StarOffice 5.2 - druh² dφl nßvodu

Kancelá°ský balík, který m∙₧e bez obav konkurovat Microsoft Office 2000 (instalaΦnφ data Star Office 5.2 pro Windows byla umφst∞na na Chip CD 8/00, verzi pro Linux jste mohli najφt na minulΘm Chip CD).

   
    


Internet:    
http://www.sun.com

 

Na ·vod druhΘho dφlu
Prvnφ dφl tohoto nßvodu jste si mohli p°eΦφst na Chip CD 12/00. Velkß Φßst byla v∞novßna textovΘmu editoru.
Textov²m editorem budeme takΘ pokraΦovat.

Prßce s tabulkami
Modernφ textovΘ editory umo₧≥ujφ do textu vklßdat nejr∙zn∞jÜφ objekty. Jednφm typem objektu je tabulka.
Tabulku do textu vlo₧φte tak, ₧e kurzor umφstφte na mφsto, kde mß novß tabulka vzniknout, potΘ volbou Insert (Vlo₧it) - Table (Tabulku) otev°ete dialogovΘ okno.
Do pole Name napiÜte jmΘno tabulky, v rßmeΦku Size vyberte poΦet sloupc∙ (Columns) a °ßdek (Rows). P°ejete-li si, aby tabulka m∞la zßhlavφ, vyberte volbu Header a v p°φpad∞, ₧e chcete, aby se zßhlavφ opakovalo na zaΦßtku ka₧dΘ strßnky, vyberte takΘ volbu Repeat header. N∞kdy m∙₧ete chtφt, aby tabulka z∙stala celß na jednΘ strßnce a nebyla rozd∞lena. V tomto p°φpad∞ zvolte volbu Don't split table. Mß-li mφt tabulka m°φ₧ku (ohraniΦenφ bun∞k tabulky), zvolte Borders.
Samoz°ejm∞, ₧e i tabulka mß sv∙j vlastnφ formßt. P°edn∞ m∙₧ete vybφrat z ji₧ vytvo°en²ch formßt∙, kterΘ se skr²vajφ pod tlaΦφtkem AutoFormat....
V tabulce se pohybujeme mezi bu≥kami klßvesou TAB vp°ed a SHIFT+TAB vzad. Pokud dosßhnete konce °ßdku, bude kurzor  automaticky posunut na dalÜφ °ßdek a v p°φpad∞, ₧e dalÜφ °ßdek tabulky neexistuje, bude vytvo°en. Proto staΦφ ponechat p°i tvorb∞ tabulky poΦet °ßdk∙ na hodnot∞ 2 a °ßdky podle pot°eby p°idßvat. V jednotliv²ch bu≥kßch se pohybujete podle zvyku Üipkami.
Pro jednoduchou prßci s tabulkou slou₧φ tlaΦφtka, kterß se objevila na panelu nßstroj∙ (vidφte je i na obrßzku). V²znam jednotliv²ch tlaΦφtek:

  1. Vlo₧φ vzorec souΦtu do aktivnφ bu≥ky. Vφce o vklßdßnφ vzorc∙ do tabulek se dozvφte v Φßsti, v∞novanΘ tabulkovΘmu kalkulßtoru.
  2. VybranΘ bu≥ky budou spojeny do sebe. V p°φpad∞, ₧e bu≥ky obsahujφ data, budou ve v²slednΘ bu≥ce na samostatnΘm °ßdku.
  3. Rozd∞lφ vybranΘ bu≥ky. V dialogovΘm okn∞ zvolφte poΦet nov∞ vznikl²ch bun∞k z ka₧dΘ vybranΘ (p°i dvou vybran²ch bu≥kßch a Φφsle 3 vznikne 6 nov²ch bun∞k. V rßmeΦku Direction zvolte takΘ zp∙sob rozd∞lenφ (vodorovnΘ nebo svislΘ) a stiskn∞te OK.
  4. Nastavenφ Üφ°ky sloupc∙. Po stisku tlaΦφtka se objevφ Φty°i novΘ ikonky. V po°adφ shora majφ tento v²znam: sloupce stejn∞ ÜirokΘ, °ßdky stejn∞ vysokΘ, °ßdky vysokΘ podle pot°eby a sloupce ÜirokΘ podle pot°eby.
  5. Vlo₧φ °ßdek pod aktivnφ
  6. Rozd∞lφ aktußlnφ sloupec na dva
  7. Odstranφ °ßdek, v n∞m₧ se nachßzφ kurzor
  8. Odstranφ sloupec, v n∞m₧ se nachßzφ kurzor
  9. Nastavenφ ohraniΦenφ vybran²ch bun∞k
  10. Zm∞na tlouÜ¥ky Φßry ohraniΦenφ vybran²ch bun∞k
  11. Zm∞na barvy v²pln∞ vybran²ch bun∞k

Je vßm snad jasnΘ, ₧e se dß nastavit mnohem vφce, ne₧ pouze t∞chto pßr vlastnostφ. K tomu ale pot°ebujete op∞t dialogovΘ okno. K dialogovΘmu oknu se dostanete vφce zp∙soby. Prvnφm z nich je op∞tovnΘ zvolenφ volby Insert (Vlo₧it) - Table (Tabulku) nebo Format - Table. A¥ u₧ pou₧ijete jak²koliv zp∙sob, otev°e se vßm dialogovΘ okno a v n∞m p∞t karet:

  1. Table: Na tΘto kart∞ m∙₧ete urΦit jmΘno tabulky (pole Name) a Üφ°ku (pole Width. Rozm∞ry jdou nastavit i relativn∞, neboli v procentech velikosti textovΘ oblasti strßnky. Relativnφ rozm∞r m∙₧ete zadat po aktivaci pole Relative), v rßmeΦku Spacing odsazenφ tabulky od okolnφho textu shora (Above) a zdola (Below) a od kraj∙ strßnky zleva (Left) a zprava (Right). VodorovnΘ zarovnßnφ tabulky na strßnce provedete v rßmeΦku Alignment. Tabulku lze rozprost°φt po celΘ Üφ°ce strßnky (Automatic), vlevo (Left), vlevo s odsazenφm (From left), vpravo (Right), na st°ed (Center) Φi ruΦn∞ (Manual).
  2. Text Flow: P°ed (Before) nebo za (After) tabulku m∙₧ete vlo₧it konec strßnky (Page) nebo sloupce (Column) po vybrßnφ volby Break. V p°φpad∞ strßnky m∙₧ete urΦit Φφslo strßnky (Page number) a Üablonu. Zakßzat rozd∞lenφ tabulky m∙₧ete volbou Don't split table, volbou Keep with next paragraph spojφte tabulku s nßsledujφcφm odstavcem tak, ₧e budou na jednΘ strßnce. Volba Repeat heading umo₧nφ opakovßnφ zßhlavφ tabulky na ka₧dΘ novΘ strßnce.
    V rßmeΦku Vertical alignment urΦφte svislΘ zarovnßnφ textu nahoru (Top), na st°ed bu≥ky (Centered), Φi dol∙ (Bottom).
  3. Columns: Na tΘto kart∞ m∙₧ete urΦit Üφ°ku jednotliv²ch sloupc∙. èφ°ku m∙₧ete m∞nit u vÜech sloupc∙ najednou (po volb∞ Adjust columns proportionally). Zm∞nφte-li Üφ°ku jednoho sloupce, bude automaticky provedena zm∞na Üφ°ky sousednφho sloupce tak, aby Üφ°ka celΘ tabulky byla stejnß, jako p°ed zm∞nou. Chcete-li proto z·₧it sloupec a tφm i celou tabulku, musφte p°ed zm∞nou Üφ°ky sloupce vybrat volbu Fit to table width.
  4. Borders: Pot°ebujete-li vybranΘ bu≥ky v tabulce ohraniΦit rßmeΦkem, m∙₧ete tak uΦinit na tΘto zßlo₧ce. V rßmeΦku Frame urΦφte, ze kter²ch stran bude ohraniΦenφ provedeno (v rßmeΦku Presets mßte n∞kolik p°ednastaven²ch voleb), tlaΦφtkem Spacing urΦφte vzdßlenost Φßry od textu, v rßmeΦku Style vyberte po₧adovanou Φßru a jejφ barvu a v rßmeΦku Shadow style vyberte styl stφnu.

