Jist∞ se i vßm obΦas stane, ₧e stojφte p°ed velk²m problΘmem. Mßte k dispozici °adu podklad∙, vφte ₧e informace v nich n∞kde je, ale nevφte kde. ZaΦnete prohledßvat jeden dokument po druhΘm. KoneΦn∞ a₧ pozd∞ veΦer objevφte po₧adovan² ·daj v p°edposlednφm souboru v celΘ °ad∞, kter² si samou radostφ navφc ihned omylem vyma₧ete. To je jedna mo₧nost.
Elegantnφ °eÜenφ vßm nabφzφ tzv. fulltextovΘ prohledßvßnφ. P°i n∞m vymezφte pojem nebo skupinu pojm∙, kterΘ hledßte a urΦφte oblast soubor∙, ve kter²ch se asi tak k²₧enß informace skr²vß. Pak u₧ jen stisknete tlaΦφtko. Proces je rychl² a vysoce ·Φinn². Za n∞jakou dobu je p°ed vßmi seznam soubor∙, kterΘ ₧ßdanou informaci obsahujφ. Jejich poΦet je ·m∞rn² tomu, jakou prßci jste si dali s vymezenφm hledanΘho pojmu.
FulltextovΘ vyhledßvßnφ umo₧≥uje nadstavba Agent602. Agent pracuje s indexovou databßzφ. Obsah indexovΘ databßze voliteln∞ udr₧ujφ aplikace spolupracujφcφ s prost°edφm 602Desktop, p°φpadn∞ m∙₧ete soubory indexovat ruΦn∞.
Automatickß indexace dokument∙ uklßdan²ch textov²m procesorem
AutomatickΘ indexovßnφ dokument∙ uklßdan²ch textov²m procesorem vy₧ßdßte v konfiguraΦnφm dialogu (z menu Pom∙cky jej otev°ete p°φkazem P°edvolby), na kart∞ Komunikace. Zde musφ b²t zaÜkrtnut² p°epφnaΦ AutomatickΘ indexovßnφ dokument∙ Agentem.
Automatickß indexace seÜit∙ uklßdan²ch tabulkov²m procesorem
AutomatickΘ indexovßnφ seÜit∙ uklßdan²ch tabulkov²m procesorem se nastavuje v dialogu p°φkazu Mo₧nosti (menu Pom∙cky). Zde musφ b²t zaÜkrtnut² p°epφnaΦ Automaticky indexovat seÜity.
Dokument nebo skupinu dokument∙, kterΘ je t°eba indexovat, oznaΦte - t°eba kliknutφmi myÜφ p°i stisknutΘ klßvese Ctrl. Pak stiskn∞te tlaΦφtko Indexovßnφ pro agenta na ovlßdacφ liÜt∞. Po dobu procesu indexace bude v pravΘm dolnφm rohu zobrazena figurka netrp∞liv∞ tlapkajφcφho modrΘho panßΦka (nebojte se, nenφ to Azurit).
Na tlaΦφtko Indexovßnφ pro agenta tentokrßt klikn∞te prav²m tlaΦφtkem myÜi. Zobrazφ se plovoucφ menu, ve kterΘm spus¥te p°φkaz Indexovat v systΘmu. Otev°e se dialog pro volbu soubor∙, kterΘ budete chtφt indexovat. (P°φkaz Indexovat vybranΘ dokumenty odpovφdß stisku tlaΦφtka levou myÜφ jako v p°edchozφ kapitole.)
|
|
Na obrßzku se vyhledßvajφ Üablony dokument∙ (s p°φponou WPT) na celΘm disku C:. V²sledkem je seznam soubor∙ odpovφdajφcφ nastaven²m maskßm a oblasti prohledßvßnφ.
V hornφ Φßsti okna je sekce obsahujφcφ seznam s nßzvy soubor∙ a n∞kterΘ dopl≥kovΘ ·daje. Formu zobrazenφ m∙₧ete zm∞nit Φtve°icφ tlaΦφtek v pravΘ Φßsti ovlßdacφ liÜty. V dolnφ sekci se vypisuje nßhled do obsahu souboru pod ukazatelem hornφ sekce.
|
Sekci s nßhledem lze vypustit ve prosp∞ch maximalizovanΘho zobrazenφ sekce se seznamem. K tomu pou₧ijete tlaΦφtko Maximalizovat seznam. |
|
Kliknutφm myÜφ p°i stisknutΘ klßvese Ctrl oznaΦte soubory, kterΘ budete chtφt indexovat. Pokud chcete indexovat vÜechny soubory, stiskn∞te tlaΦφtko Vybrat vÜechny. |
Stiskem tlaΦφtka Indexovat se ·daje o souborech zanesou do indexovΘ databßze.
|
Vyhledßnφ soubor∙ obsahujφcφch hledanou informaci pomocφ indexovΘ databßze vy₧ßdßte stiskem tlaΦφtka Fulltextov² agent z ovlßdacφ liÜty. |
Do vstupnφho pole dialogu zapiÜte hledanΘ slovo nebo skupinu slov, kterΘ vytvo°φ dotaz na slova, je₧ majφ prohledßvanΘ soubory obsahovat. Vedle jednotliv²ch slov m∙₧ete takΘ zadßvat frßze sklßdajφcφ se z °ady slov.
