MIME (od: Multipurpose Internet Mail Extensions) si lze p°edstavit jako jedno konkrΘtnφ °eÜenφ prßv∞ naznaΦen²ch problΘm∙, dovedenΘ a₧ do stadia platnΘho standardu Internetu (ve form∞ dokument∙ RFC, v souΦasnΘ dob∞ dokument∙ RFC 2045 a₧ 2049). D°φve, ne₧ se pustφme do popisu jeho celkovΘ koncepce, si ale podrobn∞ji rozvedeme konkrΘtnφ cφle, kterΘ zavedenφ standardu MIME sledovalo, a to z pohledu koncov²ch u₧ivatel∙ el. poÜty. Pom∙₧e nßm to lΘpe pochopit jeho podstatu a filosofii.
Standard MIME tedy usiluje o to, aby na rozdφl od "klasickΘ" SMTP poÜty bylo mo₧nΘ:
- pou₧φvat i jinΘ ne₧ "ΦistΘ ASCII znaky" v t∞le jednotliv²ch zprßv. V naÜich zem∞pisn²ch Üφ°kßch to nap°φklad znamenß mo₧nost psßt text zprßvy s plnou Φeskou diakritikou.
- pou₧φvat znaky nßrodnφch abeced (ne-ASCII znaky) i v polo₧kßch hlaviΦek zprßv, tedy nap°φklad mo₧nost psßt tzv. p°edm∞t zprßvy (Subject) s diakritikou apod. Tento po₧adavek se poda°ilo splnit pouze ΦßsteΦn∞, viz dßle.
- p°iklßdat k jednotliv²m zprßvßm nejr∙zn∞jÜφ druhy p°φloh, obecn∞ cokoli co lze "zabalit" do formy souboru. Tedy nap°φklad formßtovan² text, produkovan² nejr∙zn∞jÜφmi textov²mi editory, spreadsheetovΘ soubory, databßzovΘ soubory, obrßzky, digitalizovanΘ zvukovΘ nahrßvky, videoklipy apod. Po₧adavkem p°itom bylo to, aby p°φloh mohlo b²t i vφce ne₧ jen jedna (obecn∞ libovoln∞ mnoho).
- umo₧nit, aby t∞lo samotnΘ zprßvy mohlo b²t tvo°eno takΘ n∞Φφm jin²m, ne₧ jen "Φist²m ASCII textem", bez jakΘkoli mo₧nosti formßtovßnφ apod. P°φkladem m∙₧e b²t situace, kdy t∞lo zprßvy tvo°φ HTML k≤d (neboli zdrojov² tvar WWW strßnky).
![Obrßzek 1.](/file/23708/PCWorld_1999-03_cd.bin/tutorial/archiv/a710s200/gifs/t710s205.gif) |
P°φklad p°ijatΘ zprßvy ve formßtu HTML
SpφÜe techniΦt∞jÜφm po₧adavkem, kter² nenφ z pohledu u₧ivatel∙ a₧ tak viditeln², pak byl po₧adavek na jednoznaΦnou identifikaci typu dat obsa₧en²ch ve zprßv∞ (a¥ ji₧ ve form∞ p°φlohy Φi samotnΘho t∞la) - mj. i kv∙li mo₧nosti automatickΘ reakce klientsk²ch poÜtovnφch program∙, kterΘ pak dokß₧φ sprßvn∞ reagovat na po₧adavek zpracovßnφ takov²chto dat (nap°. p°i pouhΘm kliknutφ na ikonku s p°φlohou se dokß₧φ rozhodnout, kter² externφ program majφ zavolat a p°φlohu mu p°edat).
|