Windows 2000, internet a knowledge management. To byla hlavní t²i témata letoτního roƒníku v∞vojá²ské konference TechEd Europe, která se tentokrát konala v Amsterdamu.
Ve znamení Windows 2000
Konference TechEd probíhá jiº kaºdoroƒn╪ na mnoha místech po sv╪t╪. Pro v∞vojá²e ji po²ádá firma Microsoft ve spolupráci s n╪kolika dalτími partnery (letos Siemens AG, Component Source, ICL, Compaq, IBM a HP).
Kaºd∞ v╪tτí region (spíτe sv╪tadíl) má "svàj" TechEd. Tak nap²íklad v∞vojá²i ze Severní Ameriky se letos sjeli do Texasu. A co v Evrop╪? Po dvou úsp╪τn∞ch roƒnících ve francouzské Nice se letoτní TechEd Europe 99 konal v holandském Amsterdamu. N╪kte²í úƒastníci trochu reptali, nebo£ jim oproti minulému roƒníku chyb╪la pláº, tu vτak brzy pln╪ vykompenzovaly dojmy z amsterdamsk∞ch "ƒerven∞ch uliƒek".
Celá akce probíhala ve v∞stavním centru RAI, které se nachází p²ímo v Amsterdamu. V porovnání s brn╪nsk∞m v∞staviτt╪m je o n╪co menτí a vτechny pavilony jsou vzájemn╪ propojeny. Díky velikosti RAI centra se sem bez problémà veτlo vτech 6500 úƒastníkà konference, coº bylo o celého pàl tisíce více neº loni. Jednotlivé pavilony byly rozd╪leny do konferenƒních sálà, kde probíhaly p²ednáτky.
Nechyb╪lo zde ani poƒítaƒové centrum, kde si mohli úƒastníci konference vybrat poτtu a zabrouzdat si po internetu. Toto DNS Centrum (Digital Nervous System Center) obsahovalo na ploτe jedné v╪tτí t╪locviƒny 750 poƒítaƒà znaƒky Siemens. Firma Siemens poskytla pro úƒely konference celkem 1850 poƒítaƒà vƒetn╪ 33 serverà, na poƒítaƒích byla nainstalována beta verze Windows 2000. Zprvu mi p²ipadala práce s t╪mito poƒítaƒi velmi rychlá, ale poté, co jsem se zeptal na konfiguraci (Pentium II 450 MHz, HDD 7GB, 128 MB RAM), mi bylo jasné, ºe to nebude jen díky novému operaƒnímu systému.
Zajímavostí letoτního roƒníku TechEdu byl zpàsob p²ihlaτování k poƒítaƒàm. Kaºd∞ z úƒastníkà dostal speciální ƒipovou kartu Siemens SmartCard, na kterou se mu p²i prvním p²ihláτení nahrála pot²ebná data. Dalτí p²ihláτení k poƒítaƒi jiº probíhalo velmi jednoduτe, a to zasunutím ƒipové karty do speciálního ƒtecího slotu, kter∞ se nacházel na p²ední stran╪ poƒítaƒe, a zadáním hesla. Jeτt╪ rychlejτí bylo odlogování z pracovní stanice. Staƒilo pouze vysunout ƒipovou kartu a Windows 2000 jiº automaticky provedly "logout".
Práce s poƒítaƒi v DNS Centru nebyla úpln╪ bez chyb (obzvláτt╪ v první den konference se vyskytlo n╪kolik technick∞ch problémà), a tak n╪kte²í deprimovaní návτt╪vníci, kte²í se nemohli zalogovat, zaƒali toto centrum naz∞vat spíτe "digitálním nervózním centrem".
Na konferenci bylo téº tzv. "Hands-On Centrum", kde si mohli návτt╪vníci okamºit╪ odzkouτet nové produkty (MS SQL 7.0, MS Exchange Platinum a dalτí).
