ch elektronick²ch slovnφcφch nejsou.
Na souboru slovnφk∙ SLOVOP 2003 je sympatickΘ propojenφ s multimedißlnφmi prvky, je₧ slovnφky obvykle nemajφ. Velmi dob°e je propracovßna mo₧nost v²uky/zkouÜenφ, jak podle samotnΘ v²slovnosti, tak i podle psanΘ podoby, respektive poznßvßnφm obrßzk∙. Slovnφk nabφzφ ÜirokΘ mo₧nosti, jak p°ipravovat materißl k procviΦovßnφ a neustßle jej obm∞≥ovat, aby zkouÜenφ nebylo jen tup²m drilem. Produkt dob°e vyu₧ije celß rodina.