V prvnφm p°iblφ₧enφ vystaΦφte s n∞kolika dßle uveden²mi pravidly:
Tip
Pokud polo₧φte dotaz tvo°en² jednou mezerou, vypφÜe se seznam vÜech indexovan²ch soubor∙, kterΘ jsou v danΘ chvφli k dispozici.
P°i specifikaci dotazu lze vyu₧φt specißlnφ jazyk (Verity Querry Language), kter² umo₧≥uje mezi hledan²mi pojmy vytvß°et logickΘ vazby pomocφ r∙zn²ch operßtor∙. Vlastnφ kompletnφ popis dotazovacφho jazyka se vymykß rßmci tohoto textu; pokud jej p°esto budete vy₧adovat, vyu₧ijte n∞kterou z vyhledßvacφch slu₧eb Internetu (najdete zde n∞kolik tisφc relevantnφch odkaz∙).
FulltextovΘ prohledßvßnφ zahßjφte stiskem tlaΦφtka Start. Po dobu procesu vßs zabavφ ₧ertovnß animovanß figurka v pravΘ Φßsti sekce. Jakmile je prohledßvßnφ ukonΦeno, zobrazφ se seznam soubor∙, kterΘ vyhov∞ly zadan²m podmφnkßm. Pokud ₧ßdn² ze soubor∙ nevyhov∞l, vypφÜe se jen informace" Äßdn² ze soubor∙ nevyhovuje zadanΘ podmφnce.
Bylo-li vyhledßnφ ·sp∞ÜnΘ, najdete v pravΘ Φßsti okna 602Desktop seznam vyhovujφcφch soubor∙. Sk≤re ve t°etφm sloupci je v podstat∞ index ·sp∞Ünosti vyhledßnφ pro dan² soubor. Ten soubor, kter² mß nejvyÜÜφ sk≤re mß takΘ nejv∞tÜφ Φetnost v²skytu zadanΘho pojmu nebo skupiny pojm∙. K posouzenφ soubor∙ m∙₧ete kliknout p°i detailnφm zobrazenφ do seznamu p°φmo na tlaΦφtko Sk≤re. Seznam se set°φdφ podle Φφseln²ch hodnot sk≤re tak, ₧e "nej·sp∞Ün∞jÜφ" soubor najdete zcela naho°e.
Seznam m∙₧e mφt n∞kolik podob, kterΘ volφte pomocφ skupiny tlaΦφtek v levΘ Φßsti liÜty. U vÜech forem zobrazenφ se nad nßzvy soubor∙ zobrazuje bublinovß nßpov∞da s uvedenφm p°φstupovΘ cesty.
Pokud nezvolφte maximalizovanΘ zobrazenφ seznamu, je dole zobrazeno informaΦnφ okno. V n∞m se vypisuje nßhled do souboru pod ukazatelem seznamu. V²pis dokumentu je Φist∞ textov², bez tabelßtor∙, konc∙ odstavc∙, obrßzk∙ a jin²ch objekt∙; to takΘ odpovφdß procesu textovΘho vyhledßvßnφ. Textem v informaΦnφm okn∞ m∙₧ete pohybovat, jednak myÜφ, pomocφ posuvnφku a jednak b∞₧n∞ pou₧φvan²mi klßvesov²mi povely. Ve druhΘm p°φpad∞ je zapot°ebφ, aby v informaΦnφm okn∞ byl zobrazen °ßdkov² kurzor (signalizujφcφ aktivitu tohoto okna). Toho dosßhnete kliknutφm myÜφ nebo stiskem tabelßtoru.
Pomocφ seznamu si m∙₧ete vybrat soubor k okam₧itΘ editaci. Nastavte ukazatel na jeho polo₧ku a stiskn∞te tlaΦφtko Otev°φt nebo klßvesu Enter. Na polo₧ku m∙₧ete tΘ₧ dvakrßt kliknout myÜφ.
Seznam soubor∙ s v²pisem obsahu k informaΦnφm okn∞ m∙₧ete takΘ vyu₧φt k rychlΘmu p°enosu informacφ pomocφ schrßnky Windows. StaΦφ oznaΦit pat°iΦnou Φßst textu jako blok a obvykl²m zp∙sobem ji zkopφrovat do schrßnky. Odsud ji m∙₧ete vlepit kam budete pot°ebovat.
Na tlaΦφtko Indexovßnφ pro agenta klikn∞te prav²m tlaΦφtkem myÜi. Zobrazφ se plovoucφ menu, ve kterΘm spus¥te p°φkaz Indexovat v systΘmu. Otev°e se dialog pro administraci indexovΘ databßze. Dialog mß dv∞ karty.