Day 1
Konferenci oficiáln╪ zahájil Paul Maritz, viceprezident v∞vojá²ské divize Microsoftu, svou úvodní p²ednáτkou s názvem "Odkud jsme p²iτli, kde jsme a kam kráƒíme", ve které se zam╪²il p²edevτím na t²i hlavním témata: nové Windows 2000, internet a knowledge management.
Hned v úvodu p²ednáτky p²edstavil novou rodinu systémov∞ch produktà firmy Microsoft: Windows 2000 Professional (nástupce Windows NT 4.0 Workstation), Windows 2000 Server (nástupce Windows NT 4.0 Server) a dv╪ dalτí rozτí²ené verze Windows 2000 Advanced Server a Windows 2000 Datacenter. Takticky se tak vyhnul dlouho diskutovanému nástupci Windows 98, kter∞m m╪ly b∞t pàvodn╪ práv╪ Windows 2000.
S ohledem na "hardwarovou vybavenost" domácích uºivatelà, pro které jsou Windows 98 zejména urƒeny, se vτak nakonec od Windows 2000 ustoupilo a podle vτech zpráv se pracuje na systémovém produktu, kter∞ by m╪l b∞t poslední p²estupovou stanicí mezi Windows 98 a rodinou produktà Windows 2000 zaloºen∞ch na jádru Windows NT.
Paul Maritz neopomn╪l ve své p²ednáτce vyzdvihnout p²ipravenost nadcházejících Windows (masivní hardwarová podpora, dàkladné testování nové verze, 634 Windows 2000 Ready aplikací atd.), kterou ihned demonstroval na videozáznamu, ukazujícím upgrade domény microsoft.com z Windows NT 4.0 Server na Windows 2000 Server.
Ve druhé ƒásti úvodní p²ednáτky se Paul Maritz zam╪²il na produkty související s internetem: Internet Explorer 5.0, MS Internet Information Server 5.0 (bude jiº implementován ve Windows 2000) a p²edevτím MS SQL Server 7.0. Uºivatele Accessu moºná pot╪τí fakt, ºe jeho nová verze (Access 2000) obsahuje databázové jádro SQL Serveru 7.0 (jedin∞m omezením je poƒet simultánn╪ p²ipojen∞ch uºivatelà a absence n╪kter∞ch administrativních nástrojà pro práci s SQL), a je tedy mnohem rychlejτí neº pàvodní databázové aplikace ze starτích verzí Accessu.
Zajímavosti a nové trendy
B╪hem ƒty² dnà, po které konference probíhala, se uskuteƒnilo více neº 300 p²ednáτek na ràzná témata. Díky této pestré nabídce si kaºd∞ z úƒastníkà mohl vybrat jen ta témata, která jej skuteƒn╪ zajímala. Obecn╪ se vτude mluvilo o Windows 2000 (W2K) a o novinkách, které tento operaƒní systém p²ináτí. V pozadí nezàstal ani Office 2000 a jeho aplikace v oblasti knowledge managementu.
V souvislosti s databázov∞mi technologiemi nelze opomenout novou verzi MS SQL Serveru 7.0, která má krom╪ n╪kolika vylepτení (jako obvykle rychlost a snadn╪jτí administrace) zabudovanou podporu OLAP technologie. Ta umoºσuje naƒíst rozsáhlé struktury dat (zdrojem màºe b∞t libovolná databáze ƒi dokonce tabulky z Excellu) a následn╪ je velmi názorn∞m zpàsobem prezentovat.
Jako dobr∞ p²íklad by mohla poslouºit objemná databáze obsahující údaje o prodeji urƒitého druhu zboºí (nap². alkoholu) z jednotliv∞ch regionà. Díky OLAP lze tato data okamºit╪ zobrazit v Excellu pomocí grafu. Klepnutím na jednotlivé poloºky takového souhrnného grafu, nap²íklad pro region, lze okamºit╪ obdrºet podrobn╪jτí graf zobrazující údaje o prodejích v jednotliv∞ch m╪stech. To vτe bez nutnosti tvorby speciálních grafà a zpráv ze statick∞ch údajà získan∞ch souƒtem poloºek v databázi.