  5. Background: Zde si nastavφte vlastnosti pozadφ. M∙₧ete umφstit na pozadφ jednu barvu (v poli As je Color) nebo obrßzek (Graphic). Nastavenφ barvy pozadφ je jednoduchΘ (polφΦko No Fill znamenß ₧ßdnou barvu) tak₧e se zam∞°φme pouze na nastavenφ obrßzku. TlaΦφtkem Browse jej vyberte a v rßmeΦku Type m∙₧ete urΦit vzhled. Obrßzek m∙₧e b²t umφst∞n dla₧dicov∞ (Tile), rozta₧en (Area) nebo m∙₧ete pozici urΦit (Position). Obrßzek nebo barva m∙₧e b²t definovßn pouze pro bu≥ku (For Cell), pro °ßdek (For Row) nebo pro celou tabulku (For Table). 

Samoz°ejmostφ je takΘ formßtovßnφ textu v tabulce, kterΘ je shodnΘ s editovßnφm jakΘhokoliv textu.

TextovΘ pole (rßmeΦek)
Textov² rßmec je objekt, kter² obsahuje op∞t text, stejn∞ jako tabulka. V²hodou textovΘho pole proti klasickΘmu textu je jejich mo₧nost vzßjemnΘho vno°ovßnφ a takΘ to, ₧e se dß nastavovat obtΘkßnφ okolnφho textu a umφst∞nφ textovΘho pole nezßvisle na n∞m.
Pole vlo₧φte p°φkazem Insert (Vlo₧it) - Text Box (RßmeΦek). V dialogovΘm okn∞ nastavφte jednotlivΘ vlastnosti pole. DialogovΘ okno obsahuje osm karet:

  1. Type: Tato karta vßm umo₧nφ urΦit velikost a umφst∞nφ textovΘho pole v dokumentu. UrΦete zde Üφ°ku (Width) a v²Üku (Height). Hodnoty m∙₧ete nastavit i relativn∞ (neboli v procentech velikosti textovΘ oblasti strßnky) po aktivaci pole Relative. Volba Keep ratio urΦuje, ₧e p°i zm∞n∞ jednoho rozm∞ru bude automaticky p°izp∙soben rozm∞r druh² a volba AutoHeight zase urΦφ, ₧e v²Üka bude p°izp∙sobena obsahu.
    TextovΘ pole m∙₧ete zarovnat v∙Φi strßnce (To Page), odstavci (To Paragraph) nebo textu (To Character). Nebo m∙₧ete textovΘmu poli p°isoudit chovßnφ jedinΘho pφsmene (As Character). To vÜe v rßmeΦku Anchor.
    RßmeΦek Position slou₧φ k urΦenφ vodorovnΘ (Horizontal) a svislΘ (Vertical) pozice. Vodorovn∞ lze textovΘ pole zarovnat vlevo (Left), na st°ed (Centered), vpravo (Right) nebo vlevo s urΦenφm vzdßlenosti (From left). Ve svislΘm sm∞ru m∙₧e b²t textovΘ pole zarovnßno nahoru (Top), na st°ed (Center), dol∙ (Bottom) nebo nahoru s urΦenφm vzdßlenosti (From top). V poli to urΦφte, vzhledem k Φemu je zadanß pozice.
    V rßmeΦku Position je jeÜt∞ volba Mirror on even pages, kterß zajistφ zrcadlovΘ otoΦenφ vzdßlenostφ na opaΦnΘ strßnce.

  2. Options: Zde m∙₧ete urΦit jmΘno textovΘho pole (Name), v rßmeΦku Protect pro zm∞nu to, co mß b²t chrßn∞no (obsah (Contents), umφst∞nφ (Position) nebo velikost (Size)). Volba Editable in read-only document dovolφ ·pravu textovΘho pole v dokumentu, kter² bude urΦen pouze pro Φtenφ. Aby byl obsah rßmeΦku vytisknut spolu s dokumentem (jinak je zde mφsto n∞j prßzdnΘ mφsto), je nutnΘ ponechat volbu Print zatr₧enu.

  3. Wrap: ObtΘkßnφ je pom∞rn∞ d∙le₧itß vlastnost textov²ch polφ, proto ji m∙₧ete nastavit na tΘto kart∞. ObtΘkßnφ znamenß, jak se chovß okolnφ text k textovΘmu poli. Obrßzky jsou snad dosti v²mluvnΘ, proto se zmφnφme p°φmo o volb∞ First Paragraph. Ta znamenß, ₧e obtΘkat textovΘ pole m∙₧e pouze odstavec, ke kterΘmu pole nßle₧φ a ostatnφ odstavce budou umφst∞ny pod polem. Volba In Background znamenß v p°φpad∞ obtΘkanφ p°es (Throught), ₧e je textovΘ pole pod textem.

  4. Hyperlink: Chcete-li, aby textovΘ pole bylo zßrove≥ hypertextov²m odkazem, staΦφ zadat do pole URL adresu, do pole Name jmΘno odkazu a v poli Target urΦit, v jakΘm okn∞ se mß odkazovanß adresa otev°φt.

  5. Borders: Nastavovßnφ ohraniΦenφ a pozadφ zde ji₧ bylo vysv∞tleno n∞kolikrßt, ale pro po°ßdek:
    Pot°ebujete-li textovΘ pole ohraniΦit rßmeΦkem, m∙₧ete tak uΦinit na tΘto zßlo₧ce. V rßmeΦku Frame urΦφte, ze kter²ch stran bude ohraniΦenφ provedeno (v rßmeΦku Presets mßte n∞kolik p°ednastaven²ch voleb), tlaΦφtkem Spacing urΦφte vzdßlenost Φßry od textu, v rßmeΦku Style vyberte po₧adovanou Φßru a jejφ barvu a v rßmeΦku Shadow style vyberte styl stφnu.

  6. Background: Zde si nastavφte vlastnosti pozadφ. M∙₧ete umφstit na pozadφ jednu barvu (v poli As je Color) nebo obrßzek (Graphic). Nastavenφ barvy pozadφ je jednoduchΘ (polφΦko No Fill znamenß ₧ßdnou barvu) tak₧e se zam∞°φme pouze na nastavenφ obrßzku. TlaΦφtkem Browse jej vyberte a v rßmeΦku Type m∙₧ete urΦit vzhled. Obrßzek m∙₧e b²t umφst∞n dla₧dicov∞ (Tile), rozta₧en (Area), nebo m∙₧ete pozici urΦit (Position).

  7. Columns: Tato karta vßm umo₧nφ umφstit text do n∞kolika sloupc∙. Jejich poΦet zadejte do pole Amount, Üφ°ku sloupce m∙₧ete urΦit v rßmeΦku Column width pro ka₧d² sloupec samostatn∞, p°φpadn∞ pokud si p°ejete sloupce stejn∞ ÜirokΘ, staΦφ zatrhnout volbu AutoWidth. Mezi sloupci m∙₧e b²t odd∞lujφcφ Φßra, kterou nastavφte v rßmeΦku Separator.

  8. Makro: Vytvß°enφ maker nenφ pro zaΦßteΦnφka snadnΘ a k pochopenφ je pot°eba znßt programovacφ jazyk. Jazyk je podobn² Basicu (Φi spφÜe Visual Basicu), tak₧e kdo tento jazyk ovlßdß, bude pro n∞j vytvß°enφ maker snadnΘ.

