RomßnskΘ kostely tvo°ily b∞₧nou souΦßst prakticky vÜech v²znaΦn∞jÜφch hradisek 12. stoletφ, mnohdy jsou takΘ jejich nejlΘpe znßmou Φßstφ. Poznßvßnφ t∞chto "mlad²ch hradisek" jsme velmi mnoho dlu₧ni a krom∞ dvou pra₧sk²ch se detailn∞jÜφho v²zkumu dostalo pouze Kou°imi u sv. Ji°φ a Bφlin∞.
Jak jsme uvedli, Φeskß knφ₧ata a jejich bojovnφci m∞li nejednu mo₧nost seznßmit se s vysp∞l²mi cizφmi stavbami. Tyto podn∞ty se pochopiteln∞ nejvφce odrazily na ·st°ednφm hradisku - Pra₧skΘm hrad∞. P°ipome≥me si, ₧e Pra₧sk² hrad se vlastn∞ hradem nikdy nestal a v₧dy z∙stal typologicky hradiskem.
Toto ·st°ednφ hradisko p°emyslovskΘho stßtu se jeÜt∞ p°ed svou rozsßhlou romßnskou p°estavbou mohlo pochlubit znaΦn²m mno₧stvφm zd∞n²ch staveb. Ji₧ v 9. stoletφ zde byl postaven kostelφk Panny Marie. Z 10. stoletφ pochßzela rotunda sv. Vßclava, nahrazenß
v 11. stoletφ rozsßhlou bazilikou, klßÜter benediktinek s kostelem
sv. Ji°φ, biskupsk² dv∙r s kaplφ sv. Mo°ice a nejstarÜφ knφ₧ecφ palßc. P∙vodnφ valovΘ opevn∞nφ s Φelnφ kamennou klenbou nahradil snad ji₧ knφ₧e B°etislav koncem 1. poloviny 11. stoletφ kamennou hradbou.