Jestli₧e se rozhodl hrad oblΘhat, pak p°edevÜφm vojsko zablokovalo p°φstupovΘ cesty, aby po nich nemohly b²t dovß₧eny zßsoby, a hrad byl tak od°φznut od svΘho zßsobovatelskΘho zßzemφ. Pak, Φi spφÜe souΦasn∞ zapoΦali oblΘhatelΘ se stavbou tßbora. Jeho podoba se °φdila konkrΘtnφmi terΘnnφmi podmφnkami i vojenskou situacφ. Hrozil-li ·tok spojenc∙ oblΘhan²ch, musel b²t tßbor dob°e opevn∞n, v∞tÜinou valem a p°φkopem nebo cel²mi jejich systΘmy. Krom∞ hlavnφho le₧enφ zbudovali oblΘhatelΘ palebnß postavenφ pro oblΘhacφ stroje a od poΦßtku 15. stoletφ pro d∞la i na jin²ch p°φhodn²ch mφstech.
V∞tÜina naÜich zatφm velmi ne·pln²ch v∞domostφ o oblΘhacφch tßborech a o oblΘhßnφ hradu v∙bec se vztahuje k let∙m husitsk²ch vßlek a boj∙ Ji°φho z Pod∞brad s opozicφ. Podφvejme se tedy na typickΘ oble₧enφ hradu v tΘto dob∞. Jako p°φklad nßm m∙₧e slou₧it le₧enφ pra₧an∙ u NovΘho Hradu u Kunratic, oblΘhanΘho od prosince 1420 do ledna 1421. Sv∙j tßbor zalo₧ili oblΘhatelΘ na ostro₧n∞. ╚elo tßbora, kterΘ bylo od hradu vzdßlenΘ asi 140 metr∙, chrßnil val a na n∞m stßly oblΘhacφ stroje - z pφsemn²ch pramen∙ se dozvφdßme
o malΘm praku - a d∞la. T²l le₧enφ chrßnil p°φkop a dva valy, zpevn∞nΘ jeÜt∞ Φty°mi Φtverhrann²mi baÜtami. Na tomto mφst∞, tedy mimo dost°el obrßnc∙ hradu, se nahromadily boudy, nejspφÜe podobnΘ zemnicφm, v nich₧ oblΘhatelΘ ₧ili.