Grafika
DalÜφ objekt, kter² lze do dokumentu vlo₧it, je grafika, neboli obrßzek. Obrßzek vlo₧φte pomocφ p°φkazu Insert - Graphics - From File... (Vlo₧it - Obrßzek - ze souboru...). V dialogovΘm okn∞ vyberte soubor, kter² chcete vlo₧it.
Pro prßci s obrßzky je zde op∞t panel nßstroj∙, kter² vidφte naho°e.
V²znam jednotliv²ch tlaΦφtek:

  1. Text je pouze naho°e a dole

  2. Text obtΘkß okolo

  3. Text probφhß pod

  4. Zarovnßnφ vlevo

  5. Zarovnßnφ na st°ed

  6. Zarovnßnφ vpravo

  7. Zarovnat do hornφ Φßsti strßnky, odstavce Φi textu (nastavenφ zde)

  8. Zarovnßnφ do svislΘho st°edu strßnky, odstavce Φi textu

  9. Zarovnßnφ do dolnφ Φßsti strßnky, odstavce Φi textu

  10. OtoΦenφ podle svislΘ osy

  11. OtoΦenφ podle vodorovnΘ osy

  12. Nastavenφ ohraniΦujφcφch Φar

  13. Nastavenφ tlouÜ¥ky ohraniΦujφcφch Φar

  14. Nastavenφ barvy ohraniΦujφcφch Φar

  15. Upravit obrßzek ve StarOffice Image

  16. Otev°e dialogovΘ okno vlastnostφ

  17. P°enese obrßzek do pop°edφ

  18. P°enese obrßzek do pozadφ

  19. Nastavenφ, v∙Φi Φemu mß b²t obrßzek zarovnßn.

DialogovΘ okno, ve kterΘm m∙₧ete nastavit daleko vφce vlastnostφ, otev°ete tlaΦφtkem 16. Dialog obsahuje dev∞t karet, kterΘ vßm nynφ op∞t p°iblφ₧φme:

  1. Type: Tato karta vßm umo₧nφ urΦit velikost a umφst∞nφ obrßzku v dokumentu. UrΦete zde Üφ°ku (Width) a v²Üku (Height). Hodnoty m∙₧ete nastavit i relativn∞ (neboli v procentech velikosti textovΘ oblasti strßnky) po aktivaci pole Relative. Volba Keep ratio urΦuje, ₧e p°i zm∞n∞ jednoho rozm∞ru bude automaticky p°izp∙soben rozm∞r druh² a volba AutoHeight zase urΦφ, ₧e v²Üka bude p°izp∙sobena obsahu.
    Obrßzek m∙₧ete zarovnat v∙Φi strßnce (To Page), odstavci (To Paragraph) nebo textu (To Character). Nebo m∙₧ete obrßzku p°isoudit chovßnφ jedinΘho pφsmene (As Character). To vÜe v rßmeΦku Anchor.
    RßmeΦek Position slou₧φ k urΦenφ vodorovnΘ (Horizontal) a svislΘ (Vertical) pozice. Vodorovn∞ lze obrßzek zarovnat vlevo (Left), na st°ed (Centered), vpravo (Right) nebo vlevo s urΦenφm vzdßlenosti (From left). Ve svislΘm sm∞ru m∙₧e b²t obrßzek zarovnßn nahoru (Top), na st°ed (Center), dol∙ (Bottom) nebo nahoru s urΦenφm vzdßlenosti (From top). V poli to urΦφte, vzhledem k Φemu je zadanß pozice.
    V rßmeΦku Position je jeÜt∞ volba Mirror on even pages, kterß zajistφ zrcadlovΘ otoΦenφ vzdßlenostφ na opaΦnΘ strßnce.

  2. Options: Zde m∙₧ete urΦit jmΘno obrßzku (Name), do pole Alternative (Text only) m∙₧ete napsat text, kter² se objevφ mφsto obrßzku, pokud u₧ivatel mß vypnutΘ zobrazovßnφ grafiky, v rßmeΦku Protect pro zm∞nu to, co mß b²t chrßn∞no (obsah (Contents), umφst∞nφ (Position) nebo velikost (Size)). Aby byl obrßzek vytisknut spolu s dokumentem (jinak je zde mφsto n∞j prßzdnΘ mφsto), je nutnΘ ponechat volbu Print zatr₧enu.

  3. Wrap: ObtΘkßnφ je pom∞rn∞ d∙le₧itß vlastnost textov²ch polφ, proto ji m∙₧ete nastavit na tΘto kart∞. ObtΘkßnφ znamenß, jak se chovß okolnφ text k textovΘmu poli. Obrßzky jsou snad dosti v²mluvnΘ, proto se zmφnφm p°φmo o volb∞ First Paragraph. Ta znamenß, ₧e obtΘkat textovΘ pole m∙₧e pouze odstavec, ke kterΘmu pole nßle₧φ a ostatnφ odstavce budou umφst∞ny pod polem. Volba In Background znamenß v p°φpad∞ obtΘkßnφ p°es (Throught), ₧e je textovΘ pole pod textem. Chcete-li, aby okolnφ text kopφroval hrany obrßzku, jako je to na nßsledujφcφch ukßzkßch, je zde volba Contour. Volba Only outside zp∙sobφ, ₧e text obtΘkß pouze vn∞ obrßzku. Funkce Contour nenφ jeÜt∞ dokonalß, proto se na nφ nelze v₧dy spolehnout (obΦas bu∩ nechß Φßst pozadφ viditelnou, jindy zase uma₧e Φßst obrßzku, kterß nenφ pozadφm.

  4. Hyperlink: Chcete-li, aby textovΘ pole bylo zßrove≥ hypertextov²m odkazem, staΦφ zadat do pole URL adresu, do pole Name jmΘno odkazu a v poli Target urΦit, v jakΘm okn∞ se mß odkazovanß adresa otev°φt.

  5. Graphics: GrafickΘ efekty se nastavujφ na tΘto kart∞. NeΦekejte n∞jakΘ zßzraΦnΘ efekty (ty musφte ud∞lat p°φmo p°i tvorb∞ obrßzku nap°φklad ve StarOffice Image). Jsou zde pouze dv∞ volby: otoΦenφ podle vodorovnΘ osy(Vertically) nebo podle osy svislΘ (Horizontally). V p°φpad∞ obrßcenφ podle svislΘ osy m∙₧ete urΦit, zda tak mß b²t na vÜech strßnkßch (all pages), lich²ch (Even) nebo pouze na sud²ch (Odd). Tyto volby se hodφ zejmΘna v p°φpad∞, ₧e budete chtφt mφt na pozadφ dokumentu vodoznak a p°ejete si, aby byl na prot∞jÜφ strßnce zrcadlov∞ otoΦen.

  6. Crop: Zde m∙₧ete podle pot°eby vybrat pouze urΦitou Φßst obrßzku. V polφch Left, Right, Top, Bottom uΦφte vzdßlenost novΘho okraje od okraje p∙vodnφho (zßpornΘ Φφslo znamenß zmenÜenφ v²°ezu) v po°adφ (lev², prav², hornφ a spodnφ). Na malΘm nßhledu vidφte, jak bude asi v²sledek vypadat. Volbou Keep size bude mφt v²°ez stejnou velikost jako cel² obrßzek (obrßzek bude zv∞tÜen resp. zmenÜen), volba Keep scale zase zmenÜφ resp. zv∞tÜφ hranice obrßzku, ale velikost obrßzku bude stejnß.
    V rßmeΦku Size m∙₧ete urΦit rozm∞ry obrßzku nebo v²°ezu. èφ°ku (Width) a v²Üku (Height) m∙₧ete urΦit v centimetrech nebo v procentech originßlnφ velikosti. TlaΦφtkem Original size navrßtφte obrßzku p∙vodnφ velikost.

  7. Borders: Nastavovßnφ ohraniΦenφ a pozadφ zde ji₧ bylo vysv∞tleno n∞kolikrßt, ale pro po°ßdek:
    Pot°ebujete-li obrßzek ohraniΦit rßmeΦkem, m∙₧ete tak uΦinit na tΘto zßlo₧ce. V rßmeΦku Frame urΦφte, ze kter²ch stran bude ohraniΦenφ provedeno (v rßmeΦku Presets mßte n∞kolik p°ednastaven²ch voleb), tlaΦφtkem Spacing urΦφte vzdßlenost Φßry od textu, v rßmeΦku Style vyberte po₧adovanou Φßru a jejφ barvu a v rßmeΦku Shadow style vyberte styl stφnu.

