:: k o m p u t e r ::   :: m u z y k a ::   :: f i l m ::   :: c z y t e l n i a ::  
  :: w w w . z a l o g a g . n e t ::  
  
  41  
M U Z Y K A
  poprzednia strona : spis tresci : nastΩpna strona 
 


Acid Drinkers - "Acidofilia"
 
r e c e n z j a
 
24 czerwca ukaza│ siΩ na rynku najnowszy album pozna±skich "kwaso┐│op≤w". 11 ca│kowicie nowych kawa│k≤w i ╢cie┐ka multimedialna z teledyskiem do tytu│owego numeru za 30 zeta z groszami to ca│kiem niez│a okazja.
 


"Acidofilia" nie zaskoczy│a mnie. Acid Drinkers nagrali album dobry, miejscami nawet bardzo dobry, ale na pewno nie odkrywczy. Znajdziemy tutaj kilka ciekawych patent≤w, kt≤rych do tej pory nie u╢wiadczyli╢my w muzyce poznaniak≤w, z "Hydrogen", kawa│kiem w kt≤rym ╢piewa Per│a, na czele, lecz ca│o╢µ zagrana jest dok│adnie w stylistyce "kwaso┐│op≤w".


Album rozpoczyna siΩ niespe│na p≤│ minutowym intrem, kt≤re r≤wnie dobrze mog│oby siΩ zawieraµ na pocz▒tku kolejnego kawa│ka. Jest to ciche pobrzΩkiwanie na gitarce, kt≤re nie╝le kontrastuje z znacznie potΩ┐niejszym i g│o╢niejszym "Disease Foundation" - kolejnym numerem. Ten kawa│ek bardzo przypomina mi utwory z "Amazing Atomic Activity". Gdyby dorzuci│ go do tej p│yty, wpasowa│by siΩ w ni▒ w 100%. To samo tempo, podobna budowa, refren podobny do "Cops Broke My Beer"... dos│ownie "atomowy" kawa│ek.

"Drunk Eyes", kolejny numer, nie zachwyca. Szybkie tempo i nic poza tym. Moim zdaniem najs│abszy punkt tego albumu, omijam go szerokim │ukiem. "Pig To Rent" natomiast jest ju┐ o piek│o lepsze. Czuµ du┐e nawi▒zania do "Track Time 66.6 sec" z najlepszej p│yty "kwaso┐│op≤w", czyli "Infernal Connection". Szkoda, ┐e w czasie refrenu ch│opaki zwalniaj▒, ale poza tym jest niesamowity wymiot. Tekst do kawa│ka jest bardzo sugestywny i mocny, ale te┐ bardzo trafny... nie chc▒c Wam psuµ zabawy, nie powiem o czym ;) Zapraszam do jego lektury, szczeg≤lnie m│ode, rozpoczynaj▒ce ┐ycie w showbiznesie, kapele.

"Be Careful With This Gun, Daughter!" to do╢µ ciekawy kawa│ek. Sporo zabawy wysokimi tonami, ale znajd▒ tutaj te┐ co╢ dla siebie mi│o╢nicy, energicznych acidowych riff≤w. Numer ca│y czas trzyma tempo i nie daje odpocz▒µ, co wychodzi mu na pewno na du┐y plus. Kolejnym, moim zdaniem najlepszym, utworem na "Acidofilii" jest "Hydrogen". Per│a podj▒│ siΩ napisania tekstu i za╢piewania tego kawa│ka, co wysz│o mu to znakomicie. S│yszymy tutaj trochΩ powiewu ╢wie┐o╢ci do znanego ju┐ wszystkim stylu gry poznaniak≤w. Nie b≤jcie siΩ jednak, Per│a nie wrzuci│ na Acidowe poletko utworu pasuj▒cego do klimat≤w Guess Why, nie bΩdzie smut≤w. BΩdzie za to ca│kiem nowoczesna gra (miejscami s│ychaµ nawet w tle jak pobrzΩkuj▒ scratche), ale ca│y czas stoj▒ca na fundamentach old schoolowej heavy metalowej jazdy. Ca│o╢µ daje i╢cie wybuchow▒ mieszankΩ, z piorunuj▒cym efektem po spo┐yciu.

W "Stick Around" za mikrofon powraca Tytus i znowu wracaj▒ znane wszystkim klimaty. Kawa│ek poprawny, ale bez wybitnych uniesie±. Ch│opaki troszkΩ funkuj▒ podczas zwrotki i widaµ og≤lnie ┐artobliwy charakter tego utworu. Tylko ªlimak nie odpuszcza ;) "Edmund's Hypocrisy" zaczyna siΩ zgrzytami, kt≤re z ka┐d▒ sekund▒ nabieraj▒ mocy. Ju┐ po niespe│na p≤│ minuty kawa│ek rusza z kopyta i niemal do╢ciga "Pig To Rent".


