Kdyº jsem m╪l moºnost v pràb╪hu prázdnin postupn╪ se seznámit s digitálními kamerami, zajásal jsem. Cht╪l jsem si ov╪²it, zda je skuteƒn╪ tak velk∞ kvalitativní rozdíl mezi digitálním záznamem a "klasick∞m formátem", jako je osma od Sony nebo VHS-C. Odpov╪╘ zní: Je.
Sv╪t v hledáƒku
Vypadá to, ºe s klasick∞m formátem je konec. VHS-C a Video8 se zmítají v posledních záchv╪vech, protoºe na jejich místo se zaƒínají drát jejich nástupci - a zase ve dvou formátech. Sony prosazuje jím vyvinut∞ Digital8, "ostatní" p²echázejí k Mini DV. A ten si vybral i Canon.
Zaƒn╪me venku
Kdyº jsem byl za zaƒátku léta v San Francisku, kde jsem se zúƒastnil uvedení nové microsoftské kancelá²e Office 2000 na trh, navτtívil jsem i vyhláτenou ƒínskou ƒtvr£. Tahle ƒást m╪sta stojí za podívání také proto, ºe tu màºete koupit skuteƒn╪ cokoli. I videokameru. Ameriƒané sice pouºívají formát NTSC, ale v ƒínské ƒtvrti màºete koupit kameru formátu PAL, a to nás zajímá. U zboºí nenajdete v╪tτinou ceny - vτe je postaveno na ústní domluv╪. A tak τikovné kamery Panasonic ve formátu VHS-C stojí p²i vstupu do prodejny 300 USD, ale po chvilce smlouvání uº jsou k mání za 180 USD. A pokud tvrdoτíjn╪ odmítáte, v∞k²ik za vámi p²i odchodu na ulici sniºuje cenu na 100 USD. Chápete to? Kvalitní kamera za necelé ƒty²i tisícovky korun! Ovτem ƒínsk∞ obchodník si vás pak vychutná - ke kame²e prodá akumulátor, o kterém doposud nebyla ²eƒ, a samostatn∞ napájecí zdroj s nabíjeƒkou a vnutí vám braτnu. Cena kompletu se tím dostane lehce p²es 200 USD. I tak je to ale lákavé - pokud se smí²íte s tím, ºe vám u nás autorizovan∞ servis nebude chtít kameru opravit...
Kdyº uº jsem drºel v ruce n╪kolikátou kameru, vτiml jsem si, ºe ze zamƒeného okna se na mne dívají digitální kamery. Od Canonu, Panasonicu, Sony i od dalτích v∞robcà. Nedalo mi to a zeptal jsem se, co ta "sranda" stojí. "Oτmτet dolarà," na to ¼íσan. Hmmm, dost velká drahota, ale neº jsem se staƒil odporouƒet, ¼íσan odemkl sklo, zasadil do kamery akumulátor, zabodl adaptér. "Podívejt╪ τe, pan╪" - a natoƒil pár záb╪rà mého obliƒeje a n╪kolik momentek. A pak mi tu sekvenci pustil. Ten nefotogenick∞ obliƒej znám z kaºdodenního holení, a tady nem╪l chybu - vypadal jako v zrcadle. A ¼íσan pokraƒoval (dovoluji si tlumoƒit): "N╪τp╪chát╪, vemt╪ τi ji to ruki a ºkuτt╪ to veσku." Provedl jsem a na odklopném LCD panelu jsem poté vτechno vid╪l znova. "Pan╪, £o není oσo," pokraƒoval dál ¼íσan (a já jsem si uv╪domil, ºe bychom do ƒínské ƒtvrti m╪li posílat na stẠv╪tτinu prodavaƒà nejen z oblasti spot²ební elektroniky), "t╪£ to dam do po²ádné televize." To mne uchvátilo. Obraz jako brus, perfektní zvuk. "Osm set je pro m╪ moc," povídám a odpov╪╘ zn╪la: "Nevadi, dame slevu na 650." No, nebudu vás napínat, skonƒili jsme na 500 USD za kameru bez zdroje a baterií, jak uº víte. Odeτel jsem ale s prázdnou a ¼íσan d╪lal smutného - za chvíli uº ale vyhlíºel dalτí ob╪£.
