1) MEZIN┴RODN═ ┌MLUVY DO ROKU 1938
A. Mezinßrodnφ ·mluva o opiu (Haag 1912)
Po₧φvßnφ omamn²ch prost°edk∙, jmenovit∞ opia, morfia a kokainu, bylo v kulturnφch zßpadnφch stßtech p°ed prvnφ sv∞tovou vßlkou jen °φdk²m jevem. Ve v²chodnφch zemφch bujelo toto zlo ji₧ od dßvn²ch dob. Byl to haÜiÜ, jeho₧ u₧φvßnφ se rozÜφ°ilo tΘm∞° v celΘm islßmskΘm sv∞t∞. Krom∞ haÜiÜe holdovali tamnφ obyvatelΘ i po₧φvßnφ jin²ch omamn²ch lßtek, zejmΘna opia a morfia. ZhoubnΘ nßsledky, kterΘ to m∞lo na lidskΘ zdravφ, byly ji₧ tehdy znßmy a proto ·°ady poΦaly proti tomuto zlu vystupovat. V Egypt∞ to byli zejmΘna kalifovΘ, kte°φ po₧ivaΦe trestali i t∞lesn²mi tresty. Krom∞ toho byly veÜkerΘ zahrady, v nich₧ se p∞stovaly rostliny pou₧φvanΘ k v²rob∞ omamn²ch prost°edk∙, z ·°ednφho na°φzenφ zniΦeny. T∞mto opat°enφm se vÜak nepoda°ilo toto hluboce zako°en∞nΘ zlo vym²tit, n²br₧ jen omezit. Z v²chodnφch zemφ bylo toto zlo zavleΦeno i na zßpad. PoΦßtkem 20. stoletφ si ji₧ poΦφnajφ zhoubn²ch nßsledk∙ po₧φvßnφ t∞chto omamn²ch prost°edk∙ vÜφmat i vlßdy zßpadnφch stßt∙, a₧ koneΦn∞ po dlouh²ch pr∙tazφch dochßzφ v roce 1909 ke svolßnφ mezinßrodnφ èanghajskΘ komise. Tu svolal americk² prezident Theodore Roosevelt proto, aby pomohl ╚φnskΘmu cφsa°stvφ zlikvidovat opiovou narkomanii, zejmΘna kou°enφ opia. èanghajskß komise vÜak nedostala k navr₧enφ mezinßrodnφ smlouvy mandßt a delegßti mohli p°edklßdat pouze doporuΦenφ. Na jejφm zßklad∞ se SpojenΘ stßty americkΘ sna₧ily svolat druhΘ zasedßnφ, kterΘ by mezinßrodnφ smlouvu p°ipravilo. Holandsko nakonec souhlasilo, ₧e uspo°ßdß v prosinci 1911 Mezinßrodnφ konferenci o opiu v Haagu. Dne 23. ledna 1912 byla ujednßna tak zvanß "Mezinßrodnφ opiovß konvence" pro mezinßrodnφ boj proti pou₧φvßnφ narkotik. P∙sobnosti pro ╚eskoslovensko nabyla konvence teprve 10. ledna 1920, a to jejφ ratifikacφ ·stavnφmi orgßny ╚SR. Provßd∞cφ zßkon v ╚eskoslovensku byl k tΘto konvenci vydßn 18. Φervna 1925.
B. Mezinßrodnφ ·mluva o opiu (Äeneva 1925)
AΦkoliv provßd∞cφ ustanovenφ HaagskΘ ·mluvy p°ineslo dobrΘ v²sledky, p°esto se konstatovalo, ₧e podloudnictvφ a zneu₧φvßnφ omamn²ch lßtek v ·mluv∞ uveden²ch ve velkΘ mφ°e pokraΦuje. PotlaΦeno m∙₧e b²t jen ·Φinn²m omezenφm p∞stovßnφ a v²roby drog a bedliv∞jÜφm dohledem na mezinßrodnφ obchod. K tomuto ·Φelu bylo svolßna do Äenevy druhß opiovß konference obeslanß 36 stßty, kterß dne 19. 2. 1925 ujednala zvlßÜtnφ konvenci. Ta vydala dopl≥ujφcφ ustanovenφ pro ·ΦinnΘ potφrßnφ v²roby a distribuce narkotik. Podle tΘto konvence se ka₧d² smluvnφ stßt zavßzal, ₧e bude stφhat p°im∞°en²mi tresty poruÜenφ zßkon∙ a na°φzenφ, je₧ se vztahujφ na provßd∞nφ ustanoveni tΘto ·mluvy a ₧e zavede p°φsluÜnß zßkonodßrnß opat°enφ. Stßty si pak navzßjem prost°ednictvφm generßlnφho sekretß°e SpoleΦnosti nßrod∙ oznßmφ svoje zßkony a na°φzenφ. Spory, kterΘ by vznikly mezi smluvnφmi stßty o v²klad nebo provßd∞nφ tΘto ·mluvy a kterΘ by nemohly b²t roz°eÜeny diplomatickou cestou, mohou b²t sporn²mi stranami p°ed jak²mkoliv soudnφm nebo rozhodΦφm °φzenφm p°edlo₧eny technickΘmu orgßnu, kter² urΦφ Rada SpoleΦnosti nßrod∙. Nepoda°φ-li se takov² spor roz°eÜit na zßklad∞ dobrozdßnφ tohoto technickΘho orgßnu, bude spor vznesen na zßklad∞ ₧ßdosti jednoho ze smluvnφch sporn²ch stßt∙ StßlΘmu dvoru Mezinßrodnφ spravedlnosti.
