Aretuza

Wewn▒trz numeru: Od Redakcji

Powoli dobiegaj▒ ko±ca prace wydawnicze materia│≤w pokonferencyjnych "¼r≤d│a Polski - stan bada±, monitoring i ochrona". Za op≤╝nienia w imieniu wydawnictwa WSP w Olsztynie gor▒co przepraszamy Autor≤w. Ni┐ej zamieszczamy alfabetyczny spis referat≤w przyjΩtych do druku:
Zawarto╢µ drukowanych mataria│≤w pokonferencyjnych

Literatura Krenologiczna c.d.
( opr. P. Buczy±ski)
Spis krenolog≤w i krenolub≤w c.d.
Akces do wsp≤│pracy w monitoringu i ochronie ╝r≤dlisk Polski zg│osi│o:
¼r≤d│a Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, cz. 1
Badania Hydrobiologiczne prowadzone by│y na terenie Kazimierskiego PK w 1997 r. i objΩ│y 8 ╝r≤dlisk, po│o┐onych przewa┐nie w dolinie Bystrej lub w dolinach jej dop│yw≤w. Dane faunistyczne zostan▒ w najbli┐szym czasie opracowane i wys│ane do druku. Ni┐ej przedstawiamy opisy niekt≤rych ╝r≤de│. W▒wolnica, Mareczki, Rzeczyca S▒ to ╝r≤dliska du┐e, wydajne (kilkadziesi▒t litr≤w na sekundΩ), po│o┐one w pobli┐u Bystrej (W▒wolnica, Mareczki) i nad jej najwiΩkszym dop│ywem (Rzeczyca).
¼r≤d│a wyp│ywaj▒ spod skarpy pradoliny rzecznej. Miejsca wyp│ywu wody na powierzchniΩ maj▒ charakter reokren≤w (wyp│yw szczelinowy lub szczelinowo-warstwowy). Jest ich w ╝r≤dlisku od kilku do kilkunastu. Na obrze┐ach mog▒ wystΩpowaµ pojedyncze, silnie zaro╢niΩte przez ro╢linno╢µ zieln▒ reohelokreny; w Mareczkach sztucznie (przez rozkopanie czΩ╢ci ╝r≤dliska) powsta│ reolimnokren. W W▒wolnicy i Rzeczycy jeden z wyp│yw≤w jest ocembrowany.
DziΩki du┐ej wydajno╢ci ╝r≤de│ przy wyp│ywach tworzy siΩ du┐y zbiornik, o powierzchni: ok. 100 m2 w W▒wolnicy, ok. 25 m2 w Mareczkach i ok. 200 m2 w Rzeczycy. Dno zbiornika pokryte jest warstw▒ osad≤w mineralnych (deponowana materia z wyp│yw≤w). Przy brzegach ro╢nie bogata ro╢linno╢µ zielna (Veronica beccabunga, Rorippa rorippa, Carex ssp., trawy etc.) oraz drzewa li╢ciaste.
Ze zbiornika wyp│ywa szeroki potok szybkim nurcie (szeroko╢µ 2-4 m, g│Ωboko╢µ 20-50 cm).
Ro╢linno╢µ przybrze┐na: podobna jak w zbiornikach. Na dnie liczne li╢cie i kawa│ki kory z drzew porastaj▒cych brzegi.
(P. Buczy±ski)
Powr≤t