  8. Background: Zde si nastavφte barvu pozadφ. Nastavenφ barvy pozadφ je jednoduchΘ (polφΦko No Fill znamenß ₧ßdnou barvu). Nastavenφ barvy pozadφ se m∙₧e hodit u transparentnφch GIF∙.

  9. Makro: Vytvß°enφ maker nenφ pro zaΦßteΦnφka snadnΘ a k pochopenφ je pot°eba znßt programovacφ jazyk. Jazyk je podobn² Basicu (Φi spφÜe Visual Basicu), tak₧e kdo tento jazyk ovlßdß, bude pro n∞j vytvß°enφ maker snadnΘ.

Do dokumentu nemusφte vklßdat pouze obrßzek, kter² mßte ji₧ hotov², ale m∙₧ete jej p°φmo v dokumentu vytvo°it. Pomocφ p°φkazu Insert - Graphics - From ImageEditor... (Vlo₧it - Obrßzek - z editoru...) vlo₧φte do dokumentu okno, ve kterΘm m∙₧ete malovat. Mßte k dispozici ·pln∞ stejnΘ nßstroje, jako ve StarOffice Image. Je zde ale jeden podstatn² rozdφl. Obrßzek, kter² namalujete p°φmo v dokumentu, nemusφte mφt ulo₧en zvlßÜ¥ na disku ale uklßdß se p°φmo v dokumentu.
Obrßzek m∙₧ete takΘ do dokumentu p°φmo naskenovat. Skener ale jeÜt∞ nenφ standardnφ souΦßstφ poΦφtaΦe zaΦßteΦnφka, proto se zde o tom nebudeme vφce zmi≥ovat. Pouze bychom cht∞li upozornit, ₧e zde tato mo₧nost je. 

DalÜφ objekty
Do dokumentu m∙₧ete jeÜt∞, krom∞ zde ji₧ zmφn∞nΘ tabulky, textovΘho pole a obrßzku, vlo₧it takΘ tzv. OLE objekty, zvuky, videa, matematickΘ a chemickΘ vzorce atd. Objekty vklßdßte do dokumentu p°φkazem Insert - Object (Vlo₧it - Objekt). Z podnabφdky vyberete, kter² typ objektu chcete vlo₧it.
OLE objekt je takov² objekt, k jeho₧ funkci je pot°eba jin² program ne₧ ten, ve kterΘm objekt je. Jeden OLE objekt jste ji₧ vlo₧ili bez toho, ani₧ byste o tom v∞d∞li. Byl jφm obrßzek, kter² jste malovali p°φmo v dokumentu. K jeho vytvo°enφ textov² editor volß funkce, na kterΘ odpovφdß kreslφcφ program.
DalÜφm OLE objektem m∙₧e b²t tabulka StarOffice Calc, obrßzek StarOffice Image nebo StarOffice Draw, graf StarOffice Chart atd.
V dialogovΘm okn∞ vyberete typ objektu. Nejprve jsou zde vypsßny vÜechny objekty StarOffice. Polo₧kou Further objects se otev°e dalÜφ dialogovΘ okno, ve kterΘm jsou vÜechny ostatnφ objekty, kterΘ je mo₧nΘ vlo₧it.
Dßle je mo₧nΘ vlo₧it graf dat z tabulky (vφce o tom v povφdßnφ o tabulkovΘm kalkulßtoru).

Samostatnou oblastφ je mo₧nost vlo₧enφ specißlnφch znak∙, polφ (datum, Φas, jmΘno), zßhlavφ a zßpatφ atd. VÜechny tyto polo₧ky naleznete v menu Insert (Vlo₧it).

Oblasti dokumentu
Dokument m∙₧ete rozd∞lit nejen na jednotlivΘ strßnky odstavce nebo sloupce (p°φkaz Insert - End... (Vlo₧it - Konec...)), ale i na jednotlivΘ oblasti, ve kter²ch bude odliÜnΘ formßtovßnφ (nap°. r∙zn² poΦet sloupc∙, r∙znß barva pozadφ atd.).
Oblast vlo₧φte p°φkazem Insert - Section (Vlo₧it - Oblast). V na prvnφ kart∞ dialogu urΦete jmΘno oblasti, dßle v rßmeΦku Options m∙₧ete oblast uzamknout (Protected) nebo skr²t (Hidden). Oblast m∙₧e obsahovat sloupce. K
arta Columns vßm umo₧nφ umφstit text do n∞kolika sloupc∙. Jejich poΦet zadejte do pole Amount, Üφ°ku sloupce m∙₧ete urΦit v rßmeΦku Column width pro ka₧d² sloupec samostatn∞, p°φpadn∞ pokud si p°ejete sloupce stejn∞ ÜirokΘ, staΦφ zatrhnout volbu AutoWidth. Mezi sloupci m∙₧e b²t odd∞lujφcφ Φßra, kterou nastavφte v rßmeΦku Separator. Na kart∞ Background si nastavφte vlastnosti pozadφ. M∙₧ete umφstit na pozadφ jednu barvu (v poli As je Color) nebo obrßzek (Graphic). Nastavenφ barvy pozadφ je jednoduchΘ (polφΦko No Fill znamenß ₧ßdnou barvu) proto se zam∞°φme pouze na nastavenφ obrßzku. TlaΦφtkem Browse jej vyberte a v rßmeΦku Type m∙₧ete urΦit vzhled. Obrßzek m∙₧e b²t umφst∞n dla₧dicov∞ (Tile), rozta₧en (Area), nebo m∙₧ete pozici urΦit (Position).
Karta Footnotes/Endnotes obsahuje nastavenφ pro poznßmky pod Φarou (Footnotes) a pro poznßmky na konci dokumentu (Endnotes). Standardn∞ jsou poznßmky ze vÜech oblastφ dokumentu soust°ed∞ny dole na strßnce resp. na konci dokumentu. Pokud pot°ebujete umφstit poznßmky t∞sn∞ pod oblast, zvolte volbu Collect at end of text. V tomto p°φpad∞ m∙₧ete zaΦφt Φφslovat od poΦßtku (Restart numbering) a takΘ urΦit vlastnφ formßt Φφslovßnφ (Own format).
Psanφ textu v oblasti ani jeho formßtovßnφ Φi vklßdßnφ r∙zn²ch komponent do textu se nijak neliÜφ od toho, co jste se nauΦili. S oblastmi se zkrßtka pracuje stejn∞ jako s cel²m dokumentem.