Touto smlouvou byl tΘ₧ stanoven "Stßl² ·°ednφ komitΘt', sklßdajφcφ se z 8 Φlen∙, jmenovan²ch na p∞t let Radou SpoleΦnosti nßrod∙, Θtery by shroma₧∩oval zprßvy dodßvanΘ smluvnφmi stßty a dohlφ₧el na pohyb mezinßrodnφho obchodu. Jestli₧e by komitΘt na zßklad∞ dodan²ch zprßv seznal, je urΦitß zem∞ shroma₧∩uje p°φliÜnΘ mno₧stvφ lßtky uvedenΘ v tΘto smlouv∞ a hrozφ tak stßt se st°ediskem obchodu, m∙₧e b²t tato zem∞ prost°ednictvφm generßlnφho sekretß°e SpoleΦnosti nßrod∙ po₧ßdßna o vysv∞tlenφ. Kdyby nebylo toto vysv∞tlenφ dostateΦnΘ, informoval by komitΘt o tΘto skuteΦnosti vÜechny smluvnφ stßty i Rado SpoleΦnosti nßrod∙.
C. ┌mluva o omezenφ v²roby a ·prav∞ distribuce omamn²ch lßtek (Äeneva 1931)
Pro jednßnφ tΘto konference byl zßkladem projekt vypracovan² opiovou komisφ, aΦkoliv zßstupci r∙zn²ch stßt∙ podali takΘ zvlßÜtnφ nßvrh, opφrajφcφ se o pom∞ry panujφcφ v jejich zemφch, Θtery se t²kal p∞stovßnφ p°φsluÜn²ch rostlin. Po mnoh²ch debatßch o jednotliv²ch omamn²ch jedech, p°φprav∞, p°em∞n∞, jako₧ i otßzkßch, jak se zabaven²mi omamn²mi jedy nalo₧it, doÜlo dne 13. Φervence 1931 k tzv. limitaΦnφ konvenci.
Tato konvence se sklßdß z protokolu a zßv∞reΦnΘho aktu. Obsahuje celkem 34 Φlßnk∙ a je rozd∞lena do sedmi kapitol. Prvnφ kapitola definuje drogy, na n∞j se konvence vztahuje. Rozeznßvß dv∞ skupiny drog, z nich₧ prvß pojednßvß o prav²ch omamn²ch jedech a druhß o drogßch, kterΘ mohou b²t v omamnΘ jedy p°em∞n∞ny. Druhß kapitola pojednßvß o tak zvan²ch rozpoΦtech (evalutions-estimates), kterΘ majφ vlßdy nejpozd∞ji do 1. srpna ka₧dΘho roku p°edklßdat pro p°φÜtφ rok StßlΘmu opiovΘmu centrßlnφmu komitΘtu a je₧ majφ obsahovat p°esn∞ vymezenΘ mno₧stvφ omamn²ch jed∙, kterΘ ta kterß zem∞ bude pro svoji pot°ebu po₧adovat.
RozpoΦty se budou p°edklßdat zvlßÜtnφmu kontrolnφmu orgßnu, kter² mß b²t z°φzen u SpoleΦnosti nßrod∙ a kter² bude sestßvat ze Φty° Φlen∙. Jednoho jmenuje poradnφ opiovß komise, druhΘho Stßl² opiov² centrßlnφ komitΘt, t°etφho "Institut d'Hygiene publique" v Pa°φ₧i a ΦtvrtΘho "ComitΘ dΘ SociΘtΘ des Nations". T°etφ kapitola pojednßvß o tzv. "limitaci v²roby". ╚tvrtß kapitola obsahuje r∙znΘ zßkazy a omezenφ, jim₧ v²roba r∙zn²ch omamn²ch jed∙ podlΘhß a r∙znß ustanovenφ ohledn∞ dovozu a v²vozu t∞chto v²robk∙. Kapitola pßtß pojednßvß o kontrolnφch opat°enφch, v nich₧ p°ipadß velmi d∙le₧itß role ji₧ shora zmφn∞nΘmu StßlΘmu centrßlnφmu opiovΘmu komitΘtu. Kapitola Üestß a sedmß obsahuje r∙znß ustanovenφ povahy administrativnφ i vÜeobecnΘ.
Zßv∞reΦn² akt tΘto konvence obsahuje n∞kolik doporuΦenφ, z nich₧ zasluhuje zmφnky zejmΘna to, kterΘ se vztahuje na ujednßnφ mezinßrodnφ konvence k potφrßnφ podloudnΘho obchodu omamn²mi jedy dle vzoru ₧enevskΘ konvence proti pen∞zokazectvφ z roku 1929.
LimitaΦnφ konvenci podepsalo do 30. Φervence 1931 celkem 36 stßt∙, mezi nimi i ╚eskoslovensko.
Enpsyro | Pablo Honej | Zp∞t |