Tehdy jsem si uv╪domil t²i zásadní v╪ci:
? V Americe platí, ºe náτ zákazník je náτ pán.
? Amerika je stát, kde dostanete koupit vτechno i o polovinu levn╪ji neº na evropském kontinentu.
? Nechci "klasickou" kameru - VHS-C a Video 8 jsou (a moºná nejen pro mne) mrtvy.
Doma
Po návratu z cest jsem kontaktoval firmy Panasonic a Canon a poºádal je, zda by nebylo moºné, aby zapàjƒily digitální kameru k testu - abych lépe vid╪l, jaké moºnosti tahle technologie sk∞tá. U Canonu nebyla dovolená, a tak jsem si za chvíli nesl domà MV10. Po jejím vrácení mi byla zapàjƒena i její nástupkyn╪ - kamera MV200, se kterou vás seznámím.
Zaƒnu tím, co mne mrzí. MV10 m╪la odkláp╪cí LCD displej s úhlop²íƒkou 2,8", u dvoustovky je ale menτí - jen 2,5". Nojo, ekonomika vládne sv╪tu. Ale zase nemusíte vysouvat hledáƒek, coº pàsobilo u DV-10 dost lacin╪. Tahle kamera, totiº MV200, kterou i s daní v ¼echách koupíte za ƒty²icet tisíc a jeτt╪ vám desetikaƒku vrátí, umí skuteƒn╪ mnoho. A protoºe nabídka ostatních v∞robcà je podobná, berte tenhle ƒlánek jako v∞ƒet moºností, které od kamery formátu Mini DV màºete ƒekat.
Zaƒnu kazetou - má rozm╪r 66 x 48 x 12 mm, a je tedy menτí neº ty, které se pouºívají pro VHS-C a Video8. Médium znáte - jd╪me dál. Na pravé stran╪ kamery MV200 najdete posuvné tlaƒítko s nápisem Open. Pokud jím posunete ve sm╪ru τipky, ukáºe se vám prostor pro kazetku. Stiskem tlaƒítka Eject vyjedou sáσky, do nichº pak kazetku vloºíte. P²iklopením víƒka sán╪k se sáσky zasunou do správné pozice a p²iklopením pravého víka kamery jste p²ipraveni ke startu.
Pozor, te╘!
Vτechny obsluºné prvky kamery jsou na místech, kde bychom si je p²áli mít a kde je oƒekáváme. P²i záb╪rech màºete volit mezi pràhledem do hledáƒku nebo odklopením panelu s LCD zobrazovaƒem, kter∞ najdete na levé stran╪ t╪la kamery. LCD hledáƒek navíc umoºσuje zajímavou v╪c - màºete jej natáƒet zhruba o 270°. Jakmile jej otoƒíte sm╪rem dop²edu, i obraz se otoƒí o 180°, takºe pokud budete zp²edu (i t²eba pomocí dodávaného dálkového ovládání) natáƒet t²eba svou maliƒkost, vidíte vτe správn╪. Displej a obrazov∞ prvek v hledáƒku jsou rovn╪º st╪ºejními komunikaƒními elementy pro nastavování parametrà kamery. Nastavování se aktivuje stiskem tlaƒítka Menu na zadní st╪n╪ p²ístroje, a pak uº vτe ovlivσujete otoƒn∞m koleƒkem s centrálním knoflíkem na levé stran╪ p²ístroje vzadu. Po odklopení LCD displeje máte p²ístup k elektronick∞m regulátoràm jasu a hlasitosti. Vedle hledáƒku najdete posuvné tlaƒítko, kter∞m kameru zapínáte a volíte to, co chcete d╪lat (p²ehrávat nebo zaznamenávat). Pod ním se nachází ovládací tlaƒítko a jeτt╪ níº infraport, kter∞m se ovládá externí video p²i digitální st²ihu (viz dále). Pod hledáƒkem, p²ikryt∞m gumovou krytkou, jsou videov∞stupy i konektor Fire Wire (IEEE 1394). Je tu i napájecí konektor.
