Firma Netscape ji₧ delÜφ dobu avizovala, ₧e do novΘ verze svΘho browseru zabuduje podporu pro technologie information push. Dlouhou dobu byl p°φsluÜn² projekt oznaΦovßn pracovnφm jmΘnem Constellation, ale nakonec bylo toto jmΘno nahrazeno jmΘnem Netcaster, jak se dnes jmenuje p°φsluÜnß komponenta novΘ verze browseru firmy Netscape (ten se stßle jmenuje Navigator, ale jeÜt∞ do nedßvnΘ doby byl dostupn² pouze jako souΦßst balφku jmΘnem Communicator). Dnes je program Netcaster standardnφm dopl≥kem Navigatoru verze 4.0, a to jak ve verzi balφku Communicator, tak i v "samostatnΘm balenφ", obsahujφcφm pouze Navigator a Netcaster.
Zajφmavostφ Netcasteru je skuteΦnost, ₧e je cel² napsßn v Jav∞, a na rozdφl od podpory kanßl∙ zabudovanΘ do Internet exploreru 4.0 nebude vßzßn na ₧ßdnou specifickou platformu. Jako dopln∞k Navigatoru by m∞l b²t dostupn² i pro ostatnφ platformy, vΦetn∞ UnixovΘ. S tφm pak souvisφ i jeden dalÜφ zßsadnφ rozdφl oproti tomu, co nabφzφ firma Microsoft - ta v novΘ verzi Exploreru umo₧≥uje "zakotvit" konkrΘtnφ informaΦnφ kanßly p°φmo na pracovnφ plochu (tzv. desktop) u₧ivatelova poΦφtaΦe, na kterΘm b∞₧φ MS Windows 95, a tam jsou mu pr∙b∞₧n∞ doruΦovßny aktußlnφ informace. V p°φpad∞ Netcasteru vÜak n∞co takovΘho nep°ipadß v ·vahu, proto₧e na r∙zn²ch platformßch jsou desktopy dosti odliÜnΘ - proto firma Netscape p°iÜla s koncepcφ tzv. webtop-u (kter² si lze p°edstavit jako okno s maximßlnφm zv∞tÜenφm, pokr²vajφcφ veÜkerou dostupnou plochu). Pro ka₧d² kanßl je pak mo₧nΘ volit, zda mß b²t zobrazovßn v rßmci b∞₧nΘho okna s mo₧nostφ volit jeho velikost, nebo v rßmci webtopu.
Pokud jde o samotnou technologii Üφ°enφ kanßl∙, hlavnφ odliÜnost je zde zejmΘna v celkovΘm p°φstupu, kter² je diskutovßn ji₧ v hlavnφm Φlßnku - firma Netscape vychßzφ z p°edpokladu, ₧e nejsou zapot°ebφ ₧ßdnΘ novΘ a specifickΘ mechanismy, ale ₧e k dosa₧enφ pot°ebnΘho efektu postaΦujφ ji₧ dostupnΘ prost°edky, jako jazyk Java, JavaScript a samotn² jazyk HTML. Koncepce firmy Netscape dφky tomu umo₧≥uje, aby poskytovatelem kanßlu se mohl stßt kdokoli, kdo je schopen zve°ejnit svΘ strßnky v rßmci b∞₧nΘho Web-u (v tom smyslu, ₧e k tomu nepot°ebuje nic navφc). To je skuteΦn∞ pravda, proto₧e kanßl Netcasteru m∙₧e b²t tvo°en i jedinou "statickou" strßnkou (a p°φsluÜnou definici takovΘhoto kanßlu si m∙₧e ud∞lat p°φmo sßm u₧ivatel, pomocφ prost°edk∙ p°φmo zabudovan²ch do Netcasteru, viz prvnφ obrßzek).
Pokud ale p∙jde o "propracovan∞jÜφ" kanßl, tvo°en² vφce strßnkami a s dalÜφmi netrivißlnφmi vlastnostmi (nap°φklad specifick²mi ovlßdacφmi prvky, specifick²mi po₧adavky na aktualizaci apod.), musφ b²t tento kanßl vhodn∞ naprogramovßn, nap°φklad v JavaScriptu (neboli: do zdrojovΘho tvaru p°φsluÜnΘ WWW strßnky musφ b²t umφst∞n k≤d v JavaScriptu, kter² zajistφ pot°ebnou funkΦnost). Stßle p°itom bude platit, ₧e na stran∞ serveru nebude t°eba o nic vφc, ne₧ co je pot°eba pro zp°φstup≥ovßnφ WWW strßnek jako takov²ch. P∙jde-li vÜak o "masov∞jÜφ" kanßly, kterΘ jsou odebφrßny velk²m poΦtem u₧ivatel∙, pak se doporuΦuje zp°φstupnit je pomocφ technologie Castanet, kterou firma Netscape p°evzala od firmy Marimba. TakovΘto hodn∞ frekventovanΘ kanßly budou zp°φstupn∞ny pomocφ Castanet-server∙ (tzv. vysφlaΦ∙, transmitter-∙), a p°ijφmßny pomocφ Castanet-klient∙ (tzv. tuner∙), kterΘ jsou p°φmo zabudovßny v Netcasteru.
U₧ivatelskΘ rozhranφ Netcasteru je °eÜeno pon∞kud netradiΦn∞, formou zßlo₧ky, kterß se (alespo≥ v prost°edφ Windows 95) vysouvß a zasouvß na pravou (event. levou) stranu desktopu, a lze ji kdykoli vysunout kliknutφm na zvlßÜtnφ "ouÜko" (viz druh² obrßzek). OdliÜn∞ od Internet Exploreru je °eÜena i otßzka nabφdky existujφcφch kanßl∙ - aΦkoli zde op∞t platφ, ₧e kanßl si m∙₧e vyrobit kdokoli, je zde poΦφtßno s centrßlnφ evidencφ dostupn²ch kanßl∙. Tou je slu₧ba Channel Finder, kterß je p°φmo zabudovßna do Netcasteru, a kterß je "servφrovßna" z centrßlnφho serveru firmy Netscape. Jak naznaΦuje Φtvrt² obrßzek, Channel Finder nabφzφ existujφcφ kanßly v mnoha oblastech, a dßvß u₧ivateli mo₧nost p°edb∞₧n∞ si prohlΘdnout ka₧d² kanßl d°φve, ne₧ si jej objednß (p°edplatφ), viz pßt² obrßzek.
Obrßzky:
|