2) ODRAZ MEZIN┴RODN═CH ┌MLUV V OBLASTI OMAMN▌CH JED┘ Z LET 1900-1938 V ╚ESKOSLOVENSK▌CH Z┴KONECH
T°eba₧e se ╚SR stala smluvnφ stranou HaagskΘ ·mluvy v roce 1922, zßkon o provßd∞nφ Mezinßrodnφ opiovΘ konvence byl vydßn 29. kv∞tna 1923 a provßd∞cφ vlßdnφ na°φzenφ k n∞mu a₧ 29. kv∞tna a 18. Φervna 1925, tedy o vφce ne₧ dva roky pozd∞ji. Podle tohoto zßkona byl dozor nad v²robou, dovozem, prodejem, distribucφ a v²vozem omamn²ch lßtek sv∞°en ·°ednφm lΘka°∙m politick²ch ·°ad∙ prvΘ instance, respektive ministerstvu ve°ejnΘho zdravotnictvφ a t∞lesnΘ v²chovy. ╚eskoslovensk² trestnφ °ßd definoval nelegßlnφ obchod s drogami pouze jako p°estupek a podle toho jej i trestal. Postup zahrnoval pen∞₧itΘ pokuty a₧ do v²Üe 2000 KΦ, v p°φpad∞ nedobytnosti mohla b²t pokuta zm∞n∞na v trest odn∞tφ svobody a₧ do 3 m∞sφc∙. Tyto nφzkΘ sazby v praxi neumo₧≥ovaly ·Φinn² postih p°ekupnφk∙ a distributor∙ drog.
P°edvßleΦnß prßvnφ ·prava boje proti zneu₧φvßnφ omamn²ch lßtek byla zavrÜena a₧ opiov²m zßkonem Φ. 29/1938 Sbφrky zßkon∙ a na°φzenφ. Tφm, ₧e jφm bylo finalizovßno zavßd∞nφ mezinßrodnφch ·mluv do ΦeskoslovenskΘho prßvnφho °ßdu a definovßna vnit°nφ protidrogovß politika, zφskal tento zßkon znaΦn² v²znam. V ustanovenφ º 1 opiovΘho zßkona bylo stanoveno, ₧e ·°ednφmu dozoru se podrobujφ v²roba, zpracovßnφ, p°φprava, rozd∞lovßnφ, obchod, dovoz, tranzit a v²voz omamn²ch lßtek. Byl zde podßn v²klad zßkladnφch pojm∙ a stanovena pot°eba zvlßÜtnφch povolenφ k disponovßnφ s t∞mito lßtkami. Na zßklad∞ opiovΘho zßkona byla zavedena povinnost zapisovat drogy do zvlßÜtnφch (tzv. opiov²ch) registr∙, a to jak v p°φpad∞ velkoobchodu, tak maloobchodu. VÜechny lΘkßrny musely v t∞chto registrech zaznamenßvat drogy vydßvanΘ na lΘka°skΘ p°edpisy. To se t²kalo i lΘka°∙ a veterinß°∙, kte°φ disponovali osobnφmi lΘkßrnami. Zßkon rovn∞₧ zavßd∞l v lΘkßrnßch ·°ednφ inspekce, provßd∞nΘ minimßln∞ jednou za rok. Ty byly zam∞°eny na kontrolu dodr₧ovßnφ p°edpis∙, na jejich₧ zßklad∞ byly drogy vydßny.
V trestnφ oblastφ klasifikoval opiov² zßkon podle zßva₧nosti p°estupky, p°eΦiny a zloΦiny. P°estupky postihovaly okresnφ ·°ady pokutou od 500 do 50000 KΦ nebo v∞zenφm od 24 hodin do 5 m∞sφc∙. Lßtku, je₧ byla p°edm∞tem p°estupku, mohl okresnφ ·°ad zkonfiskovat bez ohledu na to, komu nßle₧ela. Zßva₧n²mi delikty, kterΘ projednßval soud byly p°eΦiny a zloΦiny, i pokusy o n∞. Za p°eΦin bylo mo₧nΘ podle uvß₧enφ soudu ulo₧it trest tuhΘho v∞zeni v sazb∞ od 3 m∞sφc∙ do 3 let a pen∞₧it² trest od 5000 do 50000 KΦ. Za zloΦin pak ₧alß° od 1 roku do 5 let a pen∞₧it² trest od 10000 do 100000 KΦ. Zßkon umo₧≥oval podrobit odsouzenΘho policejnφmu dohledu a cizince vypov∞d∞t z ·zemφ republiky. Bez ohledu na v²sledek trestnφho °φzenφ bylo mo₧nΘ p°edm∞ty urΦenΘ ke spßchßnφ trestnΘho Φinu, p°edm∞ty, kter²mi byl trestn² Φin spßchßn, nebo p°edm∞ty, kterΘ byly trestn²m Φinem vyrobeny nebo zφskßny, prohlßsit za propadlΘ. Odsouzen²m osobßm bylo mo₧nΘ na urΦit² Φas nebo nav₧dy odejmout zvlßÜtnφ povolenφ, ₧ivnostenskou koncesi nebo zakßzat v²kon funkce.
Enpsyro | Pablo Honej | Zp∞t |