Lze p²edpokládat, ºe tento ƒasopis ƒte drtivá v╪tτina zkuτen∞ch "poƒítaƒovníkà". Zaƒít tedy ƒlánek o nahrávání hudby a zvukà na pevn∞ disk (HDR - Hard Disk Recording) vysv╪tlováním principà digitalizace by nejspíτ bylo podobné, jako uƒit ºraloka zásadám lovu.
Do-re-mi-fa-sol-la-si-do
Poj╘me si rovnou ²íci, jaké nádobíƒko se k t╪mto muzikantsko-poƒítaƒov∞m hrátkám hodí; dovolím si vám zde nabídnout mal∞ p²ehled pot²ebností k po²izování, zpracování a p²ehrávání hudby pomocí poƒítaƒe - dalo by se ²íci, jakousi inventuru ƒeského trhu. Ve t²ech ƒláncích se vám alespoσ zkrácen╪ pokusím tuto problematiku p²iblíºit. Dnes to budou otázky okolo konfigurace poƒítaƒe, zvukov∞ch karet a p²evodníkà, p²íτt╪ se màºete t╪τit na sekvencery, editory, samplery a zásuvné moduly (plug-in) a nakonec máme p²ipraveny MIDI interface, p²edzesilovaƒe, mixáºní pulty, reprosoustavy a to ostatní, co se nikam jinam neveτlo.
Hardwarem k hudb╪
Jeτt╪ p²ed n╪kolika málo lety byl profesionální záznam v∞sadou pouze vícestop∞ch magnetofonà. V pion∞rsk∞ch dobách digitalizace pomáhaly ve studiích ponejvíce poƒítaƒe Atari a obƒas se mihla i Amiga. Neorané pole posléze ovládly maτinky firmy Apple. P²iznám se k zarytému vyznávání filozofie uºitné hodnoty neboli pom╪ru ceny a v∞konu, a tak - aƒ uznávám p²ednosti "mekà" - dávám zelenou PC kompatibilním. Zkrátka, poƒitadlo osazené procesorem Pentium II nebo AMD-K6 od taktu 400 MHz na stomegahertzové základní desce zvládne HDR bez problémà a rovn╪º disky Ultra ATA 33 nebo 66 pln╪ vyhovují nárokàm digitálního nahrávání. Datov∞ tok stereostopy 16 bità/44,1 kHz je 170 kB/s. P²i dvaceti stopách záznamu jedna sekunda vyºaduje cca 3,5 megabajtu. Z toho je t²eba vycházet p²i kalkulaci rychlosti a kapacity pevn∞ch diskà. Lehce si lze také spoƒítat, jaká bude pot²eba p²i zavedení formátu 24 bità/96 kHz. Dalτím dàleºit∞m podílníkem na úsp╪τném nahrávání je pam╪£. Podle mého názoru je 128 MB RAM minimem chudého zaƒáteƒníka. Zb∞vající souƒásti poƒítaƒe nejsou pro HDR nijak v∞znamné - samoz²ejm╪ s v∞jimkou zvukov∞ch karet, ty jsou zde nesporn╪ klíƒov∞m za²ízením a mají nejv╪tτí podíl na kvalit╪ záznamu.
Audiokarty
Zvukové karty lze rozd╪lit zhruba do ƒty² druhà a podle kvality a ceny do n╪kolika kategorií. Druhy:
1. Audiokarty se syntezátorem a samplerem. Také se jim ²íká audiosystémy. Jsou osazeny ƒipy produkujícími n╪kterou zvukovou syntézu - nejƒast╪ji FM a wavetable - a jsou vybaveny paticí pro p²ídavnou pam╪£ RAM. Do té lze nahrát dalτí vzorky (samply) a rozτí²it tak nástrojové obsazení nad rámec nepsan∞ch norem GM, GS a XG. Krom╪ analogov∞ch a digitálních I/O mají vestav╪né MIDI rozhraní. Reprezentantem tohotu druhu jsou nap². karty Sound Blaster nebo ISIS francouzské firmy Guillemot.
2. Audiokarty se syntezátorem. Totéº jako v p²edcházejícím druhu, jen nemají moºnost rozτí²ení pam╪tí RAM. N╪které mají ale podstatn╪ v╪tτí ROM, ve které se uchovávají továrn╪ zpracované vzorky. Jmenujme nap². Yamahu SW1000XG s jejími dvaceti megabajty velmi kvalitních samplà. Zde je t²eba jeτt╪ zmínit tzv. daughterboard neboli dce²inou destiƒku. Jsou to malé karty, na kter∞ch je implementován DSP (digitální signálov∞ procesor) a pam╪£ ROM. Konektorem se p²ipojují k mate²sk∞m kartám.
3. Audiokarty. Mají analogové a digitální vstupy a v∞stupy, AD/DA p²evodníky a DSP. Neobsahují MIDI interface. Typick∞m p²edstavitelem je Gina od fy Event Electronics.
4. Digitální karty. Mají pouze digitální I/O plus DSP a starají se tak jen o procesorování a synchronizaci. N╪kdy disponují monitorovacím analogov∞m v∞stupem, jako je t²eba Prodif96.
Kategorie audiokaret lze definovat podobn╪ jako u spot²ební elektroniky. Amatérské jsou urƒeny primárn╪ k ozvuƒení her, poloprofi pro malá nebo domácí studia a profesionální se vyuºívají ve velk∞ch studiích (mnohoƒetná hudební t╪lesa). Ve vτech kategoriích jsou rozhodujícími parametry τum, odstup signálu od τumu a dynamick∞ rozsah.
