Magazyn ESENSJA nr 2 (V)
marzec 2001




poprzednia strona 
			powr≤t do indeksu nastΩpna strona

Konrad R. W▒growski
  Fantastyczne fanziny

Drogi czytelniku! Je╢li jeste╢ aktywnym fanem fantastyki, nazwa fanzin nie jest ci obca. Je╢li za╢ tw≤j kontakt z fantastyk▒ ogranicza siΩ do lektury pism i ksi▒┐ek, ogl▒dania film≤w, a o czym╢ takim jak konwenty i kluby mi│o╢nik≤w fantastyki tylko s│ysza│e╢, to mo┐esz nie wiedzieµ r≤wnie┐ czym s▒ fanziny - zacznΩ wiΩc od kilku s│≤w wprowadzenia. Fanzin to niekomercyjne hobbystyczne pismo, najczΩ╢ciej wydawane w ma│ym nak│adzie (100 - 200 egzemplarzy) w prostej szacie graficznej przez grupkΩ zapale±c≤w, nie rozpowszechniane przez normaln▒ dystrybucjΩ i najczΩ╢ciej pojawiaj▒ce siΩ nieregularnie. Zwykle ow▒ grupkΩ stanowi▒ cz│onkowie klub≤w fantastyki, ale oczywi╢cie robiµ to mo┐e ka┐dy - wystarczy zapa│, zestaw tekst≤w i, niestety, przynajmniej kilkaset z│otych na op│acenie druku. Fanziny mo┐na zakupiµ przewa┐nie na konwentach lub poprzez sprzeda┐ wysy│kow▒. Oczywi╢cie fanziny nie musz▒ byµ po╢wiΩcone tylko fantastyce - du┐y rozw≤j prze┐ywaj▒ fanziny komiksowe, ale cykl, kt≤ry rozpoczynamy tym tekstem, po╢wiΩcony jest tylko fanzinom fantastycznym.

Najbardziej znane polskie fanziny to "Czerwony karze│", wydawany przez Gda±ski Klub Fantastyki, jeden z najbardziej profesjonalnie wydawanych fanzin≤w w ca│ej Europie, "MiesiΩcznik" ªl▒skiego Klubu Fantastyki, systematycznie wydawane pismo zawieraj▒ce du┐▒ liczbΩ bardzo warto╢ciowych informacji i recenzji, "Planety" wydawane przez pozna±ski klub "Druga Era", "Quenta", prowadzona przez Galicyjsk▒ GildiΩ Fan≤w Fantastyki, a tak┐e "KaFaR" oraz papierowa "Framzeta" wydawane przez warszawsk▒ KonfederacjΩ Fantastyki "Rassun". Nie wolno te┐ zapomnieµ o "Fantomie" - fanzinie specyficznym gdy┐ wsp≤│prowadzonym przez znanych pisarzy zwi▒zanych z Klubem Tfurc≤w - Rafa│em A. Ziemkiewiczem, Tomkiem Ko│odziejczakiem, Arturem Szrejterem i Jackiem Drewnowskim. "Fantom" to przede wszystkim znakomita publicystyka, czΩsto du┐o ciekawsza ni┐ w profesjonalnych magazynach. Je╢li kogo╢ na mojej ma│ej li╢cie pomin▒│em, serdecznie go przepraszam i zachΩcam do nades│ania egzemplarzy fanzinu, je╢li chcecie, aby co╢ o nim napisaµ w nastΩpnych czΩ╢ciach naszego cyklu (zap│acΩ!).

Jaka jest specyfika publikacji fanzinowej? Z regu│y s▒ to magazyny skierowane do wΩ┐szego krΩgu odbiorc≤w, ich tre╢µ wiΩc bywa bardziej hermetyczna od tradycyjnych pism skierowanych do szerszego krΩgu mi│o╢nik≤w fantastyki. Fanziny zawieraj▒ zwykle zar≤wno publicystykΩ, jak i opowiadania - najczΩ╢ciej amatorskie, ale nierzadko zdarza siΩ, ┐e jaki╢ znany autor zaszczyci fanzin swym nazwiskiem, choµby po to, aby zamie╢ciµ tam tekst ┐artobliwy, b▒d╝ odbiegaj▒cy stylem od zwyczajowej tw≤rczo╢ci pisarza (klasycznym przyk│adem jest altenatywne zako±czenie cyklu o wied╝minie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego - "Co╢ siΩ ko±czy, co╢ siΩ zaczyna", zamieszczone w "Czeronym Karle"). Publicystyka zwykle jest ostrzejsza ni┐ w klasycznych pismach - autorzy szczerze m≤wi▒ o tym ci ich irytuje, podejmuj▒ polemiki, czasem wrΩcz atakuj▒ personalnie. W ten spos≤b fanziny staj▒ siΩ polem walki fandomowej, ale raczej regu│y dobrego smaku przekraczane nie s▒. úamy s▒ te┐ zwykle udostΩpniane drugiej stronie - w ten spos≤b powstaje "soczystsza" dyskusja. Niestety wiΩkszo╢µ fanzin≤w ukazuje siΩ wyj▒tkowo nieregularnie - np. gdy klub zbierze wreszcie pieni▒dze na wydanie kolejnego numeru. St▒d te┐ pomys│ tej rubryki - ma ona daµ wam informacjΩ o tym, co siΩ ostatnio ukaza│o.

Za miesi▒c przejdziemy do konkret≤w - om≤wimy NOL (literacki dodatek "MiesiΩcznika" ªKF), now▒ "QuentΩ" i najnowszego "Fantoma".

poprzednia strona 
			powr≤t do indeksu nastΩpna strona

66
powr≤t do pocz▒tku
 
Magazyn ESENSJA : http://www.esensja.pl
{ redakcja@esensja.pl }

(c) by magazyn ESENSJA. Wszelkie prawa zastrze┐one
Rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie tylko za pozwoleniem.