Objektiv má sv╪telnost 1 : 1,8 a umoºσuje aº τestnáctinásobn∞ zoom, na kter∞ (pokud to v menu dovolíte) naváºe plynule zoom digitální, kter∞ se u této kamery honosí hodnotou 320x. P²i snímání je vám dobr∞m pomocníkem technologie optické stabilizace, vyvinutá Canonem. Jedna z ƒoƒek v optickém systému je totiº umíst╪na tak, ºe se màºe pohybovat i mimo optickou osu celé soustavy ƒoƒek. Gyrosenzory vyhodnocují chv╪ní, a v kame²e vestav╪n∞ poƒítaƒ pak nastavuje zmín╪nou ƒoƒku do pat²iƒného místa; tím se obraz scény nastavuje na st²ed snímacího ƒlenu. Optická stabilizace pracuje (na rozdíl od jinde pouºívané elektronické) jako bezeztrátová.
Práce s kamerou
Kvalita v∞sledného signálu mne velice p²ekvapila. Po p²ehrání do videa VHS vypadal hi-fi stereosignál jako od profíka - ºádn∞ viditeln∞ posun barev, τpiƒkov∞ zvuk. Vzpomn╪l jsem si na doby, kdy jsem m╪l pàjƒenou kameru Video8 a pak i VHS-C - p²i p²ehrání scén na totéº video byly scény mdlé, obrazové kontury rozt²epané a vτechno m╪lo nádech doƒervena (Video8) nebo domodra (VHS-C). Inu - analogov∞ záznam! Proto si myslím, ºe te╘ se uº nevyplatí investice do kamery klasické - rozdíl mezi p²ehran∞m signálem z analogové a digitální kamery je totiº do oƒí bijící!
Co mne ale dále p²ekvapilo na nové MV200, kterou Canon prezentuje jako p²ístroj pro b╪ºného uºivatele? Màºete tvo²it statické snímky (fotografovat) a kaºd∞ z takto získan∞ch obrázkà (mrtvolek) zabere na pásku cca 6 s. Jejich kvalita je dostaƒující (vºdy£ obrazov∞ ƒlen má rozliτení "jen" 460 000 pixelà, coº je dost na pom╪rn╪ kvalitní obraz pro televizi, ale málo na kvalitní fotku), ale pro sazbu to není. Takové obrázky staƒí na webovou stránku, kam se stejn╪ dává formát JPG s vysokou kompresí, aby se stránka naƒetla co nejd²ív. K tomu ale pot²ebujete rozτi²ující kartu IEEE 1394, abyste nasnímané obrázky rovnou importovali do svého poƒítaƒe. Zaujala mne i moºnost st²ihu, kdy si màºete oznaƒit aº 20 scén - jejich poƒátek a konec, MV200 pak ²eknete, jaké máte video; kameru a video propojíte a kameru otoƒíte tak, aby "vid╪la" zadním infraƒerven∞m "okem" na snímací prvek ve videu. Kamera vºdy najde zaƒátek sekvence, spustí nahrávání (pomocí infra) ve videu a souƒasn╪ spustí i videosekvenci (màºete zvolit, o kolik sekund d²íve má b╪ºet signál k zapnutí nahrávání ve videu, pokud má video pomalejτí mechaniku). Po p²ehrání scény vyτle kamera k videu poºadavek o uvedení do vyƒkávacího stavu (pauza s op╪tovnou volbou p²edstihu), najde zaƒátek dalτí vámi oznaƒené videosekvence, a pak se celá v╪c opakuje aº do té doby, kdy je p²ehrána poslední videosekvence - po ní je video op╪t uvedeno do vyƒkávacího stavu. A poslední v╪c, která mne na kame²e fascinovala, je moºnost pouºít jako "zám╪rn∞ bod" libovolnou plochu snímané scény - podobn╪ jako je tomu u klasick∞ch fotoaparátà Canon. Pomocí miniovladaƒe màºete aktivovat reºim AF flexi zóna - "zám╪rn∞ bod" si posunete kamkoli. Tak màºete zaost²ovat t²eba na dívku stojící vpravo, zatímco máma odcházející vlevo se stále více rozost²uje a rozost²uje...
