WebReporter
n a s z e    s e r w i s y
@ WebReporter
@ Reporter
@ BizReporter
@ FotoReporter
@ Gry
@ Junior
@ Forum dyskusyjne
@ Og│oszenia
r e k l a m a
j e d n y m    k l i k i e m:
- WebNEWS
- kafejki internetowe
- kartki elektroniczne
- ranking foto
- Bank Pomys│≤w
- Encyklopedia Internetu
- Super Strony
- szukaj w Internecie
- za│≤┐ darmowy e-mail
- za│≤┐ darmowe WWW
- wymie± bannery
- pobierz programy


<<< poprzedni artyku│ spis tre╢ci nastΩpny artyku│ >>>
-= RYNEK =-
WebReporter nr 12 - 2000.12.15 JΩdrzej Chmielewski

A kiedy Polska?

BΩd▒c ostatnio na konferencji eBusiness.pl w Poznaniu zada│em przedstawicielowi Era GSM pytanie - dlaczego polscy operatorzy telefonii kom≤rkowej rozwijaj▒ tak przestarza│y standard jakim jest WAP. Jego odpowied╝ wzbudzi│a we mnie zdumienie, a w reszcie s│uchaczy weso│o╢µ - "Taka jest potrzeba" odpowiedzia│. I w│a╢nie ta wypowied╝ pana, kt≤ry b▒d╝ co b▒d╝ powinien wiedzieµ do╢µ sporo na temat standard≤w telefonii kom≤rkowej i jej mo┐liwo╢ci sk│oni│a mnie do napisania tego artyku│u.

Wydaje mi siΩ bowiem, ┐e zaczyna siΩ wielka kampania prowadzona przez operator≤w sieci kom≤rkowych pod tytu│em "u┐ywajcie WAP, to takie cudowne". ChwilΩ w promocji mo┐emy kupiµ nowoczesny tani telefon wyposa┐ony w tak "niezbΩdn▒" nam funkcjΩ jak▒ jest WAP. S│yszymy jaki ten WAP jest wspania│y, nowoczesny i tak dalej i tak dalej...

Skupmy siΩ na stronie biznesowej internetu i WAP'a. Dlaczego wydawca Reportera, Darek Majgier, ma inwestowaµ w rozw≤j swojej strony r≤wnie┐ w tej technologii? Dlaczego ma po╢wiΩcaµ sw≤j czas, pieni▒dze, aby ka┐dy m≤g│ wej╢µ przez ten WAP do jego serwisu i co╢ poczytaµ? Czy to ma w og≤le sens? Przecie┐ gazetΩ poprzez WAP bardzo trudno czytaµ, medium to z natury ju┐ ograniczono do tekstu i prymitywnej grafiki, a wszystko to w ma│ych ilo╢ciach. Z tego powodu odbiorca, potencjalny czytelnik Reporta nie bΩdzie chcia│ go czytaµ przez kom≤rkΩ. Ale to nie jedyny pow≤d. Kolejnym powodem dla kt≤rego WAP siΩ w jego przypadku nie nadaje to cena za po│▒czenie. PrzeciΩtnie za╢ ka┐dy z nas czyta 300 s│≤w na minutΩ, bior▒c pod uwagΩ normalny tekst w gazecie czy w ksi▒┐ce. Ze wzglΩdu na ma│y wy╢wietlacz ten proces bΩdzie zapewne spowolniony, w zwi▒zku z czym informacja bΩdzie przyswajana przez nas jeszcze wolniej. A za czas po│▒czenia w WAPie siΩ p│aci, i to niema│o. Du┐o wiΩcej ni┐ poprzez po│▒cznie typu Dial Up chocia┐by przez TP S.A.

Zastan≤wmy siΩ wiΩc kiedy wydawca Reporter.pl zainwestowa│by du┐o swojej energii i pomys│owo╢ci w WAP? Czy jest to w og≤le mo┐liwe? Mimo tych wszystkich problem≤w i przeszk≤d? Tak - jest model biznesowy, w kt≤rym Darek zrobi│by wiele, aby Reporter by│ dostΩpny r≤wnie┐ w WAPie. Ten model nazywa siΩ Profit Sharing. Na czym polega?

