centrum
 IV 2000
 10 V 2000
 11 V 2000
 12 V 2000
 13 V 2000
 25 VIII 2000
 28 VIII 2000

 Milarepa...
 Amnesty...
main site news petitions contact advertising
kultura czwartek 11 maja 2000

Dalajlama: Tybetowi potrzebna jest "prawdziwa autonomia" [11.05.2000]

Zdaniem Dalajlamy, rozwi▒zaniem kwestii Tybetu by│oby wprowadzenie "prawdziwej autonomii", czyli pozostawienie Tybeta±czykom wolno╢ci religii i edukacji, przy jednoczesnej zgodzie na to, by obronno╢µ i polityka zagraniczna pozosta│y w gestii Chin.

Dalajlama, religijny i polityczny przyw≤dca Tybeta±czyk≤w, z│o┐y│ w czwartek wizytΩ w parlamencie. "Polityka jak▒ Chiny prowadz▒ obecnie wobec Tybetu przynosi katastrofalne rezultaty" - m≤wi│. "Priorytetami dla chi±skich w│adz s▒ stabilno╢µ i jedno╢µ kraju. Natomiast ta polityka - si│y i represji - stanie siΩ w dalszej perspektywie przeszkod▒ dla stabilno╢ci i jednosµi" - m≤wi│ Dalajlama.

W ocenie Dalajlamy obecnie 90 proc. Tybeta±czyk≤w ┐ywi g│Ωbok▒ niechΩµ do Chi±czyk≤w. "Kwestia Tybetu ma wiele aspekt≤w m.in. niszczenie duchowo╢ci tybete±skiej, sprawa zniszcze± ╢rodowiska naturalnego. Te w│a╢nie problemy wywo│uj▒ niechΩµ Tybeta±czyk≤w" - m≤wi│.

W ocenie przyw≤dcy Tybetu konieczna jest "droga ╢rodka". "Z jednej strony niezabieganie o niepodleg│o╢µ, a z drugiej strony nie system kt≤ry trwa dzi╢. Rozwi▒zaniem jest prawdziwa autonomia" - m≤wi│ Dalajlama.

Takie w│a╢nie dzia│ania, zdaniem Dalajlamy, przyczyni▒ siΩ do zmniejszenie niechΩci Tybeta±czyk≤w, a to z kolei do zachowania jedno╢ci, na kt≤rej zale┐y Chinom.

Dalajlama pierwsz▒ czΩ╢µ swojego wyst▒pienia po╢wiΩci│ sprawom duchowym. M≤wi│, ┐e gdziekolwiek jest, zajmuje siΩ promocj▒ ludzkich warto╢ci, harmonii miΩdzy religiami i spraw▒ Tybetu, je╢li jego s│uchacze s▒ tym zainteresowani.

"Ka┐dy cz│owiek, ka┐da czuj▒ca istota pragnie szczΩ╢cia i nie chce cierpienia. My ludzie, jeste╢my wyj▒tkowi dziΩki inteligencji. Ludzka inteligencja sama w sobie jest neutralna, mo┐e przynosiµ rado╢µ albo pog│Ωbiaµ problemy i cierpienie" - m≤wi│ Dalajlama.

Wyrazi│ przekonanie, ┐e szczΩ╢cie mo┐e osi▒gn▒µ kto╢, kto nie wyznaje ┐adnej religii, ale "bez wyznawania ludzkich warto╢ci" jest to niemo┐liwe.

Dalajlama ci▒gle jest optymist▒

Wed│ug przebywaj▒cego w Polsce Dalajlamy, duchowego i politycznego przyw≤dcy Tybetu, demokratyczne wybory prezydenckie na Tajwanie s▒ dobrym znakiem dla przysz│o╢ci Chin i dla Tybetu.

"To bardzo zachΩcaj▒ce dla nas, ┐e na Tajwanie odby│y siΩ wolne wybory. Pierwszy raz chi±ski przyw≤dca zosta│ wybrany w demokratyczny spos≤b" - powiedzia│ Dalajlama w czwartek rano na spotkaniu z dziennikarzami. Jego zdaniem, demokracja siΩ rozszerza i jest to silny trend, kt≤ry ma wp│yw tak┐e na chi±sk▒ tradycjΩ.

Dalajlama m≤wi│, ┐e nie ┐a│uje obranej drogi - szukania rozwi▒zania dla Tybetu w spos≤b pokojowy i rezygnacji z walki o pe│n▒ niepodleg│o╢µ na rzecz autonomii. Przyznawa│ jednak, ┐e obecnie sytuacja na Tybecie jest bardzo z│a.

Dalajlama jest jednak ci▒gle optymist▒. "Je╢li popatrzymy na sytuacjΩ Tybetu lokalnie, na to co tam siΩ dzieje - jest bardzo ╝le. Ale je╢li spojrzy siΩ z szerszej perspektywy - s▒ powody, by mieµ nadziejΩ".

Dalajlama powiedzia│ dziennikarzom, ┐e jest zwolennikiem mieszanego modelu ekonomicznego. M≤wi│, ┐e z punktu widzenia buddyzmu, socjalizm jest lepszym rozwi▒zaniem ni┐ kapitalizm, choµ wie, ┐e gospodarka centralistyczna upad│a, o wolnorynkowa pozwala dynamicznie siΩ rozwijaµ.

Krytykowa│ wielkie przepa╢cie jakie powstaj▒ miΩdzy biednymi i bogatymi w wielu pa±stwach, w kt≤rych obowi▒zuj▒ wolnorynkowe zasady gospodarcze.

Dalajlama spotka│ siΩ z marsza│kami Sejmu i Senatu [11.05.2000]

Wizyta Dalajlamy w Sejmie rozpoczΩ│a siΩ w czwartek spotkaniem z marsza│kiem Maciejem P│a┐y±skim. Marsza│ek zapewni│, ┐e popiera d▒┐enia Tybeta±czyk≤w do zachowania "w│asnej to┐samo╢ci".