Nejlevn╪jτí karty
V této kategorii se pohybuje p²ehrτel zvukovek SB kompatibilních (jak a kdy), z nichº n╪které mají i jakousi wavetable syntézu a o kter∞ch by jedinec s protrºen∞mi uτními bubínky ²ekl, "ºe docela hrajou". Cenov╪ se pohybují od 500 do 5000 korun. Existují samoz²ejm╪ v∞jimky. AWE karty od Creative Labs umoºσují nahrávat vzorky do p²ídavné nebo systémové pam╪ti a povyτují se na docela sluτn∞ sampler. Dokonce mají implementován systém prostorového zvuku. Karty firmy Turtle Beach zase mají v pam╪ti ROM vzorky po²ízené firmou Kurzweil, která je povaºována za syntezátorovou τpiƒku. Kvalitn╪jτí (a také draºτí) p²echod do st²ední t²ídy p²edstavují 18bitové karty Dman PCI firmy Midiman a Home Studio Pro64 od Guillemotu.
Zajímavé a levné
Ve st²ední kategorii, z nedostatku invence nazvané "poloprofi" a pohybující se v cenovém rozp╪tí 15 000 - 50 000 korun, je zvláτ£ v poslední dob╪ docela ºivo. Dlouho zde vládla dvojice Audiomedia a TripleDAT (vybaven konektory pro propojení s digitálním magnetofonem DAT - pomocí sv╪tlovodn∞ch kabelà - a moºností jeho ovládání), avτak od loσského roku zaƒal trh nab∞vat na rozmanitosti a kvalit╪. Nejprve uvedla do prodeje n╪mecká firma Terratec audiosystém EWS 64XL a hned nato ji následovala francouzská Guillemot se sv∞m ISIS. Tyto systémy se vyznaƒují odd╪len∞m vstupn╪-v∞stupním boxem, slotem pro pam╪£ RAM, MIDI I/O, kvalitní bankou vzorkà, a ISIS i osmi analogov∞mi vstupy. Mezi syntezátory vládne uº v∞τe zmín╪ná SW1000XG - krom╪ excelentních samplà i ohromn∞mi moºnostmi procesorování signálu.
µpiƒkoví borci
Pro Hard Disk Recording mají hlavní v∞znam audiokarty nejvyττí t²ídy. Nejprve p²iτla Event Electronics se svou trojicí Darla/Gina/Layla. Gina je dvacetibitová, má dva analogové vstupy, osm v∞stupà a po dvou digitálních I/O. Layla jako první zavedla v této kategorii odd╪lené p²evodníky, které jsou spoleƒn╪ s analogov∞mi, digitálními a MIDI In/Out/Tru umíst╪ny odd╪len╪ od poƒítaƒe v modulu rozm╪ru Rack 1U a propojeny s kartou PCI speciálním kabelem. Toto ²eτení v∞razn╪ sniºuje τum, protoºe p²evodníky nejsou vystaveny elektromagnetickému uragánu uvnit² poƒítaƒe. Brzy nato p²iτla MOTU2408 od Mark Of The Unicorn, která ke stejn∞m parametràm p²idala jeτt╪ dvacet ƒty²i digitálních I/O standardu AES/EBU a propojení s digitálními vícestop∞mi magnetofony TASCAM nebo ADAT. V nejbliºτí budoucnosti se oƒekávají v∞robky se vzorkováním 24 bità/
96 kHz. Mezi digitálními synchronizaƒními kartami jsou nejznám╪jτí karty firmy SEK'D, která krom╪ analogov∞ch typà ARC44 a 88 vyrábí Prodif 24 aº 96 a GOLD. Tyto karty nemají p²evodníky, je t²eba jim dodat digitální signál a ony se postarají o synchronizaci a procesorování. Externí p²evodníky nabízí také americk∞ Midiman. Do profesionální kategorie nad padesát tisíc korun pat²í p²edevτím ProTools firmy Digidesign. Systém pàvodn╪ urƒen∞ pouze pro poƒítaƒe Apple byl nedávno portován i na platformu Windows NT. Jde o modulární systém, obvykle skládan∞ po osmi I/O v racku 2U a krom╪ nesporné kvality proslul∞ i tzv. DSP farmami. To jsou DSP na samostatn∞ch PCI kartách, procesorující audiosignál bez úƒasti CPU. Samoz²ejmostí u ProTools je τí²ka dvacet ƒty²i bità. Za²adil bych sem i komplet Ensoniq Paris firmy Malvern cca za 100 000 Kƒ.
O zvukov∞ch kartách by to mohlo staƒit. Moºná jsem na n╪co zapomn╪l, moºná jsem n╪co vynechal úmysln╪. Ale rozhodující je fakt, ºe v∞voj sp╪je k vícenásobn∞m vstupàm a v∞stupàm (deset tam, deset zpátky je uº málem standard), a hlavn╪ ke dvaceti ƒty²em bitàm a devadesáti τesti kilohertzàm. P²íτt╪ se více zmíníme i o pouºívan∞ch programech.
Na Chip CD v rubrice Chip plus naleznete kompletní HTML katalog zvukov∞ch karet tuzemského distributora hudebních za²ízení - firmy DISK Multimedia Boskovice. Pokud jste se zaƒali zajímat o zpracování zvuku na poƒítaƒi teprve nyní, je práv╪ pro vás na cédéƒku v rubrice "Zkuste si sami" p²ipravena µkola hudby na poƒítaƒi.