N≤┐ jest chyba najwa┐niejszym sprzΩtem survivalowca. Je╢li nie mam namiotu - wytnΩ sobie ga│Ωzi na sza│as; je╢li nie mam ┐ywno╢ci - n≤┐ pomo┐e mi j▒ znale╝µ. Posiadanie no┐a to clou survivalu. K│opot polega na tym, ┐e zazwyczaj macie ze sob▒ no┐e nadzwyczaj nieodpowiednie.
Kabar (starego typu)
N≤┐ , moi drodzy, mo┐e byµ brzydki i nieefektowny. Musi byµ z dobrej stali i mieµ dobr▒ r▒czkΩ, kt≤ra nie wy╢lizgnie siΩ zbyt │atwo ze zmΩczonej d│oni, gdy przyjdzie czas pr≤by. Dobrze je╢li jest zaczep do rzemyka, kt≤ry siΩ przywi▒┐e np. do przegubu d│oni. RΩkoje╢µ powina mieµ przekr≤j owalny, gdy┐ tylko taki kszta│t pozwala dobrze manipulowaµ no┐em. Najlepszym materia│em na r▒czkΩ jest twarde i nie kruche drewno, sk≤ra i metal pokryty tworzywem lub gum▒ (najczΩ╢ciej n≤┐ wykonany z jednego kawa│ka metalu - ciΩ┐szy, ale solidny). Nie dajcie siΩ nabraµ na rΩkoje╢µ z rogu - czΩsto ko╢µ ma tu bardziej charakter ozdobny ni┐ funkcjonalny.
Dla no┐a survivalowca wa┐ne jest to, by nie by│ zbyt lekki i zbyt kr≤tki - musi nadawaµ siΩ do wycinania ga│Ωzi jak maczeta.
Wa┐ne jest, by nie by│ zbyt ciΩ┐ki i za d│ugi - musi nadawaµ siΩ do manipulowania (np. naprawienia buta).
Pr≤cz tego musi nadawaµ siΩ do ciΩcia - zaostrzenia palika czy kijka, a wiΩc nie mo┐e mieµ zbyt zaokr▒glonego ostrza.
Je╢li bΩdzie nadawa│ siΩ do k│ucia, przecinania, podwa┐ania i podpi│owywania (pi│ka na grzbiecie) to bΩdzie ╢wietnie.
Bagnet
Typowy bagnet jest przeznaczony do u┐ywania w warunkach bojowych i nie spe│nia wszystkich wymog≤w no┐a survivalowego. Mo┐e byµ jednak przydatny jak ka┐dy n≤┐, ale g│≤wnie do otwierania konserw ;-).
Nie nadaje siΩ do ciΩcia i r▒bania. Popatrzcie na kszta│t tego no┐a - ma k│uµ i podcinaµ gard│a - czy naprawdΩ go potrzebujemy ?
Wa┐ne jest - moim zdaniem posiadanie ponadto zwyk│ego scyzoryka. Bywa on czΩ╢ciej potrzebny ni┐ siΩ wydaje. Korzystne jest, je╢li przynajmniej jedno ostrze scyzoryka zaopatrzone jest w blokadΩ, a wiΩc nie zamknie nam siΩ na dl│oni opdczas pracy.
Scyzoryk (Kriska zreszt▒) Ten n≤┐ ma ciekawie rozwi▒zanie u│atwiaj▒ce jego otwieranie: ╢rubka (widoczna na zdjΩciu jako ciemne k≤│keczko na ostrzu, przy tΩpym brzegu, oko│o centymetra od jego nasady) umo┐liwia wygodne zamykanie i otwieranie no┐a jedn▒ rΩk▒.
N≤┐ ma byµ O S T R Y.
Oznacza to, ┐e trzeba go od czasu do czasu podostrzyµ. Czynno╢µ ta polega nie na tym, ┐e zedrze siΩ powierzchniΩ metalu a┐ do uzyskania jednolito╢ci powierzchni tn▒cej, ale by uzyskaµ tΩ g│ad╝ poprzez cierpliwe, a lekkie przesuwanie ose│k▒ po metalu. Czynno╢µ ta powinna byµ delikatna i d│ugotrwa│a, poza tym nale┐y zwracaµ du┐▒ uwagΩ na r≤wnoleg│e przyleganie powierzchni tn▒cej do ose│ki. Ose│kΩ przesuwa siΩ od rΩkoje╢ci ku czubkowi no┐a, zmniejszaj▒c stopniowo nacisk. Mo┐na te┐ podostrzaµ n≤┐ u┐ywaj▒c zamiast ose│ki innego no┐a. Pod koniec dobrze jest przeci▒gn▒µ ostrzem po naprΩ┐onym pasie sk≤rzanym - jak brzytw▒.
Bawienie siΩ w sprawdzanie wywa┐ania no┐a - poza specyficznymi przypadkami - przypomina mi sprawdzanie smaku ╢rodka wybuchowego, bo jest tak samo potrzebne. Zazwyczaj dobre no┐e s▒ ju┐ wywa┐one do pracy, Wy natomiast sprawdzacie je najczΩ╢ciej pod k▒tem dobrego rzucania. A no┐em survivalowym siΩ nie rzuca. Nigdy !
Uniwersalny przyrz▒d zaprezentowany przez Jacka Pa│kiewicza podczas wywiadu w programie telewizji RTL7. Do czego mo┐e s│u┐yµ domy╢lcie siΩ sami po wygl▒dzie (podpowiedz poni┐ej). Wykonany z solidnego, choµ lekkiego stopu.
Uniwersalny przyrz▒d s│u┐y m.in. do:
otwierania konserw, odkapslowywania butelek, wyci▒gania gwo╝dzi, pi│owania, dokrΩcania nakrΩtek r≤┐nych rozmiar≤w lub ╢r≤bek, jako no┐yk, linijka
... i pewnie jeszcze co╢ by siΩ znalaz│o