"Rozmawiali╢my o Tybecie, ale nie tylko. M≤wili╢my tak┐e o potΩdze ducha, bo to co trzyma Tybeta±czyk≤w, a co jest te┐ naszym do╢wiadczeniem, to si│a ducha" - powiedzia│ marsza│ek dziennikarzom.

P│a┐y±ski wskaza│ na podobie±stwa miedzy d▒┐eniami Tybeta±czyk≤w i tym co mia│o miejsce w Polsce. "Pocz▒tki +Solidarno╢ci+, przecie┐ to nie by│a walka zbrojna, tylko poprzez duchow▒ si│Ω narodu" - powiedzia│. Zwr≤ci│ uwagΩ, ┐e Tybeta±czycy nie walcz▒ w tej chwili o niepodleg│o╢µ, ale o "utrzymanie w│asnej to┐samo╢ci". "Ja siΩ solidaryzujΩ z t▒ walk▒" - zapewni│.

Potem Dalajlama spotka│ siΩ z wicemarsza│kiem Senatu Andrzejem Chronowskim. Po tym spotkaniu, Dalajlama sk│ada│ sw≤j autograf wszystkim chΩtnym, kt≤rzy przygotowali ksi▒┐ki o tematyce zwi▒zanej z Tybetem.

Dalajlamie towarzyszyli w Sejmie m.in. mnisi z jego klasztoru - co mo┐na by│o poznaµ po tym, ┐e w ich szatach by│ ten sam, ┐≤│ty fragment - i ochroniarze, kt≤rzy ani ubraniem, ani widocznym wyposa┐eniem, nie r≤┐nili siΩ od funkcjonariuszy BOR. Towarzyszy│ mu r≤wnie┐ jedyny polski mnich buddyjski. (PAP)

Krzaklewski po spotkaniu z Dalajlam▒ o idei solidarno╢ci [11.05.2000]

W ocenie lidera AWS Mariana Krzaklewskiego czwartkowe spotkanie z Dalajlam▒ utwierdzi│o parlamentarzyst≤w w przekonaniu, ┐e "nadal trzeba walczyµ o wolno╢µ innych narod≤w w imiΩ solidarno╢ci".

W czwartek w parlamencie wizytΩ z│o┐y│ Dalajlama, religijny i polityczny przyw≤dca Tybeta±czyk≤w. Po po│udniu spotka│ siΩ z parlamentarzystami, a p≤╝niej z Zespo│em Polsko-Tybeta±skim.

"Z tego spotkania wynie╢li╢my refleksjΩ, ┐e nadal trzeba walczyµ o wolno╢µ innych narod≤w, trzeba wspieraµ je w tej walce w imiΩ solidarno╢ci" - m≤wi│ Krzaklewski dziennikarzom po spotkaniu Zespo│u z Dalajlam▒.

"To spotkanie bardzo nas wzmocni│o, utwierdzi│o, w tym, ┐e pomimo, i┐ dzieli nas olbrzymia odleg│o╢µ geograficzna, wsp≤lne s▒ nasze korzenie: duchowo╢µ i umi│owanie swojego kraju" - doda│ lider AWS.

Dziennikarze pytali Krzaklewskiego, czy w zwi▒zku z wizyt▒ Dalajlamy w polskim parlamencie nie obawia siΩ protest≤w ze strony chi±skiej. "Powinni╢my braµ to pod uwagΩ, gdy wspieramy wolno╢µ tych, kt≤rych w ich krajach prze╢laduj▒. Musimy siΩ liczyµ z represjami tych kraj≤w, kt≤re s▒ jeszcze totalitarne" - m≤wi│ lider AWS. (PAP)

Chiny ostrzegaj▒ SzwecjΩ przed goszczeniem Dalajlamy [11.05.200]

Chiny ostrzeg│y w czwartek premiera Szwecji, gro┐▒c pogorszeniem dwustronnych stosunk≤w, je╢li dojdzie do jego spotkania z Dalajlam▒. Premier Goeran Persson nie zamierza jednak zmieniaµ swoich plan≤w.

"Dalajlama jest uchod╝c▒ politycznym, kt≤ry od wielu lat prowadzi dzia│alno╢µ maj▒c▒ na celu podzia│ ojczyzny. Jeste╢my przeciwni zapraszaniu go i spotykaniu siΩ z nim. Takie spotkania tworz▒ forum dla dzia│alno╢ci kliki Dalajlamy", powiedzia│a w czwartek na briefingu w Pekinie rzeczniczka prasowa chi±skiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Szwedzki sekretarz stanu ds. miΩdzynarodowych Lars Danielsson powiedzia│ w czwartek, ┐e rz▒d "nie zamierza zmieniaµ swych plan≤w", a premier Goeran Persson spotka siΩ z duchowym przyw≤dc▒ Tybeta±czyk≤w w ╢rodΩ podczas jego pobytu na uniwersytecie w Lund.

Przebywaj▒cy w tych dniach z wizyt▒ w Pekinie premier Danii Poul Nyrup Rasmussen wyrazi│ w ubieg│ym miesi▒cu chΩµ spotkania z Dalajlam▒ w Kopenhadze 21 maja.

Dalajlama, przebywaj▒cy od 1959 roku na emigracji duchowy i polityczny przyw≤dca Tybeta±czyk≤w, uznawany jest niezmiennie przez chi±skie w│adze za "separatystΩ, kt≤rego dzia│alno╢µ prowadzona po preteksem religii, ma na celu rozbicie ojczyzny i naruszenie zasady jedno╢ci narodowej". (PAP)


Tibet info



up