Slu₧ba World Wide Web vznikla jako slu₧ba pro zp°φstupn∞nφ informacφ, neboli jako slu₧ba slou₧φcφ lidem k tomu, aby se pohodln∞ a snadno dostali k takov²m informacφm, o jakΘ majφ zßjem. Slu₧ba WWW k napln∞nφ tohoto svΘho cφle pou₧φvß princip tzv. hypertextu, kter² si zaslou₧φ bli₧Üφ vysv∞tlenφ: textovΘ informace ve svΘ klasickΘ podob∞ tvo°φ souvisl² (lineßrnφ) text, kter² u₧ivatelΘ Φtou postupn∞, od zaΦßtku a₧ do konce. Princip hypertextu p°edpoklßdß, ₧e v∞tÜφ souvislΘ texty se rozd∞lφ na menÜφ Φßsti (°φkejme jim strßnky), kterΘ budou lΘpe p°ehlednΘ a pro Φtenß°e snßze "vst°ebatelnΘ". Tyto menÜφ Φßsti (jednotlivΘ strßnky) pak ale ji₧ nemusφ b²t °azeny postupn∞ za sebou (lineßrn∞), ale v zßsad∞ jakkoliv - logickou vazbu mezi nimi toti₧ vytvß°φ vzßjemnΘ odkazy (tzv. hypertextovΘ odkazy), kterΘ vedou z jednoho mφsta jednΘ strßnky na zaΦßtek nebo kterΘkoli konkrΘtnφ mφsto jinΘ strßnky (nebo dokonce i na jinΘ mφsto tΘ₧e strßnky). Vlastn∞ jde o odkazy typu "viz tam a tam", kterΘ u₧ivatel m∙₧e, ale takΘ nemusφ vyu₧φt a vydat se po nich - typick²m p°φpadem je toti₧ situace, kdy z jednΘ Φßsti textu (z jednΘ WWW strßnky) vedou odkazy na n∞kolik dalÜφch strßnek, a Φtenß° (u₧ivatel slu₧by WWW) si mezi nimi vybφrß sßm, podle svΘho vlastnφho uvß₧enφ. DomyÜleno do d∙sledku to znamenß, ₧e je to prßv∞ u₧ivatel kdo rozhoduje o tom, v jakΘm logickΘm sledu (a ostatn∞ i tempu) bude p°ijφmat urΦitΘ penzum informacφ, rozd∞lenΘ do menÜφch a snßze vst°ebateln²ch Φßstφ. Tφm lze asi nejlΘpe vyhov∞t individußlnφm schopnostem, znalostem i zßjm∙m jednotliv²ch u₧ivatel∙.
Prßv∞ naznaΦen² zp∙sob postupnΘho prochßzenφ Φßstmi textu (tzv. strßnkami), prost°ednictvφm vzßjemn²ch hypertextov²ch odkaz∙, je natolik charakteristickΘ, ₧e dalo vzniknout celΘmu novΘmu stylu prßce, oznaΦovanΘmu jako "brouzdßnφ" (anglicky: browsing). U₧ivatelΘ se tedy "brouzdajφ" jednotliv²mi WWW strßnkami, podle svΘho vlastnφho zßjmu a uvß₧enφ, a vyu₧φvajφ p°itom existence vzßjemn²ch odkaz∙ mezi strßnkami (i uvnit° strßnek), kterΘ pro n∞ p°ipravili auto°i t∞chto strßnek. Dφky tomuto vzßjemnΘmu provßzßnφ jednotliv²ch WWW strßnek mezi sebou vznikß to, co je pro slu₧bu WWW takΘ velmi charakteristickΘ, a co mß dokonce pevn∞ zabudovßno ve svΘm nßzvu - vznikß tφm jeden velk² "propletenec", kterΘmu se ne nadarmo °φkß pavuΦina, anglicky "web". Dnes, dφky celosv∞tovΘmu dosahu Internetu, mß tato pavuΦina ji₧ takΘ celosv∞tov² dosah, a prßv∞ to vyjad°uje i samotn² nßzev slu₧by World Wide Web (v doslovnΘm p°ekladu: celosv∞tovß pavuΦina).
SpφÜe kvalitativnφ odliÜnostφ dneÜnφho Web-u, jak se slu₧b∞ WWW takΘ °φkß, je jejφ schopnost prßce s obrßzky, a nikoli pouze s textem. SouΦßstφ WWW strßnky dnes mohou b²t, a takΘ b²vajφ nejr∙zn∞jÜφ obrßzky, od mal²ch ikon a₧ t°eba po celΘ fotografie. D∙le₧itΘ p°itom je, ₧e tyto obrßzky nemusφ p°edstavovat jen "pasivnφ" ilustrace, ale mohou mφt takΘ roli "aktivnφch" hypertextov²ch odkaz∙, vedoucφch na jinΘ strßnky Φi jinß mφsta tΘ₧e strßnky. Hypertextov²m odkazem dnes tedy m∙₧e b²t prakticky cokoli - libovoln∞ velkß Φi malß Φßst textu, i libovoln∞ mal² Φi velk² obrßzek. Dokonce je mo₧nΘ i to, aby r∙znΘ Φßsti jednoho a tΘho₧ obrßzku p°edstavovaly odkazy vedoucφ na r∙znß mφsta. Ne nadarmo se takov²mto obrßzk∙m °φkß "klikovatelnΘ mapy", proto₧e nejΦast∞ji to skuteΦn∞ jsou obrßzky p°edstavujφcφ n∞jakou mapu, p°iΦem₧ u₧ivatel si m∙₧e myÜφ kliknout na urΦitou lokalitu na tΘto map∞, a podle toho mu pak je zobrazena urΦitß konkrΘtnφ strßnka, t²kajφcφ se danΘ lokality.
|