Nßzev ΦeskyKropenatec (jednotlivΘ druhy viz Φßst Popis)
Nßzev latinskyPanaeolus
Lidov² nßzevTeonanacatl
╚ele∩HnojnφkovitΘ, Coprinaceae

[HISTORIE]    [POPIS A V▌SKYT]    [┌╚INKY]    [CHEMIE]


 Zp∙sob u₧itφ 

    Kropenatci se v souΦastnΘ dob∞ p°i v∞Üteck²ch a jin²ch magick²ch ritußlech mezi Indißny kmen∙ MasatΘk∙ a ╚inantΘk∙ ze severov²chodnφ Oaxaky, mezi Üamany sice nemß tak d∙le₧itΘ postavenφ jako n∞kterΘ jinΘ houby z rodu Psilocybe nebo Stropharia, n∞kte°φ ji vÜak pro svoje zvlßÜtnφ stßle p°esto pou₧φvajφ. Mimo toto pou₧itφ je samoz°ejm∞ rozÜφ°eno i jejich (zne)u₧φvßnφ v Evrop∞ a Americe a to dφky jejich  kosmopolitnφmu v²skytu a halucinogennφm ·Φink∙m. 
    Velmi Φasto se tyto houby u₧φvajφ syrovΘ, jindy se rozemφlajφ a z drt∞ se p°ipravuje odvar. Jinou mo₧nostφ je p°idßvßnφ houby do polΘvek a jin²ch jφdel, ale lze je i suÜit a nßsledn∞ va°it v Φaji, v n∞kter²ch p°φpadech se kou°φ suchΘ. Podobn∞ se u₧φvajφ i u nßs.

 ┌Φinky 

    ┌Φinky intoxikace kropenatci jsou naprosto stejnΘ jako ·Φinky lysohlßvek.

 Chemie 

    Hlavnφmi ·Φinn²mi slo₧kami psilocybinov²ch hub jsou indolovΘ alkaloidy psilocybin a psilocin, v menÜφ mφ°e tΘ₧ baeocystin a norbaeocystin. Psilocybin a psilocin jsou odvozenΘ od tryptaminu, produktu dekarboxylace tryptofanu, obsahujφcφho indolovΘ jßdro. Oba uvedenΘ alkaloidy jsou po chemickΘ strßnce p°φbuznΘ neuromedißtoru CNS serotoninu, alkaloid∙m reserpinu (p°φtomnΘmu v poΦetnΘ skupin∞ rostlin rodu Rauwolfia) a harmanu (izolovanΘho z Peganum harmala) a takΘ znßmΘ halucinogennφ droze LSD.
    Psilocybin (4-fosforyloxy-N,N-dimethyltryptamin) je pom∞rn∞ stßl² jeho mno₧stvφ se p°φliÜ nem∞nφ ani p°i suÜenφ, ani p°i delÜφm skladovßnφ. Psilocin je nepom∞rn∞ vφce labilnφ ne₧ psylocybin (snadno oxiduje a potΘ se rozpadß), co do ·Φinku je ale psilocin oproti psilocybinu asi 1,4x siln∞jÜφ. Po konzumaci hub vznikß v organismu psilocin defosforylacφ psilocybinu ·Φinkem alkalickΘ fosfatasy. Z organismu je vylouΦen psilocybin a jeho metabolity  b∞hem 8 hodin z 80-85 procent (moΦ asi 65%, stolicφ asi 15-25%). Zbytek se uklßdß v tukovΘ tkßni, a postupn∞ se vyluΦuje b∞hem dalÜφho t²dne. Asi 25% psilocybinu se vyluΦuje moΦφ ve form∞ psilocinu.
    Aktivnφ dßvka t∞chto halucinogen∙ pro dosp∞lΘho Φlov∞ka je 6-12mg. Mno₧stvφ psychotropnφch slo₧ek v houbßch je vÜak znaΦn∞ prom∞nlivΘ v zßvislosti na druhu houby i na mφst∞ v²skytu. K zjiÜt∞nφ zda houby v∙bec obsahujφ psilocybin Φi psilocin m∙₧ete pou₧φt mal² test na principu papφrovΘ chromatografie, takto si m∙₧ete potvrdit, ₧e jde opravdu o psilocybinovou houbiΦku.
    Psilocybin i psilocin se dajφ vyrßb∞t pln∞ synteticky. NicmΘn∞ pokud se tato syntΘza provßdφ, p°ipravuje se v∞tÜinou psilocybin (kv∙li v∞tÜφ stßlosti). Tyto dva alkaloidy lze takΘ zφskat jednoduchou extrakcφ.
    Z chemickΘho v²zkumu vypl²vß, ₧e psilocybin a psilocin jsou p°φtomny i v dalÜφch druzφch hub .

EnpsyroPablo HonejZp∞t