DalÜφ d∙le₧itou skuteΦnostφ, kterou je nutnΘ mφt na pam∞ti, je fakt ₧e Internet je ve svΘ podstat∞ jen platformou, na kterΘ je mo₧nΘ provozovat celou °adu slu₧eb - nap°φklad elektronickou poÜtu, sφ¥ovΘ noviny (netnews, alias USENET), FTP archivy, slu₧bu WAIS, Gopher, Φi slu₧bu World Wide Web (nebo mnohΘ dalÜφ, zde rozhodn∞ nejde o ·pln² v²Φet). Ka₧dß z t∞chto slu₧eb p°itom mß sv∙j vlastnφ zp∙sob fungovßnφ, sv∙j vlastnφ zp∙sob ovlßdßnφ (k jejφmu pou₧itφ se vyu₧φvajφ specifickΘ klientskΘ programy), a mß takΘ jinΘ po₧adavky a jin² celkov² p°φstup k vyhledßvßnφ toho, co kde existuje a je dostupnΘ. JinΘ je vyhledßvßnφ adres pro pot°eby elektronickΘ poÜty, jinΘ je vyhledßvßnφ soubor∙ v FTP archivech, a stejn∞ tak je jinΘ i vyhledßvßnφ v rßmci slu₧by World Wide Web. Proto takΘ existuje specializace i mezi vyhledßvacφmi slu₧bami, kterΘ pot°ebßm vyhledßvßnφ vychßzφ vst°φc - n∞kterΘ jsou Üity na mφru vyhledßvßnφ osob a jejich emailov²ch adres, jinΘ pot°ebßm vyhledßvßnφ soubor∙ atd.
D∙le₧itΘ ale je, ₧e i v prost°edφ Internetu dochßzφ k v²raznΘmu zu₧ovßnφ d°φve velmi ÜirokΘho repertoßru pou₧φvan²ch slu₧eb. Lze to ostatn∞ vysv∞tlit i p°echodem Internetu z akademickΘ sfΘry do rukou sfΘry komerΦnφ, a stßle v∞tÜφm poΦtem ne-akademick²ch u₧ivatel∙ Internetu. Dokud toti₧ Internet pou₧φvali jen lidΘ z akademick²ch kruh∙, nebylo a₧ tak problΘmem chtφt po nich, aby se nauΦili specifickΘmu (a mnohdy nep°φliÜ intuitivnφmu) zp∙sobu prßce s mnoha r∙zn²mi slu₧bami. V p°φpad∞ ne-akademick²ch u₧ivatel∙ ji₧ ale nenφ mo₧nΘ po₧adovat takovouto p°izp∙sobivost - mφsto nφ to musφ b²t Internet, kdo se sßm p°izp∙sobφ sv²m u₧ivatel∙m. Proto se stßle vφce pou₧φvß jen stßle menÜφ okruh r∙zn²ch slu₧eb, a to t∞ch, kterΘ dokß₧φ nabφdnout u₧ivatel∙m vysokou u₧itnou hodnotu, a souΦasn∞ s tφm se snadno a velmi intuitivn∞ ovlßdajφ. V souΦasnΘ dob∞ jednoznaΦn∞ vφt∞zφ elektronickß poÜta a slu₧ba World Wide Web, kterΘ jsou u₧ivateli zdaleka nejpou₧φvan∞jÜφ.
Zajφmav², a z pohledu problematiky vyhledßvßnφ velmi d∙le₧it² je i dalÜφ trend - integrace slu₧eb na platform∞ WWW. Tomu je t°eba rozum∞t tak, ₧e d°φv∞jÜφ "samostatnΘ" slu₧by se dnes stßvajφ souΦßstφ slu₧by World Wide Web, neboli jsou pro u₧ivatel p°φstupnΘ a vyu₧itelnΘ stejn∞ tak, jako b∞₧nΘ WWW strßnky (a tudφ₧ i prost°ednictvφm stejnΘho browseru, kter² u₧ivatel pou₧φvß pro svΘ brouzdßnφ v rßmci sv∞ta WWW). TotΘ₧ pak platφ i pro specializovanΘ vyhledßvacφ slu₧by, nap°φklad pro vyhledßvßnφ osob a jejich adres, vyhledßvßnφ soubor∙ apod. - takΘ tyto vyhledßvacφ slu₧by jsou dnes dostupnΘ prost°ednictvφm slu₧by WWW, a do budoucna lze oΦekßvat, ₧e tato forma jednoznaΦn∞ p°evß₧φ (a p∙vodnφ "samostatnΘ" formy specializovan²ch vyhledßvacφch slu₧eb nejspφÜe zaniknou).
V tomto Φlßnku se proto zam∞°φme p°edevÜφm na problematiku vyhledßvßnφ ve sv∞t∞ WWW, ale v zßv∞ru se zmφnφme i o dalÜφch vyhledßvacφch slu₧bßch.
|