Jinak kamera samotná má vτechno tam, kde to má mít. B╪hem m╪síƒního pouºívání jen skuteƒn╪ t╪ºko hledám n╪co, co by se dalo p²ístroji vytknout. V∞bava je na skv╪lé úrovni - kamera má ràzné efekty, moºnosti zobrazování data do p²ehrávan∞ch scén, prost╪ v╪tτinu toho, co p²i své amatérské ƒinnosti màºete pot²ebovat. Líbí se mi, ºe stejn╪ jako kinofilmové p²ístroje od Canonu je vybavena dv╪ma moºnostmi záznamu - jednou "pro skuteƒného uºivatele", kdy kamera d╪lá vτechno za vás, a druhou pro profíky, kdy màºete m╪nit rychlost záv╪rky a nastavovat ràzné reºimy, nap²íklad snímat objekt osv╪tlen∞ bodov∞m sv╪tlem nebo p²isv╪tlit objekt v protisv╪tle, manuáln╪ zaost²ovat; kamera vám prost╪ do niƒeho "nekecá" a dá vám tvàrƒí volnost.
Záv╪r a tak vàbec
Díky tomu, ºe jsem si mohl vyzkouτet kameru MV200, jsem si uv╪domil n╪kolik skuteƒností, t∞kajících se t²eba i vaτich investic. Za prvé: Myslím si, ºe investice do VHS-C a Video8 je uº zbyteƒn∞m luxusem, práv╪ vzhledem t²eba k cen╪ MV200. Je sice pravda, ºe kazetu Mini DV 60 po²ídíte za p╪tistovku, ale v ƒasovém horizontu ºivotnosti kamery i nahrávky je vτe jasn╪ na stran╪ digitálního záznamu. Pokud si schováváte nahrané kazety, zjistíte, ºe kvalita analogového záznamu ƒasem (po dvou a více letech) klesá, ovτem digitální kamera díky principu záznamu dokáºe urƒité chyby a v∞padky zpàsobené nekvalitním páskem opravit.
Za druhé: Mini DV (nebo Digital8 od Sony) nabízí i moºnost tvorby statick∞ch obrázkà, které se dají vyuºít nap²íklad pro webové zpravodajství (pln╪ vyhovují). Chcete-li ale b∞t skuteƒn╪ in a obrázky tvo²it v digitální form╪, s vysokou kvalitou a pouºít je (t²eba) pro sazbu, doporuƒuji zakoupit spíτe digitální fotoaparát - oproti digitální kame²e mají τpiƒkové "digi£áky" aº p╪tkrát vyττí poƒet snímacích prvkà (nap²íklad Olympus nyní uvádí na trh novou Camedii s 2,5 milionu prvkà a Canon v této kategorii nabízí PoverShot Pro s 1,7 milionu prvkà). Urƒit╪ si ale nejd²ív sedn╪te a ujasn╪te, co vlastn╪ chcete...
A úpln╪ na záv╪r - MV200 beru jako ideálního partnera. Typick∞m p²íkladem budiº noviná² - kamerou získá informace vƒetn╪ zvuku a statické obrázky v dostateƒném rozliτení umis£uje na dálku na firemní web. K tomu pot²ebuje poƒítaƒ s IEEE 1394, a chce--li obrázky do sazby, musí b∞t jeτt╪ vybaven kvalitním fotoaparátem nebo digi£ákem. Dalτí p²íklad - jste ƒlov╪k zodpov╪dn∞ za nákup urƒitého druhu techniky pro váτ podnik. Letíte na veletrh na druhém konci sv╪ta. Nafilmujete si atmosféru a získáte obrázky za²ízení, která vás zajímají. Po návratu vτe p²edvedete. Odpadá nutnost vozit kvanta obrazov∞ch materiálà - vτe máte na kazet╪ (a zbytek si najdete na internetu). Nebo t²eba pracujete v reklamní agentu²e a líbí se vám billboard, kter∞ vás na cest╪ do ciziny inspiruje. Zastavujete auto, vyjímáte kameru, nastavujete reºim snímek - maƒkáte "spouτ£"...
Digitální kamera je prost╪ krokem na cest╪ mí²ící k digitální spoleƒnosti p²íτtího tisíciletí.