Microsoft szaleje na rynku komputerowego gracza. I ju┐ w tej chwili nie m≤wi siΩ o ich dw≤ch, trzech gierkach, ale o wiele powa┐niejszej liczbie - kilkunastu. Co wa┐niejsze, wszystkie te gry zaliczaj╣ siΩ do £wiatowej czo│≤wki, a tego nam przecie┐ trzeba. Jak wynika z oferty, Microsoft ma mocne tytu│y w wiΩkszo£ci gatunk≤w gier (wy£cigi, symulacje, strategie). Ma│o tego, ju┐ nied│ugo pojawi╣ siΩ kontynuacje ich bez w╣tpienia najlepszych gier, a mowa tu o Monster Truck Madness 2 i Age of Empires 2. O pierwszej z nich ju┐ wspominali£my, czas wiΩc przedstawiµ sylwetkΩ drugiego "hiciora".
AoE to gra dziwna: powielaj╣ca, ale i nowatorska zarazem. Jest to po│╣czenie pomys│u z Civilization i pomys│u rodem z RTS≤w. Pomys│ szalony, ale nadzwyczaj sprawdzi│ siΩ w dzia│aniu (mimo kilku zaledwie miesiΩcy istnienia AoE na rynku, gra zarobi│a niema│e pieni╣dze). Firma postanowi│a "kuµ ┐elazo p≤ki gor╣ce" i zapowiedzia│a wypuszczenie w po│owie 1998 roku drugiej czΩ£ci.
Jednak, niestety, po£piech nie zawsze jest wskazany. AoE 2 bΩdzie niemal identyczny jak jego poprzednik. Na pierwszy rzut oka obie czΩ£ci niczym siΩ nie r≤┐ni╣, trzeba wiΩc na gr╣ spojrzeµ po raz drugi. Wtedy to dostrzegamy niewielkie zmiany w kodzie programu. A oto i one: zmiana wygl╣du stawianych przez nas budowli (s╣ wiΩksze ni┐ poprzednio, gdzie budynek by│ zaledwie trzy-, czterokrotnie wy┐szy od cz│owieka), dok│adniejsze odwzorowanie walki oddzia│≤w (wiΩcej ch│opk≤w i wiΩcej machania mieczykami), drzewo technologiczne (rozwojowe) uleg│o powa┐nym zmianom (g│ownie za spraw╣ poszerzenia zasiΩgu gry: pomiΩdzy upadkiem Rzymu, a odkryciem Nowego îwiata), zasady zarz╣dzania surowcami r≤wnie┐ prze┐y│y niewielk╣ ewolucjΩ (np. ju┐ nie wydobywa siΩ z│ota, lecz uzyskuje siΩ go w ramach zysku z prowadzenia gospodarki spo│ecznej.
Bior╣c pod uwagΩ, i┐ zmiany w zasadzie niczego nie wnosz╣, AoE 2 nale┐y traktowaµ bardziej jako zestaw nowych misji, ni┐ now╣ grΩ. Jak siΩ nie ma co siΩ lubi, to ....