: do g≤ry :
W pewnym momencie jest tak ostro, ┐e a┐ nie chce siΩ wierzyµ, ┐e gra to Acid Drinkers, a za chwilΩ wchodz▒ bΩbenki niczym z Arki Noego, przy kt≤rych Tytus zaczyna recytowaµ tekst. Nie przejmujcie siΩ jednak, efekt jest niczego sobie.

"Damned Diamonds" to popis ca│ego zespo│u. ªlimak przechodzi samego siebie w napieprzaniu, Popcorn bardzo przyzwoicie zasuwa na wio╢le, a Tytus z Per│▒ daj▒ niez│ego czadu podczas refrenu, kt≤ry jest jednym z najlepszych moment≤w tej p│yty. Znowu zakrada siΩ tutaj trochΩ nowoczesnego stylu i przetworzony g│os Per│y bardzo │adnie dope│nia wycia g│≤wnego wokalisty. W "Propagandzie" muzycy zdradzaj▒ zainteresowanie mocniejszym graniem, troszkΩ podje┐d┐a to deathem, ale i tematyka kawa│ka do najbardziej mi│ych nie nale┐y. Og≤lnie chodzi w nim o zwiΩkszenie brutalno╢ci w ╢rodkach masowego przekazu. Jak to ╢piewaj▒ muzycy, jest jej "more and more and more".

Tytu│owy numer z tego wydawnictwa tr▒ci nieco psychodel▒. "Acidofilia" budzi we mnie bardzo mocne skojarzenia z "Slow And Stoned (Method Of Yonash)" z przywo│ywanego ju┐ w tej recenzji "Infernal Connection". Kawa│ki te s▒ bardzo podobnie zbudowane, praktycznie w obydwu ca│e instrumentarium podporz▒dkowuje siΩ "melodii" wybijanej przez perkusjΩ. Ca│o╢µ sprawia wra┐enie nieokie│znanego i psychodelicznego i do╢µ wydatnie s│ychaµ tutaj tekst. TrochΩ dziwi mnie wybranie tego utworu na medialnego przedstawiciela kr▒┐ka, gdy┐ ni jak nie pasuje on do pozosta│ych. Byµ mo┐e zesp≤│ przyj▒│ podobn▒ taktykΩ do O.N.A., kt≤re krΩci klipy do "najspokojniejszych" piosenek na p│ytach, by pozyskaµ nie ╢wiadomych prawdziwej zawarto╢ci p│yty s│uchaczy. Jak widaµ strategia ta siΩ sprawdza, bo w muzycznych TV kawa│ki te lec▒...

Warto by jeszcze napisaµ parΩ rzeczy o teledysku umieszczonym na kr▒┐ku. MuszΩ przyznaµ, ┐e jest to jeden z lepiej wykonanych klip≤w, do│▒czonych do wydawnictw, jakie mia│em okazjΩ zobaczyµ. Zazwyczaj ze wszystkich stron atakuj▒ nas niskobud┐etowe produkcje, kt≤re zreszt▒ i tak nie maj▒ szans zaistnienia w mediach, a tutaj panowie siΩ postarali. Klip jest ca│kiem ciekawy i "na poziomie". Ogl▒da siΩ go z przyjemno╢ci▒, a nie z ironicznym u╢miechem na ustach.

Podsumowuj▒c, Acidzi wydali dobry kr▒┐ek i taka te┐ jest ocena. Ma│y plusik za "Hydrogen" i kilka ciekawych nowo╢ci w muzyce poznaniak≤w. Je┐eli podoba│o siΩ Wam to, co do tej pory grali muzycy, zainwestujcie w te wydawnictwo, kt≤re i tak jest dwa razy ta±sze od wiΩkszo╢ci CD na rynku (wielkie brawa!!!), a je┐eli Acid≤w nigdy nie darzyli╢cie zbytni▒ sympati▒ to ten album tego nie zmieni...




OCENA: 4+/6
ROK WYDANIA:
2002
CZAS TRWANIA: 47:05
WYDAWCA: Sony Music

01. Intro
02. Disease Foundation
03. Drunk Eyes
04. Pig To Rent
05. Be Careful With This Gun, Daughter!
06. Hydrogen
07. Stick Around
08. Edmund's Hypocrisy
09. Damned Diamonds
10. Propaganda
11. Acidofilia
  • BONUS
    video "Acidofilia"
  •  
      
      
    Copyright (c) 1998-2002 Za│oga G
      poprzednia strona : spis tresci : nastΩpna strona