|
|
|
NarzΩdzia
Najbardziej uniwersalny, najbardziej zaawansowany, 'debe╢ciacki'.
Jest nie tylko edytorem map. Otwiera pliki: .qrk .qkm .map .qkl .md2
.mdl .fm .zip .sin .pak .pk3 .h .c .bsp .hc .qc .wad .spr .sp2 .shader
.wal .tga .pcx .jpg .swl .m8 .bmp .cin .wav .txt .cfg .qme
Je╢li tworzysz nie tylko mapΩ, ale ca│y nowy epizod, QuArK potrafi wszystkie sk│adniki (d╝wiΩk, tekstury, mapy i td.) projektu zapisaµ w jednym pliku (polecenie 'save in QuArK Explorer'). W katalogu gry tworzy wtedy podkatalog z nazw▒ tego pliku jako katalog MODa. Dlatego, nie zdziw siΩ, gdy po wybraniu polecenia 'New file' nie otworzy siΩ okno z widokiem mapy - zacz▒│e╢ robiµ nowy 'projekt'!.
Niew▒tpliw▒ zalet▒, kt≤r▒ doceni▒ wszyscy bawi▒cy siΩ w edycjΩ gier opartych o kt≤rykolwiek silnik kwakowy: QuArK umo┐liwia tworzenie dodatk≤w do wszystkich tych gier (Quake, Quake 2, Quake 3 - od v.6, Half-Life !!!, Sin, KingPin, Heretic 2, Hexen 2). Nieskompilowane mapy mo┐na przekonwertowaµ z jednej gry do innej.
Interface programu mo┐na zmieniaµ prawie w ca│o╢ci, zaczynaj▒c od kolor≤w i na rozmieszczeniu okien widok≤w ko±cz▒c. úatwe zaznaczanie i grupowanie byt≤w (entities) umo┐liwia specjalne okno przypominaj▒ce Eksploratora. Nowe elementy wstawiamy i manipulujemy nimi za pomoc▒ przycisk≤w na paskach zada± (manipulacja jest r≤wnie┐ mo┐liwa za pomoc▒ myszki).
W widoku 3D poruszamy siΩ za pomoc▒ myszki i klawiatury (wszystkie klawisze s▒ konfigurowalne). Pozosta│ymi widokami manipulujemy za pomoc▒ menu podrΩcznego rozwijanego po klikniΩciu danego okna prawym klawiszem myszki, za pomoc▒ obracania strza│ki kompasu lub poprzez g│≤wne menu na pasku u g≤ry.
Utworzenie nowej mapy jest banalne. Polega na klikniΩciu przycisku o nazwie 'new Half-Life map' na pasku zada± (program powinien byµ prze│▒czony w tryb Half-Life'a). Pierwsze 'cztery ╢ciany' tworz▒ siΩ same, a mapΩ mo┐na natychmiast uruchomiµ w grze. W tym celu wybieramy menu Half-Life, a potem jeden z tryb≤w kompilacji, np. QuickGo! Je╢li program jest poprawnie skonfigurowany (co nie jest │atwe dla pocz▒tkuj▒cych), mapa powinna siΩ uruchomiµ ju┐ po chwili.
Wady! Tw≤rcy spalili sporo kalorii, aby napisaµ program, ale nikomu siΩ nie chcia│o napisaµ porz▒dn▒ pomoc do obs│ugi programu. U┐ytkownicy WorldCrafta powinni jednak w miarΩ szybko siΩ zorientowaµ w sprawie (przynajmniej tak by│o ze mn▒). Przeszkadzaj▒ tylko nieznajome nazwy znanych ju┐ funkcji z WorldCrafta (np. Carve w QuArKu to Brush Subtraction).
Innym problemem jest brak kompilator≤w do wszystkich obs│ugiwanych gier. Co wiΩcej! (mniej?) S▒ tylko do Quake'a 2. Posiadacze Half-Life'a mog▒ skorzystaµ z kompilator≤w WorldCraftowych z p│yty gry.
QuArK mimo wszystko jest naprawdΩ ╢wietnym narzΩdziem. Zajmuje niewiele miejsca na dysku: ok. 7MB (oraz kilkaset kilobajt≤w dodatkowe biblioteki). Jest dosyµ trudny w obs│udze (praca z nim bywa nieco ┐mudna), a sama nawet konfiguracja nie jest zbyt prosta dla pocz▒tkuj▒cych, ale rekompensuj▒ to jego mo┐liwo╢ci.
Uwaga: do dzia│ania wymagany jest zestaw bibliotek 'MiniPython'. Strona domowa programu: www.planetquake.com/quark . Dystrybucja w oparciu o licencjΩ GNU.
[Pobierz 'Python.exe']
Konfiguracja QuArKa.
Najwa┐niejsze do poprawnego dzia│ania jest skonfigurowanie zak│adki z ustawieniami o Half-Life. Inne (Display, Keys, Colors i td.) mog▒ byµ ju┐ zmienione wed│ug upodobania.
Aby zmieniµ wspomniane ustawienia HL'a wchodzimy w menu 'Edit' w oknie g│≤wnym programu lub w 'Options' w oknie edycji map do 'Configuration'. Pierwsza rzecz, kt≤r▒ ustawiamy, to 'Directory of Half-Life' czyli katalog, w kt≤rym jest zainstalowany HL. Wpisujemy ╢cie┐kΩ np. c:\sierra\half-life lub wybieramy rΩcznie katalog klikaj▒c na '' po prawej. NastΩpn▒ konieczno╢ci▒ jest podanie ╢cie┐ki do program≤w kompiluj▒cych. Mo┐na skorzystaµ z kompilator≤w WorldCrafta. Przyk│adowe ╢cie┐ki dla poszczeg≤lnych program≤w:
Path to QCSG - c:\program files\worldcraft\qcsg.exe
Path to QBSP - c:\program files\worldcraft\qbsp2.exe
Path to VIS - c:\program files\worldcraft\vis.exe
Path to QRAD - c:\program files\worldcraft\qrad.exe
Poza tym pod ╢cie┐k▒ ka┐dego z program≤w mo┐na podaµ dodatkowe parametry do uruchomienia program≤w (np. -fast, -full i td.).
|
|