U paty ji₧nφ, hlavnφ obrannΘ v∞₧e prolamovala silnou obvodovou hradbu brßna, pozd∞ji zazd∞nß, ale dosud velmi dob°e patrnß.
K hradb∞ jeÜt∞ p°ilΘhaly dalÜφ stavby, o Φem₧ sv∞dΦila i dv∞ donedßvna zachovanß okΘnka. Jejich zdivo se vÜak dφky Φetn²m mladÜφm p°estavbßm nezachovalo.
LandÜtejn z∙stal zcela osamocen²m hradem. Zato na ·zemφ Chebska vznikla celß skupina hrad∙ zbudovan²ch v romßnskΘm slohu.
V samotnΘm Chebu b²valo slovanskΘ hradisko, na jeho₧ akropoli si
v 1. polovin∞ 12. stoletφ postavil ji₧ zmφn∞n² D∞polt II. z Vohburgu kamenn² hrad. ArcheologickΘ v²kopy odhalily pom∞rn∞ dob°e jeho Φelo s hradbou a dv∞ma okrouhl²mi v∞₧emi. ObytnΘ stavby, jejich₧ zbytky jsou dnes skryty pod mohutn²mi nßsypy val∙ baroknφ pevnosti, se z°ejm∞ p°iklßdaly k obvodovΘ zdi.
Roku 1167 zd∞dil Cheb cφsa° Fridrich Barbarossa, kter² na p°elomu 12. a 13. stoletφ star² hrad velkolep∞ rozÜφ°il a zm∞nil ho
v cφsa°skou falc. S termφnem falc se v knihßch o hradech m∙₧eme setkat pom∞rn∞ Φasto. Jde o oznaΦenφ sφdla cφsa°e. Neskr²vß se za nφm ₧ßdn² stavebnφ typ. UrΦitß typovß p°φbuznost se projevila u falcφ vznikajφcφch ve stejnΘm ΦasovΘm obdobφ. Pak je spojujeme se jmΘnem dynastie, kterß je budovala. Fridrich Barbarossa pochßzel
z rodu ètauf∙, Cheb je tedy ukßzkou ÜtaufskΘ falce.