V souvislosti s databázemi nelze opomenout velmi zajímavou p²ednáτku specialistà ze spoleƒnosti Compaq, kte²í na dvou strojích Alpha demonstrovali moºnosti, které p²ináτí nadcházející 64bitov∞ Windows 2000 Server. Díky 64bitovému adresovému prostoru bylo moºné naƒíst celou 6GB SQL databázi do pam╪ti poƒítaƒe Alpha se 7 GB operaƒní pam╪ti. Veτkeré operace s databází potom probíhaly n╪kolikanásobn╪ rychleji neº na druhém stroji, kter∞ m╪l k dispozici "pouze" 4 GB RAM (coº je pro 32bitové operaƒní systémy maximum).
V návalu informací o nadcházejících Windows byla jist∞m osv╪ºením p²ednáτka Davida Solomona, specialisty na Windows NT a prezidenta firmy David Solomon Expert Seminars, kter∞ s nadhledem a znaƒnou dávkou humoru p²ednáτel o tvorb╪ aplikací pro Windows NT. Tak nap²íklad jedna z jeho vtipn∞ch naráºek se t∞kala Task Manageru, ve kterém je aktuální status spuτt╪né aplikace oznaƒen stavem Running nebo NotResponding (v p²ípad╪, ºe aplikace zatuhla nebo probíhá sloºit╪jτí v∞poƒet zat╪ºující procesor). David Solomon poznamenal, ºe status Running v podstat╪ znamená, ºe aplikace nic ned╪lá a ƒeká na uºivatelské vstupy (Doing Nothing), zatímco Not Responding oznaƒuje aplikaci, která momentáln╪ ƒile komunikuje s procesorem (a£ jiº zatuhla, ƒi nikoliv), a m╪la by se tedy oznaƒovat statusem Working.
Na konferenci se uskuteƒnila také celá ²ada p²ednáτek v╪novan∞ch internetu. Hlavními tématy byly formátovací jazyky pouºívané pro tvorbu webov∞ch stránek, zejména HTML a DHTML, jehoº podpora byla v nové verzi prohlíºeƒe Internet Explorer op╪t rozτí²ena.
Nov∞m trendem v oblasti tvorby WWW stránek se vτak zdá b∞t XML (Extensible Markup Language), kterému byla na konferenci v╪nována velká pozornost. Na rozdíl od HTML, urƒeného p²edevτím pro definici rozloºení jednotliv∞ch prvkà (text, grafika) na WWW stránce, vystupuje XML jako datov∞ formát. Jednoduchou a praktickou aplikací, která byla na konferenci p²edvedena, je abecední se²azení prvkà tabulky na stran╪ klientu bez nutnosti generovat nov╪ se²azenou tabulku ze serveru. Jak to vypadá, XML by mohl v budoucnosti op╪t rozτí²it moºnosti klasick∞ch webov∞ch stránek a urychlit jejich naƒítání. Otázkou vτak i nadále zàstává, jak rychle se nov∞ standard uchytí mezi tvàrci WWW stránek. To ostatn╪ závisí i na podpo²e této technologie ze strany prohlíºeƒà WWW stránek. XML zatím pln╪ funguje pouze v Internet Exploreru 4.0 a 5.0. Podpory ze stany Netscapu by se m╪l XML doƒkat aº v páté verzi Communicatoru, která vτak doposud nebyla uvedena (zatím je k dispozici pouze Netscape Communicator 4.61).
TechEd 2000
Zatímco se letoτní roƒník nesl ve znamení Windows 2000, ten nadcházející bude z²ejm╪ více o aplikacích urƒen∞ch pro nové Windows. Není ovτem moºné p²edvídat cokoliv konkrétního, protoºe rok je v IT dlouhá doba a v∞voj v této oblasti pokraƒuje doslova mílov∞mi kroky.