Kontrola pravopisu
Poslednφ v∞c, kterou vßs v textovΘm editoru nauΦφme, je nechat si zkontrolovat v dokumentu pravopis. P°edem chceme upozornit, ₧e poΦφtaΦ nem∙₧e zkuÜenΘho korektora nikdy (alespo≥ v ΦeÜtin∞ ne) nahradit. Existujφ toti₧ dvojice slov (nap°.: bφt - b²t) a v n∞kter²ch p°φpadech zßm∞na jedinΘho pφsmene vede ke zm∞n∞ v²znamu, kter² poΦφtaΦ nekontroluje. Proto berte kontrolu jako spφÜe orientaΦnφ a rad∞ji d∞lejte co nejmΘn∞ chyb.
Kontrolu pravopisu spustφte klßvesou F7. Pokud program nalezne chybu, otev°e dialogovΘ okno, kde je napsßno chybnΘ slovo a n∞kolik mo₧nostφ oprav. V p°φpad∞ vφcejazyΦn²ch text∙ m∙₧ete vybrat v rozbalovacφm seznamu Language p°φsluÜn² jazyk. Proto₧e ve slovnφku vÜechna slova nejsou (hlavn∞ chybφ vlastnφ jmΘna), m∙₧ete jej v p°φpad∞, ₧e si jste jisti sprßvnostφ zßpisu tlaΦφtkem Add do slovnφku p°idat. Do pole Word m∙₧ete napsat slovo sprßvn∞ a stisknout ENTER nebo tlaΦφtko Replace. Pokud jsi nejste jisti, zda je vßmi novΘ slovo sprßvn∞ napsßno, staΦφ stisknout tlaΦφtko ABC a pokud se objevφ vedle ikonka , je slovo napsano sprßvn∞. N∞kdy se m∙₧e hodit chybnΘ slovo p°eskoΦit. Pro tento p°φpad je zde tlaΦφtko Ignore resp. Ignore All, kterΘ p°eskoΦφ vÜechny v²skyty tohoto slova v dokumentu.
Na panelu nßstroj∙ na levΘ stran∞ jsou dv∞ tlaΦφtka, kterß majφ n∞co spoleΦnΘho s kontrolou pravopisu. Hornφ spustφ kontrolu pravopisu a spodnφ spustφ resp. zastavφ automatickou kontrolu (chybnß slova jsou podtr₧ena Φervenou vlnovkou). Pokud na takto oznaΦenΘ slovo kliknete prav²m tlaΦφtkem myÜi, m∙₧ete v mφstnφ nabφdce vybrat novou podobu slova.

DodateΦnΘ informace a nastavenφ programu

  1. Proto₧e ne ka₧d² vlastnφ StarOffice, uklßdejte proto svΘ dokumenty ve formßtech DOC (Microsoft Word Document), pro kterΘ jsou k dispozici zdarma prohlφ₧eΦe (byly i na Chip CD).

  2. B∞hem psanφ textu a formßtovßnφ m∙₧ete pou₧φvat pravΘ tlaΦφtko myÜi, kde v mφstnφ nabφdce naleznete nejr∙zn∞jÜφ p°φkazy, vztahujφcφ se k provßd∞nΘ akci.

  3. ObΦas se stane, ₧e se p°i b∞hu programu vyskytne chyba, kterß vede k nßsilnΘmu ukonΦenφ ze strany Windows. Nemusφte se bßt, ₧e ztratφte svß data, nebo¥ je program p°ed ohlßÜenφm chyby ulo₧φ. Po op∞tovnΘm spuÜt∞nφ StarOffice budete dotßzßni, zda si p°ete obnovit rozpracovan² dokument. (KΘ₧ by se tak chovaly vÜechny programy vΦetn∞ samotn²ch Windows).

Zßv∞r k textovΘmu editoru
Dostali jsme se na zßv∞r povφdßnφ o textovΘm editoru StarOffice Writer. Vφc se nßm sem ji₧ nevejde. SO Writer je velice rozsßhl² program se spoustou funkcφ, kterΘ se ani p°i nejlepÜφ v∙li nedajφ popsat v jedinΘm dokumentu. Navφc n∞kterΘ funkce jsou p°φliÜ odbornΘ a p°i prßci je p°φliÜ Φasto nevyu₧ijete. Pokud budete mφt n∞jakΘ dotazy, rßd vßm na n∞ odpovφme pomocφ emailu.

Tabulkov² kalkulßtor StarOffice Calc

StarOffice Calc je dalÜφ souΦßstφ kancelß°skΘho balφku StarOffice, kterΘ se v tomto nßvodu budeme v∞novat. Jde o tabulkov² kalkulßtor, jeho₧ ekvivalentem v sad∞ Microsoft Office je program Excel.
Dokument∙m, vytvo°en²m v tabulkovΘm kalkulßtoru, se °φkß seÜity. SeÜity mohou obsahovat jeden nebo vφce list∙, kterΘ jsou slo₧eny z bun∞k. Bu≥ce, ve kterΘ je umφst∞n kurzor (je tuΦn∞ orßmovßna) se °φkß aktivnφ bu≥ka.

Vytvß°enφ nov²ch dokument∙, otevφrßnφ existujφcφch soubor∙, uklßdßnφ a zavφrßnφ.
Nov² seÜit vytvo°φte volbou New (Nov²) - Spreadsheet v nabφdce File (Soubor) nebo Start - Spreadsheet. V zßkladnφm okn∞ editoru se objevφ prßzdn² seÜit se t°emi listy.
Chcete-li ale pracovat se seÜitem, kter² jste vytvo°ili ji₧ d°φve, m∙₧ete jej otev°φt volbou File(Soubor) - Open(Otev°φt) v hlavnφm menu nebo tlaΦφtkem na panelu nßstroj∙. V obou p°φpadech se otev°e dialogovΘ okno, ve kterΘm vßmi po₧adovan² soubor vyberete. DialogovΘ okno (vidφte jej na obrßzku vpravo) obsahuje v hornφ Φßsti p∞t tlaΦφtek (Novß slo₧ka, zobrazit seznam, zobrazit podrobnosti, p°esunout se do nad°azenΘ slo₧ky a p°esun do slo₧ky Dokumenty). V rozbalovacφm seznamu ve spodnφ Φßsti si m∙₧ete zvolit, jakΘ typy soubor∙ se budou zobrazovat (File type), seznam naposled otev°en²ch soubor∙ a slo₧ek (File name) a proto₧e n∞kterΘ formßty umo₧≥ujφ v jedinΘm souboru mφt n∞kolik verzφ tΘho₧ dokumentu, m∙₧ete vybrat v rozbalovacφm seznamu po₧adovanou verzi.
A¥ u₧ pracujete s nov²m seÜitem Φi pokraΦujete v prßci na starÜφm, budete jej pot°ebovat d°φve Φi pozd∞ji ulo₧it. DoporuΦujeme uklßdat soubory nejen na konci vaÜφ prßce, ale pr∙b∞₧n∞, proto₧e si snad dokß₧ete p°edstavit ten vztek, kter² byste m∞li, kdybyste kv∙li v²padku elekt°iny ztratili celodennφ prßci. Ulo₧it soubor m∙₧ete op∞t n∞kolika zp∙soby. M∙₧ete pou₧φt tlaΦφtko na panelu nßstroj∙ Φi volbou File(Soubor) - Save(Ulo₧it). Pokud uklßdßte nov² seÜit, objevφ se dialogovΘ okno pro v²b∞r umφst∞nφ a jmΘna souboru. DialogovΘ okno je velice podobnΘ tomu k otev°enφ dokumentu, tlaΦφtka v hornφ Φßsti jsou stejnß, ve spodnφ Φßsti chybφ rozbalovacφ seznam Version, ale zato p°ibyla dv∞ zaÜkrtßvacφ pole Automatic file name extension (automaticky doplnit koncovku souboru) a Save with password (ulo₧it s heslem). Do pole File name napiÜte novΘ jmΘno souboru a stiskn∞te tlaΦφtko Save. Pokud jste zatrhli volbu ulo₧enφ pod heslem, budete po₧ßdßni o zadßnφ a potvrzenφ hesla.
V p°φpad∞, ₧e uklßdßte ji₧ ulo₧en² dokument, dialogovΘ okno se ji₧ neobjevφ.
Pot°ebujete-li ulo₧it rozpracovan² soubor pod nov²m jmΘnem, staΦφ vybrat volbu Save As... (Ulo₧it jako...) v nabφdce File(Soubor).
Je v²hodnΘ si nastavit automatickΘ uklßdßnφ po urΦitΘm Φase. Pokud tak uΦinφte, program automaticky ulo₧φ vaÜi prßci a vy m∙₧ete v klidu dßl tvo°it. Nastavenφ automatickΘho uklßdßnφ se provßdφ nßsledujφcφm zp∙sobem: v nabφdce Tools(Nßstroje) vyberte polo₧ku Options(Nastavenφ). V levΘ Φßsti okna vyberte v∞tev General - Save a zatrhn∞te polo₧ku AutoSave every a vyberte vhodnou dobu podle toho, jak rychle pφÜete. Chcete-li b²t dotßzßni p°ed automatick²m ulo₧enφm, zatrhn∞te takΘ polo₧ku Prompt to save.
Pokud nenφ soubor p°i zavφrßnφ ulo₧en, nemusφte se bßt ztrßty prßce, nebo¥ se vßs program zeptß, zda dokument nechcete nejprve ulo₧it. Pro ulo₧enφ dokumentu zvolte tlaΦφtko Save, v p°φpad∞, ₧e dokument uklßdat nechcete, zvolte Discard, pokud se chcete vrßtit do dokumentu, zvolte Cancel.

