Przeprowadzane kilkana£cie lat temu badania na w losowej pr≤bie 1500 doros│ych mieszka±c≤w Warszawy dotycz╣ce wiedzy nt.padaczki wykaza│y ,┐e zaledwie :
Niestety do£µ czΩsto wyra┐ano opiniΩ, ┐e chorzy na padaczkΩ s╣ ca│kowicie niezdolni do pracy i powinni byµ na rentach inwalidzkich.Tylko 20 ù 40% respondent≤w posiada│o wystarczajacy poziom wiedzy o chorobie i akceptowa│o chorych zar≤wno w ┐yciu spo│ecznym i swoim otoczeniu.W £rodowiskach wiejskich £wiadomo£µ tej choroby oraz jej znajomo£µ by│a jeszcze na gorszym poziomie *.5% ankietowanych nie s│ysza│o o padaczce,57% zna│o osobΩ chor╣ na padaczkΩ (8,5% poda│o, ┐e jest to kto£ z rodziny),
77% widzia│o przynajmniej raz w ┐yciu napad padaczkowy;
15% responden≤w ,a wiΩc podobnie jak we Wielkiej Brytanii nie godzi│oby siΩ na zabawΩ swego dziecka z dzieckiem chorym na padaczkΩ ;
ponad 40% s╣dzi│o, ┐e padaczka jest chorob╣ dziedziczn╣,
20% ù ┐e chory mo┐e byµ niebezpieczny dla otoczenia,
35% ù ┐e leczenie padaczki jest w│a£ciwie bezskuteczne.
Brak wiedzy i nieufno£µ spo│ecze±stwa do choroby ska┐ona przes╣dami z ni╣ zwi╣zanymi w dalszym ci╣gu powoduje pewien dystans do chorych cierpi╣cych na padaczkΩ. Jest oczywiste, ┐e tak niski poziom wiedzy o padaczce i powszechne fa│szywe o niej opinie , nierzadko wyp│ywaj╣ce wrΩcz z przetrwa│ych przes╣d≤w, musz╣ powodowaµ, ┐e chorzy na padaczkΩ napotykaj╣ w ┐yciu spo│ecznym liczne trudno£ci.
Chorzy napotykaj╣ na niespodziewane reakcje ze strony swojego otoczenia.Wyst╣pienie napadu padaczkowego w szkole lub w miejscu pracy nadal poci╣ga za sob╣ nierzadko bardzo niekorzystne dla chorego nastΩpstwa spo│eczne: izolacjΩ, odrzucaj╣ce postawy £rodowiska, a nawet zwolnienie z pracy.Bardzo czΩsto spotykamy siΩ z blokowaniem siΩ pracodawc≤w przed zatrudnianiem ludzi cierpi╣cych na chorobΩ.Robi siΩ to na wszelki wypadek,bo mo┐e byµ z nimi klopot.Dlatego te┐ nagminnym zjawiskiem jest ukrywanie padaczki przez rodzic≤w u dzieci szkolnych i chorych pracuj╣cych , co powoduje jeszcze bardziej nieobliczalne skutki dla tych ludzi. Jest to zjawisko wrΩcz szkodliwe dla psychiki i niekorzystne spo│ecznie. WrΩcz przeciwnie, ludziom tym nale┐y u│atwiaµ podejmowanie pracy , bo │atwiej jest ich leczyµ i leczenie daje lepsze efekty w przypadku ich czynnej aktywno£ci ┐yciowej ,zawodowej i spo│ecznej. B│Ωdem jest izolowanie dzieci w szkole i odsuwanie ich od sportu, czy rekreacji. îwiadczy to o braku przygotowania naszych pedagog≤w do pracy z dzieµmi "sprawnymi inaczej " czy nawet lenistwie. Z drugiej strony widuje siΩ nierzadko nadmiernie ochraniaj╣ce postawy otoczenia, co prowadzi do uzale┐niania siΩ chorych od innych os≤b, unikania samodzielno£ci i w rezultacie ù do kszta│towania siΩ spo│ecznego inwalidztwa, kt≤re mo┐e utrzymywaµ siΩ tak┐e po ust╣pieniu napad≤w i "uspokojeniu" choroby.
Ludzie ci wymagaj╣ zastosowania zasady äz│otego £rodkaö.Oczekuj╣ racjonalnego,pozbawionego nieuzasadnionych uprzedze± zachowania siΩ otoczenia zar≤wno w domu,szkole,miejscu pracy,jak i w jego £rodowisku spo│ecznym.Padaczka nie znosi izolacji.
* Janusz J.Zieli±ski,Padaczka - Przes╣dy i rzeczywisto£µ,Pa±stwowy Zak│ad Wydawnictw Lekarskich