MENU

Aktualno╢ci
Download
Sterowniki
Strefa Zrzutu
Archiwum
Informacje
Linki
 

MENU

SprzΊt
Oprogramowanie
Technologie
Novell Netware
Windows9x
WindowsNT
UNIX/Linux
S│owniczek

Napisz do nas

Je┐eli masz jakie╢ pytania, chcia│by╢ wyraziµ opiniΩ lub nawi▒zaµ wsp≤│pracΩ, napisz do nas:

O P I N I A

P Y T A N  I  E

W S P ╙ ú P R A C A

B A N N E R Y

Informacje

Strona zoptymalizowana
pod IE4.0+ i NN4.0+

 

 
FTP

Aktualno╢ci | Technologie | TCP/IP

Podstawowe funkcje
Niekt≤re polecenia FTP
Dzia│anie FTP
Podsumowanie

FTP (File Transfer Protocol) jest popularn▒ aplikacj▒ s│u┐▒c▒ do przenoszenia (transferu) plik≤w z jednego komputera w sieci TCP/IP do innego. Transfer nie polega faktycznie na usuniΩciu pliku z jednego systemu i umieszczeniu go w innym, lecz na utworzeniu w systemie docelowym kopii pliku z systemu ╝r≤d│owego. Orygina│ pliku nie jest przy tej operacji zmieniany w ┐aden spos≤b.

FTP jest dosyµ │atwym do opanowania programem u┐ytkowym. Podobnie jak TELNET, aplikacja FTP sk│ada siΩ z dw≤ch element≤w - program≤w nazywanych klientem i serwerem. Klient FTP inicjuje transfer pliku, natomiast serwer FTP odpowiada na odebrane ┐▒danie, ustalaj▒c po│▒czenie logiczne pomiΩdzy komputerami.

Podstawowe funkcje FTP

  • FTP umo┐liwia wykonywanie nastΊpuj▒cych zadaÂą
  • Kopiowanie wielu plik≤w z jednego systemu do innego
  • Wy╢wietlenie listy dostΊpnych plik≤w w systemie docelowym
  • Tworzenie i usuwanie katalog≤w w systemie docelowym
  • Okre╢lenie bie┐▒cego katalogu w systemie docelowym
  • Do│▒czenie pliku lokalnego do pliku w systemie docelowym

Niekt≤re polecenia FTP

Aby zainicjowaµ po│▒czenie logiczne klienta z serwerem FTP, wystarczy wpisaµ w systemie operacyjnym polecenie ftp. Po chwili na ekranie terminala pojawia siΩ monit :
ftp>

Oto przyk│ady kilku polece±, kt≤re mo┐na wydaµ po wy╢wietleniu monitu FTP :

user - umo┐liwia podanie nazwy u┐ytkownika i has│a

quote - wy╢wietla parametry dzia│ania systemu docelowego

ls - wy╢wietla zawarto╢µ (nazwy plik≤w) bie┐▒cego katalogu w systemie docelowym

mkdir - umo┐liwia utworzenie nowego katalogu w systemie docelowym

ascii - ustawia tryb ASCII dla transferu plik≤w przez FTP

binary - ustawia tryb binarny dla transferu plik≤w przez FTP

get - polecenie to s│u┐y do ?ci▒gania (kopiowania) pliku z systemu docelowego

put - dzia│anie tego polecenia jest niejako odwrotne do poprzedniego i pozwala na transfer (skopiowanie) pliku z systemu ┐r≤d│owego do docelowego

open - po wpisaniu tego polecenia u┐ytkownik mo┐e podaµ nazwΩ systemu docelowego, do kt≤rego chce siΩ pod│▒czyµ

close - poleceniem ╝r≤d│owym i docelowym

quit - powoduje zako±czenie dzia│ania klienta FTP

Podczas pracy z FTP i transferu plik≤w na ekranie pojawiaj╣ siΩ r≤┐nego typu informacje i komunikaty. Na przyk│ad po wpisaniu polecenia get i nazwy istniej▒cego pliku w systemie docelowym, na ekranie pojawi▒ siΩ informacje o stanie po│▒czenia. Wy╢wietlane s▒ r≤wnie┐ odpowiednie informacje dotycz▒ce adres≤w, nazwy przesy│anego pliku, rozmiaru pliku czy czasu trwania transferu.

Dzia│anie FTP

W dzia│aniu FTP nie ma nic tajemniczego. Jest to po prostu mechanizm umo┐liwiaj▒cy u┐ytkownikowi przesy│anie (kopiowanie) plik≤w miΩdzy komputerami w sieci. Si│▒ FTP jest jego prostota. Polecenia, takie jak get, open, close s│u┐▒ dok│adnie do tego, co sugeruje ich nazwa. Stosowanie innych polece± czΩsto nie jest ju┐ tak intuicyjne i w wielu przypadkach zestaw dostΩpnych opcji jest r≤┐ny, zale┐nie od producenta.

Najwa┐niejsz▒ cech▒ FTP jest to, ┐e funkcjonuje on identycznie na dowolnym komputerze. Po wywo│aniu TELNET-u, FTP i innych wbudowanych aplikacji TCP/IP mo┐emy spodziewaµ siΩ takiego samego dzia│ania niezale┐nie od platformy systemowej i sprzΩtowej.

Podsumowanie

FTP jest aplikacj▒ s│u┐▒c▒ do przesy│ania plik≤w z jednego komputera w sieci TCP/IP do innego. W wypadku sieci niejednorodnej zdarza siΩ, ┐e FTP (w roli klienta lub serwera) jest dostΩpny r≤wnie┐ na komputerach, kt≤re nie maj▒ zainstalowanego pe│nego zestawu protoko│≤w TCP/IP. Tak jest na przyk│ad z maszynami MVS,VM i VSE.

W FTP mo┐na stosowaµ wiele u┐ytecznych polece±. Podana lista powinna pom≤c pocz▒tkuj▒cym u┐ytkownikom. Zdarza siΩ, ┐e nieznajomo╢µ terminologii i skr≤t≤w typowych dla TCP/IP jest przeszkod▒ zniechΩcaj▒c▒ nowych u┐ytkownik≤w do aplikacji tego protoko│u, takich jak FTP. Jednak ostatnie zdanie z powodzeniem mo┐na odnie╢µ do ka┐dego protoko│u sieciowego.

.

 

Copyright (c) 1999-2000 by DREAM N-E-T-W-O-R-K