Prßce s bu≥kami, sloupci a °ßdky
Ka₧d² list se sklßdß z bun∞k, kterΘ jsou uspo°ßdßny ve sloupce a °ßdky. Sloupce jsou oznaΦeny pφsmeny od A do Z a nßsledn²mi kombinacemi a₧ do kombinace IV. ╪ßdky jsou naopak oΦφslovßny a to od jednΘ do 32000.
Toto oznaΦovßnφ bun∞k je velice d∙le₧itΘ pro nßslednΘ odkazovßnφ na urΦitou bu≥ku. Odkaz A1 znamenß bu≥ku v levΘm hornφm rohu a naopak IV32000 znaΦφ v dolnφm pravΘm rohu.
Chcete-li oznaΦit cel² °ßdek nebo sloupec, staΦφ kliknout do jejich zßhlavφ, vybrat cel² list m∙₧ete nepopsan²m tlaΦφtkem mezi zßhlavφmi sloupc∙ a °ßdk∙.
Do bun∞k m∙₧eme psßt vφce, ne₧ je viditelnß Φßst bu≥ky. Pokud jsou vedlejÜφ bu≥ky prßzdnΘ, zobrazuje se a tiskne se cel² text, jestli₧e vedlejÜφ bu≥ka prßzdnß nenφ, o°φzne se text na viditelnou dΘlku (ale bu≥ka cel² text i nadßle obsahuje). Pokud ale bu≥ka obsahuje Φφslo, kterΘ je delÜφ ne₧ dΘlka bu≥ky, objevφ se mφsto Φφsla ##########. Aby byl text Φi Φφslo vid∞t cel², musφme nastavit Üφ°ku sloupce na optimßlnφ hodnotu. NejjednoduÜÜφ zp∙sob je dvojklik na rozd∞lovnφk bun∞k v jejich zßhlavφ. èφ°ka sloupce se automaticky p°izp∙sobφ nejdelÜφ polo₧ce v n∞m obsa₧enΘ.

Pohyb po listech a seÜitech
V seÜit∞ se m∙₧ete pohybovat n∞kolika zp∙soby. M∙₧ete pou₧φvat myÜ nebo Üipky. Pohyb pomocφ myÜi je z°ejm∞ jasn², proto vßm pouze vypφÜeme n∞kolik klßvesov²ch zkratek pro pohyb pomocφ Üipek:

Üipka vlevo/vpravo posun o jednu bu≥ku vlevo/vpravo
Üipka nahoru/dol∙ posun o jednu bu≥ku nahoru/dol∙
CTRL+Üipka vlevo/vpravo skok na prvnφ/poslednφ bu≥ku °ßdku
CTRL+nahoru/dol∙ skok na prvnφ/poslednφ bu≥ku sloupce
Page Up/Page Down posun o obrazovku nahoru/dol∙
Home/End skok na zaΦßtek/konec °ßdku
CTRL+Home/End skok na zaΦßtek (bu≥ka A1)/konec (poslednφ obsazenß bu≥ka)
CTRL+Page Up/Page Down skok na p°edchozφ/nßsledujφcφ list

V²b∞r bun∞k
V²b∞r bun∞k probφhß velice podobn²m zp∙sobem jako v p°φpad∞ v²b∞ru textu v textovΘm editoru (viz minulß Φßst nßvodu).

Adresovßnφ bun∞k
Bu≥ky m∙₧ete adresovat t°emi zp∙soby: relativn∞ (standardnφ adresovßnφ), absolutn∞ nebo smφÜen∞.
Relativnφ adresovßnφ zp∙sobφ, ₧e p°i kopφrovßnφ vzorce do jinΘ bu≥ky bude p°izp∙soben. Relativnφ adresovßnφ vypadß takto: A1
Zkopφrujete-li vzorec z bu≥ky D4, kde relativnφ odkaz na bu≥ku A1, do D8 (o Φty°i bu≥ky dol∙), bude bu≥ka D8 odkazovat na A5 (o Φty°i bu≥ky nφ₧e ne₧ A1). Zkopφrujete-li vzorec do E4, bude v nφ odkaz na A2.
N∞kdy je transformace vzorce ne₧ßdoucφ. P°edejφt tomu lze absolutnφ adresacφ. Ta vypadß nßsledovn∞: $A$1.
Zkopφrujete-li nynφ vzorec z bu≥ky D4 do bu≥ky D8, bude v bu≥ce D8 op∞t vzorec s odkazem na A1 (nikoli na A5 jako v minulΘm p°φpad∞). P°i kopφrovßnφ do E4 je v²sledek stejn².
Odkazovat m∙₧ete i smφÜen∞. M∙₧ete zakßzat transformaci sloupce ($A1 - °ßdek se bude m∞nit dle pot°eby) nebo °ßdek (A$1 - sloupec m∙₧e b²t transformovßn).
Adresovat lze i bu≥ky na jinΘm list∞ (musφ b²t ale v aktußlnφm seÜit∞). Adresace bu≥ky A1 na list∞ Sheet2 se provede nßsledovn∞: Sheet2.A1. Samoz°ejm∞ m∙₧ete pou₧φt i absolutnφ nebo smφÜenΘ adresovßnφ.
P°i adresovßnφ bun∞k b∞hem vklßdßnφ vzorce jednoduÜe staΦφ na po₧adovanou bu≥ku kliknout a adresace se vlo₧φ na pozici kurzoru ve vzorci. Tφmto zp∙sobem m∙₧ete vybrat i n∞kolik bun∞k najednou. 

Vklßdßnφ ·daj∙ do bun∞k
Nynφ se ji₧ dostßvßte k pravΘ prßci s tabulkov²m kalkulßtorem.
Do bun∞k m∙₧ete vlo₧it Φφslo, text, datum, Φas nebo vzorec.
╚φslo nebo text vlo₧it jist∞ umφte. Chcete-li vlo₧it datum, staΦφ zadat den zakonΦen² teΦkou (nap°.: 5.) a automaticky bude dopln∞n aktußlnφ m∞sφc a rok. Vlo₧φte-li den a m∞sφc (nap°.: 5.12.), bude dopln∞n automaticky aktußlnφ rok.
╚as vklßdejte ve formßtu Hodiny:minuty:vte°iny, p°iΦem₧ m∙₧ete minuty a vte°iny vynechat (budou dopln∞ny nuly).
Do bun∞k m∙₧ete takΘ vklßdat vzorce. Vzorec musφ zaΦφnat = a jeho obsah musφ b²t smyslupln². Vzorec m∙₧e tvo°it nejen jednoduch² v²raz (nap°.: =25+36), ale m∙₧e obsahovat takΘ funkce (Abs, Sin, Cos ...). Funkce vlo₧φte jednoduÜe pomocφ pr∙vodce, kter² se spustφ stiskem tlaΦφtka na panelu nßstroj∙.
V rozbalovacφm seznamu Category vyberte typ funkce (All = vÜechny), v seznamu Function jsou p°φsluÜnΘ funkce se°azeny podle abecedy. Napravo od seznamu se objevuje anglick² popis vybranΘ funkce. Dvojit²m poklepem na funkci v seznamu se objevφ textovΘ pole, do kterΘho napφÜete argument funkce. V textovΘm poli Formula se objevuje, jak bude vzorec vypadat. V poli Result se zobrazuje v²sledek vzorce  (Pokud je zde text zaΦφnajφcφ äErr:ô, je ve vzorci n∞jakß chyba). Do jednoho vzorce lze samoz°ejm∞ vlo₧it vφce funkcφ a funkce lze do sebe i vno°ovat.
Jako argument funkce lze samoz°ejm∞ pou₧φt odkaz na jinou bu≥ku. V tomto p°φpad∞ je argument roven hodnot∞ danΘ bu≥ky. Pro snazÜφ pochopenφ jsme p°ipojili k tomuto nßvodu ukßzkov² list, kde si m∙₧ete prohlΘdnout ukßzky pou₧itφ funkcφ.

