Spodnφ Φßst st∞n byla oblo₧ena leÜt∞n²mi polodrahokamy uklßdan²mi op∞t do zlacenΘho Ütuku. Zbytek st∞n vyplnily deskovΘ obrazy mistra Theodorika, dopln∞nΘ nßst∞nn²mi malbami ve v²klencφch oken. Spodnφ Φßst oken p∙vodn∞ zdobily vitrß₧e z k°iÜ¥ßlu. Pozlacenß m°φ₧ rozd∞luje kapli na dv∞ Φßsti, v zadnφ Φßsti za oltß°em b²valy ve schrßnce ve zdi ulo₧eny korunovaΦnφ klenoty ΦeskΘ i °φÜskΘ. Nad kaplφ obsahovala v∞₧ jeÜt∞ dva velkΘ sßly.
KarlÜtejn je tedy zvlßÜtnφ stavbou, v nφ₧ se prolφnajφ r∙znΘ starÜφ prvky ΦeskΘ hradnφ architektury s francouzskou a kterou ovlivnily
i osobnφ p°ßnφ a pot°eby krßlovskΘho stavebnφka. Ostatnφ Karlovy hrady ji₧ zcela zapadajφ do plynulΘho v²voje Φesk²ch hrad∙.
KarlÜtejn byl jeÜt∞ rozestav∞n a ji₧ roku 1356 zaΦal Φesk² mistr Vφt Hedvßbn² nedaleko KaÜpersk²ch hor na èumav∞ pro Karla budovat dalÜφ hrad - KaÜperk (Karlsberg), kter² m∞l podle zßm∞ru stavebnφka p°isp∞t k obran∞ ÜumavskΘho pohraniΦφ. StaveniÜt∞m novΘho hradu se stal dlouh², vysok² skalnat² kopec. Protßhlß dispozice se sklßdala ze t°φ Φßstφ. Prvnφ, z boku a Φela p°ilo₧enß
k ostatnφm Φßstem hradu, m∞la vφcemΘn∞ obrann² charakter. Vstupnφ brßnu z boku chrßnila okrouhlß v∞₧. Do druhΘ Φßsti p°φchozφ vstupoval po st∞₧ejkovΘm padacφm most∞, vedoucφm p°es vyzd∞n² p°φkop. Tato dlouhß, ·zkß Φßst hradu obsahovala hospodß°skΘ budovy a uzavφrala ji snad v∞₧ovitß stavba.