Po₧adavek na v²raznΘ zv²Üenφ celkovΘ p°enosovΘ kapacity se nemohl vyhnout ani nejrozÜφ°en∞jÜφ p°enosovΘ technologii z prost°edφ lokßlnφch sφtφ, tj. Ethernetu. Objevilo se hned n∞kolik r∙zn²ch p°φstup∙ k °eÜenφ tohoto problΘmu, a zdaleka ne vÜechny se stejnou m∞rou prosadily. Jejich osud je p°itom v mnoha sm∞rech velmi pouΦn².
Prvnφm °eÜenφ, jak zv²Üit celkovΘ p°enosovΘ schopnosti Ethernetu, je tzv. switchovan² Ethernet (tΘ₧: p°epφnan² Ethernet). Je zalo₧en na myÜlence napravit to, co Ethernet dostal do vφnku ji₧ p°i svΘm vzniku, a to sdφlen² charakter sv²ch p°enosov²ch cest. Ten toti₧ znamenß, ₧e v ka₧dΘm okam₧iku m∙₧e vysφlat nejv²Üe jeden uzel, a vÜichni ostatnφ zßjemci o vysφlßnφ musφ poΦkat. Ve svΘm d∙sledku to pak znamenß, ₧e vÜechny uzly spoleΦn∞ sdφlφ tu p°enosovou kapacitu, kterou nabφzφ pou₧itΘ p°enosovΘ mΘdium. V dob∞, kdy Ethernet ke svΘmu fungovßnφ vyu₧φvat koaxißlnφ kabel, to ani jinak neÜlo. Jakmile ale Ethernet p°eÜel z koaxißlnφho kabelu na kroucenou dvoulinku, a jeho topologie zφskala stromovit² charakter, v²chozφ p°edpoklad se zm∞nil: ka₧d² uzel m∞l svou p°φpojku (vedoucφ k nejbli₧Üφmu aktivnφmu prvku, tzv. rozboΦovaΦi, jen a jen pro sebe, a nemusel ji fyzicky sdφlet s ostatnφmi uzly - avÜak klasick² Ethernet ji stßle pou₧φval takov²m zp∙sobem, ₧e logicky sdφlena byla (proto₧e do nφ byla p°edßvßna veÜkerß komunikace, a tedy i takovß kterß se danΘho uzlu v∙bec net²kala). Tzv. switchovan² (p°epφnan²) Ethernet poprvΘ dosßhnul toho, ₧e fyzicky nesdφlenΘ (tzv. dedikovanΘ) p°φpojky budou nesdφlenΘ (dedikovanΘ) takΘ logicky - vÜe je nejlΘpe si p°edstavit tak, ₧e provoz mezi ka₧dou komunikujφcφ dvojicφ uzl∙ je "propouÜt∞n" jen do p°φpojek t∞chto dvou uzl∙, ale u₧ ne k ₧ßdn²m dalÜφm uzl∙m. Ty pak mohou obdobn²m zp∙sobem komunikovat po dvojicφch mezi sebou, a sv²m provozem nezat∞₧ujφ ostatnφ uzly - v²sledn² efekt je pak takov², ₧e ka₧dß komunikujφcφ dvojice mß k dispozici a jen pro sebe plnou p°enosovou kapacitu klasickΘho Ethernetu, danou p°enosovou rychlostφ 10 Mbps.
Princip switching-u je dnes v lokßlnφch sφtφch hojn∞ pou₧φvan², a to i v jin²ch technologiφch, ne₧ jen v Ethernetu. S jist²m zjednoduÜenφm jej lze p°irovnat k °eÜenφ, kterΘ dokß₧e vyt∞₧it maximum p°i zachovßnφ maximßlnφ mo₧nΘ kompatibility. Nap°φklad stßvajφcφ EthernetovΘ sφt∞ lze p°evΘst na switchovanΘ (p°epojovanΘ) pouhou v²m∞nou aktivnφch prvk∙ za switche, zatφmco vÜechno ostatnφ (kabelß₧ na kroucenΘ dvoulince, sφ¥ovΘ karty, a hlavn∞ veÜker² SW, od ovladaΦ∙ a₧ po aplikace) m∙₧e z∙stat beze zm∞ny.
Jinß cesta k celkovΘmu "posφlenφ" Ethernetu, a to tzv. pln∞ duplexnφ Ethernet, ji₧ nebyla zdaleka tak ·sp∞Ünß jako switchovßnφ. Jak ji₧ jeho nßzev napovφdß, pln∞ duplexnφ Ethernet se sna₧φ p°im∞t dosavadnφ verzi Ethernetu k tomu, aby umo₧≥ovala p°enßÜet data ob∞ma sm∞ry souΦasn∞ (zatφmco klasick² Ethernet funguje pouze poloduplexn∞, a data p°enßÜφ jednφm nebo druh²m sm∞rem, ale ne souΦasn∞). V praxi se ale ukßzalo, ₧e skuteΦn² efekt mo₧nosti pln∞ duplexnφho provozu nenφ p°φliÜ velk², proto₧e dosavadnφ charakter datov²ch komunikacφ mß sßm spφÜe poloduplexnφ charakter (poΦφtß s tφm, ₧e se jednφm sm∞rem chvφli n∞co posφlß, a pak se Φekß na odpov∞∩).
DalÜφ zajφmavou v²vojovou v∞tvφ Ethernetu je tzv. izochronnφ Ethernet. Ten ji₧ reflektuje pot°ebu aplikacφ zφskat jistΘ garance ohledn∞ fungovßnφ p°enosov²ch mechanism∙, jakΘ klasick² Ethernet nedokß₧e poskytnout - nap°φklad garanci p°enosovΘ kapacity a rovnom∞rnosti p°enosu. Izochronnφ Ethernet se k tomuto problΘmu stavφ docela Üikovn²m zp∙sobem: je vlastn∞ kombinacφ dvou p°enosov²ch technologiφ, klasickΘho Ethernetu a ISDN (kterß funguje na principu p°epojovßnφ okruh∙, a tudφ₧ dokß₧e nabφdnout to, co Ethernetu schßzφ - nap°φklad podporu multimedißlnφm aplikacφm). Sou₧itφ t∞chto dvou diametrßln∞ odliÜn²ch p°enosov²ch technologiφ si lze p°edstavit jako jejich "koexistenci na jednom drßt∞", p°iΦem₧ aplikace provozovanΘ na koncov²ch uzlech si mohou podle sv²ch pot°eb vybrat. Nezanedbatelnou v²hodou je mo₧nost provozovßnφ Ethernetu po stßvajφcφch kabelov²ch rozvodech, urΦen²ch pro klasick² Ethernet (i snadnß nßvaznost jak na klasick² Ethernet, tak i na sφt∞ ISDN).
|