W modelu Profit Sharing operator, dostawca us│ugi, dzieli siΩ zyskami z dostawc▒ serwisu. Hipotetycznie za│≤┐my, ┐e jest to Era GSM i Reporter.pl Era GSM podpisuje umowΩ z Reporterem, ┐e za ka┐d▒ minutΩ po│▒czenia z tym serwisem dziel▒ siΩ zyskami. Rozliczenie nastΩpuje w okresie miesiΩcznym. Niech to bΩdzie model 80/20. Ka┐dy kto wejdzie na strone Reporter poprzez protok≤│ WAP bΩdzie tw≤rcy serwisu zostawia│ 20% op│aty. W takim modelu mamy dwa rodzaje zysku - przede wszystkim │atwo jest osi▒gn▒µ korzy╢ci finansowe, po drugie tw≤rcy serwisu Reporter.pl zrobi▒ wszystko, ┐eby ten serwis maksymalnie uatrakcyjniµ. A skoro serwis bΩdzie bardziej atrakcyjny, to zwiΩksza siΩ na nim ruch. Odbiorcy otrzymuj▒ ciekaw▒ informacjΩ, Era GSM zarabia na wyd│u┐aj▒cych siΩ czasach po│▒cze± a Reporter.pl mo┐e inwestowaµ w ludzi, w sprzΩt, cokolwiek.

Prawda, ┐e to proste? Wszystko piΩkne i │adne. Tyle, ┐e polscy operatorzy telefonii kom≤rkowej przynajmniej na razie broni▒ siΩ rekami i nogami przed profit sharing. Wydaje im siΩ , ┐e mog▒ mieµ i jedno i drugie. Na razie sami wiΩc inwestuj▒ w serwisy WAP, z kt≤rych nikt nie korzysta, poza tw≤rcami, ale s▒ ╢wiΩcie przekonani ┐e i na tym zrobi▒ pieni▒dze. To zupe│ne nieporozumienie - operator telefonii powinien byµ operatorem, a nie dostarczycielem zawarto╢ci! I dop≤ki oni tego nie zrozumiej▒ dop≤ty bΩdziemy mieli ma│o serwis≤w WAPowskich na przyzwoitym poziomie.

Tyle je╢li chodzi o WAP, ale pamiΩtajmy, ┐e ju┐ na ╢wiecie s▒ standardy, kt≤re maj▒ siΩ tak do WAPa jak Mercedes do malucha. Takim standardem jest I-modem, kt≤ry odni≤s│ gigantyczny sukces w Japonii. Po│▒czenie supernowoczesnej technologii po│▒czonej z modelem profit sharing sprawi│o, ┐e ludzie ustawiaj▒ siΩ w kolejkach aby nabyµ telefon kom≤rkowy! Tyle, ┐e ten telefon ma│o przypomina nasze prymitywne Nokie, Siemensy czy Alcatele. Dlaczego wiΩc i Polska i Europa nie idzie tym tropem, tylko proponuje w│asny prymitywny w por≤wnaniu z I-modem standard?

DziejΩ siΩ tak dlatego, ┐e pomimo teoretycznej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym panuje tak naprawdΩ monopol. I operatorom op│aca siΩ "dogadaµ" w kwestii prymitywnego standardu, ┐eby wyci▒gn▒µ jak najwiΩcej pieniΩdzy od niewyedukowanych u┐ytkownik≤w, kt≤rzy nie maj▒c wyj╢cia kupi▒ w ko±cu ten "supernowoczesny wyposa┐ony w internet" telefon. Nie jest istotne, ┐e to namiastka internetu, istotne, ┐e nie ma innego wyj╢cia. Na szczΩ╢cie pojawi│a siΩ niewielka rysa w tym murze jedno╢ci, jeden z holenderskich operator≤w podpisa│ umowΩ o wsp≤│pracy z japo±sk▒ sieci▒ DoCoMo , co w kr≤tkim czasie powinno zaowocowaµ przeszczepieniem japo±skich pomys│≤w na swojski europejski grunt.

Model japo±ski jest sprawdzony i przetestowany - sieµ DoCoMo odnios│a wielki sukces, a jej zyski liczone s▒ naprawde du┐ymi kwotami. Kiedy ten standard trafi do Polski? Chcia│bym, ┐eby naprawdΩ szybko. Mo┐e to byµ bowiem rewolucja wiΩksza ni┐ telewizja i internet razem wziΩte.

[spis tre╢ci][do g≤ry]