Nßzev latinsky
Conocybe smithii Watling

 Makroskopick² popis 

Conocybe smithii    Klobouk je 3-10 (13) mm Üirok². ZpoΦßtku tup∞ ku₧elovit², pozd∞ji tΘm∞° ploch² s v²razn²m hrbolkem. Okraj za vlhka pr∙svitn∞ r²hovan² a₧ tΘm∞° k temeni. Okrov∞ ₧lutohn∞d² a₧ sko°icov∞ hn∞d², hygrofannφ, p°i suÜenφ blednoucφ do bled∞ nar∙₧ov∞le ₧lutΘ. Lupeny jsou p°irostlΘ a₧ p°ipojenΘ, zßhy odsedajφcφ, st°edn∞ hustΘ a₧ velmi hustΘ, ·zkΘ a₧ st°edn∞ ÜirokΘ. ZpoΦßtku sv∞tle Üedav∞ ₧lutΘ, v dosp∞losti rezav∞ sko°icov∞ hn∞dΘ. T°e≥ je 10-50 (70) mm dlouh², 0,75-1 (1,5) mm Üirok². Stejnom∞rn∞ siln² nebo u bßze mφrn∞ ztluÜt∞l², k°ehk². ZpoΦßtku b∞lav², pozd∞ji lehce bled∞ ₧lutav∞ hn∞d², u bßze vφc do Üeda. Povrch zpoΦßtku pokryt² jemn²mi vlßkny, ale zßhy vÜude hladk². Zßvoj °φdk² nebo ₧ßdn². 

 Mikroskopick² popis 

    V²trusy rezav∞ hn∞dΘ, (6,5) 7-9 x 4-4,5 (5) mikrometr∙. Bazidie se 4 v²trusy. Pleurocystidy chybφ. Cheilocystidy 20-40 x 9-15 mikrometr∙.

 V²skyt 

    Roste roztrouÜen∞ a₧ pospolit∞ na raÜelinφku a poblφ₧ n∞j a na vlhk²ch mφstech. Je znßmß z Washingtonu, Oregonu a Michiganu, ale pravd∞podobn∞ je rozÜφ°enß i jinde. Z Evropy nenφ znßmß.

 Aktivita 

    Pravd∞podobn∞ aktivnφ vzhledem k tomu, ₧e p°i poran∞nφ zmodrß a ₧e obsahuje a₧ 0,80 % baeocystinu (Repke et al.). 

[Popis Conocybe]
EnpsyroPablo HonejZp∞t