VÜeobecn² nßstup Internetu, ₧ivotaschopnost technologiφ TCP/IP a ·sp∞ch slu₧eb vyvinut²ch pro prost°edφ Internetu se zajφmav²m zp∙sobem projevily i v oblasti, do kterΘ Internet p∙vodn∞ nezasahoval. Jde o privßtnφ sφt∞ nejr∙zn∞jÜφch subjekt∙, kterΘ si v t∞chto sφtφch provozujφ velmi r∙znorodou sm∞s aplikacφ urΦen²ch pro podporu vlastnφho fungovßnφ - nap°φklad vÜelijakΘ administrativnφ agendy, ·Φetnφ systΘmy, skladovΘ hospodß°stvφ, plßnovacφ programy, evidence pφsemnostφ apod., obecn∞ pak nejr∙zn∞jÜφ internφ informaΦnφ systΘmy. Pokud se takovΘto sφt∞ p°ipojily k Internetu, pak jej chßpaly spφÜe jako "externφ" zßle₧itost, urΦenou ke komunikaci s externφmi subjekty, pro zφskßvßnφ informacφ o t∞chto externφch subjektech a poskytovßnφ vlastnφch informacφ t∞mto externφm subjekt∙m, zatφmco pro vlastnφ fungovßnφ (provozovßnφ internφch informaΦnφch systΘm∙) nadßle slou₧ily p∙vodnφ specifickΘ technologie.
╚asem se ale ukßzalo, ₧e tyto "internφ" technologie, mnohdy zcela specifickΘ a doslova "ÜitΘ na mφru" konkrΘtnφmu provozujφcφmu subjektu, jsou zbyteΦn∞ drahΘ, slo₧itΘ, t∞₧kopßdnΘ a nßroΦnΘ na pou₧φvßnφ, alespo≥ ve srovnßnφ s technologiemi, kterΘ se pou₧φvajφ v Internetu. Naproti tomu technologie, vyvinutΘ v prost°edφ Internetu, jsou obecn∞ cenov∞ p°φzniv∞jÜφ (proto₧e majφ v²razn∞ v∞tÜφ odbyt), jsou pom∞rn∞ dob°e standardizovßny (proto₧e v²robci sami a ve vlastnφm zßjmu dodr₧ujφ standardy Internetu), a na trhu jsou dostupnΘ v ÜirokΘ nabφdce a v mnoha r∙zn²ch provedenφch, kterß si navzßjem dob°e rozumφ. Zcela zßkonit∞ se proto musela objevit myÜlenka nasadit tyto technologie, pochßzejφcφ z "vn∞jÜφho" sv∞ta Internetu (a s nimi souvisejφcφ slu₧by), i v rßmci privßtnφch sφtφ, pro pot°eby vlastnφho (internφho) fungovßnφ p°φsluÜnΘho subjektu. Typick²m p°φkladem m∙₧e b²t nasazenφ slu₧by World Wide Web i pro zp°φstupn∞nφ internφch informacφ internφm u₧ivatel∙m, na internφm WWW serveru, kter² pro externφ u₧ivatele nemusφ b²t v∙bec p°φstupn².
╪eÜenφm, kterß takto vznikla, se ne nadarmo °φkß Intranety. Ekonomicko-technickΘ zd∙vodn∞nφ, kterΘ jsme si prßv∞ naznaΦili, vÜak nenφ zdaleka jedinΘ mo₧nΘ, celß myÜlenka Intranet∙ mß toti₧ i zajφmav² "lidsk²" aspekt. Internφ informaΦnφ systΘmy, p∙vodn∞ °eÜenΘ jin²mi technologiemi ne₧ internetov²mi, se ve svΘ podstat∞ zab²vajφ pracφ s informacemi. Stejn∞ tak se pracφ s informacemi zab²vajφ i slu₧by Internetu, vΦetn∞ oblφbenΘho Web-u. ProΦ by ale u₧ivatelΘ m∞li s informacemi pracovat r∙zn²mi zp∙soby a s pomocφ r∙zn²ch nßstroj∙ podle toho, zda se tyto informace t²kajφ fungovßnφ jejich vlastnφho podniku (firmy, instituce apod.), nebo n∞jakΘho externφho subjektu?
|