úopienka powsta│a przed 1552 r. w dobrach Bal≤w z Hoczwi. W 1757 r. rodzina Strzeleckich, do kt≤rej nale┐a│a w≤wczas wie╢ ufundowa│a murowan▒ cerkiew parafialn▒ p.w. ╢w. Praksewii, by godnie pomie╢ciµ s│yn▒c▒ │askami ikonΩ Matki Bo┐ej. Ikona z úopienki (obecnie znajduj▒ca siΩ w Pola±czyku) pochodzi z I po│owy XVIII wieku.
W XIX w. by│a najwiΩkszym o╢rodkiem kultu maryjnego w Bieszczadach. Na kilkudniowy odpust zaczynaj▒cy siΩ 13 lipca przybywa│o co roku kilka, a czasem i kilkana╢cie tysiΩcy ludzi. Wspania│y opis odpustu znajdujemy w powie╢ci M▒┐ szalony pi≤ra Zygmunta Kaczkowskiego.
W 1921 r. wie╢ liczy│a 47 dom≤w i 303 mieszka±c≤w. Po II wojnie ╢wiatowej wie╢ ca│kowicie wysiedlono. Z cerkwi zdjΩto pokrycie dachowe i odkryte wnΩtrze zniszcza│o. Jedynie o│tarz i cudown▒ ikonΩ staraniem proboszcza z Wo│kowyi, ks. Stopy przeniesiono do Pola±czyka.
Cerkiew w úopience jest dzi╢ jak nowa dziΩki wieloletniej (od 1983 r.) pracy grupki zapale±c≤w ze Zbigniewem Kaszub▒ na czele. Budynek zadaszono, wykonano nowy strop, posadzkΩ, drzwi i okna. Wewn▒trz prowizoryczny o│tarz i wsp≤│czesna rze╝ba Chrystusa Bieszczadzkiego. W s▒siedztwie odbudowano kaplicΩ grobow▒ pokryt▒ gontem. Prace remontowe trwaj▒.
Tekst powsta│ w oparciu o Przewodnik
Bieszczady dla prawdziwego turysty.
Pruszk≤w 1999 r.
Oficyna Wydawnicza Rewasz