Kopφrovßnφ obsahu bun∞k
MyÜφ m∙₧eme jednoduÜe kopφrovat obsah bun∞k. Obsah bun∞k zkopφrujete ta₧enφm za ΦtvereΦek v pravΘm dolnφm rohu. Obsahuje-li kopφrovanß bu≥ka vzorec, bude automaticky transformovßn podle zßsad, popsan²ch v kapitolce o adresovßnφ bun∞k. Pokud bu≥ka obsahuje Φφslo, bude jeho hodnota automaticky zvyÜovßna. Abyste tomu p°edeÜli, stiskn∞te p°i ta₧enφ klßvesu CTRL.
Pomocφ klßvesnice zkopφruje obsah bu≥ky pomocφ notoricky znßmΘ klßvesovΘ zkratky CTRL+C a do cφlovΘ bu≥ky vlo₧φte klßvesovou zkratkou CTRL+V. I v tomto p°φpad∞ dojde k p°φpadnΘ transformaci vzorce.
Vyberete-li dv∞ bu≥ky s r∙zn²mi hodnotami (nap°φklad 90 a 92) a budete potΘ kopφrovat ta₧enφm za ΦtvereΦek, ani₧ byste stiskli klßvesu CTRL, bude hodnota nar∙stat o rozdφl mezi hodnotami (v tomto p°φpad∞ o 2).

Formßtovßnφ
Formßtovßnφ bun∞k je velice jednoduchΘ. Slou₧φ k tomu panel nßstroj∙, kde m∙₧ete zvolit druh, velikost a °ez pφsma, barvu, vodorovnΘ zarovnßnφ. DalÜφch sedm tlaΦφtek (na spodnφm obrßzku prvnφch sedm zleva) slou₧φ k formßtovßnφ Φφsla. ╚φslo m∙₧e b²t zformßtovßno jako m∞na, procenta, datum, v∞deckß notace, standardn∞ a m∙₧ete p°idßvat resp. ubφrat desetinnß mφsta. DalÜφ dv∞ tlaΦφtka zmenÜφ nebo zv∞tÜφ odsazenφ textu. P°edposlednφ skupina tlaΦφtek slou₧φ k urΦenφ formßtu ohraniΦenφ. Prvnφ tlaΦφtko ve skupin∞ urΦuje, z jak²ch stan bude bu≥ka ohraniΦena, dalÜφ Üφ°ku Φßry, p°edposlednφ jejφ barvu a poslednφ barvu pozadφ bu≥ky. V poslednφ skupin∞ jsou tlaΦφtka pro urΦenφ svislΘho zarovnßnφ textu.
Stejn∞ jako v p°φpad∞ formßtovßnφ textu v textovΘm editoru, i zde je dialogovΘ okno, kde m∙₧ete nastavit vφce vlastnostφ formßtu bu≥ky. Dialog otev°ete p°φkazem Formßt - Cells...:

  1. Numbers: V seznamu Category vyberete druh Φφsla (prostΘ Φφslo, datum, m∞na, procenta, zlomek...), v seznamu Format p°φsluÜn² formßt. V rßmeΦku Options poΦet desetinn²ch mφst (Decimal places), poΦet mφst p°ed desetinnou Φßrkou (Leading zeroes), zda majφ b²t zßpornß Φφsla Φervenß (Negative numbers in red) a zda majφ b²t tisφce odd∞leny (Use thousands separator). Proto₧e v ka₧dΘ zemi je zvyk psßt Φφsla jin², vyberte ze seznamu Language p°φsluÜn² jazyk (System = systΘmovΘ nastavenφ Windows (v∞tÜinou ΦeÜtina)).

  2. Font: Na tΘto kart∞ se nastavujφ vlastnosti pφsma (druh, °ez, velikost, barva, jazyk). V rßmeΦku Effects mßte na v²b∞r Φty°i efekty: obrys (Outline), stφnovßnφ (Shadow), podtr₧enφ (Underline) a p°eÜkrtnutφ (Strikethrough). V seznamu Language vyberte p°φsluÜn² jazyk pro kontrolu pravopisu.

  3. Alignment: Zarovnßnφ textu v bu≥ce m∙₧ete nastavit zde. VodorovnΘ zarovnßnφ nastavφte v rßmeΦku Horizontal (v po°adφ: standardnφ zarovnßnφ podle typu obsahu, vlevo (+ odsazenφ), vpravo, na st°ed nebo do bloku), svislΘ v Vertical (standard, nahoru, dol∙ nebo na st°ed). Dßle m∙₧ete nastavit orientaci textu (Text Direction - p°i zadßvßnφ stup≥∙ se musφ nastavit, v∙Φi kterΘmu bodu je toto nastavenφ provedeno), vzdßlenost textu od m°φ₧ky (Distance from gridlines) a zda mß b²t umo₧n∞no zalomenφ °ßdku podle Üφ°ky sloupce (Text flow - Line break).

  4. Borders: Nastavovßnφ ohraniΦenφ a pozadφ zde ji₧ bylo vysv∞tleno n∞kolikrßt, ale pro po°ßdek:
    Pot°ebujete-li bu≥ku ohraniΦit rßmeΦkem, m∙₧ete tak uΦinit na tΘto zßlo₧ce. V rßmeΦku Frame urΦφte, ze kter²ch stran bude ohraniΦenφ provedeno (v rßmeΦku Presets mßte n∞kolik p°ednastaven²ch voleb), tlaΦφtkem Spacing urΦφte vzdßlenost Φßry od textu, v rßmeΦku Style vyberte po₧adovanou Φßru a jejφ barvu a v rßmeΦku Shadow style vyberte styl stφnu.

  5. Background: Zde si nastavφte vlastnosti pozadφ. PolφΦko No Fill znamenß ₧ßdnou barvu.

Graf
Samoz°ejmostφ tabulkovΘho kalkulßtoru je vytvo°enφ grafu z ·daj∙ v tabulce. K tomuto ·Φelu je zde docela p°ehledn² a intuitivnφ pr∙vodce. Pr∙vodce se sklßdß ze Φty° krok∙. Pr∙vodce se spouÜtφ p°φkazem Insert - Chart... (Vlo₧it - Graf...). P°ed zapoΦetφm vyberte tu Φßst tabulky, kterß se mß pro tvorbu grafu pou₧φt (a to vΦetn∞ popisu °ßdk∙ a sloupc∙):

  1. Pole Range obsahuje vybranou oblast tabulky. Pole First row as label slou₧φ k urΦenφ, zda prvnφ °ßdek je popisn² a pole First column as label, zda totΘ₧ platφ pro prvnφ sloupec. V seznamu Chart results in worksheet vyberte cφlov² seÜit.

  2. V dalÜφm kroku vyberte, zda datovΘ °ady tvo°φ °ßdky (Rows) nebo sloupce (Columns) a typ grafu. V levΘ Φßsti vidφte nßhled vßmi vybranΘho grafu.

  3. Ve t°etφm kroku vyberete variantu vßmi zvolenΘho grafu, urΦφte, jakΘ osy majφ b²t zobrazovßny a op∞t m∙₧ete zvolit , zda datovΘ °ady tvo°φ °ßdky (Rows) nebo sloupce (Columns).

