Existoval zde dokonce man, jeho₧ povinnostφ bylo zavß₧et jemnou otavou krßlovsk² zßchod. Takto mansk²mi slu₧bami zajiÜt∞n² hrad p°edstavoval sob∞staΦnou a pom∞rn∞ velmi stßlou a odolnou hospodß°skou i ·zemnφ jednotku. Krom∞ man∙ slu₧ebn²ch byla na hrad∞ pochopiteln∞ i druhß, vyÜÜφ skupina man∙, kte°φ m∞li povinnost v p°φpade pot°eby hrad brßnit.
Hrady ÜlechtickΘ byly v∞tÜinou nejen sprßvnφm, ale
i hospodß°sk²m centrem panstvφ. I u tΘto skupiny se pochopiteln∞ m∙₧eme setkat se systΘmem man∙, kter² se vÜak opφrß spφÜe
o vojenskopolitickΘ ne₧ slu₧ebn∞ hospodß°skΘ vztahy. V areßlu takovΘho hradu se v d∙sledku pot°eb, kterΘ nesouvisely p°φmo se sφdlem samotn²m, vyΦle≥uje zvlßÜtnφ Φßst s p°eva₧ujφcφ hospodß°skou funkcφ - p°edhradφ.
O p°edhradφ st°edov∞k²ch hrad∙ toho doposud vφme bohu₧el velmi mßlo. ZnaΦnß Φßst staveb v tomto prostoru nebyla zd∞nß, proto se nezachovala. Byl-li hrad po svΘm zßniku rozebφrßn okolnφmi obyvateli na stavebnφ materißl (tento osud postihl naprostou v∞tÜinu naÜich z°φcenin), pak prvnφ padly za ob∞¥ stavby p°edhradφ, kterΘ byly nejlΘpe dostupnΘ. A navφc dosavadnφ badatelΘ zab²vajφcφ se v²zkumem Φesk²ch hrad∙ nev∞novali p°edhradφm (ani jejich opevn∞nφ) prakticky ₧ßdnou pozornost.
PovÜimn∞me si tedy nejd°φve opevn∞nφ p°edhradφ, kterΘ tvo°ilo zßrove≥ prvnφ obrannou linii hradu. Ve v∞tÜin∞ p°φpad∙ byl za r∙zn∞ mohutn²m p°φkopem nasypßn val, po jeho₧ korun∞ vedla kolovß, roubenß Φi vyplΘtanß st∞na.