centrum
 IV 2000
 10 V 2000
 11 V 2000
 12 V 2000
 13 V 2000
 25 VIII 2000
 28 VIII 2000

 Milarepa...
 Amnesty...
main site news petitions contact advertising
kultura ╢roda 10 maja 2000

Dalajlama odwiedzi PolskΩ 10 - 13 maja

W dniach 10-13 maja, na zaproszenie Helsi±skiej Fundacji Praw Cz│owieka, wizytΩ w Polsce z│o┐y duchowy przyw≤dca Tybeta±czyk≤w, Dalajlama.

BΩdzie to ju┐ druga wizyta w naszym kraju przebywaj▒cego na emigracji bojownika o prawa narodowe Tybeta±czyk≤w, uhonorowanego w 1989 r. Pokojow▒ Nagrod▒ Nobla.

Po raz pierwszy Dalajlama przebywa│ w Polsce w 1993 r. Spotka│ siΩ w≤wczas m.in. z prezydentem, parlamentarzystami, cz│onkami rz▒du, prymasem i przedstawicielami w│adz lokalnych.

Od XIII wieku dalajlama pe│ni│ w Tybecie rolΩ nie tylko religijnego, ale tak┐e politycznego przyw≤dcy kraju. Nosi│ tytu│ "ksiΩcia regenta". Formalnie tytu│ "dalajlamy" jako pierwszy otrzyma│ z r▒k jednego z ksi▒┐▒t mongolskich - A│tan-chana - tybeta±ski lama ksi▒┐Ω-regent Sodnams D┐amczo (1543-88). Od tego czasu a┐ do chi±skiej napa╢ci na Tybet w 1950 roku pierwszy lama - dalajlama - by│ teokratycznym w│adc▒ pa±stwa.

Obecny Dalajlama jest czternast▒ osob▒ pe│ni▒c▒ ten urz▒d, kt≤rego nazwa pochodzi z jΩzyka mongolskiego (dalaj - ocean, niezmierzony). Od 1967 r. Dalajlama odwiedzi│ 46 pa±stw, kilkakrotnie spotyka│ siΩ m.in. z papie┐em Janem Paw│em II.

W 1989 roku tybeta±ski przyw≤dca otrzyma│ Pokojow▒ NagrodΩ Nobla, przyznan▒ mu za walkΩ w obronie to┐samo╢ci narodowej Tybeta±czyk≤w pod rz▒dami Chin. Prowadzona przez Pekin polityka demograficzna sprawi│a, ┐e obecnie w Tybecie mieszka wiΩcej Chi±czyk≤w ni┐ rdzennych mieszka±c≤w tej prowincji, poddawanych brutalnym represjom przez administracjΩ chi±sk▒.

65-letni obecnie Dalajlama, znany z pragmatycznego podej╢cia do rzeczywisto╢ci, zabiega o przyznanie jego krajowi faktycznej autonomii w granicach chi±skich. Cieszy siΩ powszechnym szacunkiem na ca│ym ╢wiecie, nie tylko jako duchowny, ale i jako m▒┐ stanu. (PAP)

Do Warszawy przylecia│ Dalajlama - [10.05.2000]

Na zaproszenie Helsi±skiej Fundacji Praw Cz│owieka w Warszawie przebywa Dalajlama - duchowy i polityczny przyw≤dca Tybeta±czyk≤w.

Jest to jego druga wizyta w naszym kraju, pierwszy raz odwiedzi│ PolskΩ 1993 roku.

Po przylocie Dalajlama przywita│ siΩ z oczekuj▒c▒ go grup▒ kilkudziesiΩciu os≤b. Podczas spotkania z dziennikarzami podkre╢li│, ┐e zawsze stara siΩ koncentrowaµ na warto╢ciach ludzkich i harmonii miΩdzy religiami.

Doda│, ┐e sednem jego nauk jest mi│uj▒ca dobroµ. To jeden z element≤w buddyjskiego rozumienia mi│o╢ci, kt≤rymi s▒ tak┐e wsp≤│czucie i rado╢µ.

Dalajlama zapowiedzia│, ┐e podczas spotkania z polskimi parlamentarzystami bΩdzie podkre╢la│, i┐ konieczne jest przywi▒zanie do warto╢ci i w polityce i w gospodarce.

Dalajlama: Staram siΩ propagowaµ warto╢ci og≤lnoludzkie - [10.05.2000]

Dalajlama, religijny i polityczny przyw≤dca Tybeta±czyk≤w, kt≤ry przyby│ w ╢rodΩ do Warszawy, powiedzia│, ┐e stara siΩ propagowaµ og≤lnoludzkie warto╢ci tak┐e w polityce i gospodarce.

"Rozpoznawanie w sobie nawzajem ludzi uwa┐am za najwa┐niejsze, staram siΩ promowaµ ludzkie warto╢ci" - powiedzia│ podczas kr≤tkiej konferencji prasowej, po wyl▒dowaniu w Warszawie.

Pytany, czy jest bardziej przyw≤dc▒ religijnym czy politykiem, Dalajlama zachΩci│, by obserwowaµ go uwa┐nie podczas wizyty i samemu to oceniµ. "W codziennych zajΩciach osiemdziesi▒t procent czasu i energii spΩdzam na medytacji i studiowaniu buddyjskiej filozofii. Po pierwsze uwa┐am siΩ za cz│owieka, po drugie uwa┐am siΩ za buddyjskiego mnicha" - m≤wi│.

Zaznaczy│, ┐e zaufanie, jakie pok│adaj▒ w nim Tybeta±czycy, zobowi▒zuje go do promowania sprawy Tybetu. Dalajlama powiedzia│, ┐e stara siΩ doprowadziµ do lepszego zrozumienia miΩdzy r≤┐nymi tradycjami religijnymi i "nie ma to nic wsp≤lnego z polityk▒".

Proszony o przedstawienie stanowiska w sprawie Tybetu, powiedzia│, ┐e jest ono niezmienne od 1973 r.: "Nie zabiegam o niepodleg│o╢µ, lecz o prawdziw▒ autonomiΩ dla Tybetu, kt≤r▒ zapisano w chi±skiej konstytucji". M≤wi│, ┐e sytuacja w Tybecie pogarsza siΩ z dnia na dzie±, przez co cierpi▒ Tybeta±czycy, a chi±ski rz▒d nara┐a siΩ na miΩdzynarodow▒ krytykΩ. Wyrazi│ przekonanie, ┐e zmiana polityki ChRL poprawi│aby jej wizerunek na ╢wiecie i w oczach Chi±czyk≤w z Tajwanu.

Dalajlama podkre╢la│ znaczenie warto╢ci w polityce i ekonomii, poniewa┐ bez warto╢ci polityka staje siΩ brudna, a gospodarka prowadzi do podzia│≤w miΩdzy bogatymi i biednymi. (PAP)


Tibet info



up