  4. Poslednφ krok umo₧≥uje urΦenφ nadpisu grafu (Chart Title), popisky os X, Y, Z a zda mß b²t p°idßna legenda.

Tisk
Pokud mßte tabulku ji₧ hotovou, nezb²vß nic jinΘho, ne₧ ji vytisknout. To provedete velice jednoduÜe tak, ₧e v nabφdce File (Soubor) zvolφte Print (Tisk). Otev°e se dialogovΘ okno, ve kterΘm vyberete tiskßrnu (m∙₧ete upravit jejφ vlastnosti). Dßle zde m∙₧ete nastavit rozsah tisku (to, co chcete tisknout). Zvolit m∙₧ete All (vÜe), Pages (strßnky, jejich₧ Φφsla napφÜete do textovΘho pole, nap°.: 3; 6; 9-14 vytiskne strßnky 3, 6 a 9 a₧ 14) nebo v²b∞r (Selection). Dßle m∙₧ete nastavit poΦet kopiφ (v tomto p°φpad∞ m∙₧e program tisknout jednotlivΘ v²tisky se°azen∞ - volba Collate).
Samoz°ejm∞, ₧e se cel² list musφ rozd∞lit na jednotlivΘ strßnky. Proto je u₧iteΦnΘ v∞d∞t, kde strßnka konΦφ. M∙₧ete si nechat zobrazit konce strßnek p°φmo v tabulce (View - Page Break (Zobrazit - Konce strßnek)) a podle toho p°izp∙sobit rozmφst∞nφ jednotliv²ch bun∞k.

Na zßv∞r
Stejn∞ jako v p°φpad∞ textovΘho editoru platφ, ₧e se sem neveÜel kompletnφ popis. ZejmΘna popis jednotliv²ch funkcφ by zabral mnohem vφce Φasu a prostoru. Myslφm si, ₧e zde bylo popsßno to nejd∙le₧it∞jÜφ, co zaΦßteΦnφka p°i prvnφm seznßmenφ Φekß a co je dobrΘ v∞d∞t ke ka₧dodennφ prßci.

StarOffice Impress

StarOffice Impress slou₧φ k vytvß°enφ a projekci prezentacφ. Ka₧dß prezentace se sklßdß ze snφmk∙, kter²ch m∙₧e b²t libovoln² poΦet.
Novou prezentaci vytvo°φte p°φkazem File - New (Soubor - Nov²) - Presentation.
V pr∙vodci, kter² se objevφ, zvolφte obecnΘ vlastnosti prezentace, jako je pozadφ, typ prezentace (tiÜt∞nß, poΦφtaΦovß ...). Ka₧d² snφmek m∙₧e obsahovat text, grafiku a dalÜφ prvky. P°i prßci si budete p°ipadat, jako kdy₧ pracujete s n∞jak²m vektorov²m grafick²m editorem. M∙₧ete si toti₧ p°edstavit jednu obrazovku jako samostatnΘ obrßzky, kterΘ teprve tehdy, a₧ se posklßdajφ za sebe, vytvo°φ prezentaci. Jednotliv²m snφmk∙m m∙₧ete nastavit efekt, jak²m zp∙sobem p°ekryjφ ten p∙vodnφ. 

StarOffice Drawing

StarOffice Drawing je vektorov² grafick² editor (podobn∞ jako ZONER Callisto nebo Paint Shop Pro), tak₧e pokud jste s n∞kter²m z nich pracovali, nebude to pro vßs nic novΘho. Vektorov² znamenß, ₧e se v n∞m pracuje s jednotliv²mi vrstvami, kterΘ je mo₧nΘ nezßvisle na ostatnφch posouvat, m∞nit jejich velikost atd. Oproti pixelov²m grafick²m program∙m (nap°φklad Malovßnφ z Windows nebo StarOffice Image) jde o velikou v²hodu. Vektorovß grafika se bohu₧el nehodφ k uchovßnφ fotografiφ. Pochopiteln∞ lze v²sledek tvo°enφ exportovat do znßm∞jÜφch formßt∙ jako je GIF nebo JPG. (P°φkazem Export... z nabφdky File).

StarOffice versus Microsoft Office

Asi jedin²m produktem na souΦasnΘm trhu, se kter²m se m∙₧e StarOffice (SO) porovnßvat, je sada Microsoft Office (MO). Ka₧dß sada mß v²hody i nev²hody.
Jak zde ji₧ bylo °eΦeno, SO m∙₧ete pou₧φvat zcela zdarma. Sv²mi schopnostmi pln∞ nahradφ MO a navφc mß n∞kterΘ souΦßsti, kterΘ byste marn∞ v MO hledali. Necht∞li bychom zde zatracovat MO, proto₧e mß pro ΦeskΘ u₧ivatele v²hodu v podob∞ ovlßdßnφ a nßpov∞dy v ΦeÜtin∞ (i kdy₧ ve verzi 2000 to nenφ s ΦeÜtinou v nßpov∞d∞ prßv∞ ono, ale budi₧), ale °ekli bychom, ₧e domßcφmu u₧ivateli to za 20 000 KΦ asi nestojφ. Proto₧e umφ StarOffice exportovat a importovat dokumenty ve formßtech MO, kterΘ jsou ve v∞tÜin∞ p°φpad∙ standardem, nemusφte se bßt, ₧e byste n∞jak² dokument neotev°eli. Co vßm mo₧nß bude chyb∞t v SO, bude mo₧nost vytvß°et databßze. Dß se to ale docela dob°e obejφt tabulkou, proto₧e StarOffice Calc umo₧≥uje °adit data podle n∞kolika voleb.
Podle naÜeho nßzoru se pro domßcφho u₧ivatele hodφ vφce StarOffice a to nejen kv∙li finanΦnφ strßnce (pokud Microsoft Office nemßte od n∞koho vypßlenΘ), ale i pro to, ₧e firma Sun Microsystems mß n∞kterΘ v∞ci lΘpe vy°eÜenΘ ne₧ konkurence.

╚eÜtina

Vzhledem k tomu, ₧e firma Sun nebude produkt StarOffice do ΦeÜtiny lokalizovat, mohlo by vßm alespo≥ trochu pomoci poΦeÜt∞nφ nabφdek.
Postup poΦeÜt∞nφ je sice zdlouhav², ale bez potφ₧φ (ti, kte°φ poΦeÜ¥ovali plochu a textov² editor ji₧ minule, provedou krok Φφslo 1 a potΘ pokraΦujφ pochopiteln∞ a₧ krokem 9:

Postup poΦeÜt∞nφ plochy StarOffice Desktop a StarOffice Writer:
 1. archiv rozbalte do slo₧ky {StarOffice}\user\config
 2. v nabφdce Tools zvolte Configure
 
3. na zßlo₧ce Menu stiskn∞te tlaΦφtko Load a vyberte soubor soffice.cfg
 4. zvolte OK a ΦeÜtina je, jak mß b²t
 5. v menu Soubor zvolte Nov²... a Text Document
 
6. v nabφdce Tools zvolte Configure
 
7. na zßlo₧ce Menu stiskn∞te tlaΦφtko Load a vyberte soubor swriter.cfg
 8. OK a ΦeÜtina je, jak mß b²t
 9. v menu Soubor zvolte Nov²... a Speadsheet
10. v nabφdce Tools zvolte Configure
11. na zßlo₧ce Menu stiskn∞te tlaΦφtko Load a vyberte soubor calc.cfg
12. stiskn∞te tlaΦφtko OK a ΦeÜtina je, jak mß b²t

Jedno upozorn∞nφ: StarOffice se chovajφ tvrdohlav∞, tak₧e n∞kterΘ volby nejdou poΦeÜtit (nap°.: Save v nabφdce Soubor). Nep°iÜli jsme na zp∙sob, jak je obelstφt. Pokud na to n∞kdo p°ijde, kontaktujte nßs prosφm.

 


VeÜkerΘ dotazy ohledn∞ tohoto programu vßm rßdi zodpovφme pomocφ e-mailu.

TomßÜ Milbach         


VaÜe tipy pro dalÜí návody oΦekáváme na adrese navody.chipcd@vogel.cz